Wiadomości

stat

Kuratorium blokuje przeniesienie Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie. Miasto się odwoła

Zespół Szkół Handlowych w Sopocie nie zmieni adresu. Tego chce pomorska kurator oświaty.
Zespół Szkół Handlowych w Sopocie nie zmieni adresu. Tego chce pomorska kurator oświaty. Fot. Trojmiasto.pl

Zespół Szkół Handlowych w Sopocie nie zostanie przeniesiony do nowej siedziby przy ul. Wejherowskiej 1 - propozycję radnych zablokowało właśnie Pomorskie Kuratorium Oświaty. Radość nauczycieli, uczniów i rodziców może być jednak przedwczesna. Miasto już zapowiedziało, że odwoła się od tej decyzji.Czy uważasz, że pomysł radnych dot. przeniesienia ZSH jest podytkowany interesem uczniów?

to po prostu kolejna zmiana, którą trzeba wprowadzić po reformie oświaty

17%

myślę, że skoro nauczyciele i uczniowie protestują, to powinno się brać ich zdanie pod uwagę

25%

sądzę, że szkoła przeniesiona miała być tylko po to, żeby urząd miał zastępczą siedzibę podczas remontu ratusza

58%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 218
- Jeszcze się nie cieszymy. To oczywiście dobre wieści, ale nadal nie mamy żadnej pewności odnośnie dalszego losu Zespołu Szkół Handlowych. Dopiero za jakiś czas będziemy mogli odetchnąć z ulgą. Taką mamy przynajmniej nadzieję - mówi Anna Mamprejew, dyrektor ZSH w Sopocie.
O przeniesieniu Zespołu Szkół Handlowych z ul. Kościuszki do budynku zajmowanego dotychczas przez Gimnazjum nr 2 sopoccy radni zadecydowali w połowie lutego. Plany miasta spotkały się jednak z mocnym sprzeciwem ze strony grona pedagogicznego, uczniów i ich rodziców, którzy uważają, że przeniesienie odbędzie się ze szkodą dla podopiecznych szkoły. Przeciwnicy zmiany lokalizacji ZSH podkreślali, że siedziba po wygaszanym gimnazjum nie jest zaadaptowana na potrzeby kształcenia zawodowego.

CZYTAJ WIĘCEJ O PRZENIESIENIU ZSH

Według urzędników przeniesienie ZSH do nowszego i bardziej przestrzennego budynku na Kamiennym Potoku miało przyczynić się do poprawy warunków nauczania. Spór o dalszy los handlówki zaostrzył się wraz z listem wojewody pomorskiego do radnych i prezydenta kurortu, w którym krytycznie odniósł się do uchwały miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ: Urzędnicy zajmą siedzibę sopockiej szkoły. Wojewoda apeluje, rodzice walczą

Kurator przeciwna przeniesieniu ZSH

Teraz stanowisko w sprawie zajęło Pomorskie Kuratorium Oświaty. Uchwała radnych nie znalazła tu poparcia i została negatywnie zaopiniowana. Kuratorium w uzasadnieniu zwróciło m.in. uwagę na możliwe trudności z dojazdem uczniów do nowej siedziby. Już teraz jednak wiadomo, że na tym nie skończy się batalia o ZSH.

Władze Sopotu, które już wcześniej przyznały, że budynek przy ul. Kościuszki może posłużyć za tymczasową siedzibę magistratu na czas remontu ratusza, już zapowiedziały odwołanie od opinii kurator.

- Rozumiemy, że każda zmiana budzi emocje, ale trudno nam znaleźć merytoryczne uzasadnienie negatywnej opinii pomorskiej kurator oświaty. Uczniowie ZSH zasługują na dobre warunki nauki. A takie warunki zapewnia wyremontowany budynek przy ul. Wejherowskiej. Będziemy odwoływać się od negatywnej opinii pomorskiej kurator oświaty- informuje Magdalena Jachim, rzecznik prasowy sopockiego magistratu.
Jak przekonują sopoccy urzędnicy, w wyniku rządowej reformy oświaty i konieczności wygaszania gimnazjów, w Sopocie pozostanie pusty nowoczesny budynek oświatowy przy ul. Wejherowskiej. Według nich decyzja o oddaniu budynku na potrzeby Zespołu Szkół Handlowych podyktowana jest troską o warunki nauki uczniów tej szkoły. Oceniają, że nietrafiony jest także argument kuratorium wskazujący, że ewentualna organizacja pracy ZSH w dwóch budynkach oddalonych od siebie o 2 km wpłynie na bezpieczeństwo uczniów oraz na wydłużenie drogi z jednych zajęć na drugie.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (43)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Ptaki drapieżne to: