"Kwarantanna nie izoluje od przemocy". Gdzie szukać pomocy?

Najnowszy artukuł na ten temat Fałszywe SMS-y o kwarantannie. GIS ostrzega
W obecnej sytuacji ofiara przemocy domowej nie ma dokąd uciec ani gdzie się skryć. Jak więc chronić się przed przemocą domową w czasie pandemii i kwarantanny?
W obecnej sytuacji ofiara przemocy domowej nie ma dokąd uciec ani gdzie się skryć. Jak więc chronić się przed przemocą domową w czasie pandemii i kwarantanny? fot. 123rf.com/ Artit Oubkaew

Pandemia koronawirusa spowodowała widoczne zmiany w naszym życiu. Niepokój, izolacja, stres, problemy finansowe - to wszystko sprawia, że może narastać agresja i przemoc. Eksperci alarmują, że liczba przypadków przemocy domowej w okresie epidemii COVID-19 rośnie w gwałtownym tempie. Jak więc chronić się przed agresją w czasie pandemii i kwarantanny? Jak w tym trudnym czasie chronić dzieci? Pomocy można szukać w trójmiejskich instytucjach.Czy w twoim otoczeniu spotkałe(a)ś się z przemocą domową?

tak, padłe(a)m jej ofiarą 45%
tak, choć problem ten nigdy mnie bezpośrednio nie dotyczył 14%
nie, ale słyszałe(a)m o przypadkach przemocy domowej w otoczeniu moich znajomych 10%
nie, tylko czytał(e)am o tym problemie 31%
zakończona Łącznie głosów: 96
Strach, niepewność, brak poczucia kontroli, atmosfera napięcia i zagrożenia, towarzyszące codziennym przekazom medialnym, to impulsy eskalujące agresję u dorosłych. Dodatkowo nasila ją m.in. przymusowa izolacja. Osoby doświadczające przemocy bywają tygodniami uwięzione w jednym domu ze sprawcą.

- W prowadzonym przez nas od 11 lat Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - 116 111 - to właśnie tegoroczny marzec był rekordowy pod kątem liczby odebranych wiadomości i podejmowanych przez konsultantów interwencji chroniących zdrowie lub życie dzieci - mówi dr Monika Sajkowska, prezes zarządu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Czytaj też: Jak dbać o związek, siedząc w domu?

Fundacja rozpoczęła kampanię "Za drzwiami", w której apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci. Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do zgłaszania policji zdarzeń związanych z krzywdzeniem dzieci. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka odpowiednim kontaktem w takich sprawach jest numer alarmowy 112.

- Często nie reagujemy, bo obawiamy się, że możemy kogoś niesłusznie oskarżyć albo że podjęte działanie nie będzie skuteczne. Tymczasem w wielu sytuacjach dziecko może uratować właśnie ta chwila czyjejś odwagi i odpowiedzialności, by sięgnąć po telefon i zawiadomić odpowiednie służby. Można to zrobić nawet anonimowo - dodaje Sajkowska.

Psycholodzy w TrójmieściePomoc i terapia dla osób agresywnych w GdańskuBezpłatną terapię i wsparcie dla osób, które mają skłonność do zachowań przemocowych, oferuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz Fundacja Pomorskie Centrum Psychotraumatologii.

W ramach programu w siedzibie fundacji przy ulicy Brzozowej 15 we Wrzeszczu uruchomiony został bezpłatny punkt pomocy psychologicznej. Osoby, które chcą skorzystać z porad i terapii świadczonej przez specjalistów punktu, mogą skontaktować się pod numerem telefonu: 791 808 872 - aktywny w dni powszednie, do godz. 19. Dyżurujący psycholodzy, socjoterapeuci, psychotraumatolodzy m.in. podpowiedzą, jak radzić sobie z niepożądanymi, agresywnymi zachowaniami oraz jak je kontrolować. Terapii przyświeca hasło: "Nie walcz z rodziną - zawalcz o nią".

Czytaj też: Kilka wspólnych dni w domu i pojawia się... konflikt. Jak go rozwiązać?

- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, w jej każdej postaci, jest priorytetem wśród działań pomocowych miasta - mówi Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.
Wsparcie w ramach programu świadczone będzie m.in. za pomocą komunikatorów, internetowo lub telefonicznie. W razie potrzeby przewidziane są także spotkania z terapeutą w gabinecie, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa obowiązujących w związku z pandemią. Program będzie prowadzony do grudnia br.

Czytaj też: Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie? "Przede wszystkim uczciwie"

Nałóg w czasie epidemiiDla osób potrzebujących wsparcia psychologicznego w Sopocie uruchomiony został specjalny numer telefonu: 609 680 115. Po pomoc można dzwonić 24 godz. na dobę. Sopockie instytucje i organizacje, w tym Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przestawiły się na pracę zdalną. Nie oznacza to jednak, że potrzebujący pomocy są jej pozbawieni.

- Nadal pragniemy być użyteczni dla mieszkańców. Nasze możliwości są ograniczone do kontaktu przez komunikatory społecznościowe i telefony, ale te same instytucje, z którymi potrzebujący kontaktowali się przed pandemią, nadal są gotowe do pomocy - mówi Justyna Rozbicka-Stanisławska z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMS, sekretarz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Sopocie. - Oczywiście organizacje te oferują również wsparcie tym, którzy po raz pierwszy szukają pomocy.
Czytaj też: "Idź pobiegaj". Jak pomóc, by nie zaszkodzić nastolatkowi z depresją?

Na każde zgłoszenie (z możliwością zostawienia wiadomości w przypadku kontaktu poza godzinami przyjęć) GKRPA odpowie natychmiastową pomocą (kontakt telefoniczny lub internetowy) specjalistów i pokieruje działaniami aż do uzyskania możliwej pomocy od instytucji.

Opinie (23) 7 zablokowanych

 • A Ty narzekasz, że sąsiad Ci dwa dni wiercił w mieszkaniu obok...

  • 4 5

 • I tu należy pamiętać o pewnej zasadzie : pięść może wszystko ale wałek to już niebezpieczne narzędzie. (1)

  tak się przyjęło więc takie prawo.

  • 4 9

  • wałek - to już przekroczenie obrony koniecznej!

   za to poPiSowo wsadza się do więzienia

   • 2 3

 • Kwarantanna???? Chyba na papierze. Chcecie zamknąć i zdeptać Polaka, ktory przetrwał rozbiory, wojny, hitlera, stalina i kosciól???

  • 8 13

 • z maską na twarzy siniaków tak nie widać.

  znaczy "dobra zmiana"

  • 9 5

 • No proszę taki ważny temat poruszany po kilku tygodniach...

  zamiast tego, pitolety o tegorocznej edycji jarmarku, czy prawie darmowych ogródkach dla "biednej" gastronomii....wstyd !!!!

  • 16 2

 • ,,Rozwazania o pokorze moga byc oznaka pychy'' - B. Pascal (2)

  Najbardziej potrzebujacy nikomu nic nie mowia...
  Pracowalem w Interwencji Kryzysowej i sugeruje - ostroznie traktowac osoby, ktore duzo krzycza ,,proszac'' o interwencje. Uwage wracac na tych, ktorzy milcza, sa nieufni i nie chca byc w centrum uwagi. Ofiary przemocy nigdy nie prosza o pomoc - ,,swiat przemocy'' nie zaklada wspolczucia (dzieci z Oswiecimia nie wierzyly w inny swiat). Prawdziwa pomoc polega na przekonaniu, ze istnieje ,,inny swiat''...

  • 16 0

  • Dobrze gada

   Dlaczego ten post nie jest przypięty? Ile to kosztuje?

   • 5 0

  • Nie jest prawdą, że ofiary przemocy nie proszą o pomoc

   Proszą i krzyczą, to też jest naturalna reakcja na zagrożenie. Proszę nie pisać takich rzeczy i nie wytwarzać przeświadczenia, że tym, którzy mają odwagę powiedzieć nie należy pomagać, bo należy pomagać tym, którzy nie mówią.

   • 1 0

 • Nie tak dawno Trójmiasto opisywało sukcesy założyciela Centrum Interwencji Kryzysowej w Nowym Porcie. A dziś o nim cisza. W Centrum też są psychologowie, często bardziej życiowi niż w płatnych gabinetach, mają większy kontakt z rzeczywistością. Do nich też można się zwrócić o pomoc. Centrum nawet przygarniało na noc, gdy w domu było bardzo źle. Trójmiasto mogłoby wspomnieć o swych starych znajomych.

  • 11 0

 • Tchórzliwy śmieć ... ! (3)

  Facet bijący dziecko lub kobietę to tchórz i śmieć!!!

  • 22 3

  • A jak nazwiesz kobietę bijącą mężczyzne? (2)

   • 12 0

   • kobieta rzadko bije ale za to znęca się psychicznie przez kilkanaście lat (1)

    aż puszczają bezpieczniki a potem jest płacz facet mnie bije albo kończy za balkonem z 10 piętra

    • 2 1

    • To prawda, że kobieta rzadko bije

     za to częściej znęca się psychicznie. Dzieje się tak, że nie bije, bo zwyczajnie jest słabsza fizycznie najczęściej i przy konflikcie wręcz mogłaby szybko przegrać. Poza tym osobie znęcającej się psychicznie chodzi dokładnie o to, żebyś wykończył się sam.

     • 0 0

 • Nareszcie

  Nareszcie artykuł o prawdziwych problemach ludzi zmuszonych do przebywania w domu.
  Nie wszyscy mogą spokojnie "zostać w domu".

  • 18 0

 • Babcia

  I nie chroni też od tego, jak matki uprowadzają dzieci. Tak jak prokurator Dorota S. z Gdyni.

  • 6 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
10. Europejskie Forum Nowych Idei
10. Europejskie Forum Nowych Idei
konferencja, forum
paź 20-22
środa - piątek
Sopot, Radisson Blu Hotel
Level UP Your Skills - Gdańsk
Level UP Your Skills - Gdańsk
konferencja, dni otwarte
lis 18
czwartek, g. 09:00
Online

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Czy możesz spotkać wiewiórkę w drodze do szkoły?