• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kwarantanna w szkołach - kogo dotyczy? Sanepid wyjaśnia

Wioleta Stolarska
29 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Informacje o przypadkach zakażenia wśród uczniów i nauczycieli w Trójmieście od 1 września pojawiały się już kilkadziesiąt razy. Informacje o przypadkach zakażenia wśród uczniów i nauczycieli w Trójmieście od 1 września pojawiały się już kilkadziesiąt razy.

40 szkół i placówek oświatowych w Trójmieście pracuje aktualnie w trybie zdalnym lub hybrydowym z powodu koronawirusa. Jak informuje sanepid, w całym województwie na kwarantannie przybywa 2021 uczniów i 317 nauczycieli (w pomorskich szkołach uczy się 334 tys. uczniów). O to, w jakiej sytuacji w przypadku szkół decyduje się o kwarantannie, zapytaliśmy sanepid.



Czy ty lub ktoś z twoich bliskich, znajomych był objęty kwarantanną?

Od początku roku do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa pomorskiego wpłynęło łącznie 195 wniosków od dyrektorów szkół, dotyczących zmiany trybu nauczania. Negatywnie rozpatrzono 74 wnioski, 6 wniosków jest w trakcje rozpatrywania.

Informacje o przypadkach zakażenia wśród uczniów i nauczycieli w Trójmieście od 1 września pojawiały się już kilkadziesiąt razy. Za każdym razem o takiej sytuacji informowany jest sanepid, który po dochodzeniu epidemiologicznym decyduje, kto powinien przebywać na kwarantannie. O tym, jak wygląda procedura, rozmawiamy z Anną Obuchowską, rzecznikiem Pomorskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.

Czytaj też: 63 zakażonych, niemal 700 osób na kwarantannie - po dwóch tygodniach szkoły

Wioleta Stolarska: Jakie osoby podlegają kwarantannie?

Anna Obuchowska: Obowiązek kwarantanny dotyczy osób, które miały bliski kontakt - bliski kontakt to narażenie, w którym ryzyko zakażenia zostało ocenione na wysokie - z osobą zakażoną SARS-CoV-2 oraz osób mieszkających z osobą objętą obowiązkiem kwarantanny bądź izolacji. Poza tym kwarantanna dotyczy również osób powracających do kraju z państw położonych poza UE, w tym graniczących z Polską.

W przypadku wykrycia zakażenia koronawirusem u ucznia jednej z klas, która ma zajęcia stacjonarne, kto zostanie skierowany na kwarantannę? Wiemy, że w Gdańsku była sytuacja, kiedy w jednej klasie wykryto koronawirusa, ale po dochodzeniu epidemiologicznym sanepid uznał, że na kwarantannie powinno przebywać pięciu uczniów, a reszta może chodzić nadal do szkoły.

Objęcie osób obowiązkową kwarantanną zależy właśnie od konkretnego przypadku - tzn. od określenia indywidualnego ryzyka zakażenia. W każdej sprawie przeprowadzane jest szczegółowe dochodzenie epidemiologiczne, a na podstawie tego dochodzenia - ocena ryzyka. Najczęściej kwarantanną obejmowana jest cała klasa oraz nauczyciele, jeżeli prowadzenie zajęć wymagało od nauczycieli przebywania w bliskim kontakcie z zakażonym uczniem, bez środków ochrony osobistej.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście



Analogicznie, w przypadku, kiedy zakażenie koronawirusem dotyczy nauczyciela, kto jest kierowany na kwarantannę?

Również w takim przypadku przeprowadzane jest dochodzenie epidemiologiczne i ocena ryzyka. Najczęściej kwarantanną w takim przypadku obejmowane są osoby, które miały bezpośredni, bliski kontakt w zakażonym nauczycielem, mogą to być i uczniowie, i osoby z grona pedagogicznego lub obsługi administracyjnej szkoły.

W sytuacji, gdy w domu ucznia bądź nauczyciela jest osoba zakażona, to czy choć sam uczeń/nauczyciel nie są zakażeni, pozostali uczniowie bądź grono pedagogiczne - osoby, które miały z nimi kontakt - mogą zostać skierowani na kwarantannę?

W takim przypadku osoby z kontaktu z osobą przebywającą na kwarantannie obejmowane są w pierwszej kolejności nadzorem epidemiologicznym. W zależności od rozwoju sytuacji - bo u osoby będącej na kwarantannie (czyli tego ucznia lub nauczyciela przebywającego na kwarantannie z powodu kontaktu z osobą zakażoną) mogą pojawić się objawy, może ona zostać zbadana i zostanie stwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 - taka osoba zostaje objęta izolacją, a osoby z kontaktu z taką osobą, początkowo będące pod nadzorem epidemiologicznym, będą objęte kwarantanną.

Czytaj też: Przeziębienie, grypa, COVID-19. Kiedy po teleporadę, a kiedy na wizytę do lekarza?

Czy każda osoba przebywająca na kwarantannie jest poddawana kontrolnemu badaniu?

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 1 września 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 1 września 2020 roku (Dz.U. poz. 1506 z 2020r) po 10-dniowym okresie obowiązkowej kwarantanny nie ma obowiązku wykonywania badania kontrolnego. W przypadku wystąpienia objawów chorobowych u osoby przebywającej na kwarantannie - osoba taka powinna skontaktować się z lekarzem POZ i wówczas lekarz podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu. W szczególnych przypadkach, w ramach prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego, PPIS może zlecić badanie osoby objętej obowiązkiem kwarantanny.

Czytaj też: Przeszło 6,6 tys. osób na kwarantannie, zapchany szpital zakaźny

Czy jeśli osoba przebywająca na kwarantannie będzie miała objawy i test potwierdzi jej zakażenie, to czy osoby, które przed objęciem jej kwarantanną miały z nią kontakt, będą poddane kwarantannie?

Tak, takie osoby zostaną objęte kwarantanną, jeżeli w wyniku dochodzenia epidemiologicznego ryzyko zakażenia zostanie określone jako duże.

Kto kontaktuje się z rodzicami/uczniami/nauczycielami ws. decyzji o poddaniu ich kwarantannie? Czy odbywa się to w dniu, kiedy osoba z ich otoczenia otrzymuje pozytywny wynik? Od kiedy nakładana jest kwarantanna na osoby, które miały kontakt z zakażonym?

Z rodzicami/uczniami kontaktuje się przedstawiciel właściwego (ze względu na miejsce zamieszkania/przebywania osoby) państwowego powiatowego inspektora sanitarnego i informuje o tym, że po przeprowadzeniu dochodzenia epidemiologicznego i ocenie ryzyka uzyskał wiedzę, że konkretna osoba musi zostać objęta obowiązkową kwarantanną albo nadzorem epidemiologicznym.

Czynności takie, tj. telefon do konkretnych osób, przedstawiciele właściwego powiatowego inspektora sanitarnego starają się wykonać jak najszybciej po uzyskaniu informacji o dodatnim wyniku osoby z otoczenia i po przeprowadzeniu z tą osobą wywiadu epidemiologicznego i ustaleniu jej kontaktów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kwarantanna nakładana jest od dnia następującego po ostatnim dniu styczności z osobą zakażoną i trwa 10 dni.

Miejsca

Opinie (82) 3 zablokowane

  • Zastanówmy się... (3)

    Od momentu zakażenia do momentu jak u kogoś wystąpią objawy mija tydzień (ten ktoś zaraża). Od tego momentu jak u jednego ucznia wystąpią objawy, klasa i nauczyciele idą na kwarantannę (już kilka dni zarażali, a teraz wracają komunikacją publiczną, zarażając setki innych osób. To się dzieje w każdym środowisku. Nie tylko w szkole. I nie od dzisiaj, ale od kilku miesięcy... Jaki z tego wniosek? Ano taki, że - pomimo całej zabawy z orzeczeniami o kwarantannie, głupiego nakazu noszenia maseczek i całego straszenia, choroba się rozprzestrzenia po swojemu. I jest wreszcie drugi wniosek. Jaka to choroba, skoro pomimo całego rozprzestrzeniania się na świecie zmarło zaledwie milion osób z prawie ośmiu miliardów? Odpowiedź brzmi - to taka choroba jak każda inna. A ktoś robi na siłę ludziom wodę z mózgu. I co gorsza... to działa. Cóż... Już Mark Twain powiedział, że łatwiej jest ogłupić ludzi, niż przekonać, że zostali ogłupieni.

    • 23 9

    • Pojedź do Bergamo (1)

      Pojedź do Bergamo i patrząc mieszkańcom prosto w oczy powiedz, że to choroba jak każda inna.

      • 2 3

      • Byłem w Bergamo, życie toczy się dalej, a mieszkańcy zadają sobie pytanie co by było gdyby jednak swoich seniorów na grypę nie zaszczepili.

        • 3 1

    • Dokładnie tak. Po za tym w jednej ze szkół kwarantanna trwała 7 dni. Do tej pory nie wiem czemu.

      • 0 0

  • Proponuje, żeby osoby negujące epidemię pojechały do Brazylii lub Indii i tam sobie spacerowały bez (1)

    maseczek. Na pewno nic im się nie stanie.

    • 13 17

    • Porównujesz kraje z gigantycznymi dzielnicami slumsów do Polski?

      Rozumkiem nie grzeszysz kolego.

      • 1 0

  • Sanepid nie ma prawa (1)

    Konstytucja art. 32.3: "Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie (...)" Rozporządzenie o ograniczaniu naszych swobód nie ma mocy prawnej. Tu się prosi o pozwy zbiorowe przeciwko rządowi. Nie mają prawa zamykać nas w domach, ograniczać ilości osób na weselach, zabraniać organizowania imprez czy odmawiać nam służby zdrowia. Izolują (zamykają) osoby bezobjawowe czyli zdrowe, z osób zdrowych robią potencjalnych morderców. Do lekarza nie możesz wejść normalnie ale za to lekarz normalnie wchodzi do Biedronki. A ludzie umierają np. z powodu wyrostka bo dwa dni na wyniki testów czekają. Obudźcie się.

    • 15 5

    • rozsadek i empatia

      Proszę myśleć empatycznie/ czyli wczuć si ew sytuację tych którzy są podatni na zachorowanie szybciej / i oraz rozsądkowo i na to nie trzeba ustaw, Szacunek do zdrowia drugiego człowieka. Nikomu nie życzę źle, ale jak słyszę to zasłanianie się brakiem ustawy do tego
      czy tamtego rodzi się we mnie złość i zapytanie czy został uruchomiony rozum u tych wszystkich , którzy ignorują to co zostało wprowadzone. Życzę covidu dla ignorantów.

      • 2 3

  • korona w szkole

    w sp 8 na Chełmie też wirus

    • 6 2

  • Ciekawe w ZSHG jak 1 osoba jest chora reszta klasy idzie na kwarantanne i rodzina też więc dlaczego nauczyciele w piątek idzie na kwarantanne a w poniedziałek już jest w szkole i naucza gdzie tu sprawiedliwość jeśli dzieci idą na kwarantanne i ich rodziny to czemu nauczyciele mogą nauczać a rodziny zdrowych muszą siedzieć w domu.

    • 6 0

  • Radzę być przygotowanym

    Zapasy żywności długoterminowej, suchej, wody, mleka i cała zamrażarka jest już wypełniona mięsem i warzywami, ponadto chemia i kosmetyki...w pracy już rozmawiałam z szefostwem o tym że mogę być nieobecna bo mam dziecko w wieku szkolnym a w dobie chorej pandemii zamykają w domu zdrowych ludzi. Nie wpadłam w panikę, zwyczajnie przygotowałam się na to co może nadejść jutro.

    • 6 8

  • Kasia

    40?A w całym kraju 320?

    • 0 0

  • Gość

    Ciekawe jak to się ma do RODO skąd sanepis ma dane osobowe i nr telefonu skoro obowiązuje RODO. Ja nie odbieram telefonu do osób mi nieznanych od sanepidu tym bardziej.

    • 5 1

  • enigmacovid

    co ze Sp39 we wrzeszczu podobno zaraza od zawna i ignorancja ze strony szkoły w strone rodziców pełną gębą kazdy nabrał wody w usta gdyby nie rodzice nikt by nic nie wiedział .dyrekcja zamiata wszystko pod dywan

    • 4 1

  • Szkoła na Chełmie nauczycielka chora jej klasa kwarantanna a co z resztą szkoły przecież się stykali z Tą Panią na korytarzu czy w pokoju nauczycielskim itd

    • 6 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Gdynia ScienceSlam

sesja naukowa

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które miasto nie leży w województwie pomorskim?

 

Najczęściej czytane