Wiadomości

stat

Kwiaty, nagrody, apele. Nauczyciele mają swoje święto

Święto Edukacji Narodowej 2017 w Gdyni.
Święto Edukacji Narodowej 2017 w Gdyni. fot. gdynia.pl/Karol Stańczak

Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela, kojarzy się zazwyczaj z bukietami kwiatów i uroczystymi apelami. Święto obchodzone jest co roku przez około 650 tysięcy nauczycieli i wychowawców w całym kraju, to moment, kiedy uczniowie i rodzice mogą docenić pracę pedagogów. W tym roku ich święto przypada w sobotę, dlatego nie ma co liczyć na dodatkowy dzień wolny od zajęć lekcyjnych, ale trójmiejskie samorządy świętują już dziś.Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczam kwiaty bądź prezent:

wychowawcy i ulubionym nauczycielom

38%

wszystkim nauczycielom mojego dziecka

16%

tylko tym pracownikom szkoły, których cenię

12%

nie daję nikomu ani kwiatów, ani prezentów

34%
Od rana trójmiejscy pedagodzy rozpoczęli obchody Dnia Edukacji Narodowej. Głównie w szkołach odbywają się apele i uroczystości związane z obchodami Dnia Nauczyciela, dlatego dziś lekcje mogą być skrócone. 14 października w tym roku wypada w sobotę, dlatego nie ma co liczyć na dodatkowy dzień wolny od zajęć lekcyjnych.

Czytaj również: Od kwiatów po bony prezentowe. Ile kosztuje wdzięczność dla nauczycieli?

95 gdańskich pedagogów z nagrodami

Gdańskie uroczystości odbyły się w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie wyróżniającym się nauczycielom gdańskich szkół i placówek oświatowych wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska. Otrzymało je 95 pedagogów: 15 nauczycieli przedszkoli, 53 nauczycieli szkół podstawowych, 16 nauczycieli liceów ogólnokształcących i zespołów liceów ogólnokształcących, 11 nauczycieli szkół branżowych i pozostałych placówek oświatowych. Wśród nagrodzonych jest 19 dyrektorów i 8 wicedyrektorów. Każda nagroda jest finansowa i wynosi 5 294 zł. Prezydent podziękował im za trud nauczania i świetne wyniki w skali kraju.

- Dziękuję za to, że chce wam się podejmować projekty europejskie Erasmus, chce wam się łączyć działalność z europejskimi placówkami, że nauczyciele wychowania fizycznego zachęcają młodzież do uprawiania sportu, co przecież bywa bardzo trudne, a dzięki temu Gdańsk w rankingu różnych sportów zajmuje wysoką lokatę - wyliczał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
Adamowicz powiedział też, że obawia się, że może to być ostatnie spotkanie podczas święta nauczycieli, bo święto zostało ustanowione w PRL-u, a w obecnych czasach, kiedy wszystko jest dekomunizowane, to święto również może zniknąć. Prezydent podkreślił, że jego słowa są oczywiście sarkazmem, ale nie zmienia to jednak faktu, że może się tak stać.

Podczas spotkania pokazy taneczne zaprezentowały grupy młodzieży, które na co dzień ćwiczą w Pałacu Młodzieży.

Dzień Edukacji Narodowej w Sopocie

Z kolei w Sopocie uroczystości zaplanowano na godz. 13:00 w piątek w Szkole Podstawowej nr 9. Tam nagrody prezydenta Miasta Sopotu otrzyma 24 nauczycieli.

- Przyznane odznaczenia państwowe i nagrody prezydenta Miasta Sopotu są wynikiem wymiernych efektów pracy sopockich nauczycieli, ich pracy wychowawczej i opiekuńczej. Dla przykładu w minionym roku szkolnym sopoccy gimnazjaliści ponownie zajęli I miejsce z egzaminów zewnętrznych w woj. pomorskim, a młodzież liceów ogólnokształcących napisała egzamin dojrzałości osiągając bardzo wysoki średni stopień zdawalności matury na poziomie 96 proc. - poinformował sopocki magistrat.
Czytaj również: Przywileje różnych grup zawodowych. Gdzie warto pracować?

"Dobry nauczyciel nie musi wymagać szacunku od uczniów, on po prostu go ma"

Gdyńscy nauczyciele świętowali już 11 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. 150 gdyńskich pedagogów zostało wyróżnionych za sukcesy w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej - zostali uhonorowani m.in. Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni.

Zostały im wręczone Medale Komisji Edukacji Narodowej, Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, Nagrody Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni. Te ostatnie z rąk wiceprezydenta Gdyni ds. edukacji i zdrowia Bartosza Bartoszewicza odebrało 59 pedagogów.

Czytaj również: Dwumiesięczne wakacje nauczycieli? "To fikcja"

Jednym z wyróżnionych pedagogów jest Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka języka angielskiego i szwedzkiego z II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Gdyni. To ona koordynowała organizowany niedawno przez licealistów koncert charytatywny "Gdyńska Dwójka w rytmie serca" na rzecz ciężko chorych kolegów.

- Moim zdaniem bycie nauczycielem w dobie postępu technologicznego jest zarówno łatwe, jak i trudne. Łatwe ze względu na wyposażenie sal lekcyjnych, dostęp do materiałów, ciekawych źródeł czy wizualizacji. Jednocześnie nie jesteśmy już "encyklopediami" dla naszych uczniów, bo uzyskanie odpowiedzi na pytanie zajmuje uczniom kilka sekund, a to z kolei stawia przed nauczycielami nowe wyzwania, co bywa trudne - przyznaje Anna Ćwiklińska-Rutka. - Dobry nauczyciel przede wszystkim powinien być otwarty, ciekawy świata i ludzi. To człowiek z olbrzymimi pokładami chęci i zaangażowania. Szczery, tolerancyjny i cierpliwy. Dobry nauczyciel nie musi wymagać szacunku od uczniów. On po prostu go ma. Jednak należy też pamiętać, że w zawodzie pedagoga konieczne jest powołanie. Jakkolwiek trywialnie to dzisiaj brzmi - dodaje.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (120)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Ptaki, które od razu zdolne są do samodzielnego życia to: