• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Latający Uniwersytet RadUNII Kultury. Cztery konwenty w jednym klasztorze.

Przed nami kolejna edycja Latającego Uniwersytetu RadUNII Kultury. W 2024 roku kontynuujemy cykl otwartych, popularnonaukowych wykładów, które przeniosą nas w głąb historii Gdańska, ze szczególnym akcentem na Stare Miasto. Te wyjątkowe spotkania są przeznaczone są nie tylko dla entuzjastów historii, lecz również wszystkich mieszkańców pragnących zgłębić tajemnice swojego pięknego miasta.

Wykład 7. Cztery konwenty w jednym klasztorze. Jezuitów spór z Zakonem Zbawiciela o stromiejskie lokum w XVI-XVII wieku

Pod koniec XIV wieku złożony z dwóch konwentów, żeńskiego i męskiego, Zakon Najświętszego Zbawiciela, popularnie od ważniejszego z konwentów, zwany zakonem Brygidek otrzymał lokum na obrzeżu ówczesnego Starego Miasta, wcześniej powierzone również gdańskim pokutnicom. Powstał tu klasztor ze skrzydłem żeńskim i męskim,  kościół św. Brygidy, ale istniała także Kaplica Pokutnic. Pod koniec XVI wieku, już po reformacji, gdy Zakon Zbawiciela przeżywał poważny kryzys, w jego klasztorze usiłowali się zainstalować przebojowi, słynący z nieszablonowych i kontrowersyjnych akcji jezuici. Doszło do trwającej pół wieku rozgrywki między konwentami, w którą wmieszał się biskup miejsca, król, Watykan, a przede wszystkim protestancki Gdańsk, a obok brygidek, brygidian i jezuitów wystąpili także cysterscy mnisi z Pelplina. Jest to historia nie bez kryminalnego wątku, tumultów i zaskakujących zwrotów wydarzeń.

dr hab. Sławomir Kościelak, prof. UG - absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik dydaktyczno-naukowy w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego, od 2008 kieruje Studiami Podyplomowymi Gedanistyka, a od 2022 roku Zakładem Historii Gdańska, Pomorza i Regionu Nadbałtyckiego. Jego specjalnością są szeroko pojęte stosunki wyznaniowe i historia społeczna Gdańska, Pomorza Gdańskiego (Prus Królewskich) oraz Polski Północnej w XVI-XIX wieku.
RadUNIA Kultury to sieć współpracy pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury, oddziałami Muzeum Gdańska: Muzeum Bursztynu i Muzeum Nauki Gdańskiej, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, a także Przedszkolem im. Panienki z okienka. Celem tej współpracy jest wzmocnienie działalności kulturalnej na Starym Mieście,  pokazanie potencjału działających w tym obszarze instytucji oraz wzajemna prezentacja bieżącej oferty. W ramach współpracy organizowane spacery tematyczne, wspólne wydarzenia kulturalne oraz promocja sieci RadUNIA Kultury oraz partnerów. 

Przeczytaj także

Opinie

Reklama

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?

 

Najczęściej czytane