Wiadomości

Licea i technika w rankingu "Perspektyw". Kto najlepszy z Trójmiasta?

Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. fot. galeria/trojmiasto.pl

Po raz kolejny III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zostało liderem wśród trójmiejskich szkół średnich z czwartym miejscem w ogólnopolskim rankingu. Z kolei Technikum nr 4 w Gdańsku, czyli ZSŁ im. Obrońców Poczty Polskiej, zostało najlepszym wśród techników w Trójmieście i 24. najlepszym w Polsce. To dane z najnowszego rankingu szkół średnich według "Perspektyw".Czy wybranie dobrej szkoły średniej może mieć duży wpływ na przyszłość?

tak, lepsze przygotowanie do matury i lepszy jej wynik gwarantuje dostanie się na wybrane studia 52%
nie, w każdej szkole średniej powinno kształcić się na tych samych zasadach i poziomie 19%
nie wiem, jeśli ktoś chce się uczyć, to może to robić w każdej szkole 29%
zakończona Łącznie głosów: 527
Opublikowano wyniki 22. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020, w którym sklasyfikowanych zostało aż 1,5 tys. najlepszych polskich szkół - 1 tys. liceów i 500 techników. Wyniki tegorocznego zestawienia są bardzo interesujące: nastąpiły zmiany w czołówce, pojawiły się nowe szkoły na pozycji liderów w kilku województwach.

- W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej - informują twórcy rankingu.
Jak informuje miesięcznik, głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacji na ten temat ma dostarczyć im pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Techników 2020 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Maturalny Techników 2020 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2020.

Najlepsze licea w TrójmieścieW rankingu liceów ogólnokształcących o miejscu szkoły decydowały: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Uniwersyteckie LO w Toruniu, XIV LO im. St. Staszica w Warszawie oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Kolejne, czwarte miejsce zajęło topowe gdyńskie liceum - gdyńska "Trójka", która należy do elitarnego grona najlepszych szkół w Polsce. Od ponad 25 lat jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w Gdyni oraz na Pomorzu.

- W rankingu nie są uwzględniane wyniki uzyskiwane przez absolwentów obecnie już w ponad 40. polskich szkołach przystępujących do matury międzynarodowej, w ramach której przedmioty zdawane są zgodnie z programami IBO - International Baccalaureate Organization. W przypadku III LO w Gdyni dotyczy to każdego roku 25 proc. wszystkich absolwentów, którzy od zawsze uzyskują znakomite wyniki na maturze międzynarodowej. Jeżeli wyniki z tej matury byłyby brane pod uwagę w różnego rodzaju rankingach i zestawieniach, to z pewnością miejsce zajmowane w nich przez gdyńską "Trójkę" byłoby jeszcze wyższe - mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni.
Na drugim miejscu w ujęciu trójmiejskim mamy Gdańskie Liceum Autonomiczne - 46. miejsce zestawienia.

W drugiej pięćdziesiątce znalazły się jeszcze: VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni (55 miejsce), V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku (56 miejsce), III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku (70 miejsce), II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Pniewskiego w Gdańsku (90 miejsce).

OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW 2020


Najlepszym technikum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, zostało Technikum nr 4.
Najlepszym technikum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, zostało Technikum nr 4. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Najlepsze technika w TrójmieścieKryteria Rankingu Techników 2019 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

W rankingu techników pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, ZSLiT nr 1 w Warszawie, Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu oraz Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku z Krakowa.

Na 24. miejscu znalazło się Technikum nr 4, czyli Technikum nr 4. W drugiej pięćdziesiątce na pozycji 52. uplasowało się Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni, zaraz za nim na miejscu 54. jest Technikum nr 8 (CKZiU nr 2).

OGÓLNOPOLSKI RANKING TECHNIKÓW 2019


Licea z Trójmiasta, które znalazły się w pierwszej "setce" rankingu "Perspektyw"
4. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
46. Gdańskie Liceum Autonomiczne
55. VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni
56. V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
70. III LO im. Bohaterów Westerplatte
90. II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Pniewskiego w Gdańsku"

Technika z Trójmiasta, które znalazły się w pierwszej "setce" rankingu "Perspektyw"
24. Technikum nr 4 w ZS Łączności z Gdańska
52. Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni
54. Technikum nr 8 (CKZiU nr 2)

Opinie (113) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które z wymienionych poniżej miast ma największą powierzchnię?