Wiadomości

stat

Licea i technika w rankingu "Perspektyw". Kto najlepszy z Trójmiasta?

Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. fot. galeria/trojmiasto.pl

Po raz kolejny III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zostało liderem wśród trójmiejskich szkół średnich z czwartym miejscem w ogólnopolskim rankingu. Z kolei Technikum nr 4 w Gdańsku, czyli ZSŁ im. Obrońców Poczty Polskiej, zostało najlepszym wśród techników w Trójmieście i 24. najlepszym w Polsce. To dane z najnowszego rankingu szkół średnich według "Perspektyw".Czy wybranie dobrej szkoły średniej może mieć duży wpływ na przyszłość?

tak, lepsze przygotowanie do matury i lepszy jej wynik gwarantuje dostanie się na wybrane studia 52%
nie, w każdej szkole średniej powinno kształcić się na tych samych zasadach i poziomie 19%
nie wiem, jeśli ktoś chce się uczyć, to może to robić w każdej szkole 29%
zakończona Łącznie głosów: 527
Opublikowano wyniki 22. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020, w którym sklasyfikowanych zostało aż 1,5 tys. najlepszych polskich szkół - 1 tys. liceów i 500 techników. Wyniki tegorocznego zestawienia są bardzo interesujące: nastąpiły zmiany w czołówce, pojawiły się nowe szkoły na pozycji liderów w kilku województwach.

- W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej - informują twórcy rankingu.
Jak informuje miesięcznik, głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacji na ten temat ma dostarczyć im pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Techników 2020 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Maturalny Techników 2020 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2020.

Najlepsze licea w TrójmieścieW rankingu liceów ogólnokształcących o miejscu szkoły decydowały: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Uniwersyteckie LO w Toruniu, XIV LO im. St. Staszica w Warszawie oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Kolejne, czwarte miejsce zajęło topowe gdyńskie liceum - gdyńska "Trójka", która należy do elitarnego grona najlepszych szkół w Polsce. Od ponad 25 lat jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w Gdyni oraz na Pomorzu.

- W rankingu nie są uwzględniane wyniki uzyskiwane przez absolwentów obecnie już w ponad 40. polskich szkołach przystępujących do matury międzynarodowej, w ramach której przedmioty zdawane są zgodnie z programami IBO - International Baccalaureate Organization. W przypadku III LO w Gdyni dotyczy to każdego roku 25 proc. wszystkich absolwentów, którzy od zawsze uzyskują znakomite wyniki na maturze międzynarodowej. Jeżeli wyniki z tej matury byłyby brane pod uwagę w różnego rodzaju rankingach i zestawieniach, to z pewnością miejsce zajmowane w nich przez gdyńską "Trójkę" byłoby jeszcze wyższe - mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni.
Na drugim miejscu w ujęciu trójmiejskim mamy Gdańskie Liceum Autonomiczne - 46. miejsce zestawienia.

W drugiej pięćdziesiątce znalazły się jeszcze: VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni (55 miejsce), V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku (56 miejsce), III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku (70 miejsce), II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Pniewskiego w Gdańsku (90 miejsce).

OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW 2020


Najlepszym technikum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, zostało Technikum nr 4.
Najlepszym technikum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, zostało Technikum nr 4. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Najlepsze technika w TrójmieścieKryteria Rankingu Techników 2019 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

W rankingu techników pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, ZSLiT nr 1 w Warszawie, Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu oraz Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku z Krakowa.

Na 24. miejscu znalazło się Technikum nr 4, czyli Technikum nr 4. W drugiej pięćdziesiątce na pozycji 52. uplasowało się Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni, zaraz za nim na miejscu 54. jest Technikum nr 8 (CKZiU nr 2).

OGÓLNOPOLSKI RANKING TECHNIKÓW 2019


Licea z Trójmiasta, które znalazły się w pierwszej "setce" rankingu "Perspektyw"
4. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
46. Gdańskie Liceum Autonomiczne
55. VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni
56. V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
70. III LO im. Bohaterów Westerplatte
90. II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Pniewskiego w Gdańsku"

Technika z Trójmiasta, które znalazły się w pierwszej "setce" rankingu "Perspektyw"
24. Technikum nr 4 w ZS Łączności z Gdańska
52. Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni
54. Technikum nr 8 (CKZiU nr 2)

Opinie (112) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta oprócz ryb żyją w Bałtyku?