• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Licea i technika w rankingu "Perspektyw". Kto najlepszy z Trójmiasta?

Wioleta Stolarska
9 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Po raz kolejny III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zostało liderem wśród trójmiejskich szkół średnich z czwartym miejscem w ogólnopolskim rankingu. Z kolei Technikum nr 4 w Gdańsku, czyli ZSŁ im. Obrońców Poczty Polskiej, zostało najlepszym wśród techników w Trójmieście i 24. najlepszym w Polsce. To dane z najnowszego rankingu szkół średnich według "Perspektyw".



Czy wybranie dobrej szkoły średniej może mieć duży wpływ na przyszłość?

Opublikowano wyniki 22. Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2020, w którym sklasyfikowanych zostało aż 1,5 tys. najlepszych polskich szkół - 1 tys. liceów i 500 techników. Wyniki tegorocznego zestawienia są bardzo interesujące: nastąpiły zmiany w czołówce, pojawiły się nowe szkoły na pozycji liderów w kilku województwach.

- W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej - informują twórcy rankingu.
Jak informuje miesięcznik, głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacji na ten temat ma dostarczyć im pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Techników 2020 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Maturalny Techników 2020 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2020.

Najlepsze licea w Trójmieście



W rankingu liceów ogólnokształcących o miejscu szkoły decydowały: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Uniwersyteckie LO w Toruniu, XIV LO im. St. Staszica w Warszawie oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Kolejne, czwarte miejsce zajęło topowe gdyńskie liceum - gdyńska "Trójka", która należy do elitarnego grona najlepszych szkół w Polsce. Od ponad 25 lat jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w Gdyni oraz na Pomorzu.

- W rankingu nie są uwzględniane wyniki uzyskiwane przez absolwentów obecnie już w ponad 40. polskich szkołach przystępujących do matury międzynarodowej, w ramach której przedmioty zdawane są zgodnie z programami IBO - International Baccalaureate Organization. W przypadku III LO w Gdyni dotyczy to każdego roku 25 proc. wszystkich absolwentów, którzy od zawsze uzyskują znakomite wyniki na maturze międzynarodowej. Jeżeli wyniki z tej matury byłyby brane pod uwagę w różnego rodzaju rankingach i zestawieniach, to z pewnością miejsce zajmowane w nich przez gdyńską "Trójkę" byłoby jeszcze wyższe - mówi Wiesław Kosakowski, dyrektor III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni.
Na drugim miejscu w ujęciu trójmiejskim mamy Gdańskie Liceum Autonomiczne - 46. miejsce zestawienia.

W drugiej pięćdziesiątce znalazły się jeszcze: VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni (55 miejsce), V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku (56 miejsce), III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku (70 miejsce), II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Pniewskiego w Gdańsku (90 miejsce).

OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW 2020


Najlepszym technikum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, zostało Technikum nr 4. Najlepszym technikum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, zostało Technikum nr 4.

Najlepsze technika w Trójmieście



Kryteria Rankingu Techników 2019 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

W rankingu techników pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, ZSLiT nr 1 w Warszawie, Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu oraz Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku z Krakowa.

Na 24. miejscu znalazło się Technikum nr 4, czyli Technikum nr 4. W drugiej pięćdziesiątce na pozycji 52. uplasowało się Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni, zaraz za nim na miejscu 54. jest Technikum nr 8 (CKZiU nr 2).

OGÓLNOPOLSKI RANKING TECHNIKÓW 2019


Licea z Trójmiasta, które znalazły się w pierwszej "setce" rankingu "Perspektyw"
4. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
46. Gdańskie Liceum Autonomiczne
55. VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni
56. V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
70. III LO im. Bohaterów Westerplatte
90. II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Pniewskiego w Gdańsku"

Technika z Trójmiasta, które znalazły się w pierwszej "setce" rankingu "Perspektyw"
24. Technikum nr 4 w ZS Łączności z Gdańska
52. Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni
54. Technikum nr 8 (CKZiU nr 2)

Miejsca

Opinie (114) 2 zablokowane

  • A gdzie teraz! są absolwenci najlepszych ówczesnych szkół sprzed lat??? (6)

    To nam pokaże co one rzeczywiście dają np. naszej gospodarce...

    (Po obecnej "elicie" widać, że zupełnie inne kwalifikacje się liczą...)

    • 11 6

    • (5)

      Ja miałem klasę szesnastoosobową w latach 98-02 w szkole, która jest tu wspominana jako druga, a pierwsza niepubliczna. Według dziennika:

      1. adwokat;
      2. wykładowca matematyki w Szwecji;
      3. adwokat;
      4. nie żyje;
      5. nie wiem;
      6. architekt w Nowym Jorku;
      7. okulistka;
      8. informatyk;
      9. właścicielka biura pośrednictwa nieruchmości;
      10. nie wiem;
      11. przedsiębiorca;
      12. lekarka;
      13. nie wiem;
      14. menadżerka w korporacji finansowej;
      15. komornik;
      16. przedsiębiorca;

      • 2 2

      • Jeden z szesnastu u Ciebie nie żyje. (3)

        Z mojej klasy podstawowej z lat 82-90 w patologicznej dzielnicy wszystkie 32 osoby żyją, mają się dobrze i nikt się nie stoczył. Ale to były inne czasy;-)

        • 6 1

        • (2)

          Utrzymujesz kontakty po 30 latach z całą trzydziestką dwójką?!

          U nas może kogoś białaczka dopadła, natomiast z tych, o których wiem co u nich, to każdy z nas do budżetu kraju więcej dokłada niż z niego bierze, obojętnie w jakim kraju żyją.

          • 5 1

          • (1)

            Jesteś tym zaskoczony? Z większością mam kontakt, a o wszystkich wiem, co się z nimi dzieje. To tylko 31 osób.

            • 2 0

            • Gdyby nie to, że jak dwa lata temu zmarła nasza koleżanka i ktoś inny z naszej szesnastki nie postanowił wykorzystać okazji, by zorganizować spotkanie, o czym mnie poinformował na facebooku, to ja bym nie o trzech osobach nie wiedział co u nich, tylko o połowie. Mój rocznik na aplikacji liczył 80 osób, skończyliśmy w 2011, czyli całkiem niedawno, a ja kontakt utrzymuję z 10-ką, o może 5 coś wiem, o kilku następnych wiem, bo się udzielają w samorządzie, wku***c swoim nieróbstwem wszystkie zielone żaboty pomorskiej ORA.

              I im wcześniej się cofać, tym mniej wiem. Z podstawówki, to jesli liczyć tylko tych, z którymi na ósmej klasie skończyłem wspólną edukację, to tylko z jedną osobą mam kontakt.

              • 2 0

      • Rzeczywiście

        w tamtych latach to była szkoła elitarna... Rodzice przygotowywali swoich następców...

        • 1 1

  • Nasza Gdynia!!! I wszystko w temacie. (2)

    • 4 10

    • "w temacie"

      ...i wszystko wiadomo...

      • 2 1

    • Jedna szkoła

      Dramat!!!

      • 0 0

  • Warto zacząć od najlepszego żłobka (1)

    Bez dobrego żłobka dziś trudno dostać się do elitarnych dwu-trzy języcznych przedszkoli, a bez tego dziecko nawet jak się nauczy języka, to będzie miało już niewłaściwy akcent.
    Po przedszkolu wybór szkoły podstawowej to już w ogóle ważny temat, bo bez tego nie ma mowy o dobrej szkole średniej, a bez tego bez szans na prestiżowe studia, zwłaszcza że dziś doktorat to takie trochę minimum przyzwoitości się zrobiło.
    A bez tego wszystkiego wiadomo - zostaje kariera najwyżej na kasie w biedrze, dlatego warto zadbać o karierę dziecka od najmłodszych lat żeby mogli dojść dalej niż rodzice, którzy nie mieli takich możliwości.

    • 14 17

    • Wyczuwam sarkazm.

      Pytanie, czy słusznie;-)

      • 5 1

  • Trójka w Gdyni byłaby...

    na jeszcze wyższej pozycji gdyby była doinwestowana.

    • 9 3

  • Jestem absolwentem Technikum Łączności (1)

    Chodziłem za czasów Emira Chazbijewicza i Czekaja. Niezła szkoła, chociaż przekazują za mało wiedzy praktycznej z zakresu elektroniki. Niemile wspominam dyrektora zwanego Betonem. Pracuję za granicą w branży elektronicznej na niezłym stanowisku, czyli szkoła daje dobre perspektywy.

    • 10 3

    • za czasów Emira Chazbijewicza i Czekaja

      To były dobre czasy... Ile się w tej szkole działo!
      Polonistkom dzisiaj jestem wdzięczny, że mnie języka ojczystego nauczyły. Wtedy płakałem rzęsistymi łzami.

      • 0 1

  • W Polsce liczą sie tylko (4)

    znajmości i układy no i rządzi wszechobecna łapówa. Więc po co marnować czas w szkołach, które i tak z roku na rok są coraz gorsze? Kto ma nadzieję na dobre wykorzystanie zdobytej z trudem wiedzy, to ma chyba na myśli emigrację. Ja, gdybym dzisiaj wrócił do szkoły, to bym się tylko uczył języków obcych i przedmiotów ścisłych, reszta w kibel.

    • 15 6

    • (3)

      Ale wiesz, że znajomości (i wynikające z nich układy) bardzo często zradzają się w szkołach i na studiach?

      • 2 2

      • Tak? I co z tego? (2)

        Kraj, w którym nie liczy się wiedza, tylko układy, stacza się na dno. Co widać, słychać i czuć.

        • 6 1

        • (1)

          Ale jak wyjedziesz do Kanady czy Irlandii, to też stwierdzisz, że nie dostałeś pracy, bo pracodawca wolał na to miejsce córkę kolegi z roku.

          • 3 3

          • w Irlandii i Kanadzie jest mnóstwo pracy na wszystkich stanowiskach, dodatkowo rynek cały czas puchnie, bo przybywają kolejne osoby z całego świata.
            Polska bez porównania jest z tyłu.
            Widać to dookoła nas.

            • 3 0

  • Szkoły są, fakt.

    Dlaczego nie tworzy się odpowiednio dużo miejsc pracy dla absolwentów ?
    Ci ludzie albo wyjadą za granicę, albo będą podawać frytki w McDonaldzie

    • 8 5

  • Wyksztalcenie o niema zadnego znaczenia.skączylem zasadniczą-przemytniczą

    Mam wlasny serwis samochodowych i zarabiam po 50 tys mc na takich wlasnie pajacach co pokączyli stiudia buahaaaa

    • 7 16

  • Bardzo slabo

    Żenujące wyniki, wstyd za taki poziom dla Gdańska

    • 7 1

  • (4)

    Gdzie są zakłady pracy dla absolwentów szkół wyższych, dlaczego ludzie po studiach podają frytki w McDonaldzie ?

    • 10 1

    • (1)

      ponieważ liberalizm który stworzył polski kapitalizm po 1989 zakłada skrajny egoizm

      • 3 2

      • tzn bandytyzm okrągłostołowy założył, że ludzie myślący opuszczą ten padół.

        • 2 2

    • skoro ktoś kończy europeistykę

      to może podawać frytki europejczykom

      • 5 1

    • Bo tylko do tego sie nadaja.

      Dobrzy absolwenci po dobrych studiach bez problemu znajda prace.Pozostali po prostu zmarnowali czas w liceum i na studiach.Powinni wybrac szkole zawodowa.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które zwierzęta oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie?

 

Najczęściej czytane