• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Rekrutacja do szkół średnich w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Licea popularniejsze od techników

Wioleta Stolarska
28 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
5 lipca 2019 r. o godz. 10 komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. 5 lipca 2019 r. o godz. 10 komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Za tydzień szkoły średnie ogłoszą listy przyjętych uczniów. Wszystko wskazuje na to, że wielu uczniów nie dostanie się do wymarzonego liceum. Zdarza się, że liczba chętnych przewyższa nawet kilkukrotnie liczbę dostępnych miejsc - na 174 dostępne miejsca w IX LO w Gdańsku przypada 2175 ósmoklasistów, o tyle samo miejsc walczy 1768 absolwentów gimnazjum. Nieco lepiej sytuacja wygląda w szkołach branżowych i technikach. Nie da się ukryć, że rekrutacja podwójnego rocznika jest dużym wyzwaniem.Czy powrót do 8-letniej szkoły podstawowej jest dobrym rozwiązaniem?

Przy wyborze szkoły nie obowiązuje rejonizacja, dlatego - jak pokazują statystyki chętnych - zainteresowanie jest większe i bardziej zróżnicowane. Dodatkowo rekrutacja do szkół średnich w 2019 roku prowadzona jest dla dwóch roczników (ósmoklasiści i gimnazjaliści mają oddzielne rekrutacje). Na Pomorzu to ponad 48 tys. osób.

5 lipca 2019 r. o godz. 10 podane zostaną do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Postępowanie rekrutacyjne do wszystkich typów szkół było dość złożone. Uczniowie mogli wybrać jedną szkołę "pierwszego wyboru" oraz inne placówki, do których chcieliby pójść w sytuacji, gdy do pierwszej wybranej szkoły się nie dostaną.

- Program działa tak, że przydziela kandydata do możliwie najwyższej preferencji na liście oddziałów ustalonej przez niego w systemie, biorąc pod uwagę zgromadzone przez kandydata punkty w procesie rekrutacji. System przydzieli kandydata tylko do jednego oddziału w jednej szkole, dlatego tak ważne jest, aby wybór i kolejność oddziałów były ustawione w sposób świadomy i przemyślany - informuje system rekrutacyjny.
Uczniowie na terenie Trójmiasta mogli ubiegać się o przyjęcie do maksymalnie 11 szkół (pięć w Gdańsku, trzy w Sopocie i trzy w Gdyni).

Czytaj też: Większy wybór w rekrutacji do szkół średnich

Rekrutacja ósmoklasistów do szkół średnich - co wybierali?Absolwenci szkoły podstawowej w Gdańsku najchętniej aplikowali do IX Liceum Ogólnokształcącego - tam na 174 dostępne miejsca chętnych jest 2175 osób, dla 462 uczniów to szkoła pierwszego wyboru. Kolejną placówką cieszącą się ogromnym zainteresowaniem jest XIX Liceum Ogólnokształcące, tu na 180 miejsc chętnych jest 1533 uczniów, dla 306 to placówka pierwszego wyboru. Również VIII Liceum Ogólnokształcące wybrało 1473 osób - dla 258 to szkoła pierwszego wyboru.

Sporym zainteresowaniem mogą pochwalić się technika. Tu najpopularniejsze jest Technikum nr 4 (905 chętnych na 180 miejsc, 393 osoby - pierwszy wybór). Kolejne jest Technikum nr 1 (Pomorskie Szkoły Rzemiosł) - tu chętnych jest 805 osób na 116 miejsc (157 - pierwszy wybór). Mniejszą popularnością cieszą się Szkoły Branżowe I stopnia. Tu najpopularniejsza jest Szkoła Branżowa nr 12 w Zespole Szkół Samochodowych, do której aplikowało 278 osób na 120 dostępnych miejsc, dla 113 to pierwszy wybór.

 • Statystyki chętnych w rekrutacji ósmoklasistów w Gdańsku.
 • Statystyki chętnych w rekrutacji ósmoklasistów w Gdyni.
 • Statystyki chętnych w rekrutacji ósmoklasistów w Sopocie.
W Gdyni największym zainteresowaniem cieszy się IX Liceum Ogólnokształcące, tu na 231 miejsc chętnych jest 1186 osób, dla 278 to szkoła pierwszego wyboru. 851 osób aplikowało do II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi (ZSO Nr 2) - tu dostępne są 192 miejsca, 273 osoby zaznaczyły tę placówkę jako szkołę pierwszego wyboru.

443 osoby aplikowały do Technikum Elektronicznego Nr 1 (ZSChiE) na 176 dostępnych miejsc, 200 osób wybrało tę szkolę jako pierwszą. Wśród szkół branżowych najpopularniejsza jest Branżowa Szkoła I stopnia nr 1 (CKZiU nr 1) - tu na 96 miejsc aplikowało 160 osób, tylko 65 zaznaczyło placówkę jako swój pierwszy wybór.

W Sopocie wszystkie licea cieszą się dużą popularnością. Najwięcej, bo aż 1330 złożyło wniosek do II LO - dla ósmoklasistów przygotowano tam 84 miejsca a aż 185 osób wybrało tę szkołę jako pierwszą.

Rekrutacja gimnazjalistów do szkół średnich - co wybierali?Jak wygląda rekrutacyjna sytuacja gimnazjalistów? Chętnych, którzy ukończyli gimnazjum, jest aż 1768 na 174 miejsca w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Dla 330 osób to szkoła pierwszego wyboru. Podobnie jak w rekrutacji absolwentów szkół podstawowych kolejną szkołą cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów jest XIX Liceum Ogólnokształcące - tu na 175 dostępnych miejsc chętnych jest 1571 osób, dla 290 absolwentów to pierwszy wybór.

Niezmiennie największą popularnością w swoim gronie cieszy się Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Łączności, tu na 180 dostępnych aplikuje 741 absolwentów gimnazjum - 326 wybrała placówkę jako swoją szkołę pierwszego wyboru. Gimnazjaliści, podobnie jak ich młodsi koledzy, wybierają też Branżową Szkołę I stopnia Nr 12 w Zespole Szkół Samochodowych - tu na 120 miejsc chętnych jest 210 osób.

 • Statystyki chętnych w rekrutacji gimnazjalistów w Gdańsku.
 • Statystyki chętnych w rekrutacji gimnazjalistów w Gdyni.
 • Statystyki chętnych w rekrutacji gimnazjalistów w Sopocie.
Intensywny nabór trwa również w Gdyni. Tu IX LO od lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów - w formule "pogimnazjalnej" szkoła będzie mogła przyjąć 198 uczniów, chętnych jest 1142 - 282 osoby wybrały te placówkę jako pierwszą. Gimnazjaliści również przy wyborze technikum idą śladami ósmoklasistów i wybierają Technikum Elektroniczne Nr 1 (ZSChiE) - 445 osób na 176 miejsc.

W Sopocie najwięcej absolwentów gimnazjum - 1239 osób - stara się o przyjęcie do II LO. Szkoła przygotowała dla nich jednak 104 miejsca.

Wybór szkoły - licea popularniejsze niż technikaNie da się ukryć, że rekrutacja jest w tym roku dużo bardziej nerwowa. Ze statystyk wynika, że zdecydowaną popularnością cieszyły się licea. Tu liczba chętnych nieraz kilkukrotnie przewyższała oferty szkół. Najczęściej kandydaci wybierają klasy o profilach nauk ścisłych, wynika to oczywiście z atrakcyjności studiów ścisłych i technicznych, jaką prezentują uczelnie.

Z kolei na nadmiar kandydatów nie mogą narzekać technika i zdecydowanie szkoły branżowe (tu pierwszym wyborem jest niecałe 50 proc. miejsc w szkołach). Jak widać tegoroczni absolwenci szkoły podstawowej czy gimnazjów nie marzą o karierze hydraulika, mechanika czy budowlańca.

Plan awaryjny?Jedne szkoły przeżywają oblężenie, inne nie mają wypełnionych klas nawet w 1/3. Wiele wskazuje na to, że uczniowie często sugerowali się popularnością szkoły i rankingami - to były jedne z głównych wyznaczników ich wyborów.

Choć kuratorium podkreśla, że liczba miejsc w szkołach średnich jest ponad dwa razy większa niż w ubiegłym roku szkolnym, to już teraz widać, że wiele osób będzie musiało zrezygnować ze swoich planów i wdrożyć... plan awaryjny, o ile oczywiście taki jest gotowy.

Lista przyjętych uczniówKażdy z uczniów miał prawo wybrać maksymalną liczbę szkół i klas w różnych miastach, a co za tym idzie liczba wszystkich wyborów jest bardzo duża. Ostateczną sytuację poznamy, kiedy uczniowie po ogłoszeniu zakwalifikowanych kandydatów zdecydują, którą szkołę wybrać i w niej złożą swoje dokumenty.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego oceny przeprowadzonej reformy oświaty w pomorskich szkołach średnich brakuje niemal 4,3 tys. miejsc dla uczniów - to niemal 9 proc.

Miejsca

Opinie (140) 7 zablokowanych

 • Jest źle. Bardzo źle. (17)

  Odpowiedzialni uciekają. My rodzice i dzieci zostajemy z tym sami.
  Przykre to.

  • 119 27

  • Jest źle tylko dla rodziców (7)

   I to dla rodziców których dzieci się nie uczą i dostały mało punktów. Reszta z solidnym zapasem śpi spokojnie. Proszę mówić za siebie.

   • 19 45

   • fakt mój syn olewacz i totalny wyznawca permanentnego nieuctwa / lekcje i nauka zawsze na ostanią chwilę

    ma najwyższą śr. w całej szkole!!! ... to co dopiero muszą odpitalać inni? - włos się jeży na głowie

    • 7 4

   • oczywiście, sztuczne nakręcanie afery (2)

    co to jest za problem, jeśli tylko w nielicznych szkołach jest 2 - 2 i pół kandydata na miejsce, a reszta szkół ma poniżej 2. Jakaś selekcja musi przecież być.

    • 7 4

    • Masz dzieci? (1)

     to po co się wypowiadasz, jeśli problem cię nie dotyczy?

     • 2 4

     • mam 6 jakiś problem masz?

      • 4 2

   • Rekrutacyjne absurdy (1)

    Nie prawda. Dobre dziecko, ale bez udziału w konkursach nie dostanie się do dobrego liceum.

    • 11 3

    • bzdura

     A zresztą, dlaczego nie startowało w konkursach? To zawsze ułatwiało. Sprawdź wyniki rekrutacji w ubiegłych latach.

     • 0 0

   • Nie,bo jesli w danej klasie jest 25 miejsc i 20 osób ma średnią

    • 0 0

  • (7)

   Niedługo wybory i będzie szansa rozliczyć odpowiedzialnych...

   • 26 8

   • Dokładnie, nie głosujcie na lewicę (3)

    Bo to oni dwie dekady temu wprowadzali gimnazja więc teraz trzeba ten burdel ogarniać.

    • 10 33

    • (1)

     Pitolisz byle gadać a wiesz ile prób samobójczych jest w 7i 8 klasie? Nauczyciele z podstawówek nie umieją już rozmawiać z uczniami w tym wieku i problemy są inne niż 20lat temu. Dzieciaki są zostawione samopas i podstawówki w większości nie szukają zajęć dodatkowych i nie rozwijają pasji. Chyba ze to szkoła po gimnazjum gdzie maja rozwinięte koła zainteresowań np samochody RC i zawody miedzyszkolne

     • 18 8

     • Ale te samobójstwa nie wynikają z tego że nauczyciel nie rozmawia z uczniami

      Jakoś za moich czasów do nauczyciela był gigantyczny dystans, bano się do niego nawet odezwać, co dopiero mówić o rozmowie. Dziś wychowawczyni to bardziej starsza kumpela dla dziecka. Bardziej chodzi o to że pędrak przesiaduje godzinami przed komputerem albo w tablecie. Nagle w okolicach liceum okazuje się że trzeba napisać jakąś maturę, dostać na studia no i w ogóle uczyć, a rodzice powtarzają że bez studiów to się umrze na śmietniku. I co ma zrobić takie dziecko skoro po kilkunastu latach luzu i sielanki dostaje nagle rzeczywistością prosto w twarz? A jeszcze znaleźć przy tym czas na ukochanego youtubera, Clasch of clans, fortnita, Lola, Wot, Wow, CSa, Twicha, Instagrama, fejsa itp? No i dochodzi do takiego rozkładu jego przyzwyczajeń i przyjemności od których się uzależnił, że nie wytrzymuje psychicznie. To wina rodziców i ich obojętności od najmłodszych lat. Współczesna szkoła i tak zaczęła już bardziej przypominać przedszkole.

      • 24 5

    • Sklerotyk czy kłamca?

     Autorem reformy wprowadzającej gimnazja był Mirosław Handke - minister edukacji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Ich utworzenie popierali między innymi obecni pisowcy.

     • 14 6

   • Jakie rozliczyć? (1)

    Suweren został kupiony i nic, NIC ich nie przekona, aby nie głosować na PiS. Można PiSowi wytykać afery, złodziejstwo, oszustwa, kłamstwa, nieudolność, ale to nie ma kompletnie żadnego znaczenia. A opozycja... zaraz, jaka opozycja?

    • 18 4

    • wyłącz tvn

     będziesz zdrowszy

     • 1 0

   • Miałeś szansę rozliczyć organizatorów gdańskiej oświaty w wyborach samorządowych.

    • 1 0

  • Liceum i co dalej?!? Ogólniak uczy wiedzy ogólnej wiec wszystkiego i niczego.
   Rodzice dajcie dzieciom spróbować branży (zwłaszcza chłopakom) a nie pchajcie na siłę bo to prestiż. Połowa ludzi po liceum nic nie osiągnęła i nie ma żadnego fachu w ręku i czeka ich praca w handlu z gorszym startem niż ci po zawodówce, bo oni na praktykach już po wiadro fazy szli do sąsiedniego sklepu :).

   • 17 7

 • (3)

  Pozdrawiamy p. Zaleską. Zamiast polskiego piwa będzie pić belgijskie. A polskie powinna wypić w Polsce !!!!!

  • 86 21

  • Sugerowanie że gdyby tu została

   To czekałby ją jakiekolwiek konsekwencje. W tym kraju od 30 lat nigdy nikt nikogo nie rozliczył za błędne decyzje polityczne. Nie licząc starych komuchów którzy nikogo nie obchodzą.

   • 11 2

  • Ale jej ten awans się po prostu należał !

   • 11 1

  • grunt to znaleźć winnego własnych niepowodzeń

   • 0 0

 • No i bardzo dobrze że się nie dostaną (13)

  Tylko maks. 50% z nich nadaje się do liceów . Jakieś 10% do techników A reszta do zawodowej szkoły albo nawet mogą zakończyć edukację.
  Czas przywrócić normalność i przyznać się że z Dżesiki i Brajana magistra nie będzie.

  • 142 36

  • Dokładnie.

   Jeśli ktoś ma tak mało punktów że nie dostanie się do żadnego z liceów, nawet po drugiej rekrutacji, to i tak nie ma szans na napisanie matury więc po co pchać takie dziecko w jeszcze większe stresy i wpędzać w kompleksy? Chyba tylko dla spokojnego sumienia rodziców. Kierowcy tirów, albo ludzie do noszenia cegieł też są bardzo potrzebni- nie każdy musi mieć głowę do nauki.

   • 48 6

  • Bzdura.... (4)

   Każdy powinien mieć szansę i
   Próbować...Mój brat kilka lat temu dostał się do słabej zawodówy. Później ukoñczył technikum a teraz jest na dobrym stołku i robi drugi fakultet.. Wiele osiãgnãł ale to trwało kilka lat więcej niż gdyby zaraz poszedł do liceum, które wybrał.. więc nie wmawiaj dzieciom,że majã rezygnować na starcie......

   • 24 8

   • No właśnie, dostał się do słabej zawodówy i sobie poradził (1)

    A gdyby się nie dostał nigdzie to co? Usiadłby i umar?

    • 11 8

    • Umar na pewno

     • 2 1

   • Może dlatego siedzi na dobrym stołku

    bo właśnie taki typ kształcenia przeszedł ? Nie wpadłaś na to ? W Niemczech od lat podobnie to funkcjonuje - ludzie wychodzą z zawodem i są w stanie coś zrobić, łatwiej zmienić im pracę w razie potrzeby lub samemu założyć jakiś biznes.

    • 22 2

   • No to właśnie po to jest rekrutacja, żeby każdy miał szansę.

    • 1 1

  • Spokojnie. Za kilkanaście lat będą robili testy w stylu dopasuj klocka

   I hyc, magister do kieszeni. I jeszcze stypendium naukowe bo nawet kolorki w klockach się zgadzają! Wyrósł wybitny specjalista branży architektonicznej! Czekamy na grant do zakupu puzli 3D żeby nasz mały 25-letni Drejfus mógł na poważnie zająć się wytyczaniem nowych trendów!

   • 11 1

  • Świetny przykład bezmózga nauczyciela,szkodnika edukacji.Od dawna wiadomo,że tak niski poziom edukacji jest sztywno związany z (1)

   niskim poziomem nauczycieli.I ten tutaj właśnie to potwierdził.

   • 12 11

   • I co mi zrobisz ?

    Przyślesz do mnie swoje dziecko ???

    • 3 3

  • Zle oszacowales procenty

   Maksymalnie 15% do liceum,25% do technikum,reszta do zawodowki.Dosyc wydawania matur analfabetom.

   • 18 6

  • Kim Ty człowieku jesteś?

   Znasz tych wszystkich młodych ludzi którzy starają się dostać do szkół, że wiesz do czego się nadają. Dla mnie jesteś nikim, nie masz prawa się wypowiadać. Na jakim etapie Ty zakończyłeś swoją edukację. Myślę, że jesteś zakichanym magisterkiem który uważa, że zjadł wszystkie rozumy. Ja życzę wszystkim aby dostali się do jak najlepszych szkół i zawalczyli o swoją przyszłość.

   • 5 7

  • Proszę nie mylić zawodówek z prl z obecnymi szkołami branżowymi

   Ja bym chciała tylko zauważyć jedną rzecz, ze szkół branzowych jest tak naprawde niewiele i poziom ksztalcenia w tych szkołach jest na naprawdę na niskim poziomie.To nie są takie zawodówki jak kiedyś gdzie odbywaly się prawdziwe praktyki, ktore przystosowywaly czlowieka do zawodu.

   • 6 0

  • Kiepscy nauczyciele

   Jeśli tak dużo uczniów nie nadaje się do średnich szkół,to wina niestety leży w beznadziejnych nauczycielach. Tych ,którzy nie potrafią w dzisiejszych czasach niczego nauczyć. Widocznie sami nic nie potrafią.

   • 2 1

 • Gratuluje (6)

  nie potrafia po tym nawet koperty zakleic czy zlozyc dobrze kartki do koperty. Nie wiem jak to nazwać, ale tworzymy takich samych niedorozwojów jak ludzie z afryki brani z pola z tym, że nasi chca 3500 i móc cały dzien klikac w tablecie i robic sweet focie :/ . Ze strony pracodawcy ? szczerze to zaczynam szukac Ukraine bo się chociaz staraja.

  • 45 18

  • Ostatnio zaprosiłem młodego na rekrutacje i podałem mu słuchawkę telefonu żeby pogadał z kierownikiem (4)

   A ten po skończonej rozmowie odłożył ją na biurko zamiast na widełki. Jak mu powiedziałem żeby odłożył słuchawkę normalnie, to się zaśmiał że przecież ta słuchawka jest na kablu więc chyba nie trzeba jej odstawiać na ładowarkę. Zaraz potem dodał że moje pokolenie słabo rozumie elektronikę, więc dobrze że zatrudniamy młodych.. xD

   • 16 3

   • (1)

    z tym telefonem to przesadziłeś. Teraz mało osób posiada telefon stacjonarny, więc pewnie nie widział w ogóle tego. Co mają w szkole ich uczyć? "O, zobaczcie, a tak się odkłada słuchawkę telefonu"

    • 2 17

    • Śrubokrętu w szkole też nie pokazują

     Rozumiem że jak każe mu go użyć i zacznie nim czyścić ucho to będzie w porządku bo "dziś mało osób posiada śrubokręty skoro wszystko robią serwisy"?

     • 13 0

   • Jak rozumiem, Ty potrafisz biegle liczyć na liczydłach. (1)

    • 4 3

    • Wyobraź sobie że tak- umiem

     Ale nikt w firmie już nie liczy na liczydłach, więc nie oczekuje tego od pracownika. Natomiast na halach i przy stanowiskach ciągle są "telefony z słuchawkami". Niestety nie są to warunki dla komórek.

     • 8 0

  • Dadza sobie rade. Nie boj sie. Ja sie ciesze, ze nareszcie nastalo pokolenie, ktore sie ceni i nie pojdzie do pracy za jalmuzne. Ja zaczynalem prace w latach 90tych i pewnie do konca zycia pozostanie mi skrzywienie w psychice z tamtych lat, zeby za duzo nie dyskutowac i cieszyc sie ze jest praca.

   • 24 3

 • Problemu nie ma... (15)

  Pisuary poślą dzieci do szkół katolickich i tam gdzie nauczyciele nie strajkowali (całkiem niedawno - na tym forum - dali wyraz w opiniach co o nich myślą), więc dla pozostałych będzie luz...

  • 24 38

  • Nawet nie wiesz co myślą i mówią nauczyciele (1)

   Więc lepiej się nie wypowiadaj w ich imieniu.

   • 2 1

   • Oj ... wiem !

    • 1 1

  • Ciekawe... (10)

   gdzie hejterzy strajkujących nauczycieli poślą swoje dzieci ?

   Mam nadzieję, że sami w domu zajmą się edukacją i z taką decyzją zgłoszą się do kuratorium !

   Ja dla swoich przyszłych uczniów przygotuję specjalny teścik, który pozwoli mi poznać poglądy ich i rodziców i wpłynie na dalsze ocenianie. Pozwala mi na to decyzja pseudo-TK (orzekł, że ze względu poglądy religijne można traktować innych ludzi), a ja jestem ateistką ze skłonnościami do islamu...

   • 22 43

   • No jasne że TK pozwala Ci różnie traktować uczniów ze względu na poglądy! (7)

    Tak samo jak pozwala rodzicowi zgłosić Cię za to do kuratorium oświaty i za niewłaściwe wypełnianie swoich obowiązków pozwala im to wywalić Cię z pracy na zbity pysk. Pełna wolność! Jak założysz własną, prywatną szkołę to możesz sobie w niej robić co chcesz. Wara wam od mojej firmy i decydowania komu mogę wykonywać usługi a komu nie.

    • 12 6

    • Musiałbyś być jeszcze moim pracodawcą ! (6)

     Będę wyjątkowo skrupulatna wobec wszystkich "jednakowo"

     I co mi zrobisz? Znajdziesz chętnego na moje miejsce za 2600 z podobnymi kompetencjami ?

     • 11 7

     • Póki szkoła jest publiczna to jestem pracodawcą. (1)

      Nie, nie znajdę. Po prostu załatam tą dziurę innym nauczycielem podnosząc pensum i zwiększając ilość godzin :) Nauczycieli i tak jest za dużo. 20% jest zbędne, szczególnie 20% wygadujące takie głupoty.

      • 11 11

      • Przez litość nie dam ci kciuka w dół...

       (to sobie łataj, kto ci będzie więcej pracował)
       Poszerz wiedzę... to się przekonasz, że zasłyszane przez ciebie pomysły są lipne...

       • 8 10

     • Jeśli masz takie kompetencje, jakimi sie chwalisz (3)

      to bez problemu znajdziesz pracę gdzie indziej.

      PS dając korepetycje kilka razy w tygodniu dajesz paragon ?

      • 8 7

      • Umowa o dzieło (2)

       Oczywiście kwota za korki powiększona o podatek. Kręcą nosem (bo woleliby taniej i bez kwitów) ale płacą (no mają 500krzyż).

       • 1 4

       • I po to jest 500+

        Aby na korki było stać też ubogich. I na wakacje. Itd

        • 2 0

       • tacy geniusze ich kształcą a tu jeszcze korki potrzebne???

        • 1 0

   • Bardzo ciekawe...

    Teścik. hehe to bez komentarza, żal mi tej młodzieży,czego można się po nich spodziewać jak mają takich tępych nauczycieli,którzy nie mają na względzie nauczania . Jedynie czym się zajmują to strajkowanie i krzyczenie o podwyżki,widać najpierw trzeba umieć uczyć i się wykazać a potem żądać. Za co chcecie zarabiać więcej? Czy za to że macie gdzieś uczniów...Sami tylko pier...cie w stołki i jeszcze wam za to płacić. Porządki zacznijcie od siebie,a potem wymagające od młodzieży.

    • 1 1

   • No jeśli tak zrozumiałaś wyrok TK to nie wiem czy powiinaś uczyć kogokolwiek czegokolwiek.

    • 1 0

  • jest problem gościu (1)

   Nawet w katolickich nie ma miejsc

   • 2 0

   • Mają infrastrukturę i kasę od państwa i ze sprzedaży ziemi (także morawieckiemu). A uczyć mogą co łaska!

    • 0 1

 • W Gimnazjum więcej problemów niż radości?

  • 17 12

 • Zlikwidowano szkolnictwo zawodowe - i to jest prawdziwy problem (1)

  Wszyscy "fachowcy" to samouki, bo Polska stwierdziła, że każdy ma mieć licencjat. W praktyce nie każdy chce, może lub potrafi. Potrzeba ludzi do wielu prac, które nie wymagają pierdz.....a w stołek i siedzenia w biurze. I ci ludzie powinni poznać swój fach przez szkołę zawodową, a nie przez osobiste doświadczenie zwane fuszerką.

  • 55 7

  • Zgadzam się z tym. Niestety w tym roku miałam okazję "przyjrzeć się" jak wygląda zawodówka. Dramat! Klasy wielozawodowe...kto to wymyślił?! Jak piekarz, fryzjer, spawacz itd mogą się uczyć w jednej klasie! Okazuje się, że mogą. Wszyscy razem się uczą przedmiotów ogólnych, a później każdy jest wysyłany na kursy. przeżyłam szok. I taki młody człowiek trafia na kurs z całą zbieraniną różnych ludzi, w różnym wieku i z "różnymi" doświadczeniami życiowymi.

   • 12 1

 • Liceum obecnie nie jest dl ludzi inteligentnych tylko dla tych co liczą ze beda leserami całe zycie. (1)

  W technikum a w szczególności w zawodówce musieli by sie uczyć zawodu i pracować juz po szkole .

  • 23 24

  • Dokladnie tak jest

   A powiedz mi synku czy ty skonczyles dobre liceum zeby wiedziec jakie farmazony pleciesz?

   • 0 1

 • (6)

  Jesli ten dramat i bajzel nie otwiera oczu zwolennikom władzy to znaczy ze jestesmy w glebokiej d....

  • 42 33

  • Jaki dramat? (2)

   Nie osmieszaj sie, prosze!

   • 10 12

   • Dramat to ja widzę w edukowaniu przyszłych absolwentów nauk

    Politycznych, społecznych itp. którzy tylko karierę w partii POtrafia robić jak np.Pomaska

    • 3 1

   • w tvn mówili, że jest dramat więc jest dramat

    • 1 0

  • jeśli nie chcesz mojej zguby

   nowy rydwan kup mi luby

   • 1 0

  • Jeśłi doświadczasz jakiegoś "dramatu" w gdańskiej oświacie to powinieneś winić za to władze samorządowe.

   Bo to one decydują ile jest szkół, jakich i gdzie.

   • 1 3

  • jestesmy

   • 0 0

 • Redakcja, wprowadzacie w błąd. W Gdyni nie IX LO, tylko 1ALO 808÷128=6,3125

  • 2 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

Reklama

Statystyki

Wydarzenia

Filmowe myśli. Kino lekcje 2023

wykład

Konferencja AI Big dAY - Sztuczna Inteligencja

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?

 

Najczęściej czytane