• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rekrutacja do szkół średnich w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Licea popularniejsze od techników

Wioleta Stolarska
28 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
5 lipca 2019 r. o godz. 10 komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych. 5 lipca 2019 r. o godz. 10 komisja rekrutacyjna poda do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Za tydzień szkoły średnie ogłoszą listy przyjętych uczniów. Wszystko wskazuje na to, że wielu uczniów nie dostanie się do wymarzonego liceum. Zdarza się, że liczba chętnych przewyższa nawet kilkukrotnie liczbę dostępnych miejsc - na 174 dostępne miejsca w IX LO w Gdańsku przypada 2175 ósmoklasistów, o tyle samo miejsc walczy 1768 absolwentów gimnazjum. Nieco lepiej sytuacja wygląda w szkołach branżowych i technikach. Nie da się ukryć, że rekrutacja podwójnego rocznika jest dużym wyzwaniem.



Czy powrót do 8-letniej szkoły podstawowej jest dobrym rozwiązaniem?

Przy wyborze szkoły nie obowiązuje rejonizacja, dlatego - jak pokazują statystyki chętnych - zainteresowanie jest większe i bardziej zróżnicowane. Dodatkowo rekrutacja do szkół średnich w 2019 roku prowadzona jest dla dwóch roczników (ósmoklasiści i gimnazjaliści mają oddzielne rekrutacje). Na Pomorzu to ponad 48 tys. osób.

5 lipca 2019 r. o godz. 10 podane zostaną do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

Postępowanie rekrutacyjne do wszystkich typów szkół było dość złożone. Uczniowie mogli wybrać jedną szkołę "pierwszego wyboru" oraz inne placówki, do których chcieliby pójść w sytuacji, gdy do pierwszej wybranej szkoły się nie dostaną.

- Program działa tak, że przydziela kandydata do możliwie najwyższej preferencji na liście oddziałów ustalonej przez niego w systemie, biorąc pod uwagę zgromadzone przez kandydata punkty w procesie rekrutacji. System przydzieli kandydata tylko do jednego oddziału w jednej szkole, dlatego tak ważne jest, aby wybór i kolejność oddziałów były ustawione w sposób świadomy i przemyślany - informuje system rekrutacyjny.
Uczniowie na terenie Trójmiasta mogli ubiegać się o przyjęcie do maksymalnie 11 szkół (pięć w Gdańsku, trzy w Sopocie i trzy w Gdyni).

Czytaj też: Większy wybór w rekrutacji do szkół średnich

Rekrutacja ósmoklasistów do szkół średnich - co wybierali?



Absolwenci szkoły podstawowej w Gdańsku najchętniej aplikowali do IX Liceum Ogólnokształcącego - tam na 174 dostępne miejsca chętnych jest 2175 osób, dla 462 uczniów to szkoła pierwszego wyboru. Kolejną placówką cieszącą się ogromnym zainteresowaniem jest XIX Liceum Ogólnokształcące, tu na 180 miejsc chętnych jest 1533 uczniów, dla 306 to placówka pierwszego wyboru. Również VIII Liceum Ogólnokształcące wybrało 1473 osób - dla 258 to szkoła pierwszego wyboru.

Sporym zainteresowaniem mogą pochwalić się technika. Tu najpopularniejsze jest Technikum nr 4 (905 chętnych na 180 miejsc, 393 osoby - pierwszy wybór). Kolejne jest Technikum nr 1 (Pomorskie Szkoły Rzemiosł) - tu chętnych jest 805 osób na 116 miejsc (157 - pierwszy wybór). Mniejszą popularnością cieszą się Szkoły Branżowe I stopnia. Tu najpopularniejsza jest Szkoła Branżowa nr 12 w Zespole Szkół Samochodowych, do której aplikowało 278 osób na 120 dostępnych miejsc, dla 113 to pierwszy wybór.

  • Statystyki chętnych w rekrutacji ósmoklasistów w Gdańsku.
  • Statystyki chętnych w rekrutacji ósmoklasistów w Gdyni.
  • Statystyki chętnych w rekrutacji ósmoklasistów w Sopocie.
W Gdyni największym zainteresowaniem cieszy się IX Liceum Ogólnokształcące, tu na 231 miejsc chętnych jest 1186 osób, dla 278 to szkoła pierwszego wyboru. 851 osób aplikowało do II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi (ZSO Nr 2) - tu dostępne są 192 miejsca, 273 osoby zaznaczyły tę placówkę jako szkołę pierwszego wyboru.

443 osoby aplikowały do Technikum Elektronicznego Nr 1 (ZSChiE) na 176 dostępnych miejsc, 200 osób wybrało tę szkolę jako pierwszą. Wśród szkół branżowych najpopularniejsza jest Branżowa Szkoła I stopnia nr 1 (CKZiU nr 1) - tu na 96 miejsc aplikowało 160 osób, tylko 65 zaznaczyło placówkę jako swój pierwszy wybór.

W Sopocie wszystkie licea cieszą się dużą popularnością. Najwięcej, bo aż 1330 złożyło wniosek do II LO - dla ósmoklasistów przygotowano tam 84 miejsca a aż 185 osób wybrało tę szkołę jako pierwszą.

Rekrutacja gimnazjalistów do szkół średnich - co wybierali?



Jak wygląda rekrutacyjna sytuacja gimnazjalistów? Chętnych, którzy ukończyli gimnazjum, jest aż 1768 na 174 miejsca w IX Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Dla 330 osób to szkoła pierwszego wyboru. Podobnie jak w rekrutacji absolwentów szkół podstawowych kolejną szkołą cieszącą się ogromnym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów jest XIX Liceum Ogólnokształcące - tu na 175 dostępnych miejsc chętnych jest 1571 osób, dla 290 absolwentów to pierwszy wybór.

Niezmiennie największą popularnością w swoim gronie cieszy się Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Łączności, tu na 180 dostępnych aplikuje 741 absolwentów gimnazjum - 326 wybrała placówkę jako swoją szkołę pierwszego wyboru. Gimnazjaliści, podobnie jak ich młodsi koledzy, wybierają też Branżową Szkołę I stopnia Nr 12 w Zespole Szkół Samochodowych - tu na 120 miejsc chętnych jest 210 osób.

  • Statystyki chętnych w rekrutacji gimnazjalistów w Gdańsku.
  • Statystyki chętnych w rekrutacji gimnazjalistów w Gdyni.
  • Statystyki chętnych w rekrutacji gimnazjalistów w Sopocie.
Intensywny nabór trwa również w Gdyni. Tu IX LO od lat cieszy się dużą popularnością wśród uczniów - w formule "pogimnazjalnej" szkoła będzie mogła przyjąć 198 uczniów, chętnych jest 1142 - 282 osoby wybrały te placówkę jako pierwszą. Gimnazjaliści również przy wyborze technikum idą śladami ósmoklasistów i wybierają Technikum Elektroniczne Nr 1 (ZSChiE) - 445 osób na 176 miejsc.

W Sopocie najwięcej absolwentów gimnazjum - 1239 osób - stara się o przyjęcie do II LO. Szkoła przygotowała dla nich jednak 104 miejsca.

Wybór szkoły - licea popularniejsze niż technika



Nie da się ukryć, że rekrutacja jest w tym roku dużo bardziej nerwowa. Ze statystyk wynika, że zdecydowaną popularnością cieszyły się licea. Tu liczba chętnych nieraz kilkukrotnie przewyższała oferty szkół. Najczęściej kandydaci wybierają klasy o profilach nauk ścisłych, wynika to oczywiście z atrakcyjności studiów ścisłych i technicznych, jaką prezentują uczelnie.

Z kolei na nadmiar kandydatów nie mogą narzekać technika i zdecydowanie szkoły branżowe (tu pierwszym wyborem jest niecałe 50 proc. miejsc w szkołach). Jak widać tegoroczni absolwenci szkoły podstawowej czy gimnazjów nie marzą o karierze hydraulika, mechanika czy budowlańca.

Plan awaryjny?



Jedne szkoły przeżywają oblężenie, inne nie mają wypełnionych klas nawet w 1/3. Wiele wskazuje na to, że uczniowie często sugerowali się popularnością szkoły i rankingami - to były jedne z głównych wyznaczników ich wyborów.

Choć kuratorium podkreśla, że liczba miejsc w szkołach średnich jest ponad dwa razy większa niż w ubiegłym roku szkolnym, to już teraz widać, że wiele osób będzie musiało zrezygnować ze swoich planów i wdrożyć... plan awaryjny, o ile oczywiście taki jest gotowy.

Lista przyjętych uczniów



Każdy z uczniów miał prawo wybrać maksymalną liczbę szkół i klas w różnych miastach, a co za tym idzie liczba wszystkich wyborów jest bardzo duża. Ostateczną sytuację poznamy, kiedy uczniowie po ogłoszeniu zakwalifikowanych kandydatów zdecydują, którą szkołę wybrać i w niej złożą swoje dokumenty.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego oceny przeprowadzonej reformy oświaty w pomorskich szkołach średnich brakuje niemal 4,3 tys. miejsc dla uczniów - to niemal 9 proc.

Miejsca

Opinie (140) 7 zablokowanych

  • Powrót gimnazjów (5)

    Gimnazja powinny wrócić na mapę Polski, to tam dzieci rozwijały swoje zainteresowania.
    Moja dwójka dzieci skończyła gimnazjum i są bardzo zadowoleni

    • 12 23

    • Ja skończyłem szkołę podstawową i też byłem bardzo zadowolony 8/10 (3)

      • 5 2

      • (2)

        Tylko kiedy to było.
        Czasy się troszeczkę zmieniły, w gimnazjum dzieci uczyły się samodzielności, bo obecni ósmoklasiści nie radzą sobie załatwieniem podstawowych spraw, a co niektórzy nawet nie potrafią sami wrócić do domu ze szkoły - to są fakty

        • 3 7

        • (1)

          Ale to nie chyba wina szkoły , że dziecko jest niesamodzielne.

          • 5 0

          • Nie szkoły, ale rodzica - bo trzeba dziecko wyręczać bo jest w podstawówce. A jak zmieniał szkołę na gimnazjum to rodzic dawał mu większą swobodę oraz samodzielność.

            • 1 4

    • Psychiatryki są pełne zadowolonych ludzi :P

      • 2 0

  • (2)

    Sytuacja ma kilka źródeł, pierwsze Pani Minister z PiS poszła na skróty i zwaliła problem na barki samorządów. Po drugie samorządy w kilku województwach "nie udźwignęły tego ciężaru". Tak się składa że, w większości są to samorządy którymi kierują ludzie związani z PO. I mam nieodparte wrażenie, że można było zrobić więcej lecz po co, skoro będzie można zwalić na rząd. Niestety tzw "elita polityczna" w Polsce jest zainteresowana politycznymi gierkami, dołożeniem drugiej stronie, nachapaniem się, zamiast zrobieniem czegoś dobrze dla obywateli. No ale takich ludzi sobie Polacy wybierają czy to z PiS czy z PO, a to jest jedno i to samo barachło.

    • 16 11

    • Brawo! tak właśnie jest. Ludzie obudźcie się . W samorządach rządzonych przez PO, nie ma pieniędzy dla nauczycieli, nie ma miejsc w szkołach dla dzieci i są trudności z wypłacaniem 500+. Robią to specjalnie!

      • 5 5

    • Logika

      To nie samorząd wymyślił reformę. Dlaczego ma ponosić jej koszt?

      • 2 2

  • Droga kariery

    Liceum,studia,zmywak ...

    • 8 3

  • Po co budować nową szkołą za 36mln skoro można za te pieniądze kupić 240 rydwanów

    • 26 1

  • ZNP

    Czy to ten sam związek który istniał w czasach PRL?

    • 7 7

  • Nie żal mi... (2)

    zwolenników pisuaru, których dzieci nie dostaną się do wymarzonych szkół.

    • 15 6

    • A to już jest wredne.Dzieci są wszystkie takie same.Szkoda że pani sie dostało bo z takimi poglądami to nie można dobrze

      • 0 0

    • Bez polityki

      Szkoda że pani sie dostało bo ztakimi pogladami nie można dobrze wychować dziecka

      • 0 0

  • Naród z podkulonym ogonem. (1)

    Jako rodzice jesteśmy jak tępe owce! Zamiast zrobić totalny protest już w czasie egzaminów i nie pozwolić na segregację rasową własnych dzieci przez reżim w stosunku do możliwości wyboru szkół dla roczników absolwentów gimnazjów z lat poprzednich. Tak słabi jesteśmy, że nie potrafimy wywrócić tego teoretycznego państwa do góry nogami za taki numer w szkolnictwie?

    • 18 6

    • Mózg ci się zlasował

      Nie pij tyle

      • 0 0

  • Artykuł wywołujący panikę (4)

    Ten artykuł zupełnie niepotrzebnie wywołuje panikę wśród kandydatów do szkół średnich i ich opiekunów. Na stronie Pomorskiego Kuratorium są wyraźnie podane wszelkie dane dotyczące liczby uczniów kończących w tym roku gimnazjum lub podstawówkę oraz liczby miejsc w poszczególnych szkołach średnich 3-letnich i 4-letnich. Z tych danych wyraźnie wynika, że:
    1. absolwenci gimnazjum nie konkurują w żaden sposób z absolwentami podstawówek;
    2. liczba miejsc we wszystkich szkołach średnich jest zbliżona do liczby absolwentów;
    3. każdy uczeń powinien się dostać do wybranego typu szkoły.
    Liczby kandydatów w stosunku do liczby miejsc zapisane w artykule są więc zawyżone i wynikają z tego, że każdy uczeń może wybrać 5 dowolnych szkół średnich w Gdańsku i po 3 w innych miejscowościach - nierzadko są przypadki, gdy kandydat wybiera kilkanaście szkół !!!!!
    Są w Trójmieście naprawdę dobre szkoły średnie, do których liczba podań jest mniejsza od liczby miejsc.
    Nie należy panikować, bo każdy gdzieś się zawsze dostanie

    • 10 16

    • Arytmetyka (1)

      To zsumuj liczby miejsc i chętnych z 1 wyboru. Kuratorium uprawia propagandę sukcesu

      • 1 0

      • Porównaj sobie liczby miejsc w roku ubiegłym (znajdziesz w necie dane)

        i liczbę miejsc do szkol ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Ja to zrobiłem w odniesieniu do kilku szkół w Gdańsku i wyszło, że w tym roku szkoły przyjmują do siebie minimum 2x więcej uczniów (tyle samo po podstawówce i tyle samo po gimnazjum). Gdańsk nieprzypadkowo pozwolił na składanie do 5 szkół. Pozwala to robić szum, siać panikę i demonizować wszystko dookoła.
        Jedni i drudzy starają się nas ciągle konfrontować ze sobą i tylko od nas zależy czy damy się tak manipulować. PiS&PO = jedno zło !!!

        • 2 0

    • powiedz jakie chętnie się dowiem

      • 0 0

    • Skoro jesteś taki obeznany, to proszę podaj , które to szkoły, do których liczba podań jest mniejsza od ilości miejsc. Czy te puste miejsca to ponad 1200 miejsc, bo tylu uczniów się nie dostało nigdzie.Proszę o konkrety a nie puste słowa, i pusta pisaninę. Gwarantujesz, że każdy się gdzieś dostanie? Oni nie chcą się dostać gdzieś, oni chcieliby się dostać do wybranej szkoły - a wielu nie dostało się nawet do 5 wybranych,

      • 0 1

  • Dramat

    Ja jako uczeń wybrałem 4 szkoły a z nich 15 kierunków - Czy to nie brzmi jak dramat ? -Mając 80 % możliwych do zdobycia punktów .

    • 3 3

  • Czas wakacje zacząć

    Nie panikowac! Odpoczywac na plazy zbierać siły. Jak sa zdolne dzieci to sie można przenieśc po 1 roku. Z takim poziomem napewna niektórzy nie dadza rady!

    • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Źródła energii odnawialnej to:

 

Najczęściej czytane