• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powtórka przed maturą. Jak przygotować się do egzaminów?

Wioleta Stolarska
27 lutego 2023, godz. 08:00 
Opinie (13)
Matura 2023. Powtórka przed egzaminami. Jak uczyć się efektywnie? Matura 2023. Powtórka przed egzaminami. Jak uczyć się efektywnie?

Matura 2023 już za nieco ponad 2 miesiące. Egzamin maturalny w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się w nowej formule. Choć, jak przekonuje minister edukacji, zakres tegorocznych matur został ograniczony o ok. 20-25 proc. ze względu na naukę zdalną podczas pandemii, to wielu uczniów obawia się tego, jak będzie wyglądać nowa matura 2023. Jak przygotować się na ostatniej prostej do zdania matury? Jak zaplanować powtórkę materiału przed egzaminem maturalnym?
Kiedy matura 2023?Wiosną 2023 r. maturę zdawać będzie pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej. Z kolei absolwenci techników (pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników) maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r.

Do egzaminów zostało jeszcze kilka miesięcy, jednak przygotowania warto zacząć jak najwcześniej.

Harmonogram egzaminów maturalnych 2023:
  • 4 maja - czwartek, język polski (poziom podstawowy) - godz. 9:00
  • 5 maja - piątek, język angielski (poziom podstawowy) - godz. 9:00, godz. 14:00 poziom podstawowy - język francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski
  • 8 maja - poniedziałek, matematyka (poziom podstawowy) - godz. 9:00

Od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja) odbędą się egzaminy ustne.

Za 100 dni nowa matura 2023. Co czeka absolwentów w maju? Za 100 dni nowa matura 2023. Co czeka absolwentów w maju?

Powtórka do matury 2023. Jak przygotować się do egzaminów maturalnych?Matury 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Dla wielu uczniów to czas intensywnej nauki i powtórek. Wszystko po to, by uzyskać jak najlepsze wyniki i dostać się na wymarzony kierunek studiów.
Wiadomo, że w kilka tygodni nie da się przerobić skrupulatnie całego materiału do matury 2023. O czym warto pamiętać w gorącym okresie przygotowań?

- Na zajęciach przed samą maturą rzucamy więcej światła na wybrane umiejętności egzaminacyjne, tj. pisanie wypowiedzi argumentacyjnej, przygotowanie do wypowiedzi ustnej, a także - w ramach osobnego bloku zajęć - popracujemy nad motywacją, koncentracją, budowaniem pewności siebie w oparciu o mocne strony oraz spróbujemy nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem - mówi Wiktor Kuźmicki ze Studenckiego Ośrodka Kształcenia INDEKS.

Matura 2023. Jak uczyć się efektywnie?Jak się uczyć, żeby zapamiętać? Jak uczyć się efektywnie? Metod nauki jest wiele, a dla każdego różne metody mogą okazać się efektywne.

- Efektywna nauka i sposób efektywnego uczenia się jest bardzo złożonym procesem i na każdego indywidualnie będzie działała inna metoda. Niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów uczenia się jest zapamiętywanie partiami, rozwiązywanie dużej liczby zadań, nielekceważenie pozornie łatwych tematów. Zapisywanie, robienie notatek też w wielu przypadkach mogą być bardzo efektywne. Istotnym jest pozbycie się "rozpraszaczy" oraz nieodkładanie nauki na ostatnią chwilę. Warto też trenować pamięć i koncentrację, ale także zadbać o "higienę" naszego umysłu i mózgu poprzez odpowiedni wypoczynek. Będziemy mieli wtedy lepsze nastawienie do wyzwania, jakim jest egzamin maturalny - mówi Krzysztof Arndt, dyrektor Oddziału "Zazumi Korepetycje".
- Można by zacząć od powtarzanej nieustannie przez dorosłych mantry, że na czas nauki trzeba się wylogować z komunikatorów społecznościowych i wyłączyć wszystkie dodatkowe bodźce, które rozpraszają. Młodzież raczej nisko ocenia wiarygodność tej rady, a poza tym samo tylko odstawienie elektroniki niewiele zmieni. Dlaczego? Często bywa tak, że aby nauczyć się skutecznie matematyki, polskiego, angielskiego lub opanować jakikolwiek inny obszar wiedzy, należy spojrzeć na edukację z szerszej perspektywy i najpierw zadbać o dobre fundamenty procesu uczenia się jako takiego. Mamy na myśli między innymi: odpowiednią motywację, koncentrację, poczucie sensu, świadomość celu, adekwatną samoocenę, znajomość swoich mocnych stron, umiarkowaną ekspozycję na stres i umiejętność radzenia sobie z nim, właściwy sen, a także aktywność fizyczną oraz zdrową dietę. Warto uczyć się, w pełni wykorzystując swój potencjał, rozumieć swoje procesy poznawcze, poznawać różne metody notowania czy zapamiętywania, umieć przekuwać przyswojone wiadomości na umiejętności praktyczne. Niezmiernie ważnymi czynnikami warunkującym powodzenie całej operacji są również sprzyjające emocje, atmosfera i warunki do nauki panujące w domu. Zatem dbajmy o poprawne relacje z bliskimi: z jednej strony nie odrzucajmy ich wsparcia, z drugiej - wykorzystujmy domowników jako uczniów lub egzaminatorów - podpowiada Wiktor Kuźmicki.
Jak przekonuje, jedno jest pewne - aby uczyć się efektywnie, należy zrobić sobie plan.

- Treści do powtórzenia jest tak dużo, że nie ma możliwości, aby ktoś, kto zwyczajnie się nie uczył, w ciągu tygodnia opanował potrzebną wiedzę, zdobył odpowiednie kompetencje. Intuicyjnym sposobem na zobojętnienie tego ładunku jest więc rozłożenie materiału na części. W przypadku języka polskiego, jako że uczniowie muszą umieszczać w swoich pracach konteksty (a mają z tym problem), analizując poszczególne tematy wypracowań, warto rozpisywać sobie konteksty na typy i starać się ich znaleźć jak najwięcej, a rozwijać te, które wydają się nam najbardziej funkcjonalne. Jeśli chodzi o naukę do matury ustnej, polecamy nagrywanie się - wielu uczniom sprawia kłopot sama czynność mówienia. Niestety w bardzo licznych szkolnych klasach osoby mniej aktywne prawie w ogóle nie odzywają się na lekcjach, zatem w ich przypadku egzamin ustny wiąże się z ogromnym stresem. Ćwicząc przed maturą, warto więc nagrać się, np. kamerą telefonu, a później obejrzeć swoje wystąpienie, zwracając uwagę nie tylko na to, co mówiliśmy, ale także na to, jak się zachowywaliśmy. To da nam punkt wyjścia do podnoszenia poziomu własnej wypowiedzi. W internecie są też ogólnodostępne krótkie podcasty do poszczególnych tematów na maturę ustną - to kilkuminutowe audycje, których można słuchać, jadąc rano do szkoły czy uprawiając jogging - dodaje.
Jak przygotować się do matury 2023? Jak przygotować się do matury 2023? "Nowa matura to nie będzie spacerek"

Jak skutecznie przygotować się do matury z języka angielskiego?Aby być w pełni przygotowanym do nadchodzącej wielkimi krokami matury z angielskiego, przede wszystkim należy dowiedzieć się dokładnie, co będzie oczekiwane od nas na egzaminie.

Eksperci twierdzą, że najlepszym sposobem na przygotowanie się do matury jest rozwiązywanie zadań dokładnie w takiej formie jak na egzaminie. Jak uczyć się do matury z angielskiego?

- Można to osiągnąć w dwojaki sposób: albo dzięki samodzielnej nauce w oparciu o dostępne zestawy arkuszy egzaminacyjnych, albo w ramach zorganizowanego kursu przygotowującego do matury na określonym poziomie biegłości językowej. Niezależnie od wybranego rozwiązania, trzeba zwrócić szczególną uwagę na systematyczność pracy, stałe sprawdzanie własnych postępów, tematyczne powtórki słownictwa, regularne ćwiczenia gramatyczne oraz poświęcić czas na osłuchanie się z różnymi materiałami źródłowymi, jak również poznać kluczowe techniki egzaminacyjne w kontekście praktycznych zadań. No i jeszcze należy pamiętać o rozwijaniu umiejętności wypowiadania się na piśmie i pisaniu konkretnych tekstów, czy to użytkowych, a tym samym nieformalnych, czy to bardziej formalnych, takich jak rozprawka czy artykuł. A do tego potrzebna będzie wykwalifikowana osoba, nie tylko znająca biegle język angielski, ale i doświadczony lektor znający kryteria oceny - mówi Łukasz Słowikowski ze Szkoły językowej Skrivanek.
Jak dodaje, dopełnieniem powtórki przed maturą z angielskiego będzie również praca nad poprawną komunikacją z naciskiem na konkretne zadania typowe dla części ustnej, w tym skuteczne przygotowanie się do rozmowy wstępnej, do odgrywania ról, odpowiadania na pytania egzaminatora, opisu ilustracji czy wypowiadania się na temat materiału stymulującego.

Większość nauczycieli zgodnie przyznaje, że w przypadku nauki języka najważniejsza jest systematyczność.

- Metod i pomysłów na naukę języka jest naprawdę wiele. Co chwila pojawiają się nowe sposoby, które (jak twierdzą autorzy) nauczą maturzystów angielskiego w 2 tygodnie. Nie oszukujmy się, cudowne metody nie istnieją. Nauka języka to złożony proces, który wymaga cierpliwości, czasu i zaangażowania. Przede wszystkim polega na praktyce i systematyczności. Istnieje jednak kilka zasad, które sprawią, że przyswajanie nowego języka będzie przyjemniejsze, a co najważniejsze - przyniesie oczekiwane rezultaty. Jedną z metod - którą rekomendujemy naszym kursantom - jest łączenie kilku metod przyswajania wiedzy - na przykład czytania i słuchania. Świetnie się tu sprawdzi również nagrywanie się i odsłuchiwanie, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowania do części ustnej egzaminu ustnego. Nagrywając swoje wypowiedzi, szybciej wyłapiemy ewentualne błędy, a utrwalimy jednocześnie sposób i formę wypowiedzi. Zwłaszcza że to ten element egzaminu, w którym muszą stawić czoło barierom językowym. Świetnym sposobem nauki może być mapa myśli. To graficzny sposób przedstawiania najważniejszych treści, który pozwala je lepiej zapamiętać. Wymaga klasyfikacji informacji i odrzucenia wszystkiego, co zbędne - mówi Monika Kalinowska-Las ze SJ Prestige Lingua

Nowa matura 2023 - co będzie największym problemem?Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących są pierwszym rocznikiem, który będzie zdawał maturę zgodnie z nową formułą. To rocznik, który jako pierwszy skończył 8-letnią szkołę podstawową, kończy 4-letnie liceum i uczył się zgodnie z nową podstawą programową.

Zobacz przykładowe arkusze egzaminacyjne - NOWA MATURA 2023To oni pierwsi poznają nową formułę matury 2023. Co sprawia uczniom najwięcej trudności podczas nauki do matury? Najczęściej to niestety zbyt mała ilość czasu na przygotowania do egzaminu, a tym samym na opanowanie potrzebnego materiału oraz nadrobienie zaległości powstałych we wcześniejszych latach edukacji. Korepetytorzy zauważają brak systematyczności i konsekwencji w nauce.

Poloniści apelują ws. nowej matury 2023. Poloniści apelują ws. nowej matury 2023. "Nie weryfikuje wiedzy, tylko szuka błędów"
- Jednym z największych problemów są braki w wiedzy z poziomu szkoły podstawowej, która jest wymagana na maturze. To dotyczy każdego przedmiotu, od lektur obowiązkowych z polskiego, po wiedzę o kontynentach z geografii. Wynika to oczywiście z zaniedbań uczniów, spóźnionych reakcji rodziców lub nauczycieli, lecz generalnie da się nadrobić. Inną kategorią problemów są zadania syntetyzujące wiedzę, typu: uzasadnij, udowodnij, sformułuj wniosek, sformułuj problem badawczy itp. Uczeń w takim zadaniu musi posłużyć się sprytem, wiedzą i umiejętnością logicznego myślenia i wnioskowania, formułowania prostych, logicznych zdań. Te typy zadań są zbyt rzadko ćwiczone w szkołach ze względu na brak czasu, konieczność realizowania materiału programowego - i to mści się na maturze. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdolność do filtrowania i syntetyzowania wiedzy, jak również umiejętności retoryczne czy dialektyczne, rozwijają się z reguły w późniejszym wieku. W żadnej mierze nie oznacza to, że można na ten moment bezczynnie czekać - mówi Wiktor Kuźmicki.
Według niego na egzaminie z języka polskiego dla uczniów problematyczna jest budowa argumentu - wielu uczniów streszcza teksty, zamiast je analizować, funkcjonalnie wykorzystywać w wypracowaniu, odnosić się do problemu pracy.

- O obawach związanych z maturą ustną nie trzeba wspominać. W przeludnionych klasach szanse na solidne ćwiczenia do tej części egzaminu są niewielkie, uczniowie mają problem z formułowaniem dłuższych wypowiedzi monologowych. Można nieustannie obwiniać o to pandemię i lekcje zdalne, lecz po co... Może lepiej powiedzieć sobie, że jutro jest wolne od błędów i zmienić swoje podejście, zaangażować się, zacząć ćwiczyć? - podkreśla.

Przykładowe nagrania egzaminu ustnego z języka polskiego- Jednym z większych problemów dla obecnych maturzystów jest j. polski. Nowa formuła 2023 spowodowała, że sam egzamin trwa 240 minut (najdłuższy egzamin maturalny), dodatkowo umiejętność pisania wypowiedzi argumentacyjnej, która zastąpiła dotychczasową rozprawkę. A także w arkuszu pojawiła się część testu historycznoliterackiego, która w sposób szczegółowy weryfikuje wiedzę ucznia z zakresu znajomości lektur - przekonuje Krzysztof Arndt.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (13)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce (1 opinia)

199 - 599 zł
konferencja

Warsztaty językowe: Jidysz

festiwal sztuki, wykład / prezentacja, warsztaty

Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa

konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Organizmy jednokomórkowe to:

 

Najczęściej czytane