Matura i co dalej?

Jak wybrać studia wyższe, czy łatwiej będzie w tym roku dostać się na Politechnikę Gdańską, czy na Uniwersytet Gdański? Dlaczego na Wydział Prawa i Administracji wprowadzono w tym roku konkurs świadectw?

Pytania zadawali przedstawiciele Gdańskiego Sejmiku Samorządów Uczniowskich, który działa pod patronatem Rady Miasta Gdańska. 120 uczniów z klas maturalnych ze wszystkich nieomal szkół średnich Gdańska, a także przedstawiciele maturzystów z Pomorskiego spotkali się z posłem SLD Franciszkiem Potulskim, który przewodniczy komisji edukacji w Sejmie, rektorami - Uniwersytetu Gdańskiego prof. Marcinem Plińskim i Politechniki Gdańskiej prof. Aleksandrem Kołodziejczykiem oraz wizytatorem z kuratorium Markiem Nowickim, a także z dyrektorem wydziału edukacji w mieście - Krzysztofem Mincewiczem, radnym Tadeuszem Kowalewskim i Ryszardem Zagłobą - dziekanem Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.

Rektorzy obu uczelni przedstawili nowości w tegorocznej rekrutacji na studia, a także wskazali na istniejące możliwości uzyskania na studiach pomocy socjalnej. Mówiono więc o stypendiach i kredytach na studia, mówiono o egzaminach i przyjmowaniu na niektóre wydziały na podstawie konkursu świadectw. Największym zaskoczeniem był fakt, że na prawo i administrację na UG nie obowiązuje już egzamin, a jedynie konkurs świadectw.

- Te kierunki nie cieszą się już tak wielką popularnością - mówił rektor Pliński. - Nadal najwięcej kandydatów jest na psychologię, socjologię. Na Politechnice Gdańskiej jeśli ktoś nie zakwalifikuje się z konkursu świadectw na jakiś kierunek, zawsze może zdawać egzamin i jeśli wypadnie on pozytywnie, zostanie przyjęty -stwierdził rektor Kołodziejski.

Poseł Franciszek Potulski, ale również uczniowie, którzy pisali próbną nową maturę, martwili się publicznie, że do tej pory nie znają wyników. Co więc będzie w maju z wybraną przez nich nową maturą? - pytali.

- To zupełnie niedopuszczalne, żeby komisje okręgowe nie mogły sprawdzić tych prac w ciągu kilkunastu dni - powiedział poseł Potulski. - Nauczyciel, który nie jest w stanie sprawdzić prac maturalnych w ciągu kilkunastu dni jest złym nauczycielem - dodał.

Rektorzy uczelni informowali, że szczegółowe wiadomości dotyczące rekrutacji na studia już są na stronie internetowej Uniwersytetu Gdańskiego, a od marca będą na stronie Politechniki Gdańskiej.
Piotr Ruszkowski, maturzysta z VIII LO, rzecznik prasowy gdańskiego sejmiku uczniowskiego uważa, że to drugie w tym roku szkolnym sejmikowe spotkanie spełniło dobrze funkcję informacyjną. Najważniejsze, że uczniowie wiedzą gdzie i kogo pytać - dodał.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wydarzenia

Jan Heweliusz - astronom, rajca miejski i dyplomata
Jan Heweliusz - astronom, rajca...
wykład
lis 30
wtorek, g. 19:00
Online
Postdata Hackathon
Postdata Hackathon
warsztaty
lis 27-28
sobota - niedziela, g. 9:00
Gdańsk, Postdata
IDEA Squash
IDEA Squash
warsztaty, spotkanie
mar 1
wtorek, g. 18:00 - 20:00
Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jaka rzeka przepływa przez centrum Gdańska?

 

Najczęściej czytane