Wiadomości

stat

Matura z angielskiego. Kolejne alarmy bombowe, policja pilnuje szkół

Środa jest trzecim dniem matur.
Środa jest trzecim dniem matur. fot. Anna Bobrowska / KFP

W środę po godz. 9 rozpoczął się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym. To niestety kolejny dzień, kiedy w kilku trójmiejskich szkołach zgłoszono alarmy bombowe. Tam matury mogą rozpocząć się z opóźnieniem, ze względu na konieczność przeszukania placówek przez policję. Po ostatnich sygnałach o podłożeniu ładunków w szkołach policja także w nocy kontrolowała sytuację w wielu placówkach.W środę rano gdańska policja dostała informację o podłożeniu ładunków wybuchowych w sześciu placówkach. Wczoraj informowano o bombach w ośmiu szkołach w Gdańsku i trzech w Sopocie.

Jak dowiedzieliśmy się, zgłoszenia są przyjmowane jako te z małym prawdopodobieństwem, ale śledczy w każdym przypadku muszą podjąć czynności. Również w nocy ze względu na zgłoszenia z poprzednich dni wiele placówek, w których odbywają się egzaminy maturalne było kontrolowanych przez policję.

Czytaj też: Fałszywe alarmy bombowe dzięki instrukcji z internetu

W zależności od tego, jakie podejmowane są czynności - ewakuacja, przeszukanie - egzaminy maturalne również w środę nie rozpoczęły się bez problemów. Jak na razie nie ma informacji, żeby któraś z trójmiejskich szkół zdecydowała o przełożeniu testów na inny termin.

Czytaj też: Strajk w oświacie zawieszony. "To nie koniec walki"

Angielski na maturzeW środę maturzyści przystępują do egzaminu pisemnego na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego, który jest jednym z obowiązkowych na maturze. Od lat język angielski jest najczęściej wybieranym językiem obcym. W województwie pomorskim do egzaminu z języka angielskiego zgłoszono 15 224 absolwentów, którzy piszą maturę po raz pierwszy w nowej formule i 511 osób z wcześniejszych roczników.

Część z nich po południu przystąpi także do pisemnego egzaminu z tego języka na poziomie rozszerzonym. W województwie pomorskim przystąpi do niego 7 128 abiturientów.

Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na poziomie rozszerzonym - 150 minut, a na dwujęzycznym 180 minut.

Czytaj też: Matura z matematyki z opóźnieniem. Alarmy bombowe w Trójmieście

Aby zdać maturę, absolwent musi uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej, która przeprowadzona będzie od 3 do 19 czerwca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki części pisemnej 20 sierpnia, a ustnej 20-21 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. Wyniki matur ogłoszone zostaną 4 lipca.

Opinie (54) 14 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

O chorobach cywilizacyjnych można powiedzieć, że: