• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Metamorfoza sopockiej willi Eureka

mak
7 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Zwycięska koncepcja przebudowy Eureki. Zwycięska koncepcja przebudowy Eureki.

Zabytkowa willa przy sopockiej plaży, która należy do Politechniki Gdańskiej, przejdzie generalną metamorfozę. Uczelnia rozstrzygnęła konkurs na koncepcję jej remontu.Eureka to zabytkowa willa usytuowana przy nadmorskim deptaku w Sopocie przy ul. Emilii Plater 7/9/11 zobacz na mapie Sopotu, kilkanaście metrów od plaży. W budynku od lat działa Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjne Politechniki Gdańskiej "Eureka". Niestety, samemu wystrojowi obiektu bliżej było do czasów PRL-u niż współczesności.

Władze uczelni postanowiły w końcu to zmienić i ogłosiły w maju otwarty konkurs na koncepcję jego remontu. Wynik ogłoszono na początku października - pierwsze miejsce zajął projekt pracowni architektonicznej KD Kozikowski Design z Gdańska. Na podium ustawiły się także pracownie z Krakowa i Poznania.

- Budynek Eureki wymaga rewitalizacji i to był nasz główny kierunek działania - mówi Marcin Kozikowski, przedstawiciel zwycięskiego zespołu projektowego. -Zależało nam, żeby jak najmniej naruszyć bryłę budynku i jak najwięcej odtworzyć z jej dawnego blasku. Wszak budynek powstał sto lat temu. W mojej ocenie to jest mniej pracy dla architektów, a więcej dla konserwatorów i architektów wnętrz.

Zgodnie ze zwycięską koncepcją największe zmiany dotyczyć będą wnętrz. - Zaproponowaliśmy dużą ingerencję w istniejącą strukturę. Duży nacisk położyliśmy także na rewitalizację elewacji zewnętrznej. Zależało nam, by przywrócić temu budynkowi wygląd, jaki miał w chwili powstania - dodaje Kozikowski.

W Eurece zaplanowano również poszerzenie oferowanych obecnie usług hotelowo-gastronomicznych o zaplecze konferencyjne i centrum rehabilitacyjne. Żeby sprostać temu wyzwaniu, konieczna będzie jego częściowa przebudowa. Dodatkowo pokoje hotelowe zostaną dostosowane do standardu trzech gwiazdek, a cały budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w związku z czym pojawią się w nim windy i uproszczone ciągi komunikacyjne. W części obiektu, która stanie się centrum rehabilitacyjnym, zaplanowano też gabinety konsultacyjne oraz salę do fizykoterapii.

Projekt zagospodarowania centrum Eureka powstawał przez dwa tygodnie. Pracownia zajmuje się głównie współczesną architekturą, obecnie realizuje kilkanaście projektów w Gdańsku, na Wyspie Spichrzów. Architekci mają na swoim koncie także rewitalizacje m.in. Zielonej Bramy czy Filharmonii Bałtyckiej.

Laureaci:

I miejsce - KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna, Gdańsk - 30 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki;
II miejsce - Grupa 68 Architekci S.J., Kraków, nagroda 20 tys. zł;
III miejsce - pracownia projektowa Wojciech Kolesiński, Poznań, nagroda 15 tys. zł.
mak

Miejsca

Opinie (10)

 • komu podobają się czarno-białe kafle?

  • 10 13

 • Buractwo

  Projekt przebudowy wnętrz, jaki pokazano na zdjęciach, to buractwo. Wątpię, aby tak wyglądały pierwotne wnętrza. Chyba że zarówno autor artykułu jak i osoba, która się wypowiadała na ten temat, nie wiedzą, co mówią, czyli ględzą. Bliższe pierwotnemu wystrojowi jest to, co widzimy na zdjęciu z jadalni. Po remoncie będzie to po prostu jeszcze jeden kafelkowo - laboratoryjny zakład hotelowy. Zniknie z niego patyna, która decyduje o atrakcyjności budynku. Oczywiście, że należy budynek wyremontować, bo się z różnych powodów zestarzał. Ale te biało - czarne zdjęcia? Zupełna aberracja. Jak nie lubię nowych zabytków (czyli naśladownictwa starych stylów), tak nie podoba mi się to, co zobaczyłam na zdjęciach.

  • 37 6

 • dawna Zatoka...

  kilka razy organizowałam szkolenie w Zatoce i ludzie z różnych miejsc Polski byli zachwyceni wystrojem nawiązującym do czasów dwudziestolecia międzywojennego...
  czy naprawdę wszystko trzeba spie...przyć? naprawdę trzeba wszędzie dawać bezosobowe guano? cały urok tego miejsca szlag trafi :( smutne

  • 28 4

 • szkoda , zniszczą ............

  ostatnie oryginalne , zachowane elementy wnętrza. Znikną jak w większości remontowanych sopockich budynków a pracownia sowicie zarobi na wyposażeniu.

  • 23 3

 • Eureka

  Zrobią z tego budynku i jego wnętrza kolejna paskudę. Ale celem obecnego rektora jest zniszczenie tego co bylo i tworzenie nowosci. Tak bylo z logo PG, tak bedzie z Eureką. Tylko po co urzadzal jubileusz skoro sie odciol od przeszlosci. Tylko za nastepne 110 lat nie bedzie sie czym chwalic , bo to co obecnie proponuja architekci to totalna beznadzieja.

  • 23 4

 • Zatoka (1)

  bal maturalny w 1992r. (I LO Sopot)
  to były czasy

  Hevelius na plaży o wschodzie słońca

  • 8 1

  • Bidul 1979

   To były czasy

   • 3 3

 • Nowe czy lepsze?

  Jestem bardzo związana z tym miejscem poprzez wesele, chrzciny, urodziny tam odbyte. Boję się, że poprzez remont miejsce straci tego ducha, ten niepowtarzalny klimat jaki tam panuje ale też jestem ciekawa jak to wszystko będzie wyglądać "po nowemu" życzę by willa Eureka dostała drugie życie w pełnej krasie i by służyła ludziom świadcząc usługi, umilając nam każdą chwilę życia, pozdrawiam pracowników Eureki :)

  • 13 2

 • Clue problemu to nie wystrój...

  ...ale nieruchomości instytucji publicznych, które są opłacane z naszych podatków, a na które podatnik nie ma wpływu.

  I teraz: taka Polibuda (ale to tylko przykład) jest notorycznie na minusie, długi są umarzane (przez św. Mikołaja?), ale nie przeszkadza to trzymać i utrzymywać włości.

  Czy ktoś ma dostęp do informacji ile taka EUREKA ma rocznie zysku? Ile płaci podatku od nieruchomości? Z jakich pieniędzy finansowany jest remont - z własnego zysku, z pieniędzy właściciela, z kredytu? Jestem ciekawy.

  Ludzie zrozumcie podstawową kwestię: Nie ma darmowych obiadów!

  • 11 1

 • beznadzieja!

  Eureka, dawna Zatoka, to budynek z duszą i wspaniały zespół Ludzi. Budynek wymaga remontu, ale brak zachowania jego klimatu jest grzechem śmiertelnym. To pseudonowoczesne wnętrze wyglądające jakby projektował student I roku architektury i to nie jakiś wybitny ma zastąpić piękny wystrój a'la lata międzywojenne? Kpina! A dla projektanta powód do wstydu! Brak znajomości stylów, brak dostosowania do obiektu wreszcie zwykły brak smaku i wyczucia. Rozumiem, że naprojektowaliście się sporo apartamentowców które można za ciężką kasę tłuc do oporu taki sam chłam pseudoartystyczny, ale tu aż prosi się o odrobinę polotu i wysmakowania. A tego w przedstawionym projekcie próżno szukać. Z ciekawości przejrzałem stronę biura które wygrało konkurs, niektóre projekty ciekawe. Szkoda że tutaj nikt się nie postarał i nie pokusił o coś dostosowanego do stylu. Jeśli to przejdzie to zniszczycie niepowtarzalny klimat wspaniałego miejsca.

  • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Wszystkiego dobrego | Pełna MOC w czasach zmian. Jacek Walkiewicz

wykład

Targi Edu Offshore Wind

targi

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc:

 

Najczęściej czytane