• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Międzynarodowa konferencja o kulturze organowej w Gdańsku i regionie Morza Bałtyckiego

"Kultura organowa Gdańska i regionu Morza Bałtyckiego w kontekście rekonstrukcji organów bocznych w kościele św. Jana w Gdańsku" Międzynarodowa konferencja w rocznicę 260-lecia powstania organów Johanna Friedricha Rhodego w kościele św. Jana i będzie poświęcona kulturze organowej Gdańska i regionu Morza Bałtyckiego w kontekście rekonstrukcji organów bocznych w kościele św. Jana w Gdańsku.

To okazja do wymiany myśli i doświadczeń środowiska zajmującego się tematyką kultury organowej w kontekście historycznym, konserwatorskim, muzycznym, społecznym i technologicznym. Fundamentem omawianych zagadnień będzie kultura muzyczna i organowa kościoła św. Jana i jej funkcjonowanie w kulturze Gdańska i regionu bałtyckiego ze szczególnym uwzględnieniem kontekstów związanych z organami Rhodego.

PROGRAM

PIĄTEK

01.10.2021r.
Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50

11.00-11.20
Lawrence Ugwu - Dyrektor NCK, Otwarcie konferencji

11.20-13.20
Prelekcje - sesja I

mgr Iwona Berent (Nadbałtyckie Centrum Kultury) - wykład wprowadzający - Powrót organów bocznych do kościoła św. Jana w Gdańsku - geneza, projekty, realizacja.
prof. Andrzej Szadejko (Akademia Muzyczna im. S. Moniuszki w Gdańsku) - Johann Friedrich Rhode - organmistrz i jego dzieło. Koncepcja odbudowy organów chórowych w kościele św. Jana w Gdańsku.
Guido Schumacher (Orgelbau Schumacher GMbH Eupen/Belgia)
Szymon Januszkiewicz (SLJ Budowa Organów Szymon Lech Januszkiewicz, Pruszcz Gd./Polska) - The reconstruction of the Johannes Rhode organ from the organ builder's point of view. (TŁUM. Rekonstrukcja organów Johanna Fredricha Rhode z punktu widzenia budowniczego organów).
Janis Kalnins (Ugāles ērģeļbūves darbnīca, SIA, Ugale/ Łotwa) - Intonacja organów J. Fr. Rhodego w kościele św. Jana w Gdańsku - wyzwania i rozwiązania.

13.20 - 14.00
przerwa

14.00-17.30
Instrumenty organowe w obiektach sakralnych Gdańska - kościół Św. Mikołaja, Bazylika Mariacka, kościół Św. Trójcy kościół Bożego Ciała - spacer organoznawczy dla uczestników konferencji.

19.00
koncert kameralny w Pałacu Opatów we współpracy z festiwalem ORGANy PLUS+®2021 +Mity i Filozofia pt. Wieczór z Kawalerem Chavoye
Les Chantres de Saint-Hilaire (Francja),
François-Xavier Lacroux (Francja)

SOBOTA

02.10.2021r.

Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50

10.00-11.15
Prelekcje - sesja II
mgr inż. Jacek Dyżewski (DART SC Pracownie Konserwatorskie, Gdańsk) - Naprawa konserwatorska oraz montaż zachowanych elementów snycerskich wystroju prospektu organów bocznych w kościele p.w. Św. Jana w Gdańsku oraz odbudowa empory i schodów.
mgr Jolanta Pabiś-Ptak (konserwatorka zabytków) - Polichromia i złocenia na zachowanych dekoracyjnych elementach snycerskich i rzeźbiarskich empory i szafy organów bocznych z gdańskiego kościoła św. Jana w kontekście zagadnień konserwatorskich.
Teodor Kawecki (konserwacja zabytków i rzemiosło artystyczne) - Technologia wykonania dzwonków do mechanizmu Cymbelsterna w organach chórowych Johanna Friedricha Rhodego w kościele św. Jana w Gdańsku.

11.15-11.45
przerwa

11.45 -13.30 Prelekcje - sesja III
dr Piotr Kociumbas (Uniwersytet Warszawski) - Słowem dla ciała, dźwiękiem dla duszy. Johann Daniel Pucklitz i jego kantata na poświęcenie organów w gdańskim Lazarecie (1749).
dr hab. Krzysztof Urbaniak (Akademia Muzyczna im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w Łodzi) - Przebudowy wielkich organów kościoła Mariackiego w Koszalinie oraz wielkich organów kościoła św. Jana w Gdańsku jako analogiczne przykłady modernizacji instrumentów z początku XVII w. zrealizowanych przez warsztat Andreasa Hildebrandta w latach 1713-1714 oraz 1720-1722.
mgr Bartosz Skop (Muzeum Zamkowe w Malborku) - Romantyczna odsłona organów u św. Jana na tle innych ośrodków muzycznych Gdańska.

13.30-15.00
panel dyskusyjny/komunikaty

15.00-16.00
oprowadzenie kuratorskie po organach w kościele Św. Jana

19.00
koncert organowy w Centrum św. Jana we współpracy z festiwalem ORGANy PLUS+®2021 Bach in Gdańsk II (1701) pt.. Nauka w Luneburgu
Andrzej Szadejko (Gdańsk) organy
Anna Fabrello (Gdańsk) - sopran


Organizatorem konferencji jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu "Św. Jan Od-Nowa". Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.
W ramach konferencji zapraszamy na koncerty organowe w ramach Festiwalu ORGANy PLUS+®2021, którego Nadbałtyckie Centrum Kultury jest współorganizatorem.

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ssaki żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane