Wiadomości

stat

Miejsc w żłobkach jak na lekarstwo? "Mały 'zestarzał się' czekając w kolejce"

Miejsc w żłobkach przybywa zdecydowanie wolniej niż dzieci.
Miejsc w żłobkach przybywa zdecydowanie wolniej niż dzieci. fot. 123rf.com

W ubiegłym tygodniu w Gdańsku otwarto nowy żłobek, który przyjmie 96 dzieci, jednak jak przyznała dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków w kolejce jest ich aż 500. Ta informacja wzburzyła czytelników, którzy przekonywali, że jeden mały żłobek nie rozwiąże narastającego problemu. - Zapisywałam dziecko do żłobka jak miało tydzień, teraz ma 1,5 roku i jest ponad 300. w kolejce - napisała Agnieszka. - Czy do żłobka dostało się choć jedno dziecko, które wychowuje się w pełnej rodzinie, gdzie obydwoje rodziców pracuje? - pytał kolejny czytelnik. Sprawdziliśmy, na co mogą liczyć rodzice najmłodszych mieszkańców Trójmiasta.Jak miasto powinno rozwiązać problem braku miejsc w żłobkach?

budować nowe żłobki

32%

adaptować na nowe placówki niewykorzystywane lokale, które należą do miasta

46%

wykupować brakujące miejsca w prywatnych placówkach

19%

miasto robi już wszystko, co może w tej sprawie

3%
"Skarbek" to nowoczesny żłobek, który wybudowano przy ul. Kolorowej.

- Za kilka dni otwieramy dwie pierwsze grupy, a od maja trzecią. Mamy wspaniałe warunki, to przytulne miejsce. Tylko do tego żłobka jest przeszło 500 chętnych dzieci - podkreślała podczas uroczystego otwarcia Krystyna Konieczny, dyrektorka Gdańskiego Zespołu Żłobków.
I właśnie informacja o kolejce najbardziej oburzyła czytelników.

- To dopiero trzynasta placówka w mieście i druga nowa od trzydziestu lat. Liczba chętnych mówi sama za siebie. Takich placówek powinno powstać jeszcze kilka. Do Gdańska wciąż przybywają młodzi ludzie na studia, do pierwszej pracy itd... a że tu jest całkiem fajnie to zostają tu i zakładają rodziny. Zapotrzebowanie na tego typu placówki to chyba oczywista konsekwencja tego zjawiska, prawda? Czemu tworzy się tak mało takich miejsc? Bo kasy nie brakuje, skoro buduje się ECS-y na grube miliony mimo wątpliwej szansy na zarobek - pyta jedna z czytelniczek.
- To żenada. Zapisywałam dziecko do żłobka jak miało tydzień, teraz ma 1,5 roku i jest ponad 300. w kolejce - dodaje inna.
Czytaj też: W Gdyni otwarto nowy żłobek dla 80 dzieci

Otwarcie nowego żłobka na ul. Kolorowej w Gdańsku.
Otwarcie nowego żłobka na ul. Kolorowej w Gdańsku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Budują nowe żłobkiMiasto przekonuje jednak, że kwestia opieki nad maluchami nie jest traktowana marginalnie a inwestycje wymagają czasu. Jak poinformowano, na przestrzeni lat 2011-2017 przy wsparciu rządowego programu Maluch w Gdańsku uruchomiono 533 nowe miejsca opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat, w tym dzieci z niepełnosprawnościami i wymagających szczególnej opieki. Dzięki temu liczba miejsc w żłobkach zwiększyła się z 555 w roku 2011 do 1088 obecnie.

W ostatnich latach wybudowano cztery nowoczesne żłobki modułowe: przy ul. Królewskie Wzgórze, gdzie opiekę znalazło 96 dzieci (inwestycja kosztowała ok. 4 mln zł), przy ul. Olsztyńskiej, gdzie budynek żłobka stanowią trzy oddziały przeznaczone dla łącznie 96 maluszków (koszt inwestycji to ok. 4,2 mln zł, z czego ponad 3,3 mln zł z programu Maluch), przy ul. Wilanowskiej - Żłobek "Bursztynek" stanowi trzyoddziałowy budynek przeznaczony dla 96 maluszków (koszt inwestycji to 4,4 mln zł - 3,4 mln zł z programu Maluch), oraz przy ul. Kolorowej niedawno otwarty "Skarbek".

- Zdajemy sobie sprawę, że miasto najlepiej rozwija się wtedy, gdy tworzą je ludzie, którzy mają poczucie komfortu i bezpieczeństwa, mogą łączyć życie zawodowe z prywatnym. To dlatego inwestujemy w budowę nowych żłobków oraz przedszkoli i systematycznie oddajemy gdańszczanom i gdańszczankom kolejne, nowe tego typu placówki. Jest to szczególnie ważne, bo Gdańsk może się poszczycić tym, iż z roku na rok wzrasta liczba dzieci urodzonych w naszym mieście - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
- Aby zapewnić jak najlepszy komfort swoim podopiecznym wszystkie żłobki dysponują wyposażeniem dostosowanym do wieku i wzrostu dzieci. Każda grupa ma do dyspozycji przestronną bawialnię, jadalnię oraz łazienkę i przytulną sypialnię. Wokół placówek zlokalizowane są tereny zielone wraz z placami zabaw, z których dzieci korzystają, kiedy tylko pogoda dopisuje. W ostatnich latach wyremontowano placówki oraz wzbogacono wyposażenie m.in. w nowoczesne, kolorowe zabawki i pomoce edukacyjne - przekonuje Krystyna Konieczny, dyrektor GZŻ.
Czytaj też: Żłobek prywatny czy samorządowy?

Otwarcie nowego żłobka na ul. Kolorowej w Gdańsku.
Otwarcie nowego żłobka na ul. Kolorowej w Gdańsku. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Miejsc w żłobkach przybywa dużo wolniej niż dzieciMiejsc w żłobkach niestety przybywa zdecydowanie wolniej niż mieszkańców Gdańska - w 2015 roku urodziło się 7824 dzieci, w 2016 - 8584, a w 2017 na świat przyszło aż 9057 dzieci.

- Moje dziecko nie chodziło do żłobka, poszło od października w wieku 2 lat i miesiąca prywatnie do przedszkola na osiedlu. Nawet mi przez myśl nie przeszło, żeby go zapisać publicznie, dostałby się pewnie idąc do podstawówki. Mieszkamy na Szadółkach - praktycznie nie ma tu publicznych żłobków - Kolorowa to pierwszy, potem chyba dopiero na Chełmie i Ujeścisku, a nowych osiedli wszędzie pełno - napisała Agnieszka.
- Nie udało nam się umieścić naszego bobasa w żłobku, mały się "zestarzał" czekając w kolejce. Przekładali go z kolejki do kolejki dla starszej grupy, aż wyszło, że jest za "stary" na żłobek. Podobnie mój siostrzeniec "dostał się" w wiry kolejkowe. Jednym słowem - masakra - pisze jeden z ojców.

Nowe miejsca w prywatnych placówkachWybudowanie nowego żłobka czy dostosowanie już istniejącego budynku do wymogów placówki opiekującej się dziećmi do lat trzech to duża inwestycja, dlatego pomóc ma większa integracja żłobków i klubów dziecięcych z przedszkolami. Zmiany w opiece nad dziećmi do 3 roku życia, które weszły na początku roku, mają ułatwić też procedury otwierania nowych placówek.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Gdańska oraz kierując się doświadczeniem, jakie uzyskaliśmy prowadząc placówki przedszkolne i żłobkowe MegaMocni, Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju DyNaMo planuje otworzyć kolejne oddziały żłobkowe w istniejących placówkach i przygotować zupełnie nowe miejsca w Gdańsku pod opiekę nad dziećmi do lat trzech - mówi Małgorzata Grot, dyrektor marketingu Stowarzyszenia Twórczego rozwoju DyNaMo. - Nowe grupy, w istniejących placówkach MegaMocni na Zaspie, Stogach i Chełmie, zostaną uruchomione już w maju tego roku. Otwarcie dwóch kolejnych żłobków przy ul. Cieszyńskiego i ul. Chrzanowskiego, planujemy już we wrześniu. Jednakże, aby zadbać o miejsce dla swojej pociechy, już od maja warto kontaktować się w sprawie rekrutacji do nowych palcówek - dodaje.
W sumie do września Stowarzyszenie DyNaMo odda do dyspozycji mieszkańców Gdańska ponad 150 miejsc żłobkowych.

Dla wielu rodziców umieszczenie dziecka w prywatnym żłobku to jednak spory wydatek - to koszt od 900 do ponad tysiąca złotych - dlatego warto sprawdzać, które niepubliczne placówki dostają dofinansowanie z programu Maluch+ 2018.

Opinie (92) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu: