• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Ministerstwo: wyposażymy szkolne gabinety stomatologiczne

Wioleta Stolarska
14 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Opinie (127)
W naszym kraju ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma zęby z próchnicą. Odsetek uczniów szkół podstawowych w wieku 12 lat z co najmniej jednym zębem stałym usuniętym z powodu próchnicy sięga blisko 2 proc., a u młodzieży w wieku 18 lat - blisko 9 proc. W naszym kraju ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma zęby z próchnicą. Odsetek uczniów szkół podstawowych w wieku 12 lat z co najmniej jednym zębem stałym usuniętym z powodu próchnicy sięga blisko 2 proc., a u młodzieży w wieku 18 lat - blisko 9 proc.

Do końca sierpnia samorządy, które zarządzają publicznymi szkołami mogą przystąpić do konkursu, w którym otrzymają środki na zakup niezbędnego wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Jednak jak się okazuje, nie wszystkie samorządy są zainteresowane inicjatywą resortu zdrowia. Z kolei z ostatnich badań NIK wynika, że ponad 70 proc. rodziców i opiekunów chciałoby utworzenia w szkołach gabinetów stomatologicznych.Czy w każdej szkole powinien być gabinet dentystyczny?

- Program polityki zdrowotnej "Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w szkołach w 2018 r." skierowany jest do organów prowadzących szkoły publiczne, które planują uruchomienie gabinetów stomatologicznych w szkołach. Podmioty te zostaną wybrane w drodze konkursu i będą mogły otrzymać środki na zakup niezbędnego wyposażenia szkolnych gabinetów dentystycznych oraz realizację działań edukacyjnych - poinformowało biuro prasy i promocji Ministerstwa Zdrowia.
Termin składania zgłoszeń konkursowych upływa 31 sierpnia br. Na ten cel zabezpieczono w rezerwie celowej kwotę 5 mln zł.

Próchnica ogromnym problememZ ostatniej kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że w ponad 50 proc. szkół podstawowych nie ma gabinetów pomocy przedlekarskiej, jeszcze gorzej jest z gabinetami stomatologicznym - w całym kraju znajdują się w zaledwie 7 proc. szkół.

Sytuację miały poprawić dentobusy (16 dentobusów - po jednym na każde województwo kosztowało blisko 24 mln zł, dostarczano je w grudniu 2017 r.), jednak do czerwca 2018 r. pomorski dentobus nie wyjechał w trasę.

Według NIK 71 proc. ankietowanych rodziców i opiekunów opowiada się za utworzeniem w szkołach gabinetów stomatologicznych.

- W naszym kraju ponad 50 proc. dzieci w wieku 3 lat ma zęby z próchnicą. Odsetek uczniów szkół podstawowych w wieku 12 lat z co najmniej jednym zębem stałym usuniętym z powodu próchnicy sięga blisko 2 proc., a u młodzieży w wieku 18 lat - blisko 9 proc. - podaje NIK w raporcie dot. opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w szkołach.
Obecnie w niewielu szkołach uczniowie mogą skorzystać z gabinetów stomatologicznych. Obecnie w niewielu szkołach uczniowie mogą skorzystać z gabinetów stomatologicznych.

Co z dentystą w trójmiejskich szkołach?Zgodnie z informacją z NFZ obecnie na terenie gdańskich szkół funkcjonuje jedna indywidualna praktyka stomatologiczna finansowana z NFZ, w Szkole Podstawowej nr 38 przy ul. Leśna Góra 2 w Gdańsku. Do maja 2017 w ZSO 7 usługi stomatologiczne były finansowane przez NFZ. W czterech szkołach ( SP 58, SP 2, ZSO 2, ZSG-H) są prowadzone gabinety stomatologiczne, ale jest to prywatna praktyka.

- W naszej ocenie środki w programie są zbyt małe na pokrycie całości kosztów utworzenia gabinetów oraz nie ma gwarancji, że po jakimś czasie koszt utrzymania tej działalności nie spadnie w całości na samorząd. Dlatego nie będziemy brali udziału w akcji - informuje biuro prasowe gdańskiego magistratu.
Z kolei w Sopocie NZOZ "Międzyszkolna Przychodnia Stomatologiczna" prowadzi "Program profilaktyki próchnicy zębów" obejmujący dzieci i młodzież uczęszczającą do sopockich szkół, ale także dzieci w wieku przedszkolnym.

- Program realizowany jest w szkolnych gabinetach stomatologicznych w sześciu sopockich szkołach: nr 1, 8, 9, Zespole Szkół nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Zespole Szkół nr 3. Program jest formą rozszerzenia świadczeń kontraktowanych z Narodowym Funduszem Zdrowia. W ramach programu przeprowadzane są przeglądy jamy ustnej oraz leczenie zębów mlecznych i stałych z użyciem nowoczesnych materiałów światłoutwardzalnych. Przeprowadzane są również zabiegi lakowania i lakierowania bez ograniczeń wiekowych - poinformowała Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.
Nie wiadomo jednak, czy Sopot zdecyduje się przystąpić do konkursu organizowanego przez resort zdrowia.

W Gdyni opiekę dentystyczną w szkołach prowadzi Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Lekarska Obłuże Leśne (Szkoła Podstawowa NR 6 im. Antoniego Abrahama) oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Śródmieście" (IX Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa nr 21, Zespół Szkół Sportowych, X Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum nr 11, Gimnazjum nr 1, Szkoła Podstawowa nr 18).

- W Gdyni trwa weryfikacja danych otrzymanych z placówek oświatowych, będę one jeszcze analizowane pod kątem potrzeb, możliwości i kosztów. Ostateczną listę placówek, które będziemy typować do projektu, stworzymy do końca tygodnia - poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Miejsca

Opinie (127)

 • W kazdej szkole powinien byc gabinet dentystyczny (21)

  Finansowany przez nfz. Za moich czasow byl taki gabinet, byly obowiazkowe przeglady nawet dla dzeci, ktore uciekaly z fotela. Rodzice byli spokojni, ze ich pociechy maja kontrolowany stan przyzebia i to w warunkach, ktore dziecko swietnie zna wiec i mniej sie boi, a dodatkowo finansowane z nfz.

  • 51 41

  • dzięki takim "przeglądom" miałam trumę na lata (8)

   pamiętam do dziś dentystkę z szkolnego gabinetu i "pomoc" która trzymała na siłę na fotelu.
   Wiele lat miałam traumę po tych wizytach, dopiero jak młody dorosły przekonałam się, że tak być nie musi.
   Nie zafunduję tego swoim dzieciom.

   • 49 12

   • (4)

    I wiertło na pedał. Brak znieczulenia. Plomby amalgamatowe. Opryskliwa dentystka i koledzy trzesacy się że strachu przed gabinetem w szkole. Traume z podstawówki zaleczyły dopiero wizyty w prywatnych gabinetach.

    • 41 6

    • (3)

     Jak to jest, że każdy z moich znajomych, w tym również ja, ma dokładnie takie same wspomnienia o gabinetach dentystycznych w szkole? Czy tam do pracy szły same sadystki? Moja trauma była podobna - bez znieczulenia, okropna, stara gruba dentystka krzycząca "nie rycz!!" i trzymanie siłą na fotelu. Okropność! A rodzice się cieszyli, że bezpłatna opieka dentystyczna w szkole :(

     • 32 2

     • (2)

      Może w tamtych czasach tak po prostu wyglądało tu u wszystkich dentystów?

      • 7 6

      • nie wyglądało (1)

       po mojej kolejnej histerii ("no i co tą ligniną plujesz, czekoladą byś nie pluła") rodzice zaczęli ze mną chodzić prywatnie; znieczulenia nie było, ale już białe plomby zamiast amalgamatu tak; no i nikt ryja na mnie nie darł

       • 2 0

       • Lepszy amalgamat niż ubytki w jamie ustnej

        Najbardziej cierpią dzieci wiejskie. Tam są inne priorytety.
        I na mnie eksperymentowała p.stomatolog.Ale były to lata 60. Chyba współcześni dentyści są lepiej wyedukowani?

        • 0 0

   • Ale to było kiedyś - ludzie! (1)

    • 7 3

    • teraz też

     Niestety teraz też opieka stomatologiczna w szkole tak wygląda. Moje dzieci chodzą do "9" w Sopocie, póki nie trafiły na rutynową kontrolę do szkolnego stomatologa, uwielbiały chodzić do dentysty. Po wizycie w szkole, długo musiałam ich przekonywać, do kolejnej prywatnej już wizyty. Nadmienię, ze dzieci próchnicy nie mają, były tylko na kontroli i wystarczyło, aby je skutecznie zrazić.

     • 2 2

   • Tak wilcze zeby i zajęczy zgryz - ludzie to co było w latach 80/90 to jednak było kiedyś.

    • 3 2

  • Taaa pamiętam dentystke w mojej szkole. Plomba robiona w bólach, która wypadła chwilę po wyjściu z gabinetu! Niech o zęby dzieci dbają rodzice, a nie szkoła.

   • 26 7

  • dobre rozwiązanie, popieram tworzenie gabinetów w szkołach i wizyty przedszkolaków

   rodzice z traumami stomatologicznymi powinni zmienić forum dla rodziców z traumami - i tak jak zrobią te gabinety to będziecie chcieli żeby zamontować tam kamerki czy dzieci nie są molestowane na fotelach i czy ktoś ich nie szczypie paralizatorem i wymóg aby w gabinecie było co najmniej 5 świadków usługi stomatologicznej plus raport posprzedażowy z dożywotnią gwarancją. rodzice z traumami są słabi, wszystko to potem wchodzi w ich dzieciaki. szok.

   • 11 16

  • (1)

   Do szkół zsyłane były najgorsze typy dentystów.

   • 12 6

   • Nie zgodzę się z tym

    Miałam świetną młodą (poniżej 40) dentystkę. Była super. Plomby, które byly mi zakładane były światłoutwardzalne i było to robione za darmo. Przeglądy były obowiązkowe i uczyło to dziecko tego, że jednak mimo wszystko warto chodzić do dentysty regularnie, bo kontroluje się stan zębów na bieżąco i unika niepotrzebnego leczenia kanałowego.

    Fakt, strach przed wizytą był, bo większość dzieci boi się dentystów, ale bałam się tylko dlatego, że to mimo wszystko zawsze trochę boli, dźwięki są nieprzyjemne itp. Także ciężko wymagać od dzieci, aby się nie bały. Tym bardziej, że dorośli też często boją się chodzić do dentysty.

    • 4 2

  • dent (1)

   Mam 61 lat i może z powodu że w szkole podstawowej i średniej był dentysta,nie boję się chodzić do gabinetu dent. Super sprawa,ci co narzekają to zazdrośnicy z KODu

   • 6 25

   • KOD - Komitet Obrony Dentystów?

    • 1 1

  • koszmar dzieciństwa (2)

   Ja miałam taki uraz po stomatologu z podstawówki, że dopiero w wieku 22 lat odważyłam się iść do normalnego prywatnego stomatologa. Dopiero tutaj uwierzyłam, że leczenie zębów może być bezbolesne, a Pani stomatolog bardzo miła. Sadystka w szkole wrzeszczała na nas, miałam poranione policzki od środka i język.. ból był tak ogromny, że na samą myśl aż mi słabo! Nigdy w życiu nie pozwoliłabym aby moje dziecko trafiło na taką sadystkę! Moje dzieci chodzą od 2 roku życia do swojej super miłej Pani stomatolog, do której mają zaufanie i wiem, że nikt im tam krzywdy nie zrobi. Niestety to kosztuje.. ale na ząbkach dziecka nie ma co oszczędzać. Nigdy więcej przymusowego leczenia zębów w szkołach, bo tak naprawdę żaden rodzic nie jest w stanie sprawdzić jak traktują tam nasze dzieci. Ja naszą sadystkę zapamiętam do końca życia!

   • 29 4

   • To prawda. (1)

    Mam podobne odczucia co Pani.

    • 15 3

    • Nie porównujmy metod leczenia zębów kiedyś a dziś. Teraz znieczulenia, cienkie wiertła i szybki sprzęt. A poza tym niech się dzieci hartują, ja wszystkie zęby w dzieciństwie miałam leczone u dentysty szkolnego i traumy nie mam, chociaż lekko nie było.

     • 5 8

  • A dlaczego finansowany przez NFZ? (1)

   Powinien być opłacany z pieniędzy na oświatę,bo Z usług NFZ mogą korzystać wszyscy,a nie przypuszczam aby do szkolnego gabinetu mógł wejść każdy z ulicy.

   • 7 4

   • A co oświata ma bezpośrednio do leczenia zębów dzieci poza broszurka informacyjną? Edukacja na poziomie podstawówki zawsze była obowiązkowa i mógł skorzystać każdy wchodząc z ulicy a ty to zignorowales/zignorowałaś.

    • 1 1

  • Więcej podatków !

   więcej obciążeń ! Wydoić naród do końca, byle na Nowogrodzkiej żyło się wygodnie...

   • 5 1

 • Niech o zdrowie swoich dzieci pośrednio dbają rodzice. (5)

  A najlepiej to zlikwidować nfz i publiczną ochronę zdrowia, bo to marnowanie naszych pieniędzy!

  • 48 23

  • (3)

   Jasne. I tak jak w USA niech leczenie ratujace życie będzie finansowane ze zbiórek w necie. Jak oczywiście na np. przeszczep nerki dziecka uda ci się zebrać.....
   W USA są najwyższe koszty opieki zdrowotnej.

   • 7 10

   • No tak, bo w Polsce nie zbiera się na operacje, które wszystkie finansuje wspaniały nfz... (2)

    A nie, czekaj, NFZ załatwi Ci operację, ale po 2 latach od Twojej śmierci :)
    Zbiórki na leczenie w caaaaaale nie istnieją w rzeczywistości Polskiej :)
    Za wysokość składki zdrowotnej, którą ja odprowadzam miałbym pełne ubezpieczenie w Stanach, które gwarantowałoby wszystkie możliwe zabiegi w ciągu godzin...

    • 19 1

    • Ile odprowadzasz tej składki?

     NFZ kosztuje 320pln miesięcznie.
     Średni koszt ubezpieczenia zdrowotnego na rodzinę w USA: $10,345.

     Przypominam jeszcze, że średnia pensja w USA jest 3x wyższa od naszej, nie 100 :)

     • 6 1

    • operowanie głośnymi sprawami, pojedynczymi przypadkami jest hiperpopulistyczne

     polecam mimo wszystko sprawdzic ile kosztuja działania przeprowadzana choćby na sorach

     • 7 1

  • tak kurka panie. niech likwidują. tylko jak np. złamiesz nogę i będziesz wymagał hospitalizacji, to raczej

   nie będziesz w stanie z odłożonej kasy poryć kosztów. Akurat składa zdrowotna plus dopłaty z budżetu do opieki zdrowotnej to sensowne rozwiązanie. Służba zdrowia będzie na siebie zarabiała pod warunkiem, wykluczenia z niej sporego procenta społeczeństwa

   • 2 2

 • skąd Prawo i Sprawiedliwość ma na wszystko pieniądze? (12)

  za donalda nie było niczego, jedynie ośmiorniczki.

  • 35 37

  • Jak to skąd?

   Dodrukują. Bardzo prosty sposób.

   • 29 7

  • Taa... (1)

   Tak się jarasz 5 mln złotych? To pewnie starczy na stworzenie 10 gabinetów. W całym kraju. No po prostu morze pieniędzy

   • 22 2

   • Z każdej pierdoły robię wielkie halo, to wydaje się, że jest dużo.

    Nawet, jak sportowcy zdobędą jakiś medal, pokazują nie ich, tylko gratulacje Morawieckiego, ktore wrzuca na Twittera w TV...

    • 11 4

  • Ośmiorniczki kosztowały tyle co Jarosław kradnie przez tydzień...

   Za to pokaż mi jakąkolwiek nową inwestycję...
   I już wiesz, skąd pieniądze na propagandę. 100m autostrady nie wygląda tak ładnie.

   • 25 9

  • Dlaczego wy tę mantrę ( z ośmiorniczkami za kilkadziesiąt złotych) macie we łbie? (1)

   Kładą wam z ambony w niedzielę? Wszyscy pisiaki gadacie jednym głosem jak zaprogramowani.

   • 21 7

   • PO tylko osmiorniczki jadła!!
    Ale skończyły się dobre czasy
    Poszło won!

    • 2 1

  • Konduktorka z worka jak wzięła premię to styknęło na 100kg ośmiorniczek...

   • 10 3

  • dodrukują lub zaciągają pozyczki a potem Twoje dzieci będa za to płacić

   i oni będą brali emerytury po 15000zl i mówili że to PO ukradło . Żyj Polsko na kredyt Grecja blisko ...oj niemądrzy Ci polacy

   • 11 6

  • (1)

   Wyrzucić że szkół lekcje religii. I znajdą się pieniądze na gabinety stomatologiczne i na higienistkę itp. i na lekcję pływania też. Proste.

   • 6 5

   • Niebardzo

    Też uważam, że miejsce religii nie jest w szkole, tylko w kościele, jak kiedyś, ale pieniądze na to są śmiesznie małe, więc dużo to nie da...

    • 3 1

  • sprzęt rekondycjonowany,

   najtańsze materiały i stawka 10-25% ceny rynkowej i twierdzą, że mają pieniądze :D a potem będzie zdziwienie, ze oni dają pieniądze a te mendy dentyści nie chcą pracować:) ale to się załatwi jakąś ustawą przymuszającą do pracy na ich warunkach.

   • 4 1

  • Z naszych podatków nawet od rent i emerytur. Rząd głąbie nie ma swoich pieniędzy.

   • 0 0

 • (3)

  Moje dziecko nigdy w takim szkolnym gabinecie leczone nie będzie. Ja dzięki takiej "opiece" (czyt. fuszerce) miałam leczenie kanałowe w wieku 7 lat i absolutnie nie chcę, żeby moje dziecko przeżywało coś podobnego.

  • 64 24

  • rodzic z traumą źle wrózy kolejnym pokoleniom, padaka (1)

   • 8 12

   • do budżetówki idą mierni

    nikt z umiejetnościami za dwa-trzy tysiące robić nie będzie.

    • 10 1

  • kanalowe

   To miałeś dzięki sobie ,bo zebow nie myles ,dziursko po pachy to trza bylo kanalowo leczyc,teraz to wina dentysty,bzdura.

   • 2 7

 • Brawo PiS! (4)

  • 19 36

  • Haha! Bo to faktycznie rząd finansuje. Zwykła propaganda na którą nabierają się tacy wyborcy jak Ty!

   • 14 4

  • Wracamy do dobrobytu gierkowskiego

   No wymyślili jak tu wyborcom wejść w d......ę, - nie pomogą fale Wisły ...........
   myślę że PIS sobie tak sobie nagrabił że nie pomoże nawet abdykacja - bo publika i tak będzie widzieć podstęp - a to dzięki "transparentnej polityce". Kończcie - oszczędźcie wstydu!

   • 7 4

  • (1)

   Przygotuj sie, ze za to zaplacisz w kolejnym podatku. A nie... Pis ma daniny

   • 6 1

   • Dużo lepiej było przez 8 lat rządów POZSL czyli słynne 3 x 15 (pit,cit,vat)

    • 2 5

 • Dentysta-sadysta (3)

  Pamiętam gabinety dentystyczne w szkołach z czasów mojego dzieciństwa. Jedno było pewne - do pracy w szkole szli ci najsłabsi dentyści, z marnymi umiejętnościami, którzy nie potrafili utrzymać prywatnego gabinetu, bo przez swoje fuszerki tracili pacjentów i nikt nie chciał do nich chodzić więcej niż jeden raz. Stosowali najtańsze plomby i nie słyszeli o czymś takim, jak znieczulenie. Parę moich koleżanek miało nie tylko zniszczone przez nich zęby, ale i traumę do końca życia. Czy ktoś w ogóle wierzy, że teraz byłoby inaczej?

  • 77 12

  • Pamiętam jak szkolna dentystka wezwała moją mamę i kazała jej podpisać zgodę na usunięcie wszystkich moich szóstek, bo ponoć w przyszłości miały by mi sprawiać problemy, a ona cud-wróżka już to wiedziała choć ja miałam może z 9-10 lat. Całe szczęście mama się nie zgodziła uznając, że jak kiedyś będzie taka potrzeba to się to zrobi. No i cóż... 30 lat później ząbki nadal mi skutecznie służą :)

   Moje dzieci ewentualnie w szkolnym gabinecie stomatologicznym mogą mieć przegląd uzębienia, ale na pewno nie leczenie. Wystarczy, że ja i mąż po szkolnych leczeniach mieliśmy problemy i zawsze leczymy zęby prywatnie. Dzieci chodzą razem z nami.

   • 19 2

  • Ludzie wierzą! (1)

   Ludzie zazwyczaj wierzą, że państwowe czy partyjne będzie lepsze od prywatnego. Inaczej liczba krajów kapitalistycznych byłaby większa niż 5.
   I tak powoli zbliżamy się do Wenezueli czy Korei Północnej, gdzie państwo będzie nam - w teorii - zapewniało wszystko, idziesz do pracy (gwarantowanej!) i dostajesz tam swoją paczkę (można nazwać ją CLAD jak w Wenezueli)
   Bo ludzie nie mogą kupić jedzenia? Przyczyną jest oczywiście to, że państwo go nie rozdaje.
   Bo ludzie nie mogę wyleczyć ząbków? Przyczyną jest oczywiście to, że państwo nie zajmuje się próchnicą ząbków zamiast własnych struktur.
   Socjalizm jest jak hazard: jednemu da łatwo wygrać a innym zabierze - ale ludzie wciąż grają pomimo tego, że doskonale o tym wiedzą. Bo każdy chce dostać coś za nic - dlatego ludzie idą do hot spotów lub urn wyborczych.

   • 8 2

   • W Somalii masz czysty kapitalizm

    Bez żadnego wpływu państwa. Jedyny podatek, jaki płacą, to 10% VAT.
    Czy może istnieć piękniejszy okaz współczesnego kapitalizmu?

    • 6 0

 • ciekawe który dobry dentysta będzie leczył w szkole..... (2)

  • 43 6

  • Ten, któremu nic nie wychodzi

   • 16 2

  • Takie podejście jest najgorsze. Pracowałam jako asystentka stomatatoligoczna - czy wyobrażasz sobie ze dzieci w wieku 13 lat nie wiedza co to próchnica? My akurat robiliśmy przeglądy i mówiliśmy o higienie kto chciał ten zeby leczył. Moja szefowa miała roweniez swój prywatny gabinet i po pracy w szkole przyjmowała swoich prywatnych pacjentów.

   • 2 3

 • a podobno wszystko co było za PRL-u było be ...a stomatolog i pielęgniarka czasem lekarka były w szkołach (9)

  czyli PiS sięga do sprawdzonych wzorców....buhahahahahahhaah

  • 21 8

  • (8)

   Przecież PiS to narodowi socjaliści... Od komunistów różnią się tylko podejściem do narodu. Faszyści wywyższają swój naród ponad inne, a komuniści odrzucają ideę na rzecz międzynarodowej tożsamości klasowej. Dalej w poglądach są tacy sami. Nacjonalizacja przemysłu, wszechobecność państwa, rozbudowane aparaty kontroli, myślenie "kto nie z nami, ten przeciw nam", kult jednostki, ograniczanie swobód obywatelskich, luźne podejście do własności prywatnej i w końcu rozbrojenie obywateli.

   • 12 2

   • Jakie rozbrojenie? (7)

    Może jeszcze nacjonalizacja prywatnych rezerw uranu?

    • 7 7

    • (6)

     Mam na myśli szykowaną nowelizację ustawy o broni i amunicji, która zakłada odebranie broni palnej "kategorii A" bez rekompensaty.
     Od tego zaczynało się w przeszłości. Najpierw Lenin odebrał swoim obywatelom broń, później Hitler... Co ci dwaj panowie później wyczyniali chyba wszyscy wiedzą.

     • 7 4

     • (5)

      kategoria A - kategorię broni palnej, określoną w dyrektywie, do której należąca broń palna i amunicja jest niedopuszczona do nabywania i posiadania przez osoby fizyczne na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

      Bronisz prawa przestępców do popełniania przestępstw, czy jak?

      Kategoriom broni palnej określonym w dyrektywie odpowiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej następujące rodzaje broni palnej:
      1) kategorii A:
      a) broń palna samoczynna, zdolna do rażenia celów na odległość,
      b) broń palna:
      – wytworzona lub przerobiona w sposób pozwalający na zatajenie jej przeznaczenia, a także broń palna imitująca innego rodzaju przedmioty,
      – wyposażona w tłumik huku lub przystosowana do strzelania z użyciem tłumika huku,
      – niedająca się wykryć za pomocą urządzeń przeznaczonych do kontroli osób i bagażu,
      c) amunicja:
      – z pociskami wypełnionymi materiałami wybuchowymi, zapalającymi albo innymi substancjami, których działanie zagraża życiu lub zdrowiu, oraz pociski do tej amunicji,
      – z pociskami pełnopłaszczowymi zawierającymi rdzeń wykonany z materiału twardszego niż stop ołowiu,
      – z pociskami podkalibrowymi, z płaszczem lub elementem wiodącym wykonanym z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem amunicji przeznaczonej do strzelania z broni gładkolufowej,
      – wytworzona niefabrycznie, w tym także taka, do której wytworzenia są wykorzystywane fabrycznie nowe elementy amunicji, z wyłączeniem amunicji wytwarzanej na własny użytek przez osoby posiadające broń myśliwską, sportową lub kolekcjonerską;

      Czy może wyrzutnia rakiet i CKM w każdym gospodarstwie domowym?

      • 3 5

      • (4)

       Kat. A również będzie rozszerzona i znajdzie się tam między innymi każda broń długa, do której można montować magazynek na więcej, niż 10 naboi.

       Do art. 10 ust. 5 ustawy o broni i amunicji projektuje się dodanie pkt 1a, po którego dodaniu przepis będzie miał brzmienie (art. 10 ust. 5 pkt. 1a):

       Pozwolenie na broń, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci: broni kategorii A pkt 6-9.

       Kategorie broni zostały opisane w załączniku do projektowanej ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, który ma brzmienie (pkt 6-9):

       6. Samoczynna strzelecka broń palna, która została przerobiona na samopowtarzalną strzelecką broń palną.

       7. Każda z poniższych rodzajów samopowtarzalnej strzeleckiej broni palnej centralnego zapłonu:

       1) krótka strzelecka broń palna, pozwalająca na wystrzeliwanie ponad 21 nabojów bez przeładowania, jeżeli mechanizm ładujący o pojemności przekraczającej 20 nabojów stanowi część tej broni lub jeżeli odłączalny mechanizm ładujący o pojemności przekraczającej 20 nabojów jest do niej wprowadzony;

       2) długa strzelecka broń palna, pozwalająca na wystrzeliwanie ponad 11 nabojów bez przeładowania, jeżeli mechanizm ładujący o pojemności przekraczającej 10 nabojów stanowi część tej broni lub jeżeli odłączalny mechanizm ładujący o pojemności przekraczającej 10 nabojów jest do niej wprowadzony.

       8. Samopowtarzalna długa strzelecka broń palna (strzelecka broń palna, która jest pierwotnie przeznaczona do strzelania z ramienia), którą można zmniejszyć do długości mniejszej niż 60 cm bez utraty funkcjonalności dzięki zastosowaniu kolby składanej lub teleskopowej lub kolby, którą można usunąć bez użycia narzędzi.

       9. Każda strzelecka broń palna sklasyfikowana w niniejszej kategorii po przerobieniu jej na broń do strzelania ślepymi nabojami, wystrzeliwania substancji drażniących, innych substancji aktywnych lub nabojów pirotechnicznych albo na broń salutacyjną lub akustyczną.

       • 4 1

       • Czyli w skrócie broń, którą najchętniej wykorzystują organizatorzy masakr w szkołach. (3)

        Super.
        Jestem w stanie pojąć glocka do obrony własniej.
        Nie jestem w stanie pojąć, po co cywilowi kałach, nawet przerobiony na pojedynczy ogień...

        • 4 4

       • (2)

        Chociażby do zawodów, czy strzelania rekreacyjnego.
        Wymień mi proszę chociaż jedną masakrę w szkole, w którymś z państw: Finlandia, Szwajcaria, Czechy.

        • 2 2

       • Finlandia: Raumanmeri w 1989, Jokela w 2007, Kauhajoki w 2008
        Szwajcaria: parlament, Zug 2001
        Czechy: restauracja, Uherský Brod, 2015.

        • 1 0

       • Dlaczego nie mogę mieć wyrzutni rakiet

        do zawodów, czy strzelania rekreacyjnego?
        Albo takiego Flaka 18?

        • 1 0

 • Efekty szukania oszczędności każdy Polak ma w ustach (4)

  A kto tam będzie chciał pracować? Chyba tylko studenci na praktykach . Stomatolog to za godzinę zgarnia około 300 złotych i nic innego go nie interesuje. Powszechna próchnica Polaków to efekty sprywatyzowania ,dalej idzmy tą drogą!

  • 18 12

  • (3)

   Chyba Cię pogięło kolego... Próchnica u Polaków to tylko efekt ich własnego zaniedbania... Prywatyzacja i profesjonalizacja gabinetów stomatologicznych to zysk zarówno dla pacjentów, jak i dentystów... Ja tak bylem leczony przez państwową dentystkę, że miałem leczenie kanałowe w wieku 19 lat... Myj zęby i chodź do dobrego dentysty to nie będziesz miał próchnicy.

   • 17 2

   • (2)

    Skoro to takie proste to czemu dzieci mają problem z próchnicą? Mądrala.

    • 1 2

    • Mycie to podstawa (1)

     Dentysta nie umyje zębów dziecku.
     Proszę się zastanowić nad harmonogramem dnia dziecka:
     - rano pośpiech żeby zdążyć do szkoły (mycie zębów jeśli jest, to walka z czasem i mizerne efekty);
     - od 08:00 do ok. 16:00 w szkole;
     - pomijając ewentualne zajęcia dodatkowe, ok.17:00 jest w domu i dopiero wieczorem po kolacji mycie zębów.
     I to jest powód nadmiernej próchnicy, a nie brak gabinetów w szkołach.
     Nie pomogą gabinety w szkołach lecz dostosowanie łazienek i zmiana nawyków, aby w szkole dziecko realizowało kontrolowane szczotkowanie zębów.
     Warto nadmienić, że zęby mleczne są znacznie słabsze od stałych.

     • 7 0

     • Dodałbym jeszcze wypijanie litrami cukrowych ścieków typu cola.
      Sam czasami wypije takie świństwo ale piję dużo wody więc nawet gdy nie mam możliwości umycia zębów to przynajmniej są w jakimś stopniu spłukiwane wodą i nie mam żadnych problemów z zębami. Tymczasem mamusie pakują dzieciakowi kolke do szkoły i kwas każdego dnia przez 8 godzin spokojnie wyżera szkliwo. Po kilku latach szkoły mamusia zauważa próchnicę u Dżenona i obwinia wszystko i wszystkich gdzie był rząd kwiiiiiiii

      • 4 0

 • w poprzednim "niedobrym" systemie w kazdej podstawowce byl gabinet (1)

  a to ze jakosc leczenia moze odbiegala od dzisiejszych standardow to co innego

  • 20 2

  • Gabinet był, ale co z tego.

   Z tych gabinetów ludzie nie chcieli korzystać. gabinet powinien być dobrze wyposażony, w rtg i cały sprzęt. Jeśli będzie tak jak w moim zozie, to ratuj się kto może. Szkoda, że NFZ nie wykupi usług w istniejących już gabinetach, tak żeby rodzic mógł decydować i odpowiadać na pytania. ewentualnie wysłuchać zaleceń. Nie wspominam dobrze dentystów szkolnych i ich skromnych możliwości. Pamiętam to wyciąganie uczniów z lekcji na przeglądy i leczenie. Z góry współczuję nauczycielom, to będą zmarnowane lekcje.

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VIII Ogólnopolska Konferencja BeZee

konferencja

12. Weekend Architektury

warsztaty, spotkanie

Nocne Podglądanie Wszechświata

w plenerze, widowisko / show, spotkanie

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Paliwa kopalne to:

 

Najczęściej czytane