• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Mistrz i przyjaciel. Debata w ECS o Wiesławie Chrzanowskim

Minęło dziesięć lat od śmierci Wiesława Chrzanowskiego (1923-2012). W ECS odbędzie się rozmowa o roli, jaką odgrywał wśród młodych działaczy Ruchu Młodej Polski, jego działalności w szeregach NSZZ "Solidarność", a także o ogromnym autorytecie, którym cieszył się w Polsce po 1989 roku. Rozmowa jest 85. odsłoną Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego i odbędzie się 25 maja, w środę, o godz. 18.00 w audytorium ECS (parter). Wstęp wolny. Transmisja online.

w każdy poniedziałek (do 31.10), godz. 16:00 - 18:30

Wstęp wolny

w każdy wtorek (do 20.12), godz. 19:00

Wstęp wolny
Przyczynkiem do rozmowy będzie film dokumentalny "Mistrz i przyjaciel. Wiesław Chrzanowski" (2022, scen. Marek Stremecki, reż. Lidia Chołoda, prod. Muzeum Historii Polski). Profesor Wiesław Chrzanowski to polityczny mentor Ruchu Młodej Polski, główny autor statutu NSZZ "Solidarność", pierwszy marszałek Sejmu III Rzeczypospolitej, wybrany w pełni wolnych wyborach. Walczył w powstaniu warszawskim. Po wojnie przez wiele lat był więziony z powodów politycznych. Współzakładał Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe. Odznaczony został Orderem Orła Białego. Jego postać przypomina także wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności.

O Wiesławie Chrzanowskim rozmawiać będą:

· Robert Kostro | publicysta i historyk, współtwórca i dyrektor Muzeum Historii Polski, były szef gabinetu ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz dyrektor programowy Instytutu Adama Mickiewicza, przewodniczący Komitetu Doradczego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność

· prof. dr hab. Tomasz Sikorski | filozof i historyk, kierownik Zespołu Badawczego Historii Idei i Ruchów Politycznych Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, autor kilkudziesięciu książek, wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, współpracownik Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie oraz Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, członek Rady Instytutu Chrześcijańsko-Narodowego im. Wiesława Chrzanowskiego.

Debatę poprowadzi Marek Zając | publicysta, dziennikarz, scenarzysta i doradca ds. mediów, dyrektor kanału Polsat Rodzina, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau, wieloletni sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Projekt dofinansowano ze środków miasta Gdańska. Partnerem wydarzenia jest portal gdansk.pl.

/ transmisja | FB/ecsgdansk, gdansk.pl, FB Fundacji im. Arkadiusza Rybickiego

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które miasto nie leży w województwie pomorskim?