• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Młodzież przeciwko homofobii. "Tęczowy piątek" w szkołach

Wioleta Stolarska
25 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • 25 maja 2019 - V Trójmiejski Marsz Równości na ulicach Gdańska.
  • 25 maja 2019 - V Trójmiejski Marsz Równości na ulicach Gdańska.

"Tęczowy Piątek" jest wyrazem solidarności z osobami LGBTQ i przede wszystkim do nich jest skierowany. Wydarzenie ma też uczyć empatii, tolerancji i zrozumienia wobec wszystkich. Do okazania wsparcia młodzieży zachęca Kampania Przeciw Homofobii, która już po raz czwarty inicjuje akcję. W ubiegłym roku zgłosiło się ponad 200 szkół, jednak ze względu na kontrowersje tym razem KPH postanowiło zrezygnować z rejestracji. Wsparcie akcji okazał rzecznik praw obywatelskich, który przypomniał MEN, że "kuratorzy mogą kontrolować szkoły, ale nie mogą tropić Tęczowych Piątków".



Czy wśród twoich znajomych są osoby LGBTQ?

"Nigdy nie powiedzieliście mi, że to, co czuję, jest OK. Czułem się samotny, zagubiony, niezrozumiany. Po dwóch latach walczenia ze sobą coś we mnie pękło. Stanąłem na krawędzi okna. Chciałem wyskoczyć. Nie zrobiłem tego, bo gdzieś we mnie jest odwaga, by żyć w zgodzie z sobą" - to fragment listu młodego geja czytanego w spocie Kampanii Przeciw Homofobii.

Życie młodych osób nieheteronormatywnych [osoby, które nie są heteroseksualne i nie podejmują tradycyjnych roli płciowych, tj. lesbijki, geje, biseksualiści, transseksualiści i osoby "queer" - dop. red.] nie należy do najłatwiejszych. W związku ze swoją orientacją seksualną są one narażone na krzywe spojrzenia, komentarze, prześladowanie i przemoc. Wyzwiska, szarpanie i złośliwe żarty to dla młodych osób LGBT codzienność.

- Jak wynika z badań w Polsce, blisko 70 proc. młodzieży LGBT doznaje przemocy, a w 26 proc. przypadków dochodzi do niej w szkole. Dlatego tak ważne jest, aby dorośli zadbali o atmosferę, która będzie towarzyszyć Tęczowemu Piątkowi, i okazali młodzieży wsparcie - wyjaśnia Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciw Homofobii.
Podczas Tęczowego piątku, który odbywa się w ostatni piątek października, każda społeczność szkolna sama decyduje o tym, jak to wsparcie może wyglądać. Zwykle młodzież okazuje ją poprzez ubrania albo dodatki w kolorze tęczowym, przygotowuje promujące tolerancję plakaty, organizuje debaty czy pokazuje swoje wsparcie w mediach społecznościowych.

Szukają akceptacji również w szkole



Ze statystyk podanych przez KPH wynika, że w każdej klasie jest co najmniej jeden uczeń lub uczennica LGBTQ [LGBTQ zawiera literę "Q" oznaczającą tych, którzy identyfikują się jako queer (ang. dziwny), nie są pewni swojej tożsamości seksualnej - dop. red.]. "Tęczowy Piątek" ma przede wszystkim pokazać i przypomnieć tym młodym, narażonym na przemoc ludziom, że nie są sami.

Według badań połowa uczniów LGBT ma objawy depresji, prawie 70 proc. doświadcza myśli samobójczych. Młode lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe regularnie dotyka przemoc motywowana homo- i transfobią, do której w 26 proc. przypadków dochodzi w szkole. Dlatego gesty solidarności są niezwykle ważne dla uczniów i uczennic LGBT.

- Nastolatki LGBT, które powiedziały o swojej orientacji i tożsamości płciowej rodzicom, jedynie w 25 proc. spotykają się z akceptacją matek, a tylko w 12 proc. z akceptacją ojców - podaje KPH.

"Szkoła ma uczyć tolerancji i otwartości światopoglądowej"



"Tęczowy piątek" w ubiegłym roku wzbudził duże kontrowersje. Ministerstwo Edukacji Narodowej ostrzegało szkoły przed akcją, a pod wpływem tego niektóre placówki wycofały się z niej.

Akcję poparł Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który napisał list do ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego, przypominając, jak przestrzegać praw uczniów i rodziców oraz dlaczego ważna jest edukacja antydyskryminacyjna. RPO zaznaczył też, że szkoła może zaprosić do udziału w akcji wychowawczej organizację pozarządową za zgodą rady rodziców. I nie jest do tego wymagana zgoda wszystkich rodziców.

- Do wychowawczych zadań szkoły należy zaliczyć rozwijanie wśród uczniów postaw tolerancji i otwartości światopoglądowej, a także zapewnienie każdemu uczniowi bezpieczeństwa i warunków do prawidłowego rozwoju. W mojej ocenie za jedną z najbardziej skutecznych form zwalczania uprzedzeń i kształtowania akceptacji dla różnorodności można uznać edukację antydyskryminacyjną - pisze Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.
Jak podkreśla RPO, wiele razy kierował do ministra edukacji narodowej postulat rozwinięcia obowiązującej obecnie podstawy programowej w zakresie treści związanych z prawami człowieka i równym traktowaniem. Podkreślał też, że zwiększenie wysiłków w obszarze edukacji antydyskryminacyjnej zalecają Polsce od lat międzynarodowe organy ochrony praw człowieka.

List RPO do MEN from Trojmiasto.pl


- W obliczu szczególnego zagrożenia, jakie stanowią dyskryminacja, uprzedzenia i motywowana nimi przemoc w środowisku szkolnym, o których wiedzę czerpię z wyników badań oraz kierowanych do rzecznika skarg, uważam, że cel wyeliminowania tych zjawisk powinien stanowić oś współpracy wszystkich właściwych w sprawach dzieci i młodzieży organów państwa. Bezpieczeństwo i równe traktowanie wszystkich uczniów, niezależnie od ich pochodzenia etnicznego, koloru skóry, płci, wyznania, orientacji seksualnej, niepełnosprawności lub jakiekolwiek innej cechy szczególnej, postrzegam jako wartości nadrzędne, niezależne od różnic światopoglądowych lub jakichkolwiek innych podziałów - dodaje Bodnar.
Wsparcie dla akcji "Tęczowy piątek" okazało wiele znanych osób.


Opinie (440) ponad 200 zablokowanych

  • Prawdziwi geje i lesbijki

    Homoseksualiści są wśród nas nie popierają ideologii LGBT chcą być normalnie traktowani jak inni ludzie a nie robienie ich jako ludzi uprzywilejowanych Swoje interesy spatkowe i informacje o stanie zdrowia załatwiają unotarjusza upoważniając partnerów Działacze LGBT dajcie żyć gejom i lesnijkom

    • 24 2

  • Szkoła nigdy nie była przyjazna dla odmienności (3)

    Kiedy w liceum byłam ze swoją pierwszą dziewczyną, mimo że nikt o nas nie wiedział, byłyśmy ładnie obgadywane przez większość osób, bo nie wiedziały, że można to po prostu zaakceptować i nie siać zbędnych plotek. Chciałyśmy sobie normalnie żyć, ale niestety, niektórzy nie mają swojego życia i żyją życiem innych.
    Mam nadzieję, że dzięki takim akcjom chociaż kilkoro dzieciaków otrzyma jakieś wsparcie, ktoś spojrzy na nich jak na człowieka.
    Bo wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas chce kochać.
    Na szczęście kiedy już poszłam na studia, a później także i w pracy nigdy nie miałam problemu z homofobią. Po prostu miałam do czynienia z bardziej inteligentnymi ludźmi i nadal mam. Jestem akceptowana w pracy, nikt się z niczym nie obnosi, ot, prowadzę normalne życie. Ale to wszystko dzięki temu, że w moim środowisku są ludzie wykształceni.

    • 10 40

    • Ok to czy wysyla pani swoje dzieci na marsze LGBT ?

      Bo tu o dzieciach pisza... LGBT to sprytna furtka w rozbijaniu jednosci narodu poprzez oslabianie kreowanego przez kosciol modelu rodziny.To taki back door .Kazdy ma prawo do milosci tylko czy ma rowniez prawo do nachalnoci ? Skoro religia wam tego zabrania bo sodomia-srodowiska LGBT zwalczac sila rzeczy musza

      ideologicznie kosciol.Jesli zwalczycie i zniszczycie kosciol -zabierzecie ludziom prawo do wiary i nadzieji pozostawiajac ta przestrzen...nowoczesnym technologia i sterowniu mas przez masowe srodki globalnej informacji..Czlowiek pragnac wolnosci w ten sposob jej sie pozbawi.LGBT to problem nie tylko ludzi takich jak wy tylko ,ze wy tak na prawde jestescie garstka i promilem ale potezna maszyna obejmuje jeszcze mlodych ,nieswiadomych i latwych do zmanipulowania.

      • 3 3

    • "miałam do czynienia z bardziej inteligentnymi ludźmi i nadal mam"

      A może, po prostu, z obojętnymi i wyrachowanymi. Którzy realizują swoje zadania a nie rolę społeczną. Bo od tego są inne miejsca i obszary...
      To będzie duże przegięcie ale świetnie ilustrujące sytuacje. Dowódcy obozów koncentracyjnych często byli wspaniałymi głowami rodzin i członkami "społeczności".
      Więc wiązanie "inteligencji" i "wykształcenia" z tolerancją i akceptacją jest błędem a tym bardziej błędem jest wykazywanie wyższości takich cech nad bardziej emocjonalną "patolą".
      Dobrze charakteryzuje tę sytuację wypowiedź jednego z wielkich rezyserów, że lubi pracować z ludźmi o orientacji homo, ponieważ zauważa u nich ogromne deficyty akceptacji.
      I dla niej zrobią wszystko.

      • 1 2

    • fajnie, że jesteś

      super, że dałaś radę być sobą mimo takich reakcji innych, bo często osoby bardziej wrażliwe właśnie wtedy wymiękają i zaczynają się problemy psychiczne, depresja. życzę dobrej przyszłości i grona fajnych znajomych :))

      • 2 0

  • "Tolerancja jest cechą ludzi bez własnych poglądów i przekonań." (2)

    W.Chesterton

    • 29 2

    • Lewa strona zaraz zacznie Cię obrażać. A niby tacy tolerancyjni.

      • 11 0

    • "Nigdy nie wierzcie we wszystko co jest napisane w internecie"

      Mieszko I

      • 2 2

  • Kiedy zrozumiecie że

    to jest ruch polityczny ich wiece celowo zachaczaja o kwestie swiatopogladowe,tolerancji i tym podobne . Oni mają wiece cały czas. Czy np PO PIS i inni cały czas wiecują,porpagują itd Oto jak na zasadach poprawnosci politycznej i społecznej buduje się siłe polityczna bocznymi drzwiami wchodzą.

    • 21 2

  • W Polsce homofobia ??

    Zobaczcie ile jest wpisów ile opinii i chyba w żadnej nie jest napisane "Nie lubię gejów, gej zły itp"po prostu moi drodzy geje i lesbijki zacznijcie być trochę bardziej tolerancyjny dla nas i przestańcie już robić te Marsze i akcje bo nas to już męczy i nudzi a tak naprawdę żaden z was tam nie przeszkadza mamy to głęboko w d....

    • 31 3

  • Połowa, jeśli nie większość z tych młodych jest LGBT. Popierają samych siebie...super.

    • 10 2

  • (2)

    Ile oni jeszcze liter dodadzą do tego skrótu LGBTQ?

    • 24 0

    • Jest jeszcze A na końcu

      • 0 1

    • Może dopisza LB, od bardzo popularnych w Azji Lady Boys.

      • 0 0

  • jak można wbrew większości wprowadzać do gdańskich szkół taki bu..el . (1)

    co to ma znaczyć że nie wiem co będzie się działo w szkole. dość tego. na co sobie gdańska władza pozwala.

    • 31 4

    • Gdanska wladza? To na pewno ten adress?

      To Pis ma. ministerium oswiaty... Wiec chyba to one jest odpowiedzialne za jakies zielone srody i zielone piatki?

      • 1 0

  • Jaki jest problem w szkołach ? Jakie jest zagadnienie w statystykach szkolnych? (2)

    Bo z marszu wynika ,że jest ogromny problem,że co drugi uczeń ma problemy z orientacja seksualna,a druga połowa uczniów ich za to prześladuje.

    • 18 2

    • Ty masz problem z soba ??? czy moze z glowa bardziej !!!! (1)

      • 0 6

      • Dlaczego?

        • 1 0

  • Stop teczowej lgbt !!!!!

    • 34 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Co to jest rolnictwo ekologiczne?

 

Najczęściej czytane