• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Moda z recyklingu. Uczniowie z podstawówki stworzyli ekokreacje

Wioleta Stolarska
22 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Dzień pełen atrakcji na Targu Węglowym
Uczniowie wykorzystywali folie bąbelkowe, siatki, styropian, kartony, butelki plastikowe, kartony, gazety itp. Uczniowie wykorzystywali folie bąbelkowe, siatki, styropian, kartony, butelki plastikowe, kartony, gazety itp.

Z gazet, worków na śmieci, zużytych butelek czy wytłoczek na jajka powstały ekokreacje - z okazji Światowego Dnia Ziemi uczniowie z gdyńskiej podstawówki w ramach zadania z biologii stworzyli całą kolekcję mody z recyklingu. Wykorzystując odpady, stworzyli sukienki, torebki czy aluminiowe garnitury. - Chcieliśmy pokazać, że jest wiele przedmiotów, tzw. śmieci, które można ponownie użyć. Wpłynęło znacznie więcej prac, niż się spodziewałam. Wszystkie są bardzo oryginalne i pomysłowe - mówi pani Alicja, nauczycielka biologii i przyrody.Jak twoje dziecko radzi sobie z nauką zdalną?

Z okazji Światowego Dnia Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, zadaniem każdej klasy 4-8 Szkoły Podstawowej nr 28 im. Lotników Polskich z Oddziałami Integracyjnymi w Gdyni było stworzenie minimum dwóch strojów (damskiego i męskiego) z odpadów.

- Uczę biologii i przyrody - przedmiotu, który jest lubiany przez uczniów. Staram się zawsze ich aktywizować. Materiał oczywiście realizujemy, ale jak tylko można go zrealizować w ciekawy, inny, czasem szalony i bardziej kreatywny sposób, to dlaczego tego nie wykorzystać. Nasi uczniowie chętnie biorą udział w różnych aktywnościach, nie tylko z mojego przedmiotu, ale ze wszystkich. Jak tylko możemy, staramy się uczniom urozmaicić naukę, szczególnie teraz, podczas pandemii - mówi Alicja Bigus, nauczyciel biologii w SP 28.
Czytaj też: Czarnek: egzaminy zgodnie z planem. Wraca nauka hybrydowa w klasach 1-3

Jak mówi, uczniowie mogli wykonać prace indywidualnie lub grupowo (oczywiście z zachowaniem obostrzeń).

- Wpłynęło znacznie więcej prac, niż się spodziewałam. Wszystkie są bardzo oryginalne i pomysłowe. Chcieliśmy pokazać, że jest wiele przedmiotów, tzw. śmieci, które można ponownie użyć. Zadanie było wymyślone z okazji Dnia Ziemi, ale uwrażliwienie uczniów na piękno natury i dbanie o nią to jeden z celów do zrealizowania. Jeśli teraz my ich nauczymy dbania o planetę Ziemia, to oni nauczą tego swoje dzieci - przekonuje.

Ranking szkół podstawowych w TrójmieścieUczniowie wykorzystywali folie bąbelkowe, siatki, styropian, kartony, butelki plastikowe, kartony, gazety itp. Ostateczny projekt fotografowali i w ten sposób powstała szkolna galeria EkoMody.

 • Aleksandra, klasa 7 - ekosukienka została wykonana z worków. Ma mały srebrny pasek ze sreberka i bransoletkę z papierowego kubeczka.
 • Oliwia, klasa 7 - Foliosznel - folia spożywcza, worki na śmieci, kartony i plastik.
 • Witold, klasa 4 - Kombinezon - folia worek na śmieci; opaska-folia bąbelkowa (resztki do wypełniania paczek) i nakrętki po napojach; zegarek/ bransoleta - folia bąbelkowa i nakrętka.
 • Witold, klasa 4 - buty - szary, ażurowy papier do pakowania (resztki do wypełniania paczek).
 • Oliwia, klasa 4 - do stroju eko użyła: worka plastikowego, plastikowych butelek, folii stretch po paczce pocztowej oraz papieru ozdobnego po prezencie.
 • Julian, klasa 7 - garnitur TRASHMANI. Garnitur wykonany ze 100-proc. przewiewnego niebarwionego, ozdobionego
ekologicznymi pisakami kartonu po jedzeniu dla kota.
 • Michalina, klasa 6 - kreacja składa się z dwóch części: spódnicy dwuwarstwowej i gorsetu z rękawkami w formie pelerynek. Na głowie ozdobny stroik. Do zrobienia tego wykorzystała folię bąbelkową, reklamówki, siatkę po owocach, korki plastikowe, opakowania po czekoladkach i kawałki kartoników.
 • Natalia i Marysia, klasa 4 - koszulka na ramiączkach z siatek, spódniczka z folii bąbelkowej i z siatek foliowych, skarpetki z woreczków, buty to kartony po butach oraz folii bąbelkowej. Sukienka z worka na zielone śmieci, naszyjnik z folii aluminiowej z małym kryształkiem z papierowego kubeczka, pasek i skarpetki zostały zrobione z woreczków, buty są z pokrywek od pudełek po butach.
 • Helena, klasa 5 - buty, torebka i diadem zrobione są z wytłoczek do jajek, spódnica - szary gnieciony papier i top - szara papierowa torba.
 • Tymoteusz, klasa 5 - do włóczni użył opakowania po lampkach led, sreberko, plastikowe jajko; do tarczy styropian, farby,
uchwyty z nieużywanej torby; peleryna została zrobiona z worka do recyklingu; hełm to pudełko po ogórkach oklejone taśmą; pióropusz - sztuczne róże pospinane spinaczem; rzymianki - przeciętna torba przylepiona do skóry.
 • Maja, Zosia, Kaja, Julia, klasa 8 - materiały:  worek na śmieci - bluzka, pocięte puszki od coli - pasek, karton i gazety - spódniczka.
 • Pan Piotr - wychowawca klasy 7. Eko Batman - czarna folia do paczek.
 • Jakub, klasa 5 - Aluminiowy Bio Cyborg.
 • Wiktoria, klasa 7 - ubiór składa się z bluzki wykonanej z folii bąbelkowej, spódniczka to gruba folia do pakowania paczek, kapelusz to okrągłe pudełko po ciasteczkach, a na stopach są kapcie wykonane z pianki.
 • Ewelina, klasa 8 - klapki z kartonu.
 • Amelia, klasa 4. Temat pracy: "Wiosenne słońce". Bluzka wykonana ze starych czasopism zwiniętych w rulony i podpiętych na taśmie, spódniczka plisowana z folii bąbelkowej podwójnie złożona, żeby tworzyła bufki. W ręku parasol na słoneczne dni z wypełniaczy tekturowych od butów wzmocniony rurką i słomkami oraz kapelusz zdobiony plastikowymi korkami i folia strecz.
 • Dalia, klasa 8 - torebka wykonana na szydełku ze sznurka z recyklingu (ze starych koszulek). Pasek wykonany ze starych sznurowadeł.


- Staramy się aktywizować dzieci, szkoła robi wiele akcji, tak żeby każdy uczeń mógł w nich uczestniczyć. Nauczanie zdalne nie jest łatwe i wymaga samodyscypliny, bo wokół wszystko kusi i rozprasza - przekonuje pani Agnieszka, nauczycielka i mama jednego z uczniów. - Jak świętować Dzień Ziemi, kiedy nie możemy wspólnie wyjść na zewnątrz? Myślę, że takie zadanie, które zaproponowała pani Alicja, fajnie zaktywizowało uczniów i pozwoliło im pokazać swoją kreatywność. Sami widzimy wokół, jak wygląda nasze środowisko i co się dzieje, więc warto uwrażliwiać też młodych ludzi - przekonuje.

Światowy Dzień Ziemi 2021Światowy Dzień Ziemi obchodzimy co roku 22 kwietnia. Odbywa się podczas niego wiele akcji promujących dbanie o środowisko. To m.in. sprzątanie świata czy Dzień bez Samochodu. Światowy Dzień Ziemi 2021 jest jednak inny z powodu pandemii COVID-19.

Dzień Ziemi corocznie odbywa się pod innym hasłem przewodnim. W tym roku motywem obchodów jest hasło "Przywróć naszą Ziemię". Wydarzenie ma za zadanie promowanie ekologicznych postaw i uświadamianie o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.

Miejsca

 • SP 28 Gdynia, Zielona 53

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (34)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Festiwal Dobrego Porodu - IV edycja 2023

20 zł
warsztaty, konferencja, targi

Nauka nie jest taka straszna! Spotkanie z Dawidem Nidzworskim

spotkanie

Science Cafe. Prawda czy fałsz. Jak naprawdę działa wariograf?

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ssaki żyją w Bałtyku?

 

Najczęściej czytane