• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na pielęgniarstwo z zaświadczeniem, że nie jest się przestępcą seksualnym

Ewa Palińska
20 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbędzie się 8 października. Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbędzie się 8 października.

Aby rozpocząć studia na wyższej uczelni nie wystarczy odpowiednio wysoki zasób wiedzy. Trzeba najpierw złożyć podanie wraz z wymaganym szeregiem dokumentów i zaświadczeń, w tym, przynajmniej w przypadku Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, formularz z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, potwierdzający, że kandydat na studia w nim nie figuruje. Młodzi ludzie biorący udział w procesie rekrutacji na studia medyczne uważają takie praktyki za uwłaczające ich godności.



Podstawą do przyjęcia na studia wyższe jest oczywiście posiadana wiedza, jednak zanim przyszłym studentom będzie dane się nią wykazać, muszą dopełnić szeregu różnych formalności, aby w ogóle móc wziąć udział w procesie rekrutacji.

Chcesz studiować? Udowodnij, że nie jesteś przestępcą seksualnym



Jednym z wniosków, jaki muszą dołączyć do składanych dokumentów, jest formularz z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, potwierdzający, że student w nim nie figuruje.

- Od kandydatów, między innymi dziewiętnastoletnich dziewcząt pragnących studiować położnictwo lub pielęgniarstwo, powołując się na akt prawny - Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym - wymaga się "dostarczenia do dziekanatu WNoZ [Wydział Nauk o Zdrowiu - red.] wydrukowanego i podpisanego formularza z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, potwierdzającego, że student nie figuruje w ww. rejestrze". Uzyskanie informacji z rejestru z dostępem ograniczonym wiąże się z koniecznością założenia konta użytkownika indywidualnego oraz posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP (https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany). Informacje uzyskane z Rejestru z dostępem ograniczonym udostępnia się w sposób umożliwiający sporządzenie z nich wydruku" - napisała do naszej redakcji jedna z oburzonych czytelniczek.
Przypominamy, że na podstawie wspomnianej Ustawy powołany został Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym - rejestr publiczny, który jest dostępny dla każdego.

- Skoro każdego można w ten sposób sprawdzić, to dlaczego Gdański Uniwersytet Medyczny nie przeprowadzi takiej kontroli we własnym zakresie? Czy nie wystarczy oświadczenie z klauzulą, że student w sytuacji potwierdzenia nieprawdy zostanie relegowany z uczelni? Czy musimy zmuszać młodych ludzi do pewnego rodzaju upokorzenia na zasadzie "udowodnij nam, że nie jesteś gwałcicielem i pedofilem"? A co z domniemaniem niewinności? - pisze w liście do redakcji nasza czytelniczka.

Zobacz relację z dnia otwartego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

GUMed wymaga zaświadczenia, bo obliguje go do tego ustawa



Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ripostują, że takie działanie nie wynika z lenistwa pracowników uczelni, nadgorliwości i nie jest z ich strony nadużyciem. W uczelni publicznej wszelkie działania regulowane są bowiem stosownymi przepisami prawnymi.

- Gdański Uniwersytet Medyczny jest uczelnią publiczną i nasze działanie, w każdym zakresie, regulują stosowne przepisy prawne - mówi prof. Tomasz Smiatacz, prorektor ds. studenckich GUMed. - Wspomniany zapis, choć może budzić wątpliwości, nie jest nadużyciem. Taki wymóg nałożyła na uczelnię Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniu przestępczością na tle seksualnym, Rozdział 3, art. 21. Zgodnie z literą prawa, przed nawiązaniem z osobą stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi pracodawcy lub inni organizatorzy w zakresie takiej działalności są zobowiązani do uzyskania informacji, czy dane osoby są zamieszczone w Rejestrze z dostępem ograniczonym. W związku z powyższym Gdański Uniwersytet Medyczny opracował wewnętrzne procedury przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym podczas praktyk studenckich i innej działalności związanej z leczeniem w szpitalnych oddziałach pediatrycznych w GUMed oraz sprawdzania studentów odbywających praktyki studenckie na oddziałach pediatrycznych w Rejestrze Sprawców Przestępstwa na Tle Seksualnym - wyjaśnia.

Miejsca

Opinie (58) 5 zablokowanych

  • wstyd żeby w trójmieście pielęgniarstwo można było studiować na GumMedzie i nie ma innych uczelni które oferują ten kierunek ale juz turystyka i rekreacja w co drugiej uczelni lub szkole wyższej i potem się wszyscy dziwią że brakuje pielęgniarek..

    • 4 4

  • W każdej grupie zawodowej mogą znaleźć się dewianci i przestępcy na tle seksualnym. Ostatnie doniesienia o lekarzu onkologu, molestującym a nawet gwałcącym swoje pacjentki ginekologu są dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Bardziej uzasadnionym byłoby przeprowadzenie testów osobowościowych wskazujących na istnienie predyspozycji lub ich braku do wykonywania zawodów medycznych ( szczególnie w odniesieniu do lekarzy i pielęgniarek). W trakcie nabywania praktycznych umiejętności zawodowych studenci są obserwowani i rolą sprawujących nadzór nad ich edukacją jest wychwycenie różnego rodzaju nieprawidłowości. Kiedy studenci uzyskają uprawnienie do wykonywania zawodu również podlegają obserwacji i ocenie zarówno przez zespół jak i przełożonych ( ordynatora lub pielęgniarkę oddziałową) Nie sądzę, by posiadanie zaświadczenia stanowiło jakąkolwiek ochronę przed nadużyciami o charakterze seksualnym. Kilka lat nauki zawodu to również nieustanny rozwój, ale też i zmiany najczęściej na plus ale i na minus. Zatem należałoby zwrócić większą uwagę na ukierunkowaną obserwację, celem eliminacji ludzi niespełniających kryteriów etyki zawodowej.

    • 6 2

  • Do czego potrzebna jest pielęgniarka ? (3)

    - Aby na kogoś można było zrzucić winę lekarza :-)

    • 4 4

    • (2)

      Do picia kawy, którą pacjenci w podzięce przynoszą.

      • 0 3

      • (1)

        Chciałbym żeby pacjenci przynosili mi kawę w podzięce :( albo żeby w ogóle byli wdzięczni :((

        • 3 1

        • W podzięce to otrzymujesz wypłatę z podatków tych właśnie pacjentów. 2 razy nie wypada dziękować.

          • 1 2

  • Wg Art 12 pkt 7 pozyskanie takich informacji jest zadaniem uczelni. Nie zainteresowanego

    • 6 0

  • No i super!

    Porzadek musi byc a dewianci seksualni wykluczani. Czy sposob dokumentowania niewinnosci sie sprawdzi? Nie wiadomo, wiadomo natomiast ze wszysko mozna sfalszowac. Lepiej byloby gdyby z marszu uczelnia sama sprawdzala kandydatow w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

    • 6 1

  • ??? (1)

    A dlaczego na kierunek lekarski nie trzeba mieć takiego zaświadczenia?

    • 5 0

    • Na ginekologia szczególnie?

      • 0 0

  • Pan prorektor rżnie głupa i nie odpowiada na pytanie.

    Czemu sami tego nie mogą sprawdzić?

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja TEDx SANS!

100 zł
konferencja, forum

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Chmury klasyfikujemy ze względu na:

 

Najczęściej czytane