Wiadomości

Na podróże, szkołę i niezależność. Młodzi szukają pracy

Wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie sami biorą sprawy w swoje ręce i próbują zarobić na swoją niezależność.
Wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie sami biorą sprawy w swoje ręce i próbują zarobić na swoją niezależność. fot. 123rf.com/ Cathy Yeulet

Na pierwszą samodzielną podróż, koncert ulubionego artysty, naukę języka czy nową konsolę do gry - potrzeby nastolatków są różne i nie da się ukryć, że często dość kosztowne. Wakacje to czas, kiedy młodzi ludzie sami biorą sprawy w swoje ręce i próbują zarobić na swoją niezależność. Żeby pracować na własny rachunek, na szczęście nie muszą być pełnoletni. Gdzie mogą pracować najbardziej przedsiębiorczy nastolatkowie latem?Szukasz pracy na wakacje?

tak, nadal szukam 48%
już znalazłe(a)m 10%
jeszcze się zastanawiam, czy chcę w tym roku pracować 7%
nie, nie mam takiej potrzeby 35%
zakończona Łącznie głosów: 153
Doświadczenie zawodowe, które w ostatnich latach tak bardzo liczy się przy zdobyciu pracy marzeń, można zbierać już od najmłodszych lat.

Zgodnie z Kodeksem pracy na podstawie umowy o pracę mogą pracować osoby w wieku co najmniej 15 lat (ukończony 15. rok życia). Dolna granica tego przedziału została przesunięta po zmianach, które wprowadzono 1 września 2018 roku (wcześniej obowiązywała granica ukończenia 16 roku życia).

Zatrudnić można jednak jedynie młodocianego, który ukończył co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową oraz przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

15-, 16- i 17-latek może zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę również, jeśli zostaje zatrudniony w celu przygotowania zawodowego. Wyjątek stanowią tzw. prace lekkie, czyli takie, które nie powodują zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego i nie utrudniają mu wypełniania obowiązków szkolnych.

Ograniczone możliwości do 16 latNiestety im nastolatek młodszy, tym mniej ma możliwości sezonowego zarobku. Osoby poniżej 16. roku życia mogą wykonywać pracę tylko na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Dodatkowo wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna, a także zezwolenie właściwego inspektora pracy.

W przypadku 13- i 14-latków możliwe jest zatrudnienie ich np. na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Ponadto wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego lub opiekuna nieletniego, a także zezwolenie właściwego inspektora pracy.

Z kolei w przypadku dzieci poniżej 13. roku życia umowy w ich imieniu zawierane są przez rodziców lub opiekunów.

Warunki i czas pracyPrawo reguluje też, jakie warunki pracy powinien mieć zapewnione nastolatek i jakie są wymagania formalne, by mógł ją podjąć.

Praca powinna być przede wszystkim bezpieczna. Nie może być to ciężka praca fizyczna. Na przykład nastolatek może być zatrudniony przy zbiorze owoców, ale nie wolno mu zlecać dźwigania ciężkich skrzynek. To znaczy, że nastolatek nie może też pracować przy załadunku i wyładunku ciężkich towarów.

Czas pracy nieletnich do 16 r.ż. podczas wakacji nie może przekraczać siedmiu godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo łącznie u wszystkich pracodawców. Z kolei dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać sześciu godzin. Nastolatki nie mogą też pracować w nocy, czyli od godziny 22 do 6.

Pracodawcy doceniają młodychWarunków do spełnienia jest sporo, jednak pracodawcy coraz częściej doceniają młodych pracowników ze względu na ich dyspozycyjność, zaangażowanie i niewielkie oczekiwania finansowe.

Wachlarz zajęć, których mogą podejmować się zarobkowo uczniowie, jest naprawdę szeroki. Zaczynając od najpopularniejszej pracy w restauracji, przez zbieranie owoców po pomoc sąsiedzką czy pracę jako statysta na planie lub tester gier. Jeszce innym pomysłem jest zatrudnianie nastolatków jako korepetytorów dla młodszych uczniów. Powodów, dla których nastolatkowie rezygnują z błogiego lenistwa w czasie wakacji, jest wiele.

Marta ma 17 lat i co roku dzięki wakacyjnej pracy może pozwolić sobie na... dobrą zabawę. Do tej pory pracowała głównie w gastronomii, ale - jak podkreśla - z wiekiem przychodzi ochota na coś poważniejszego.

- Właściwie już nie pamiętam, kiedy miałam normalne wakacje, ale jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało. Co roku zarobione pieniądze przeznaczam na bilety na koncerty, festiwale muzyczne, wyjazd ze znajomymi czy zakupy. Ja mogę pozwolić sobie na drobne przyjemności, a budżet rodziców jest odciążony, no i zawsze zostają jakieś oszczędności - przyznaje.
Jak przekonuje, co roku znalezienie kolejnej pracy staje się łatwiejsze, dlatego nie warto się zniechęcać na początku, jeśli od razu nie trafi się na fajne zajęcie.

Ola dodatkowe zajęcie znalazła właściwie dzięki pandemii - opiekuje się zwierzętami.

- Na początku był to właściwie wolontariat, bo wiele osób potrzebowało nawet takiej pomocy, a ja uwielbiam zwierzęta. Teraz jednak, kiedy zaczął się sezon urlopowy, po prostu jest zapotrzebowanie na takie wsparcie, bo jeśli ktoś wyjeżdża na cztery-pięć dni, to kotka czy królika trzeba przypilnować, nakarmić, spędzić z nim trochę czasu i wtedy pojawiam się ja, a właściciele spokojnie odpoczywają - opowiada.
Wyprowadzanie psów i opieka nad zwierzętami to świetne zajęcie szczególnie dla młodych osób, które kochają zwierzęta i mieszkają np. na dużym osiedlu. Czasem wystarczy wywiesić kartkę z propozycją pomocy i numerem kontaktowym, by zyskać nowych klientów.

Nauka i praca za granicą


Wachlarz zajęć, których mogą podejmować się zarobkowo uczniowie, jest naprawdę szeroki.
Wachlarz zajęć, których mogą podejmować się zarobkowo uczniowie, jest naprawdę szeroki. fot. 123rf.com/ Phongthorn Hiranlikhit

Rób to, co lubiszIdealną sytuacją jest, kiedy wakacyjne zajęcie oprócz korzyści finansowych daje jeszcze satysfakcje. Dlatego nawet w młodym wieku warto szukać zajęcia, które się po prostu lubi.

Nastolatki, które interesują się makijażem i charakteryzacją, mogą latem rozwijać swoje umiejętności. Wakacje to też dobry moment, żeby pomyśleć o własnym internetowym biznesie - "taniej kup, drożej sprzedaj" albo wykorzystać własny talent, by zarobić.

Hania właśnie w czasie wakacji postawiła swoje pierwsze kroki na planie filmowym.

- Zgłosiłam się jako statystka, mając 15 lat, teraz jestem już prawie pełnoletnia i dzięki temu, że wtedy połknęłam bakcyla, ta sezonowa praca pokazała mi, co chcę robić w życiu - przyznaje.
Z kolei testowanie gier to praca marzeń dla wielu nastolatków. Warunkiem jest jednak dobra znajomość języka angielskiego, ale również to zajęcie może okazać się życiowym wyborem.

Doradztwo personalne i rekrutacja


Gdzie szukać wakacyjnej pracy?Ogłoszenia o pracę często pojawiają się w lokalach poszukujących pracowników, jednak zamiast wybierać się na czasochłonne spacery po mieście, warto przejrzeć oferty umieszczane w internecie. Pracy sezonowej lepiej jest szukać lokalnie niż przez ogólnopolskie portale, dzięki temu zyskujemy lepszy dostęp do ofert znajdujących się w naszym zasięgu. W tej chwili w naszym serwisie Praca znajduje się kilkaset ofert pracy sezonowej.

Opinie (42) 7 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ssaki żyją w Bałtyku?