stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Nagroda Literacka Gdynia - jesienne spotkania z laureatami: Marian Pankowski

mat. prasowe

Po tegorocznej zmianie daty Gali Finałowej NLG z października na czerwiec oraz powołaniu do życia w tym terminie Festiwalu "Literaturomania", jesień stała się doskonałym czasem na spotkania z Czytelnikami zdobywców Kostek Literackich w 2008 roku.

Uhonorowanie laureatów odbędzie w ramach cyklu trzech, następujących po sobie dzień po dniu, wyjątkowych wydarzeń. Adam Wiedemann zagości w gdyńskim Cafe Strych gotów do rozmów o "Pensum" i pytań o poezję w ogóle, po czym sam zapyta publiczność o ich twórczość, jako juror w II Otwartym Turnieju Jednego Wiersza.

"Twarz Tuwima" - jedna, dwie czy tysiąc? Piotr Matywiecki w dyskusji o Mistrzu wspólnie z Dariuszem Bugalskim ("Trójka" - Polskie Radio) oraz Zbigniewem Majchrowskim (Uniwersytet Gdański). Fragmenty nagrodzonego eseju przeczyta Jerzy Radziwiłowicz.

Dzień trzeci upłynie pod znakiem prozy Mariana Pankowskiego. To będzie pierwsza w życiu, symboliczna wizyta polskiego pisarza nad Bałtykiem, który wyemigrował z krajem przeszło 60 lat temu. Wielbiciele Jego pióra zobaczą się z autorem w Teatrze Miejskim w Gdyni, a interpretacji fragmentów "Ostatniego zlotu aniołów" dokona Krzysztof Majchrzak.

Marian Pankowski
(ur. 9 listopada w 1919 r. w Sanoku) - od 1938 r. studiował filologię polską na UJ, uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939, w latach 1942-1945 był więźniem obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu, Gross-Rosen i Bergen-Belsen. Od 1945 roku mieszka w Brukseli. Poeta, prozaik, dramaturg, historyk literatury, tłumacz. Wydał m.in. Smagłą swobodę (1955), Matuga idzie (1959), Kozaka i inne opowieści (1965), Rudolfa (1980, 1984, 2005, 2007), Pątników z Macierzyzny (1987, 2007), Putto (1994), Z Auszwicu do Belsen (2000), W stronę miłości (2001), Bal wdów i wdowców (2006). Był dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike (2001, 2002). Jest jednym z najlepszych, a zarazem najmniej znanych w Polsce, pisarzy mieszkających i tworzących poza granicami kraju.

Organizator: Nagroda Literacka Gdynia

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki cenione przez staropolskich kucharzy żyją w okolicy Trójmiasta?