Wiadomości

stat

Najlepsze licea i technika w Trójmieście według najnowszego rankingu Perspektyw

Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. fot. trojmiasto.pl/galeria

III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zostało liderem wśród trójmiejskich szkół średnich z piątym miejscem w ogólnopolskim rankingu. Z kolei Technikum Hotelarskie w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni zostało najlepszym wśród techników w Trójmieście i pięćdziesiątym piątym najlepszym w Polsce. To dane z najnowszego, ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych.Czy wybranie dobrej szkoły średniej może mieć duży wpływ na przyszłość?

tak, lepsze przygotowanie do matury i lepszy jej wynik gwarantuje dostanie się na wybrane studia

57%

nie, w każdej szkole średniej powinno kształcić się na tych samych zasadach i poziomie

18%

nie wiem, jak ktoś chce się uczyć, to może to robić w każdej szkole

25%
Wybór szkoły średniej coraz częściej ma ogromne znaczenie dla późniejszego kształcenia, dlatego już w czerwcu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych będą musieli zdecydować, komu powierzyć swoją przyszłość. Które placówki najlepiej przygotują do studiów podpowiada ranking tygodnika edukacyjnego "Perspektywy", który właśnie opublikował listy topowych szkół średnich w Polsce.

- W rankingu "Perspektyw" wygrywają te licea i technika, które nie są nastawione na realizację starej zasady "uczyć wszystkiego wszystkich". Przywiązanie do tej tradycji musi ustąpić, bo uczniowie są różni - mają różne uzdolnienia, zainteresowania i plany życiowe. Dzisiaj wykształcenie ogólne nie może oznaczać uczenia "wszystkiego po trosze". Szkoła średnia musi postawić sobie inne zadanie. Jest powołana do tego, by pomóc uczniom odkryć ich zdolności, a następnie pozwolić im rozwinąć skrzydła - mówi prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP.
W listopadzie kapituła przedyskutowała kryteria klasyfikacji zestawienia i ich wagi. Ranking szkół oparty jest na trzech kryteriach w odniesieniu do liceów ogólnokształcących i czterech w przypadku techników. W tym roku analizowano dane 2195 liceów ogólnokształcących (spośród 4597 działających w kraju) i 1744 techników (spośród 2140), które musiały spełnić wysokie kryterium wejścia: ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów i w których wyniki średnie z języka polskiego oraz matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Najlepsze licea w TrójmieścieW rankingu liceów ogólnokształcących o miejscu szkoły decydowały: sukcesy szkoły w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Pierwsze cztery miejsca zajęły kolejno: XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Liceum Akademickie UMK w Toruniu, XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Warszawie i V Liceum Ogólnokształcące im. A. Witkowskiego w Krakowie.

Kolejne, piąte miejsce zajęło już topowe gdyńskie liceum - gdyńska "Trójka", która należy do elitarnego grona najlepszych szkół w Polsce. Od ponad 25 lat jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w Gdyni oraz na Pomorzu.

Na drugim miejscu w ujęciu trójmiejskim mamy V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku (49. miejsce zestawienia), na trzecim VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni (72. miejsce zestawienia).

ZOBACZ OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW 2018

Najlepsze technika w TrójmieścieW rankingu techników pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu, Technikum Elektroniczne w ZSE im. WP w Bydgoszczy, Technikum Elektroniczne im. Obr. Lublina 1939 r. w Lublinie.

Zwycięzcą w rankingu trójmiejskich techników jest Technikum Hotelarskie w Zespole Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych w Gdyni - to najlepsza szkoła na Pomorzu, która uplasowała się na 55. miejscu zestawienia. W ubiegłorocznym zestawieniu zwycięzcą było Technikum nr 8 w CKZiU nr 2 w Gdańsku, które zajęło 48. miejsce zestawienia.

Na drugim miejscu w ujęciu trójmiejskim mamy Technikum nr 4 w ZS Łączności w Gdańsku (104. miejsce w rankingu) a na trzecim Technikum nr 14 w CKZiU nr 2 z Gdańska (150. miejsce zestawienia).

ZOBACZ OGÓLNOPOLSKI RANKING TECHNIKÓW 2018

Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (102)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Klimat na pomorzu określa się jako: