Wiadomości

stat

Najlepsze licea i technika według "Perspektyw". Opublikowano nowy ranking

Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Najlepszym liceum w Trójmieście, wg rankingu Perspektyw, ponownie zostało III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. fot. galeria trojmiasto.pl

Po raz kolejny III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zostało liderem wśród trójmiejskich szkół średnich z czwartym miejscem w ogólnopolskim rankingu. Z kolei Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni zostało najlepszym wśród techników w Trójmieście i pięćdziesiątym piątym najlepszym w Polsce. To dane z najnowszego rankingu szkół ponadgimnazjalnych według "Perspektyw".Czy wybranie dobrej szkoły średniej może mieć duży wpływ na przyszłość?

tak, lepsze przygotowanie do matury i lepszy jej wynik gwarantuje dostanie się na wybrane studia 55%
nie, w każdej szkole średniej powinno kształcić się na tych samych zasadach i poziomie 19%
nie wiem, jak ktoś chce się uczyć, to może to robić w każdej szkole 26%
zakończona Łącznie głosów: 680
W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2126 liceów ogólnokształcących i 1731 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2018 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Jak informuje miesięcznik, głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję - wybrać liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu. Informacji na ten temat ma dostarczyć im pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2019, Ranking Techników 2019 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2019, Ranking Maturalny Techników 2019 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2019.

Gdyńskie licea najlepszeW rankingu liceów ogólnokształcących o miejscu szkoły decydowały: sukcesy w olimpiadach (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25 proc.) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, XIII LO ze Szczecina oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie.

Kolejne, czwarte miejsce zajęło już topowe gdyńskie liceum - gdyńska "Trójka", która należy do elitarnego grona najlepszych szkół w Polsce. Od ponad 25 lat jest najlepszym liceum ogólnokształcącym w Gdyni oraz na Pomorzu.

Na drugim miejscu w ujęciu trójmiejskim mamy VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni - 41. miejsce zestawienia. W drugiej pięćdziesiątce znalazły się jeszcze Gdańskie Liceum Autonomiczne (55 pozycja), V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego (59 miejsce), III LO im. Bohaterów Westerplatte (65 miejsce), Katolickie LO im. Jana Pawła II (95 miejsce),II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Pniewskiego (96 miejsce).

OGÓLNOPOLSKI RANKING LICEÓW 2019

Najlepsze technika w TrójmieścieKryteria Rankingu Techników 2019 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

W rankingu techników pierwsze trzy miejsca zajęły kolejno: Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie, Technikum Łączności nr 14 w ZS Łączności w Krakowie, Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu.

Dopiero 55 miejsce zajęło Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni, zaraz za nim na 56 pozycji znalazło się Technikum nr 4 w ZS Łączności z Gdańska.

OGÓLNOPOLSKI RANKING TECHNIKÓW 2019
Licea z Trójmiasta, które znalazły się w pierwszej "setce" rankingu "Perspektyw"
miejscenazwa szkoły
4.III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałem Dwujęzycznym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
41.VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni
55.Gdańskie Liceum Autonomiczne
59.V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
65.III LO im. Bohaterów Westerplatte
95.Katolickie LO im. Jana Pawła II
96.II Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Pniewskiego

Technika z Trójmiasta, które znalazły się w pierwszej "setce" rankingu "Perspektyw"
miejscenazwa szkoły
55.Technikum Hotelarskie w ZS H-G w Gdyni
56.Technikum nr 4 w ZS Łączności z Gdańska

Kontrowersje wokół rankingów "Perspektyw"W ostatnich dniach okazało się, że popularny ranking najlepszych liceów i techników publikowany przez "Perspektywy" w ubiegłych latach został poważnie zafałszowany. Nieprawidłowości oraz przypadki dyskryminacji niedowidzących uczniów odkrył gdański nauczyciel, który od kilku lat informował o tym "Perspektywy". Redakcja wiedziała, że błędy rzeczywiście miały miejsce, ale nie zamierzała z tym nic zrobić - "Perspektywy" miesiącami bagatelizowały sprawę, aż do teraz. Po ujawnieniu sprawy w ogólnopolskich mediach zapowiedziano korekty rankingów.

Opinie (103) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Gdańsk to stolica województwa: