Wiadomości

Najlepszy student zagraniczny uczy się w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Marlon (na zdjęciu - drugi od lewej strony) był również zaangażowany w stworzenie pierwszego w Polsce fakultetu dotyczącego wykorzystania druku 3D w medycynie.
Marlon (na zdjęciu - drugi od lewej strony) był również zaangażowany w stworzenie pierwszego w Polsce fakultetu dotyczącego wykorzystania druku 3D w medycynie. P.Sudara/GUMed

Marlon Souza Luis uczący się w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zwyciężył w konkursie "Interstudent" i tym samym został wybrany najlepszym studentem zagranicznym w Polsce w kategorii studiów magisterskich. Kapituła doceniła jego aktywność naukową, a także zaangażowanie w projekty społeczne, między innymi związane z pomocą dla małych pacjentów i wsparciem walki z epidemią.- Jestem zaszczycony i zaskoczony nagrodą - podkreślił Marlon Souza Luis. - Mam świadomość, że było wielu dobrych kandydatów i cieszę się, że ją otrzymałem. Osobiście czuję, że nie zrobiłem wystarczająco i mógłbym zrobić jeszcze więcej. Cieszę się, że moja praca została zauważona. To dla mnie dużo znaczy.
Czytaj też: Studia medyczne w Trójmieście. Jaki wybrać kierunek?

Pochodzący z Kanady Marlon Souza Luis jest studentem VI roku na kierunku lekarskim English Division i jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego aż trzech kół naukowych: ED Pediatric Oncology Scientific Circle (OSCC), the ED Scientific Circle of Clinical Rheumatology oraz the ED Cardiology Scientific Circle. Dodatkowo jest silnie zaangażowany nie tylko w życie uczelni, ale także liczne inicjatywy o charakterze charytatywno-edukacyjnym.

- Główną cechą Marlona jest cierpliwość, wytrwałość i nieustanna chęć pomocy innym - pacjentom, ich rodzinom, a także kolegom i koleżankom studentom. Poświęca niezliczone godziny swego wolnego czasu, angażując się w kolejne akcje i projekty o wymiarze edukacyjnym, społecznym i charytatywnym. Dla studenta medycyny i przyszłego lekarza cechy te są szczególnie ważne - mówi prof. Ewa Bień, zastępca ordynatora Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Była to 11. edycja konkursu podsumowującego działalność studentów obcojęzycznych w Polsce. Tym razem gala połączona z konferencją odbyła się w trybie zdalnym, a statuetkę przekazały władze uczelni.

- Jako rektor mam wielki zaszczyt wręczyć nagrodę dla najlepszego zagranicznego studenta tego roku. Jestem bardzo dumny, że mamy tak aktywnego studenta. Wiem, że jesteś najlepszy z najlepszych - podkreślił rektor prof. Marcin Gruchała.

Studia w Trójmieście - zobacz, jakie szkoły wyższe masz do wyboru


P.Sudara/GUMed

Druk 3D w walce z pandemiąMarlon, który obecnie zastanawia się nad realizacją programu specjalizacji w dziedzinie kardiologii, włączył się w stworzenie pierwszego w Polsce fakultetu dotyczącego wykorzystania druku 3D w medycynie. Swoje zainteresowania wykorzystał też w projekcie drukowania środków ochrony osobistej.

- W okresie od marca do czerwca 2020 r. grupa złożona z trójki studentów pod przewodnictwem Marlona wyprodukowała setki przyłbic i masek ochronnych, które zostały przekazane oddziałom Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku oraz licznym trójmiejskim szpitalom zmagającym się z niedoborem środków ochrony osobistej - informuje Joanna Śliwińska, rzecznik GUMed.
Czytaj też:Naukowiec z GUMed obronił doktorat jeszcze jako student

Kanadyjczyk był również pomysłodawcą projektu edukacyjnego dla dzieci leczonych w Klinice Pediatrii, Hematologii I Onkologii, który zakłada prowadzenie nauki języka angielskiego, a także organizację szeregu konkursów i zabaw dla najmłodszych pacjentów. Podczas studiów wielokrotnie brał udział również w przygotowaniu konferencji, akcji charytatywnych i projektów naukowych. Warto podkreślić, że to właśnie z jego inicjatywy na uczelni odbyła się pierwsza studencka konferencja onkologiczna przeprowadzona wyłącznie po angielsku.

Co roku kapituła konkursowa wybiera laureatów w trzech kategoriach: studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Projekt jest realizowany przez Fundację Edukacyjną Perspektyw wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Opinie (86) ponad 10 zablokowanych

 • No i dobrze!

  Takie postawy trzeba promować. Cieszyć się należy z pracowitości, uczciwości i poświęcenia, a także bezinteresownej pomocy!

  Dla przykładu PiS i Lewica jak tylko wywęszą kasę to potrafią wszystko zrobić. Nawet się dogadać "ponad podziałami", czy jak tam oni bredzą "dla dobra kraju".

  Powodzenia dla Pana studenta!

  • 90 20

 • Uczy się w akademii ale jeśli to uniwersytet, to uczy się na uniwersytecie....

  • 4 14

 • poprawiasz wg naleciałości z języka rosyjskiego

  • 6 1

 • Uczu się na politechnice, ale jeśli to uniwersytet, to się nie uczy :)

  • 6 1

 • Julki to się muszą zabijać o takich. Miał być ślub w stylu papieskim i przeprowadzka do jego willi nad morzem w Hiszpanii, a o wszystkim już nie odb telefonu:)

  • 19 20

 • Trafiłeś w punkt!

  • 3 9

 • Janusze zawsze trafiają w punkt.

  • 4 6

 • Ogromne gratulacje dla pana Marlona za wkład w rozwój nauki i jego niebywałe zaangażowanie i pasję.

  • 27 4

 • Marlon

  Świetny facet i do tego Mądry ! Przydadzą nam się tacy lekarze z empatią i wiedzą , bo to co jest w szpitalach to woła o pomstę do nieba , coraz głupsi i pazerni lekarze ,a pacjenta mają w d...e .

  • 25 6

 • Od razu Janusze? Ja potrafię walnąć satrę na temat każdej grupy społecznej. Od Julek i brajanów po januszy.

  • 1 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?

 

Najczęściej czytane