Wiadomości

Nauczyciele szykują się do strajku. 80 proc. deklaruje udział

Najnowszy artukuł na ten temat

MEN: jest dodatkowy miliard na podwyżki dla nauczycieli

Do rozpoczęcia strajku pozostał jeszcze miesiąc, w tym czasie może się wiele zmienić.
Do rozpoczęcia strajku pozostał jeszcze miesiąc, w tym czasie może się wiele zmienić. fot. Mateusz Ochocki / KFP

Do 15 marca we wszystkich szkołach z województwa pomorskiego przeprowadzone zostaną referenda strajkowe. To jednak tylko formalność, bo już ponad 80 proc. nauczycieli zadeklarowało przystąpienie do protestu. Strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia - na dwa dni przed egzaminem gimnazjalnym. Potrwa do odwołania, co może oznaczać, że zaplanowany na 15 kwietnia egzamin ósmoklasisty może się nie odbyć.Czy nauczyciele powinni protestować podczas egzaminów szkolnych?

tak 53%
nie 43%
nie mam zdania na ten temat 4%
zakończona Łącznie głosów: 1510
8 kwietnia rozpocznie się strajk w szkołach i innych placówkach oświatowych, w których - w wyniku referendum - uzyskana będzie zgoda na jego przeprowadzenie - poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Czytaj też: Nauczyciele pokazują swoje zarobki i żądają odwołania minister edukacji

Do połowy miesiąca w każdej placówce na Pomorzu odbędzie się referendum strajkowe. ZNP ustalił treść pytania referendalnego: "Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku począwszy od 8 kwietnia br.?"

W każdej placówce na Pomorzu odbędzie się referendum strajkowe.
W każdej placówce na Pomorzu odbędzie się referendum strajkowe. fot. Mateusz Ochocki / KFP
Referendum będzie ważne pod warunkiem, że weźmie w nim udział co najmniej połowa uprawnionych.

- Strajk odbędzie się, jeśli co najmniej połowa z głosujących osób tak zadecyduje. Chcemy dać szansę zagłosować wszystkim nauczycielom, również tym, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich, dlatego referendum strajkowe potrwa 3-4 dni, mogą w nim uczestniczyć wszyscy pracownicy, członkowie związku i niezrzeszeni - poinformowała Elżbieta Markowska, prezes okręgu pomorskiego ZNP.
Jak przekonywała, do rozpoczęcia strajku pozostał jeszcze miesiąc, w tym czasie może się wiele zmienić.

- Cały czas jesteśmy otwarci na rozmowy. Premier ma ponad 30 dni, żeby spotkać się z nauczycielami, pani minister także. Znają nasze postulaty - dodała.
Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty. Jak będzie wyglądał i czy trzeba się martwić?

8 kwietnia rozpocznie się strajk w szkołach i innych placówkach oświatowych.
8 kwietnia rozpocznie się strajk w szkołach i innych placówkach oświatowych. pomorskie.znp.edu.pl

Nauczycielska "Solidarność" zaprotestuje w dniu egzaminówZ kolei Sztab Protestacyjno - strajkowy KSOIW NSZZ "Solidarność" zażądał podniesienia płac w oświacie, analogicznie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia 2019 r. i kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego każdego nauczyciela bez względu na stopień awansu zawodowego.

W przypadku braku realizacji postulatów płacowych NSZZ "S" sztab przeprowadzi radykalną krajową akcję protestacyjną 15 kwietnia 2019 r. - tego dnia rozpoczyna się 3-dniowy egzamin ósmoklasisty.

Opinie (515) 6 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Żołądź to owoc: