Wiadomości

stat

Nauczyciele szykują się do strajku. 80 proc. deklaruje udział

Do rozpoczęcia strajku pozostał jeszcze miesiąc, w tym czasie może się wiele zmienić.
Do rozpoczęcia strajku pozostał jeszcze miesiąc, w tym czasie może się wiele zmienić. fot. Mateusz Ochocki / KFP

Do 15 marca we wszystkich szkołach z województwa pomorskiego przeprowadzone zostaną referenda strajkowe. To jednak tylko formalność, bo już ponad 80 proc. nauczycieli zadeklarowało przystąpienie do protestu. Strajk nauczycieli ma się rozpocząć 8 kwietnia - na dwa dni przed egzaminem gimnazjalnym. Potrwa do odwołania, co może oznaczać, że zaplanowany na 15 kwietnia egzamin ósmoklasisty może się nie odbyć.Czy nauczyciele powinni protestować podczas egzaminów szkolnych?

tak 53%
nie 43%
nie mam zdania na ten temat 4%
zakończona Łącznie głosów: 1510
8 kwietnia rozpocznie się strajk w szkołach i innych placówkach oświatowych, w których - w wyniku referendum - uzyskana będzie zgoda na jego przeprowadzenie - poinformował Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Czytaj też: Nauczyciele pokazują swoje zarobki i żądają odwołania minister edukacji

Do połowy miesiąca w każdej placówce na Pomorzu odbędzie się referendum strajkowe. ZNP ustalił treść pytania referendalnego: "Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku począwszy od 8 kwietnia br.?"

W każdej placówce na Pomorzu odbędzie się referendum strajkowe.
W każdej placówce na Pomorzu odbędzie się referendum strajkowe. fot. Mateusz Ochocki / KFP
Referendum będzie ważne pod warunkiem, że weźmie w nim udział co najmniej połowa uprawnionych.

- Strajk odbędzie się, jeśli co najmniej połowa z głosujących osób tak zadecyduje. Chcemy dać szansę zagłosować wszystkim nauczycielom, również tym, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich, dlatego referendum strajkowe potrwa 3-4 dni, mogą w nim uczestniczyć wszyscy pracownicy, członkowie związku i niezrzeszeni - poinformowała Elżbieta Markowska, prezes okręgu pomorskiego ZNP.
Jak przekonywała, do rozpoczęcia strajku pozostał jeszcze miesiąc, w tym czasie może się wiele zmienić.

- Cały czas jesteśmy otwarci na rozmowy. Premier ma ponad 30 dni, żeby spotkać się z nauczycielami, pani minister także. Znają nasze postulaty - dodała.
Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty. Jak będzie wyglądał i czy trzeba się martwić?

8 kwietnia rozpocznie się strajk w szkołach i innych placówkach oświatowych.
8 kwietnia rozpocznie się strajk w szkołach i innych placówkach oświatowych. pomorskie.znp.edu.pl

Nauczycielska "Solidarność" zaprotestuje w dniu egzaminówZ kolei Sztab Protestacyjno - strajkowy KSOIW NSZZ "Solidarność" zażądał podniesienia płac w oświacie, analogicznie jak w resortach mundurowych, czyli nie mniej niż 650 zł od stycznia 2019 r. i kolejne 15 proc. od stycznia 2020 r. do wynagrodzenia zasadniczego każdego nauczyciela bez względu na stopień awansu zawodowego.

W przypadku braku realizacji postulatów płacowych NSZZ "S" sztab przeprowadzi radykalną krajową akcję protestacyjną 15 kwietnia 2019 r. - tego dnia rozpoczyna się 3-dniowy egzamin ósmoklasisty.

Opinie (515) 6 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Drzewa użytkowe to?