Nauczyciele zaprotestują. Zajęć nie poprowadzą, ale dzieci będą miały opiekę

Nauczyciele zapewniają, że podczas strajku dzieci, które przyjdą na zajęcia będą miały opiekę
Nauczyciele zapewniają, że podczas strajku dzieci, które przyjdą na zajęcia będą miały opiekę Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Odejdą od tablic, żeby walczyć o zwiększenie wynagrodzenia i swoje miejsca pracy - nauczyciele z ponad połowy szkół na Pomorzu zamierzają w piątek protestować i pod tym względem nasz region jest najprawdopodobniej liderem w kraju. W samym Trójmieście w około 80 placówkach nauczyciele nie będą prowadzić zajęć. Jak przekonują, mają dość chaosu w szkolnictwie, a wprowadzana reforma to według nich zmiany pisane na kolanie, po których ucierpią dzieci i posypią się zwolnienia.Czy protesty przeciwko reformie oświaty są uzasadnione?

Zobacz wyniki (650)
Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada w piątek 31 marca wielki strajk przeciwko zmianom w oświacie, chodzi m.in. o przyspieszoną reformę Ministerstwa Edukacji Narodowej, na mocy której od 1 września zlikwidowane zostaną gimnazja. Według ZNP spowoduje to w ciągu kilku lat zwolnienia nawet ok. 30 tys. nauczycieli w kraju.

- Walczymy o godne warunki pracy i płacy, o przyszłość zawodu nauczyciela. Obrona tych praw ściśle wiąże się ze skutkami reformy. Zwolnienia i redukcje etatów, na które się nie godzimy, będą właśnie efektem likwidacji gimnazjów - mówi Elżbieta Markowska, szefowa pomorskiego ZNP.
ZNP zażądał od ministerstwa deklaracji, że do 2022 r. w szkole nie będzie zwolnień ani nauczycieli, ani pracowników niebędących nauczycielami, i że do tego czasu żadnemu z nich warunki pracy nie zmienią się na niekorzyść, nie zostanie im też obniżone wynagrodzenie. Związek chce również podniesienia zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli o 10 proc.

- Od pięciu lat nie było podwyżek w oświacie. Obecnie ministerstwo edukacji przygotowuje nowy system wynagradzania nauczycieli, proponując likwidację tzw. średnich wynagrodzeń i niektórych dodatków - mówi Markowska. - Żądamy niedokonywania na niekorzyść zmian warunków pracy do 31 sierpnia 2022 r., bo w wyniku reformy edukacji każdy może stracić zatrudnienie na dotychczasowych zasadach - dodaje.
Połowa szkół w regionie weźmie udział w strajku

W proteście na Pomorzu ma wziąć udział około 50 proc. placówek oświatowych. W samym Gdańsku będzie to najprawdopodobniej 66 szkół.

- Nauczyciele tego dnia przyjdą do pracy, ale nie będą prowadzić zajęć. Dyrektorzy placówek zapewnią tym osobom miejsce, w którym będą rozmawiać o problemach w oświacie, o konsekwencjach jakie je czekają - mówi Markowska. - Każdy strajkujący nauczyciel będzie odznaczał się koszulką lub identyfikatorem. Osoby, które nie przyłączą się do strajku, ale solidaryzują się z protestującymi nauczycielami, tego dnia będą nosiły biało-czerwoną wstążkę - wyjaśnia.
Jak przekonują nauczyciele, w trakcie strajku zajęcia w szkole będą odbywały się normalnie, a każde dziecko będzie miało zapewnioną opiekę. W szczególnych wypadkach będą to łączone lekcje, lub zastępcze zajęcia opiekuńcze.

Niektóre placówki, jak np. Szkoła nr 42 w Gdańsku wydały specjalne komunikaty, w których zapewniają, że zarówno lekcje, jak i opieka w świetlicy czy wydawanie posiłków 31 marca odbędą się zgodnie z planem. W innych placówkach w tym czasie odbywają się rekolekcje i zajęcia dzieci i tak są ułożone według zmienionego i podporządkowanego im planu. Ilu nauczycieli weźmie udział w strajku, okaże się tak naprawdę w piątek. Ci, którzy zaprotestują muszą liczyć się z tym, że nie dostaną tego dnia wynagrodzenia.

- Nasza działalność jest legalna. Nieprawdą są informacje kuratorów oświaty i nauczycielskiej "Solidarności", której członkowie podają w wątpliwość legalność naszego działania - zaznacza szefowa pomorskiego ZNP.
Będą protestować, ale zaopiekują się dziećmi

W Gimnazjum nr 20 w Gdańsku zarówno dyrekcja, jak i przytłaczająca liczba nauczycieli, jest przeciwna reformie edukacji i manifestuje przeciwko zaprowadzaniu nowego porządku edukacyjnego.

- U nas do strajku przyłączyło się ok. 80 proc. kadry nauczycielskiej. Uważamy, że sklecona naprędce reforma edukacji nie zda egzaminu. Tym bardziej, że nie była ona z zainteresowanymi środowiskami konsultowana. Nauczyciele boją się też konsekwencji reformy systemu oświaty w postaci utraty miejsca pracy. Nie wspominając też o tym, że do dnia dzisiejszego nie znamy wszystkich podstaw programowych. We wrześniu czeka nas najprawdopodobniej chaos - ocenia Anna Mańkowska, dyrektorka Gimnazjum nr 20 im. Hanzy w Gdańsku.
Również Gimnazjum nr 1 w Gdyni w specjalnym komunikacie poinformowało, że w piątek w placówce odbędzie się strajk. Nie oznacza to jednak, że dzieci nie będą miały opieki. W szkole zamiast normalnych lekcji odbędą się zajęcia opiekuńcze m.in. pokazy filmów edukacyjnych, czy turnieje gier planszowych i sportowych.

Nie poparli strajkowego referendum

Jednak nie we wszystkich trójmiejskich szkołach nauczyciele przyłączają się do akcji protestacyjnej. Zainteresowania nie wykazała m.in. kadra nauczycielska w Gimnazjum nr 10 w Gdańsku. Jak poinformowała nas dyrektorka placówki, zarówno szkoła, jak i nauczyciele nie zaangażują się w akcję.

Podobnie sytuacja wygląda m.in. w Zespole Szkół nr 6 w Gdyni. Tutaj również nauczyciele nie będą brali w większości czynnego udziału w strajku.

- Na dwa dni przed strajkiem nie wpłynęły do nas żadne zgłoszenia od nauczycieli o chęci przyłączenia się do akcji. Tego dnia wszystko w szkole będzie toczyło się w normalnym trybie, a uczniowie nie odczują konsekwencji akcji protestacyjnej - mówi Iwona Jagodzińska, wicedyrektorka ZS nr 6.
Mają poparcie rodziców zrzeszonych przeciwko reformie

Z kolei protestujący nauczyciele mają poparcie rodziców, którzy są zrzeszeni w Inicjatywie Rodziców "Zatrzymać Edukoszmar" oraz Strajku Obywatelskim - Edukacja.

- My, rodzice, którzy od wielu miesięcy walczą o powstrzymanie reformy oświaty w jej obecnym kształcie, wspieramy nauczycieli i rozumiemy ich walkę. Mamy wspólny cel - powstrzymać szkodliwą reformę oświaty, która poprzez powrót do przestarzałych metod nauczania zahamuje rozwój naszych dzieci na wiele lat - przekonują członkowie inicjatywy.
Rodzice dodatkowo zachęcają, żeby tego dnia na znak solidarności z nauczycielami, uczniowie przyszli do szkoły w kolorach galowych (czarnym, białym, granatowym) lub pozostali w domach.

Wielu rodziców jednak uważa, że protest nie jest dobrym pomysłem, a na konflikcie między ZNP a ministerstwem edukacji ucierpią przede wszystkim dzieci.

- Szkoła jest miejscem gdzie dzieci mają się uczyć i mieć opiekę, takie sprawy nauczyciele powinni załatwiać w inny sposób, nie może być tak, że przez protest przepadają im zajęcia, albo nie mają opieki - przekonuje jedna z matek, której córka uczy się w szkole podstawowej.
- Moje poparcie nauczyciele stracili w chwili, kiedy do protestu zostały wciągnięte dzieci - mówi Anna z Siedlec, mama dwóch chłopców w wieku szkolnym. - Starszy syn, gimnazjalista, wcześniej przed każdym protestem był namawiany przez nauczycieli, żeby tego dnia zrobił sobie wolne, nastolatki oczywiście wykorzystywały ten fakt i pozostawały w domu zaniżając frekwencję, choć nie miało to nic wspólnego z udzieleniem poparcia nauczycielom. Wczoraj zobaczyłam, że tym razem zachęca się dzieci do okazania solidarności z nauczycielami granatowym ubiorem - dodaje.

Opinie (204) 9 zablokowanych

 • (3)

  Też chcę wolne :(
  Urlop na ten rok już poszedł w PiS Do :(

  • 15 32

  • morda w kubeł i do roboty

   nie mieszać w to dzieci-łapy precz

   • 10 9

  • Fałszywe ZNP

   W latach 2008-2014 z mapy Polski zniknęło 1146 szkół. Pracę straciło kilkanaście tysięcy nauczycieli, ale dopiero dziś ZNP organizuje strajk
   Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) na dziś zaplanował ogólnopolski strajk nauczycieli. Powodem protestu jest zapowiadana przez rząd reforma szkolnictwa, która - zdaniem prezesa ZNP Sławomira Broniarza - może doprowadzić do likwidacji części szkół, a w konsekwencji spowoduje zwolnienia wśród nauczycieli. W kontekście powyższego warto zauważyć, że w latach 2008-2014 zlikwidowano łącznie aż 1146 szkół. Tak po prostu. Bez żadnego związku z jakąkolwiek reformą. Wówczas jednak ZNP nie strajkował. Dlaczego?

   • 3 1

  • Wolne?

   Strajk jest nieplatny.

   • 0 0

 • Do roboty a nie strajkowanie (30)

  Nauczyciele zbyt dużo zarabiają a jeszcze 10% podwyżki chcą??? Ciekawe kto jeszcze pracuje 20 h tygodniowo a otrzymuje 100% pensji??? To możliwe jest wyłącznie w naszym kraju. Jak komuś nie podoba się praca nauczyciela, to niech zacznie puszki zbierać albo weźmie się za coś innego...

  • 108 108

  • zapraszam abyś pouczył moje dzieci........... (5)

   ja nie daję rady i wspólczuję nauczycielom

   • 21 28

   • (2)

    Załóż płatne korzystanie z internetu za każdą piątkę godzina internetu, za szóstkę - 3 godziny, zobaczysz, jak średnia poszybuje ;)

    • 17 6

    • Nie tędy droga (1)

     Co z tego, że średnia poszybuje, jak dziecko nabierze mentalności - wszystko robię interesownie. Nie będzie miało poczucia obowiązku. Dziecko musi być nauczone, że ma swoje obowiązki i musi je wykonywać, koniec tematu. A nie za wszystko nagrody. Potem nie będzie chciało talerza odnieść ze stołu, bo za to powinny być trzy minuty internetu.

     • 1 2

     • To nie odniesie i nie będzie internetu :)
      Przynajmniej nauczy się szacunku dla swojego czasu i nie pójdzie do roboty za minimalną krajową.

      • 0 1

   • Nie muszą się uczyć - mogą powtarzać.

    • 6 2

   • dlaczego nie strajkowaliście kiegy za PO zlikwidowano 1146 szkół?

    w latach 2008-2014 platfusy zlikwidowali 1146 szkół i ZNP ich nie bronił i nie protestował.

    • 2 1

  • (6)

   Nie wiem skąd stwierdzenie że nauczyciele pracują 20 h tygodniowo. Policz sobie jeszcze wywiadówki sprawdzanie prac zajmowanie się problemami dzieci itd. Jak na polskie realia i coraz gorsza młodzież i pretsnzjonalnych rodziców to nauczyciele na pewno za mało zarabiaja

   • 31 25

   • w wakacje tez pracuje zapewne (4)

    • 20 6

    • Tak (3)

     Pracujemy w wakacje, bo sa rady pedagogiczne, poprawki, przygotowania materialow. Przygotowalem 30 animowanych prezentacji multimedialnych przez cale wakacje, ale kto to docenia? Chyba tylko ja i inni nauczyciele

     • 24 12

     • Chyba tylko ty i inni nauczyciele.

      • 3 6

     • a to dobre, w szkole moich dzieci nawet w roku szkolnym rady są w godz. 10 do 13 i w tych dniach lekcji nie ma!

      a to dobre, w szkole moich dzieci nawet w roku szkolnym rady są w godz. 10 do 13, i w tych dniach lekcji nie ma, a w wakacje nie ma rad pedagogicznych, macie tylko spotkania organizacyjne dwa tygodnie prze końcem wakacji (no ale dla Was to jeszcze wakacje wiec narzekacie). Po drugie nie każdy nauczyciel ma tyle samo pracy bo w podstawówkach nie poprawek itp. I tu jest pies pogrzebany bo ZNP chce podwyżek dla wszystkich (dobrych i słabych), a nic nie mówi o systemie motywacyjnym dla chcących pracować z wynikami!

      • 9 6

     • Protestować to powinni w wakacje a nie w roku szkolnym, teraz to im się płaci za to, żeby uczyli, więc niech robią co do nich należy.

      • 4 2

   • myśliślisz, że w innych firmach nie ma dodatkowej pracy?

    • 21 5

  • "Ciekawe kto jeszcze pracuje 20 h tygodniowo a otrzymuje 100% pensji" - nikt. Nawet nauczyciele.

   • 18 19

  • zapraszam do szkoły (2)

   Od kiedy nauczyciele zarabiają 20h tygodniowo? Proszę sprawdzić fakty, nauczyciele pracują 40h tygodniowo, a raczej więcej, jeśli policzyć rady pedagogiczne, zebrania z rodzicami czy wycieczki szkolne.
   Jesli zas 2000zł na rękę (=100%pensji) za te 40h tygodniowo to duży zarobek, to zapraszam do szkoły.

   • 15 4

   • jakie 2000? (1)

    chyba na początku licząc bez dodatków :D kiedy dowiedziałam się ile zarabia nauczyciel kontraktowy to mi oko zbielało

    • 3 3

    • Bujda

     Mam mgr + przygotowanie pedagogiczne, na reke zarabiam 1690+40zl dodatku przy calym etacie i mnostwem roboty dodatkowej. Pracuje nie mniej niz 40h/tydzien. Nie narzekam, bo kocham uczyc, ale nie moge czytac tych bzdur.

     • 1 1

  • guzik prawda (3)

   Ciekawe, w której szkole będą opiekować się dziećmi? W mojej szkole na zatrudnionych ponad 40 nauczycieli protestować będzie zaledwie 7. Co to oznacza? Ano tyle, że będą cały dzień siedzieć w pokoju nauczycielskim i pić herbatkę, a reszta będzie pracować za nich. Oczywiście dodatkowe godziny zajęć za strajkujących muszą przepracować za darmo (a strajkujący będą mieli zapłacone za "nicnierobienie"), są nawet tacy, którzy w ciągu jednej lekcji będą musieli prowadzić zajęcia w 2 różnych klasach, bo nie ma kogo dać na zastępstwo.

   • 7 7

   • Nauczyciele nie dostaną wynagrodzenia za dzień strajku.

    • 3 0

   • Głąb

    Za strajk nie jest płacone głąbie.

    • 3 0

   • co za kretyn z ciebie, za strajk sie nie placi wiec nic nie zarobia. lepiej ci juz? czy dalej zal w d*pie sciska?

    • 3 0

  • Zapraszam do szkoły (1)

   ...na zamianę ról :) Aaaaa i jako nauczyciel pracuję w szkole 40 h, bo te 100% pensji za mniejszy wymiar nie specjalnie starcza na cokolwiek. A i przy 20h dochodzi sporo pracy w domu, tego nie liczyć?

   • 1 3

   • To masz szczęście, mi tylko 18h dali.

    Bardzo bardzo chce więcej.

    • 0 1

  • Zawsze możesz zostać nauczycielem ;) będziesz pracował tylko 20 godzin i zarabiał kupę kasy :)

   pozdrawiam

   • 5 3

  • Propozycja pracy

   Jak tez chcesz zbyt duzo zarabiac to idź do szkoły pracować. Raj na ziemi serio- ogromne zarobki, 20 godzin pracy, wakacje , ferie przezież to wolny zawód.

   • 4 1

  • (3)

   Kolego, nauczyciel w swojej umowie ma normalnie 40to godzinny wymiar pracy, z zaznaczeniem, że 18 godzin spędza w szkole (chyba, że ma nadliczbówki, to więcej). Pozostały czas to merytoryczne przygotowanie zajęć, sprawdziany - bo trzeba je ułożyć i sprawdzić, wywiadówki, różne rady (fakt, że to niepotrzebne, ale przełożony - dyrektor - każe przychodzić, to cóż pracownik - nauczyciel - ma do gadania?

   • 3 0

   • No jaka obraza... (2)

    Prace domowe w domu sprawdzacie i klasówki: szczególnie nauczyciele WF:)))) No i do tego pełny etat, to w jaki sposób wyrabiacie się z drugim etatem w innej szkole Drodzy Nauczyciele??? Oczywiście część z Was jest Nauczycielami z powołania (i tych to nie dotyczy) ale większość odbębnia swoje 4 godzinki dziennie, przy okazji olewając kwestię bezpieczeństwa dzieci (z życia wzięte: 2 nauczycielki na korytarzu, grupka smarków z 2 klasy podstawówki zaczyna się szarpać a reakcja nauczycielek bezcenna: jedna patrzy w lewo a druga w prawo i nic nie widzą do końca przerwy). Mało jeszcze??? Może po prostu sami powinniście oczyścić to środowisko???

    • 1 4

    • normalnie, nadgodziny, ja tez pracuje wiecej niz zaklada podstawowy czas pracy, nauczyciele tez moga, Ty rowniez. srednio w miesiacu mam ok 80 nadgodzin platnych jako 150% + podstawowy czas pracy 168 godzin i tyle. jak ktos chce pracowac wiecej i wiecjej zarobic, to nic nie stoi na przeszkodzie. jak ktos jest leniem i dziwi sie jak mozna ciagnac dwa etaty, to jego problem. polak najlepiej by chcial, nic nie robic, duzo zarabiac, w sredniowieczu byloby wam najlepiej.

     • 1 2

    • a jak jeden kretyn z drugim dadza sobie po mordzie, to chociaz spokoj bedzie. strasznie glupim zapisem jest, ze nauczyciel ma dbac o bezpieczenstwo. do tego z reguly we wszystkich instytucjach jest ochrona, tylko w szkole nie. ja sie nie dziwie, nauczyciel to nie sedzia na ringu bokserskim

     • 1 1

  • Olo to cwiercinteligent

   Ales chlopie walnal. Na swiecie nauczyciele pracuja niewiele wiecej a maja najwyzsze zarobki. Wspolczuje tym kto bedzie uczyl twoje zacofane dzieci

   • 0 0

 • (1)

  Z pewnością przy takiej formie strajku nie ma chaosu i nie cierpią dzieci x) Żelazna logika.

  • 52 22

  • Wyjaśnienie

   Proszę skazać nauczyciela, który tyle pracuje.To są tylko godziny spędzone z uczniem na lekcji. Każdy nauczyciel spędza w szkole dużo więcej godzin. Dochodzi do tego przygotowanie w domu, sprawy wychowawcze wieczorami i często weekendy. Nie ma czego zazdrościć.

   • 3 4

 • żenada (13)

  Dobre zarobki, dużo wolnego i całkowicie mają gdzieś uczniów.
  Komuszki z ZNP - jak wprowadzali gimnazja to też protestowaliście.

  Bardzo dobrze, że gimnazja sa likwidowane to tylko wysiew patologii. Dziecko kończy podstawówkę, idzie do gimnazjum i myśli, że jest już dorosłe i robi co chce. Wiem z doświadczenia własnego bo sam chodziłem.

  • 126 66

  • (4)

   Nauczyciele dużo nie zarabiają :P
   Co do reszty to się zgodzę.

   • 12 7

   • (3)

    skoro mało nie zarabiają to ktoś ich robi w ciula bo zarobki nauczycieli ustala ustawa.
    A skoro wam tak żle to może się zamienimy? Też kończyłem studia, też pracuje i ciężko zasuwam, uczyłem się kilka lat i co? Też ciężko pracuje! I niestety nie mam tyle płatnego wolnego.
    Palma odbija komuchom z ZNP i to są typowo polityczne akcje. Jeszcze raz powtarzam - TAK dla likwidacji gimnazjów.

    • 25 13

    • (2)

     Ja się nie uczyłem, nie pracuję ciężko, 3 dni w tygodniu wystarczy, że się w firmie zjawię i zarabiam bardzo dobrze... Co robię źle?

     • 4 3

     • (1)

      Chyba w agencji.

      • 5 2

      • Owszem, reklamowej.

       • 1 0

  • Sam jesteś żenada (1)

   Dobre zarobki ???? Wolne żarty osobniku "kk" !!!!

   • 5 20

   • a kto dobrze zarbia?? Może urzednicy, ale raczej nie? każdy by chciał dużo zarabiać , nie tylko nauczyciele.

    a jeszcze wszyscy chcieli by mieć tyle wolnego czasu.

    • 7 2

  • chodziłeś i nie dochodziłeś?

   boś głupi jak klapek

   • 2 9

  • Prawda!

   To prawda dzieciary z gimnazjum tak sie zachowują ze jest niestety ... coraz gorzej!!
   Dooooroooośliiii ...

   • 2 1

  • (2)

   nauczyciel ma dobre zarobki?
   mam w rodzinie nauczycieli, zarabiaja ok 2500 - 3000 netto. za tyle ja bym palcem nie ruszyl. gdzie tu mowa o odbrych zarobkach? no prosze was, to jest zart na poczatek dnia rozumiem?

   • 3 2

   • Ale nie przetlumaczysz polakówom

    • 1 0

   • Jestem nauczycielem, pracuję siódmy rok, ale wypłaty w wysokości chociażby 2500 zł na oczy nie widziałam.

    • 0 0

  • Współczuje Ci, jeśli byłeś tym wysiewem patologii. Ja chodziłam do gimnazjum i wspominam to bardzo dobrze.

   • 0 0

 • Trójmiejskie Lemingi bedą strajkować (3)

  zal dzieci którzy mają takich nauczycieli

  • 94 55

  • (2)

   Dlaczego bo dawno się poznaliśmy na idiotach z Pisu i Torunia

   • 2 13

   • a gdzie jest miasto Pis bo Toruń wiem gdzie lezy. (1)

    geografia tez jest nauczana po łepkach

    • 2 1

    • "łebkach" kretynie, nie "łepkach"

     • 0 0

 • (1)

  W lipcu i sierpniu niech protestują !!!
  Upssss. Zapomniałem, że wtedy leżą do góry brzuchami.

  • 91 43

  • Taaa

   Na wakacjach za nawet i trzykrotnosc swojej pensji...

   • 0 0

 • Odpadnie połowa dyrektorów to strajkują (3)

  uczniów nie ubędzie za to etatów dyrektorskich tak, pomyślcie

  • 64 20

  • (2)

   Prawda! Polecą stołki i w tym problem.

   • 7 2

   • ten pseudo strajk to obrona koryta (1)

    za platfusów zlikwidowano w latach 2008-2014 1146 szkół i nikt nie strajkował.

    • 4 0

    • tvn wyprał ludziom mózgi

     już nie potrafią samodzielnie myśleć, wyciągać wniosków

     • 1 0

 • (1)

  Podwyżki owszem ale z równoczesnym wzrostem poziomu nauczania.

  • 69 9

  • Poziom nauczania niestety reguluje "program nauczania", który jest narzucony przez komuchów z Warszawy, jeżeli się go nie wyrzuci i nie pozwoli szkołom i nauczycielom na rywalizację o ucznia to będzie tak, jak jest, a jest do czterech liter.

   • 8 6

 • ZNP to już nie komuchy ,

  to sie POwoli zmienia

  • 40 17

 • kiedy nauczyciele zaczną normalnie pracować po 40 godzin w tygodniu??? (16)

  • 75 51

  • (1)

   już pracują.

   • 24 19

   • Kto niby taki

    Aaaa ze w szkole i na korkach ;)

    • 17 13

  • odp.

   Wtedy kiedy beda za te 40 godzin mieli wynagrodzenie:)
   Idz poucz przez miesiac to zobaczymy jaki bedziesz mądry

   • 24 23

  • wtedy kiedy zaczniesz sprawdzac sprawdziany po godzinach (8)

   • 10 15

   • Po godzinach (7)

    To dorabiacie normę do moich 40h/tyg.

    • 14 4

    • zapraszam do szkły (6)

     nie dorabiamy 'normy', tylko 'normalnie' pracujemy. Posprawdzaj sprawdziany, zobaczymy ile czasu Ci to zajmie. Aha, i jeszcze je przygotuj, potem omów z uczniami...Ai przede wszystkim - naucz...

     • 7 8

     • szczególnie (5)

      pani od wf, muzyki, techniki, te to sie napracują, i jeszcze roczny urlop zdrowotny, ciekawe czemy w stoczni nie ma rocznego urlopu na podratowanie zdrowia

      • 9 3

      • (1)

       Odpowiedź na powyżej postawione pytanie rozpocznę od poddania pod rozwagę stwierdzenia: rola edukacji w społeczeństwie - ważna, li nie ważna?

       Dalej w odpowiedzi na to pytanie o brak rocznego urlopu zdrowotnego w stoczni, wysunąłbym tezę, że może to mieć związek z faktem, że stoczniowiec nie jest zawodem o tak centralnym i fundamentalnym znaczeniu w społeczeństwie, w przeciwieństwie do nauczyciela.

       Czy zgodzimy się, czy też inaczej to widzisz, Kasiu?

       • 2 5

       • Tylko czemu przeciętny nauczyciel to odpad, który nie nadawał się do żadnej pracy

        i teraz wylewa swoje frustracje na młode pokolenie, zrażając je całkowicie i często bezpowrotnie do jakiejkolwiek formy edukacji? Zacznijcie pracować uczciwie to staniecie się zawodem o centralnym znaczeniu dla społeczeństwa. Na chwilę obecną jesteście źródłem społecznych problemów.

        • 0 0

      • no niestety nie jedna pani od plastyki czy techniki jest tak walnieta, ze robi z tego teraz sprawdziany.

       • 0 0

      • Odp (1)

       A co chciałabyś żeby Twoje dziecko uczył chory nauczyciel? Chyba lepiej jak jest zdrowy.

       • 1 0

       • Przeciez ci pseudorodzice maja w glebokim powazaniu swoje dzieciaki. A od obcych za to oczekuja poswiecen

        • 1 0

  • zapraszam do szkoły (2)

   Ktos Ci płaci za kłamstwa?? nauczyciele pracują po 40 godzin i więcej, nie kłam.

   • 9 9

   • Dobry żart (1)

    Tak się fajnie składa, że mam 2 nauczycieli w rodzinie i widzę jak w ramach tych 40h/tygodniowo pracują w 2 szkołach no i nie ma żadnego problemu żeby przyjechać do domku i przywitać rodzinkę (w godzinach pracy) a już o sprawdzianach z WF nie wspomnę, bo to kompletnie śmieszny argument. Do tego dochodzi 3.500 zł na główkę za to udawanie w szkółce + drugi etacik. Przed świętami wolne pijackie, tak samo po świętach, 2 m-ce wakacji + kilkanaście innych dni w roku (matury lub inne okazje jak Dzień Nauczyciela - pijacka imprezka a jak dobrze pójdzie to następny dzień tak samo). Do tego dorzucić trzeba ciągłe narzekanie na zarobki i wymysł, że (tu już spadłem z krzesła) mają 26 dni urlopu w roku....hahaha

    • 4 6

    • Hah

     Olo z jakiej dziury pochodzisz? Daj tu innym namiary na ten zascianek z rzekomym rajem w szkole

     • 0 0

  • Moze 50?

   Haha pusta glowka jak dzwon. Miejmy nadzieje ze nie masz dzieci i nikt nie bedzie sie musial uzerac z zakutymi lbami po tatusiu, ktory ma ich dobro w 4 literach

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Arena Mówców
Arena Mówców
wykład, konferencja
mar 28
poniedziałek, g. 9:00
Gdynia, Gdynia Arena
Festiwal Konopny
Festiwal Konopny
spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
Festiwal Piwa, Wina i Cydru
degustacja, spotkanie, targi
sty 29-30
sobota - niedziela, g. 12:00
Gdańsk, Polsat Plus Arena Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu: