Nauczycielski protest przeciwko reformie oświaty


Kilkuset członków i sympatyków Związku Nauczycielstwa Polskiego, ale także rodzice, samorządowcy i przedstawiciele partii politycznych protestowali w poniedziałek przed Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku przeciwko planowanej reformie oświaty.Protest zaczął się o godzinie 14 i trwał blisko półtorej godziny. W deszczowe popołudnie przed wejściem głównym do Urzędu Wojewódzkiego zgromadziło się kilkaset osób. Powodem manifestacji była niechęć do proponowanego przez MEN projektu zmian w oświacie.

- Jestem tutaj, bo nie zgadzam się z chaotycznie wprowadzoną reformą przez panią minister Annę Zalewską. Uczę w gimnazjum od 15 lat i powiem szczerze, że wypracowaliśmy tak dobre praktyki, że w tej chwili likwidacja szkoły jest dla mnie bezsensowna i przyniesie więcej kosztów niż korzyści - mówi pani Małgorzata, nauczycielka jednego z gdańskich gimnazjów. - Zresztą wystarczy spojrzeć na badania PISA (badanie danych o umiejętnościach uczniów, którzy ukończyli 15. rok życia), z których wynika, że poziom wykształcenia naszej młodzieży jest w czołówce światowej. Więc dlaczego likwidować to, co jest dobre?
Czytaj również: Zmiany w edukacji. Rodzice i nauczyciele zaniepokojeni.

- Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Jeśli coś działa nie tak, to należy to naprawić, a nie cofać się, bo tylko nam to zaszkodzi - mówi pani Agnieszka, nauczycielka w gimnazjum.
Pod urząd przyszli tez rodzice gimnazjalistów, którzy boją się o przyszłość swoich dzieci.

- Po co wysyłamy dzieci do szkoły? Żeby polepszyć im byt i zwiększyć ich szanse na lepsze życie. Reforma wprowadzana tak, jak jest opisywana, sprawia, że te szanse zostaną zmniejszone, a dzieci będą gorzej wykształcone - przekonywał pan Marek, tata ucznia z gdańskiego gimnazjum. - Nasze dzieci w tym wszystkim są najbardziej poszkodowane. Apeluje do rządu, żeby wziął się do merytorycznej pracy, żeby były tabelki, pieniądze, statystyki i opracowania, a nie "robota" na kolanie.
Główne postulaty związkowców, którzy protestowali przed urzędem, to wycofanie się ministerstwa z projektowanych zmian w oświacie oraz przystąpienie do debaty o potrzebach polskiej edukacji. Nauczyciele domagają się także zwiększenia nakładów na edukację, w tym 10-proc. wzrostu płac nauczycieli od 1 stycznia 2017 r.

Zobacz jak przebiegał protest ZNPPlany zmian w oświacie

Projekt zmian w oświacie, jakie wprowadzić chce Anna Zalewska, minister edukacji narodowej dotyczy reorganizacji struktury szkolnictwa. Główne założenia reformy to powstanie 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letnich liceów i 5-letnich techników.

Czytaj więcej: Reforma szkolnictwa, wielkie zmiany już za rok

Nauczyciele ostrzegają, że po wprowadzeniu zmian w szkolnictwie, przynajmniej 37 tys. nauczycielskich etatów może być zagrożonych likwidacją.

Opinie (160) 5 zablokowanych

 • Popieram

  Nie protest ale zmiany w edukacji i powrót do 8letnich podstawowek i 4letniego liceum.
  Gimnazjum to był niewypał.

  • 207 81

 • Dlaczego?

  • 11 24

 • Jazda z pisem

  do boju i na barykady
  rząd nie ciąża, usunąć można

  • 61 140

 • Gimnazjum na pewno jest niepotrzebne!

  Ale w takim tempie nie będzie to dobra reforma. I jak zwykle ucierpią na tym dzieci :(

  • 64 46

 • Trzeba było lepiej rządzić przez 8 lat, to pisiory by nie wygrały i wszystko byłoby po staremu. . .

  • 27 11

 • Masz rację

  8 Klas plus 4 letnie liceum.
  Dobra Zmiana:-))

  • 42 17

 • Był Pan Kijowski?? Ponoć nawet sam pan Mateusz zainteresował się problemami w oświacie.

  • 71 16

 • Gimbaza - ci którym się wydaje, że są już dorośli

  Niewypał maksymalny. Szczególnie w przypadku gimnazjów podczepionych pod niektóre szkoły średnie gdzie młodsi brali zły przykład ze starszych.

  • 112 26

 • UOP powinien zarządzić zakaz protestu tych komuchów !!!

  UOP powinien nie wydać zgody na ten protest. Dlaczego była zgoda uopu ???!!! Ten protest to próba zamachu na RZĄD RP !!! Ci protestanci to komusza grupa wspierana przez dawnych aparatczyków pzpr. Za dużo demokracji i robi się taka swołocz która atakuje władze narodowe !!! Mamy pierwszy od transformacji wolny niepodległy rząd ale ten rząd irytuje przez to że nie tępi takich zamachów na naród !!! Za zgodę na ten protest powinno się zdymisjonować szefostwo uopu !!! Pani Premier jeżeli to Pani przeczyta proszę o reakcje i nie dopuszczanie do takich zamachów !!! Jestem emerytowanym nauczycielem i gdy widzę takich zamachowców to bym kazał ostrzelać i zamknąć ich w zakładzie karnym. Polska niepodległa nie może bez walki z takimi aparatczykami rozwijać się. Oni tworzą front do zamachu na rząd. Powinni teraz zostać wyłapani i postawieni przed sądem RP !!! Wyrok za zdradę ojczyzny dożywocie w kopalni przy wydobyciu węgla !!! To nie są nauczyciele !!! To zdrajcy narodu !!! Nie mam więcej słów na to !!! Mam nadzieję że minister Zbigniew Ziobro dopilnuje ukarania tych zdrajców idei nauczycielstwa polskiego i postawi ich przed sądem !

  • 49 77

 • niby nauczyciele

  a tacy głupi

  • 126 53

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
10. Europejskie Forum Nowych Idei
10. Europejskie Forum Nowych Idei
konferencja, forum
paź 20-22
środa - piątek
Sopot, Radisson Blu Hotel
Akademicka dojrzałość podstawą sukcesów
Akademicka dojrzałość podstawą sukcesów
konferencja
paź 22
piątek, g. 10:00
Gdańsk, AZS AWFiS Gdańsk

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Freon to: