• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nauka języka obcego w Trójmieście. Angielski wciąż na topie

Joanna Skutkiewicz
15 lipca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Języków obcych możemy uczyć się na wiele różnych sposobów. Najważniejsza jest regularna praktyka. Języków obcych możemy uczyć się na wiele różnych sposobów. Najważniejsza jest regularna praktyka.

Możliwość rozwoju zawodowego, nawiązywania nowych znajomości i komfortowego podróżowania po świecie. To tylko niektóre z możliwości, jakie daje nam biegła znajomość języków obcych. Czy wakacje to dobry moment, aby zapisać się na kurs językowy? Które języki są najczęściej wybierane przez uczniów? Sprawdziliśmy to.Czy dobrze znasz język angielski?

Jako obywatele kraju członkowskiego Unii Europejskiej mamy szerokie możliwości zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i o wycieczki zagraniczne. Niekiedy największą przeszkodą na drodze do tego, by swobodnie podróżować lub nawet myśleć o zagranicznej karierze zawodowej, jest niewystarczająca znajomość języków obcych. Jak wynika z licznych badań, wciąż stosunkowo niewiele Polaków biegle zna jakikolwiek język obcy.

- Do niedawna na tle mieszkańców innych krajów europejskich pozostawaliśmy pod względem znajomości i używania języka angielskiego na niechlubnym marginesie, ale to na szczęście się zmienia i coraz częściej za granicą można usłyszeć Polaków mówiących poprawnie po angielsku - mówi Ewelina Przyłucka ze szkoły językowej Tutoria.
Czytaj też: Egzamin z angielskiego na 100 proc.? Kursy językowe dla uczniów

Pośród języków, których chcą uczyć się Polacy, wciąż króluje angielski. Jak zaznaczają właściciele szkół językowych, jeszcze kilka lat temu można było zaobserwować zwiększone zainteresowanie nauką języka niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego i francuskiego, teraz jednak znów do łask wraca angielski.

- Najpopularniejszymi kursami są u nas specjalistyczne kursy języka angielskiego: język biznesowy, a także szkolenia dla menadżerów z zarządzania komunikacją, zasobami ludzkimi, strategią oraz międzykulturowego - wymienia Tomasz SzymańskiWelcome School w Gdańsku. - Większość naszych klientów to pracownicy, którzy potrzebują angielskiego do rozwoju swojej kariery zawodowej, oraz osoby, które chcą przygotować się do zmiany pracy.
Podobnego zdania są konsultanci szkoły językowej Moose: zdecydowana większość klientów, która dzwoni z pytaniem o kursy, jest zainteresowana nauką angielskiego.

Kurs języka obcego - czy to potrzebne?Czy w dobie wszechobecnych aplikacji do nauki języków, łatwo dostępnych stron internetowych w każdym możliwym języku i możliwości "networkingu" z ludźmi z całego świata warto w ogóle rozważać zapisywanie się na kurs? Choć każdy sposób na obcowanie z językiem jest na wagę złota, regularny kurs wciąż może dać nam pewną przewagę.

- Niewiele jest osób, które mają takie predyspozycje językowe, by były w stanie nauczyć się samodzielnie poprawnie języka obcego - zaznacza Ewelina Przyłucka. - Do poprawności gramatycznej, leksykalnej, wypracowania odpowiedniego akcentu potrzebne są zajęcia z lektorem, który na bieżąco koryguje, podpowiada. Poza tym w przypadku regularnego kursu z lektorem mamy do czynienia z systematycznością nauki, co w przypadku nauki języka obcego jest niezmiernie ważne, jeśli nie najważniejsze. Motywacją do nauki języka jest chęć swobodnego posługiwania się nim, komunikowania, co w przypadku samodzielnej nauki podczas kursów z internetu, aplikacji jest raczej mało możliwe. Aplikacje są bardzo przydatne, ale jako uzupełnienie kursu.
Czytaj też: Klasy dwujęzyczne w trójmiejskich szkołach

Wciąż najpopularniejszym językiem obcym do nauki w Polsce jest język angielski. Wciąż najpopularniejszym językiem obcym do nauki w Polsce jest język angielski.

Nauka języka online lub na żywoNie ulega wątpliwości, że pandemia koronawirusa zmieniła wiele naszych przyzwyczajeń i zrobiła rewolucję w kontekście tego, co znajduje się w zasięgu naszych możliwości. Obecnie nikogo nie dziwi już tryb pracy i nauki zdalnej. Dotyczy to również kursów językowych, coraz częściej oferowanych przez szkoły w formie online.

- Obserwujemy wyraźny trend na zmianę formy nauczania - mówi Tomasz Szymański. - Tylko około 40 proc. naszych klientów wybiera obecnie lekcje w trybie stacjonarnym. Reszta, tj. ok. 60 proc., woli uczyć się zdalnie i nie tracić czasu na dojazdy do szkoły.
W różnych trybach oferowane są także indywidualne korepetycje. Pośród ogłoszeń Trojmiasto.pl zdecydowana większość dotyczy - oczywiście - angielskiego, ale nauczycieli znajdą też osoby poszukujące lekcji hiszpańskiego, japońskiego, niemieckiego, włoskiego czy rosyjskiego.

Kursy językowe w Trójmieście


Kurs językowy - pomysł na wakacje?Każdy moment jest dobry, żeby zacząć uczyć się języka obcego. Ze względu na liczne oferty wakacyjnych kursów okres letni może w tym kontekście wyjątkowo nam sprzyjać. Szkoły językowe nierzadko oferują tzw. intensywne kursy, podczas których zajęcia odbywają się nawet codziennie. Jeżeli z jakiegokolwiek względu potrzebujemy szybko zdobyć komunikatywny poziom znajomości języka, może to nasz pomysł na wakacje?

- Jako że większość dorosłych osób nie jest w stanie pozwolić sobie na codzienną naukę języka w okresie wakacyjnym, oferujemy kurs wakacyjny obejmujący osiem spotkań po dwa razy w tygodniu - informuje Wojciech Walder ze Szkoły Języków Obcych Ambit. Kurs trwa cztery tygodnie, a jedno spotkanie trwa 90 minut. Uczniowie szczególnie chętnie przychodzą do naszej placówki przy ul. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie, gdzie mogą uczyć się z widokiem na morze.
Kurs o podobnej intensywności, ale nieco krótszy - 2 x 90 minut w tygodniu przez sześć tygodni - oferuje szkoła Prestige Lingua w Gdańsku-Wrzeszczu. Każdy może wybrać, czy chce odbywać lekcje stacjonarnie, czy zdalnie.

Praktyka i jeszcze raz praktykaWarto zwrócić też uwagę na fakt, że czasem tym, co nas blokuje, nie jest rzeczywisty brak wiedzy, ale... obawy i wstyd. Z jakiegoś powodu uznajemy, że dopóki nie mówimy w języku obcym perfekcyjnie, lepiej w ogóle go nie używać. Przełamanie się w tym zakresie może przynieść zaskakujące efekty. Pamiętajmy, że nikt nie wymaga od nas idealnej gramatyki i słownictwa, którego nie powstydziłby się rodzimy użytkownik danego języka. Regularna praktyka sprawi, że będziemy coraz pewniejsi siebie. A więc: do dzieła!

- Jako uzupełnienie kursu warto jak najczęściej korzystać z różnych aplikacji językowych, czytać obcojęzyczną prasę, oglądać TV, filmy, dzieci - bajki, bo każdy kontakt z językiem obcym jest cenny - mówi Ewelina Przyłucka. - Ważne, by samodzielnie stwarzać sobie jak najwięcej okazji do osłuchiwania się, używania języka obcego. W Tutorii chętnie podpowiadamy naszym uczniom, z czego na danym poziomie językowym warto korzystać, by otaczać się językiem obcym.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (40)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

Wakacje w Centrum Nauki Experyment (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Pomniki przyrody to:

 

Najczęściej czytane