• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nauka na odległość

Nad tym jak wypełnić lukę w poziomie wykształcenia z matematyki i fizyki pomiędzy szkołą średnią a potrzebami studiów politechnicznych i przyrodniczych, zastanawiali się uczestnicy seminarium zorganizowanego przez Politechniką Gdańską.

- Poziom przygotowania studentów jest słaby - mówi prof. Władysław Koc, prorektor ds. kształcenia PG - Świadczy o tym fakt, że po pierwszym semestrze w skali uczelni około jedna czwarta wszystkich przyjętych na studia odpada.

Wykładowcy akademiccy otwarcie mówią, że absolwenci pewnych typów szkół nie radzą sobie na politechnice.

- Odczuwamy duży nacisk ze strny szkół kierunkowych - wyjaśnia prof. Koc - Jednak w trakcie studiów okazuje się, że ich absolwenci nie potrafią dotrwać nawet do końca drugiego roku. To bardzo niepokojące zjawisko, tym bardziej, że osoby te zajeły miejsce innym, być może lepiej przygotowanym.

Na Politechnice Gdańskiej o przyjeciu na większość kierunków decyduje konkurs świadectw. Ocena z matematyki i fizyki na świadectwie maturalnym ma wiec decydujace znaczenie. Często jednak zdarza się, że oceny te nie są miarodajne.

- Po pierwsze trzeba przemysleć podstawy programowe w szkołach średnich - twierdzi Franciszek Potulski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu - Nastepnie zastanowić się nad dokształceniem nauczycieli i w końcu przyjrzeć się wymaganiom uczelni.

Żeby dostosować poziom wykształcenia z matematyki i fizyki do potrzeb studiów politechnicznych i przyrodniczych gdańska politechnika zainicjowała porozumienie konsorcyjne pieciu uczelni technicznych. Podpisały je Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocłowska oraz Akademia Górniczo-Hutnicza. Dzięki temu kandydaci na studia będą mogli dokształcać się na odległość za pośrednictwem Internetu. Powstanie specjalna platforma multimedialna do nauki przedmiotów ścisłych, a dostęp do niej będzie mozna uzyskać przez strony internetowe poszczególnych uczelni. Na gdańskiej politechnice działania te będą prowadzone przy wykorzystaniu Akademickiej Telewizji PG oraz z wykorzystaniem możliwości szerokopasmowego światłowodu w ramach projektu Komitetu Badań Naukowych "Pionier".

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Wydarzenia

Konferencja dla rodziców
wykład, warsztaty, konferencja
cze 4
sobota, g. 09:00
Gdańsk, Hevelianum
Wstęp wolny
Międzynarodowa Konferencja Naukowa
konferencja
maj 27-28
piątek - sobota, g. 10:00 - 18:00
Gdańsk, Teatr Szekspirowski
Wstęp wolny
Światowy Dzień Pszczół
spotkanie
maj 20
piątek, g. 18:00 - 20:00
Gdańsk, Ratusz Staromiejski
Wstęp wolny

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Zając szarak, który licznie występuje w trójmiejskich lasach, jest: