Wiadomości

Naukowcy z PG tworzą system do nadzorowania pasieki pszczelarskiej

Pszczoła miodna jest jednym z głównych owadów, które zapylają ponad połowę wszystkich roślin używanych w przemyśle spożywczym.
Pszczoła miodna jest jednym z głównych owadów, które zapylają ponad połowę wszystkich roślin używanych w przemyśle spożywczym. fot. 123rf.com/Olena Kachmar

Masowe ginięcie pszczół wywołane chorobami to już problem globalny. Życie i zdrowie pszczół uzależnione jest głównie od jakości środowiska naturalnego, w którym mieszkają i pracują. Tymczasem niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym coraz częściej prowadzą do upadku całych pasiek. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej postanowili opracować zdalne i nieinwazyjne narzędzie do nadzoru pasieki, które pomoże sprawniej chronić pszczoły.Pszczoła miodna jest jednym z głównych owadów, które zapylają ponad połowę wszystkich roślin używanych w przemyśle spożywczym. Jej dobro jest ważne również ze względów gospodarczych.

- Istnieje dzisiaj silna potrzeba zbudowania systemu, który będzie nie tylko monitorował ul i pokazywał wartości temperatury lub wilgotności, ale także dostarczał mechanizmów alarmowych. Pszczelarz potrzebuje w możliwie jak najkrótszym czasie informacji o wystąpieniu sytuacji szkodliwych dla jego pszczół. Wierzymy, że dzięki naszemu systemowi, wyposażonemu w dedykowane rozwiązania sprzętowe i algorytmy analizy dźwiękowej, uda się sprostać temu wyzwaniu - mówi dr inż. Andrzej Sobecki z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, lider zespołu projektowego.
Na zdj. od lewej: mgr inż. Tymoteusz Cejrowski, mgr inż. Emilian Świtalski, inż. Patryk Cyrzan, inż. Łukasz Kamrowski, dr inż. Julian Szymański i dr inż. Andrzej Sobecki
Na zdj. od lewej: mgr inż. Tymoteusz Cejrowski, mgr inż. Emilian Świtalski, inż. Patryk Cyrzan, inż. Łukasz Kamrowski, dr inż. Julian Szymański i dr inż. Andrzej Sobecki mat. PG

System powiadomi o złych warunkach, ale też o próbie kradzieżyOpracowywany system będzie polegał na zbudowaniu sieci energooszczędnych urządzeń monitorujących pasiekę pszczelarską, które mają zbierać dane dotyczące temperatury, wilgotności oraz dźwięku, a także informacje o próbach kradzieży uli lub wandalizmu. Dane te będą wysyłane na zdalny serwer, gdzie zostaną przeanalizowane pod kątem występowania zjawisk, które pszczelarze określają jako krytyczne. Zestawienie danych trafi do pszczelarza poprzez aplikację internetową. Taki przepływ informacji umożliwi szybką reakcję i zapobiegnie dalszym stratom.

Projekt powstał w odpowiedzi na problem zgłoszony przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, uzyskał finansowanie oraz wsparcie inwestora - spółki Sescom SA. Firma zdecydowała się na inwestycję zarówno ze względu na aspekt środowiskowy i ekologiczny, ale również widząc w tym rozwiązaniu konkretny potencjał biznesowy.

- Projekt zwrócił naszą uwagę, gdyż bliskie są nam tematy, które wpływają pozytywnie na nasz ekosystem. Jesteśmy zaangażowani w projekty wodorowe, stawiamy na energooszczędność - podkreśla Maciej Halbryt, dyrektor Sescom Innovation Lab. - Zależy nam na implementowaniu innowacyjnych autorskich rozwiązań również do naszej działalności biznesowej - dodaje.
W skład zespołu projektowego pracującego nad rozwiązaniem wchodzą pracownicy PG: dr inż. Andrzej Sobecki, dr inż. Julian Szymański, mgr inż. Tymoteusz Cejrowski oraz absolwenci PG: inż. Patryk Cyrzan, inż. Łukasz Kamrowski, mgr inż. Michał Szymański, a także mgr inż. Emilian Świtalski, absolwent Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Prace prowadzone są w ramach projektu "e-Pionier II - Wsparcie inwestorów z branży ICT szansą na rozwój potencjału uzdolnionych programistów" (POPC 3.3) realizowanego przez spółkę celową EXCENTO.

Naukowcy chronią pszczołyTo nie jedyny projekt związany z szeroko rozumianą ochroną pszczół realizowany na Politechnice Gdańskiej. Filip Łojczyk, Adam Litwin i Igor Marciniak, studenci Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG pod opieką dr. inż. Piotra Musznickiego z Katedry Energoelektroniki i Maszyn Elektrycznych, opracowali projekt i stanowisko pilotażowe do monitorowania parametrów uli pszczelich.

Opinie (45) 5 zablokowanych

 • chemtralis , geoinżynieria

  macie wpływ , możecie monitorować ,może ograniczyć zasiewanie i pryskanie roundapem itp syfem ?

  • 11 3

 • Głąby czepiają się smug kondensacyjnych za lecącym samolotem

  a na robola pracującego przy ocieplaniu budynku co całe osiedle zasyfi drobinkami styropianu nikt uwagi nie zwróci...

  • 3 0

 • Mg inz inz inz mgr inz dr ....
  Ja rozumiem, ze to wymaga pracy, ale przepisywanie tych tytulow wyglada i**otycznie xD Prawie jak w komedii dr..., dr...,dr..., sheldon

  • 3 11

 • zamowia czujki z aliexpress od xiaomi (kamera, czujnik temp, czujnik ruchu) zapakuja w jedno pudelko razem z routerem i akumulatorem i beda sprzedawac jak swoje? nawet aplikacji by nie musieli robic bo juz xiaomi udostepnia.

  • 6 7

 • Router na polu

  xD

  • 2 2

 • Zamontować pszczołom GPS. Taka jest koncepcja.

  !

  • 3 1

 • I to są faktycznie

  naukowe dokonania naukowców z PG? Rozwiązywanie czysto aplikacyjnych problemów?

  • 4 3

 • Będzie jak z grafenem...

  • 0 1

 • Lepiej CKM

  • 0 1

 • Podaj ich w Bruxelce.
  Każdy przędzie jak wędzie.

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Grzyby jadalne to: