Naukowiec z Gdańska bada, jak infekcje wpływają na COVID-19

Dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed.
Dr Łukasz Rąbalski, adiunkt w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. mat. UG

Naukowiec z Gdańska, który jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, bada, w jakim stopniu infekcje towarzyszące przy zakażeniach koronawirusem mają wpływ na obraz kliniczny choroby COVID-19. Jego projekt przygotowania bazy danych tych infekcji uzyskał finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 985 tys. zł.Dr Łukasz RąbalskiUniwersytetu Gdańskiego już w kwietniu jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta, i opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID. Uzyskane dane pozwoliły naukowcom z całego świata brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach związanych z epidemiologią choroby COVID-19.

Koronawirus - informacje z TrójmiastaTeraz naukowiec z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w ramach kolejnego projektu stworzy bazę danych infekcji towarzyszących COVID-19. Celem jego badań jest określenie, w jakim stopniu wpływają one na obraz kliniczny choroby COVID-19.

W stworzeniu bazy informatycznej będą uczestniczyć naukowcy z agendy badawczej - Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (International Centre for Cancer Vaccine Science, ICCVS), powołanego na Uniwersytecie Gdańskim. Na realizację projektu badacz otrzymał prawie milion zł. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj też: Naukowcy z Gdańska i Krakowa pracują nad polską szczepionką na COVID-19

- W obecnej sytuacji epidemicznej projektowana baza danych stanowić będzie cenne źródło informacji w zakresie występowania infekcji mieszanych i ich wpływu na zdrowie pacjentów zarówno dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiologiczne, jak i służb medycznych - oceniło MNiSW.
Zebrane dane będą mogły wspomóc lekarzy w zdecydowaniu m.in. o sposobie leczenia chorych czy ustalania procedur postępowania.

Czytaj też: Wirusolog z Gdańska bada białka, które pomogą w walce z koronawirusem

Projekt naukowca z UG jest istotny szczególnie teraz, kiedy zagrożenie epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zwiększa się z powodu nadchodzącego okresu wzmożonych zakażeń wirusem grypy. "Nałożenie" się na jesienne zachorowania na grypę i infekcje przeziębieniowe pandemii koronawirusa może sprzyjać wzrostowi śmiertelności zakażonych.

W uzasadnieniu wniosku Ministerstwo podkreśliło że przedstawione we wniosku zagadnienie należy uznać za istotne w kontekście realizacji polityki naukowej państwa.

Opinie (61) 7 zablokowanych

 • Nie ma zadnej pandemii

  Jest tylko strach i wirusy które były są i będą . A ten został wykorzystany do niecnych celów .

  Każdy kto potrafi myśleć, spojrzy trzeźwo na fakty!

  Wszędzie miały być trupy , we Włoszech zabronili robić sekcję zwłok ! A w Brazylii na przekazie medialnym trumny stoja na ulicach ... dramat w co ludzie dali się wciągnąć. Straszyli w marcu , straszyli w wakacje ! Straszyli szkołami teraz będą straszyć na jesień ! Ale Pan pinkass już a dla was zamówione szczepionki ... A wy nadal wierzycie rządowi i całej mafii who

  • 79 79

 • Artykuł na czasie, bo mamy już za progiem sezon grypowy, a ja prywatnie przyznam, że wczytałem się w szczegóły, bo sam po spotkaniu z jakąś studentką z monciaka(twierdziła, że fajnie, że mam 180 i bogatego tate, a ona jest inna niż te wszystkie, potem był kierunek kabina), po czym dostałem dziwnych wysypek i zaczynam tracić na wadze!

  • 8 30

 • Przestańcie w końcu tą grypą straszyć ludzi

  Więcej osób pewnie zmarło przez te teleporady.

  • 67 22

 • Nie ekscytuj się tak...

  bo Ci się foliowy beret przekrzywi ;-)

  • 25 22

 • 985tys zl .... po czym stwierdzi ze sie nie da :)

  • 35 17

 • Jak można badać czegoś czego nie ma?

  • 38 33

 • Koronapier...ec, a nie koronawirus.

  Ładnie się ludzie dali zaszczuć na siebie. Kichnij, kaszlnij to już cię wzrokiem mordują, a elity ze śmiechu się tarzają jak łatwo zastraszyć i wytresować stado baranków.

  • 47 18

 • Jak można nie umieć poprawnie zadać pytania w języku polskim?

  • 7 6

 • Dosyć

  Szybko

  • 2 2

 • Per aspera ad astra!

  GUME-ed (wcześniej AmG, AlG) ma wspaniałą tradycję wybitnych klinicystów jak profesorowie: Włodzimierz Mozołowski (co za życiorys!), Marian Górski (wybitny, wielki internista - hepatologia i gastroenterologia), Jarosław Iwaszkiewicz (otolaryngolog nie pisarz!), Jakub Penson (2xrektor!), Wiktor Bincer (Klinika Chorób Wewnętrznych) a teraz dr Łukasz Rąbalski. Życzę Panu Doktorowi kariery naukowej i sukcesów na miarę ww. Profesorów i tym samym kontynuowania świetlistego, tryumfalnego pochodu GUMED-u przez trakt nauki, Wielkiej Nauki!

  • 13 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce
Nowe Trendy w Turystyce
konferencja
paź 29-30
piątek - sobota
Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności
10. Europejskie Forum Nowych Idei
10. Europejskie Forum Nowych Idei
konferencja, forum
paź 20-22
środa - piątek
Sopot, Radisson Blu Hotel
Gdańsk i Rosja - wykład prof. Andrzeja Januszajtisa
Gdańsk i Rosja - wykład prof....
wykład
paź 20
środa, g. 17:30
Gdańsk, NCK

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie zwierzęta spotkasz w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?