• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Niedzielski: paszporty covidowe bezterminowo

ws
19 kwietnia 2022, godz. 13:15 
Opinie (157)
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze szczepieniami uchodźców?
Certyfikat covidowy, nazywany również paszportem unijnym, zaświadcza o przyjęciu szczepienia, przejściu COVID-19 lub negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Certyfikat covidowy, nazywany również paszportem unijnym, zaświadcza o przyjęciu szczepienia, przejściu COVID-19 lub negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa.

Obostrzenia związane z podróżowaniem przestają być już odczuwalne, wciąż jednak są kraje, które wymagają ważnego paszportu covidowego bądź negatywnego wyniku testu na COVID-19. Minister zdrowia poinformował we wtorek, że w Polsce certyfikaty osób, które przyjęły trzecią dawkę szczepienia, zostaną przedłużone bezterminowo.Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Czy zniesienie obostrzeń wpłynęło na twoje plany podróży w najbliższym czasie?

- My w Polsce przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo tutaj jest pewnego rodzaju jakaś zasłona milczenia w Unii Europejskiej, tzn. nie mamy jasnych deklaracji, co będzie się dalej działo z paszportami. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, że jeżeli jest pierwszy booster, bo większość społeczeństwa miała prawo dostępu do niego, to po tym boosterze będziemy przedłużali paszport bezterminowo - powiedział we wtorek w rozmowie z TVN24 Niedzielski. - Regulacje są tak zaprojektowane. Tak będzie - dodał.
Nie wiadomo jednak, czy inne kraje będą to respektować.

- Tutaj mamy ewidentnie domenę polityki krajowej i są państwa, które w tej chwili jeszcze wykorzystują te paszporty, żeby przyjmować osoby z zagranicy. To są Włochy, to jest Hiszpania, a pozostałe kraje powoli się już z tego wycofują - odpowiedział.
Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej została skrócona do 270 dni.

Czytaj też: Na gdańskim lotnisku wciąż zrobisz test na COVID-19

Zmiany w obostrzeniach zmieniły zasady podróżyOd 28 marca 2022 r. w Polsce zniesiono obowiązek noszenia maseczek i kwarantannę graniczną.

Czytaj też: Weszły zmiany w obostrzeniach. Gdzie trzeba założyć maseczkę?

- Zniesione zostają wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza, że nie ma już obowiązku: legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia, wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2, odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej - czytamy na stronie rządowej.
Informacje na temat sytuacji epidemicznej i zasad wjazdu do poszczególnych państw znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
ws

Opinie wybrane


wszystkie opinie (157)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa o kosmosie "Kosmopark"

wystawa, warsztaty

Szekspir: Rozgrzewka!

improwizacje, teatr dla dzieci, warsztaty, spotkanie

Warsztaty z odpoczywania

warsztaty

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Która roślina posiada podziemną łodygę?