Wiadomości

stat

Niemal 2,5 mln dla dwóch naukowców z PG

W gronie zwycięzców znaleźli się dr inż. Krzysztof Formela z Wydziału Chemicznego i dr inż. Piotr Patrosz z Wydziału Mechanicznego.
W gronie zwycięzców znaleźli się dr inż. Krzysztof Formela z Wydziału Chemicznego i dr inż. Piotr Patrosz z Wydziału Mechanicznego. fot. Krzysztof Krzempek/PG

Niemal 2,5 mln złotych trafi do dwóch naukowców z Politechniki Gdańskiej. Ich projekty zostały docenione przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podczas VIII edycji programu Lider.Czy starasz się być na bieżąco z nowinkami technicznymi?

tak, ponieważ wszelkiego rodzaju nowe gadżety czy innowacje znacznie ułatwiają życie

43%

nie śledzę specjalnie, ale z zainteresowaniem przyglądam się takim informacjom, kiedy przypadkiem na nie trafię

48%

nie, ponieważ mnie to nie interesuje

9%
LIDER - jak podaje na swojej stronie NCBR - jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów badawczych.

W VIII edycji programu dofinansowanie przyznano 34 młodym naukowcom. W gronie zwycięzców znaleźli się dr inż. Krzysztof Formela z Wydziału Chemicznego i dr inż. Piotr Patrosz z Wydziału Mechanicznego. Na realizację swoich projektów młodzi badacze otrzymają po blisko 1,2 mln zł.

Recykling zużytych opon i nowa skrzynia biegów

Pierwszy z badaczy otrzymane dofinansowanie przeznaczy na opracowanie niskoemisyjnej technologii wytwarzania modyfikowanych regeneratów gumowych jako proekologiczna metoda recyklingu zużytych opon samochodowych. Drugi natomiast opracuje hydrauliczno-mechaniczną automatyczną skrzynię biegów dla pojazdów rolniczych i maszyn roboczych.

- Dla każdego młodego naukowca to silne pchnięcie sprawy do przodu. W moim przypadku ta nagroda po prostu umożliwi pracę nad projektem, bez niej nie byłoby takiej szansy - mówi dr inż. Piotr Patrosz z Katedry Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Gdańskiej.
Jak dodaje, jego projekt powstał z realnej potrzeby.

- Współpracuje wieloma firmami, które zajmują się takim sprzętem i widzę jakie są potrzeby, co wprowadziłoby dobre zmiany - wyjaśnia.
Od momentu podpisania umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, a więc najprawdopodobniej od początku przyszłego roku, rozpoczną się prace nad projektem, które mają potrwać nie dłużej niż trzy lata.

W tym roku na dofinansowanie projektów centrum przeznaczy ponad 39 mln zł.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (30)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Polityka prywatności
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Informacje

REKLAMA

Wydarzenia

Sprawdź się

Poziom:

Jakie zwierzęta są związane z ekosystemem jeziora?