• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co czytać? Nietypowy poradnik, powieści i kulinarne historie

Magdalena Raczek
4 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (20)
Z naszego cyklu Zaczytane Trójmiasto dowiesz się, co warto przeczytać i jakie nowości ukazują się na rynku trójmiejskim. Z naszego cyklu Zaczytane Trójmiasto dowiesz się, co warto przeczytać i jakie nowości ukazują się na rynku trójmiejskim.

W naszym cyklu Zaczytane Trójmiasto znajdziecie nowości wydawnicze z trójmiejskim akcentem. Polecamy tu książki autorów z Trójmiasta oraz te, których akcja dzieje się w naszym regionie lub tematycznie go dotyczą. Są to publikacje wszelkich gatunków - od powieści, przez poezję, książki popularnonaukowe, pozycje dla dzieci i młodzieży, po albumy i inne. W tym odcinku m.in. nietypowy poradnik, thriller kryminalny i opowieści z jedzeniem w tle.



Wydawnictwa z Trójmiasta


Nasze rekomendacje tworzymy we współpracy z lokalnymi wydawcami, a także na podstawie kwartalnika "Nowości Regionalne". Obecnie jest już dostępny 35 numer "Nowości Regionalnych" wydawanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, z którą również współpracujemy. W naszym cyklu staramy się pokazać całe spektrum dotyczące lokalnego rynku wydawniczego, odnotowując zarówno najważniejsze premiery oraz znane nazwiska, jak i te niszowe, a także książki debiutantów oraz samowydawców. Nie są to recenzje książek - recenzjami zajmujemy się w osobnym dziale, do którego czytania również zachęcamy.

Top 5 najważniejszych książek 2022 roku



"Lazurowa idea. O rzeczywistości" Zellkera



"Lazurowa idea. O rzeczywistości" Zellker "Lazurowa idea. O rzeczywistości" Zellker
Zellker to pseudonim literacko-filozoficzny Józefa Częścika (ur. 1955), nauczyciela, filozofa wolnego strzelca, pisarza, redaktora, wydawcy, przedsiębiorcy, współwłaściciela Grupy Wydawniczej Harmonia. Studiował na KUL-u w latach 1974-1980. Od końca lat 70. XX wieku pracuje nad systemem filozoficznym zwanym lazurową ideą, który zostanie przedstawiony w powstającym obecnie kilkutomowym opus vitae autora. "O rzeczywistości" jest pierwszą częścią tego dzieła i stanowi zaproszenie do fascynującego świata filozofii - nie tylko dla filozofów. Autor książki "Lazurowa idea. Dialogi na każdy dzień tygodnia. Część 1. O rzeczywistości" (wyd. Grupa Wydawnicza Harmonia. Wydawnictwo UNUO) w przystępny sposób łączy wiedzę z zakresu filozofii, fizyki, chemii oraz biologii. Pokazuje bogactwo, różnorodność, ale i jedność rozmaitych obszarów rzeczywistości. Udowadnia, że podział na odrębne dziedziny naukowe to w dużej mierze konwencja stworzona przez człowieka. Zainspirowany dziełami Platona, wraca do tradycyjnej, szlachetnej i przyjaznej dla czytelnika formy dialogu, zapraszając go do uczestnictwa w toczonej na kartach książki rozmowy. Na końcu każdego rozdziału znajduje się streszczenie omawianych w nim zagadnień.

Polecamy również: Książki historyczne o Trójmieście

"Hashtag: moje_piękne_życie" Katarzyna Misiołek "Hashtag: moje_piękne_życie" Katarzyna Misiołek

"Hashtag: moje_piękne_życie" Katarzyny Misiołek



"Hashtag: moje_piękne_życie" (wyd. Novae Res) to powieść obyczajowa Katarzyny Misiołek, znanej autorki mieszkającej w Gdyni. Słodko-gorzka historia o tym, jak często pozory mylą. Poznajemy dwie Joanny. Pierwsza jest popularną instagramerką, "kreatorką szczęścia" współpracującą z wieloma modnymi firmami. Jej dom pod lasem to iście bajkowa oaza spokoju, stworzona, by codziennie smakować uroki życia. Joanna numer dwa jest żoną znanego, aroganckiego biznesmena, synową jego matki wiedźmy i matką krnąbrnej córki. Obie Joanny spotykają się w ciele czterdziestoletniej kobiety, zmagającej się ze wspomnieniem tragicznego wydarzenia sprzed lat. Kolejne maski mają pozwolić jej na prowadzenie normalnego, ustabilizowanego życia w świecie, w którym najważniejsze są pozory. Ale one nigdy nie zastąpią prawdziwego szczęścia... Czy Joanna znajdzie w sobie siłę, by wyrwać się z matni pięknych złudzeń? Dowiecie się z książki.

Przeczytaj także: Świąteczny prezentownik: bardzo trójmiejskie książki

  • "Black Notes" Monika Kwiatkowska i Ariel Kamiński
  • "Black Notes" Monika Kwiatkowska i Ariel Kamiński

"Black Notes" Moniki Kwiatkowskiej i Ariela Kamińskiego



Pierwotnie miała być na użytek własny. Autorzy uznali jednak, że jest to coś, czym warto się podzielić z innymi. To książka dla kogoś, kto chce wprowadzić zmiany w swoim życiu, pójść własną drogą, rozwijać się, stać się najlepszą wersją siebie. "Black Notes" (wyd. Sorus) nie jest jednak kolejną książką o tym, że wystarczy motywacja, a wszystko osiągniesz. Autorzy podejmują temat ciemnej strony w podążaniu za marzeniami. Doradzają, jak przygotować się do drogi po sukces oraz jak go utrzymać. Jest to opisane krótko, ale dosadnie, pozostawiając czytelnikowi przestrzeń do przemyśleń i wniosków. "Black Notes" podkreśla, że świadomość, iż nie wszystko będzie się układało według planu, daje przewagę w starciu z przeciwnościami. Monika Kwiatkowska i Ariel Kamiński to przedsiębiorcy, mieszkańcy Rumi. Rozwijają firmę z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi, jednocześnie pracując nad kilkoma innymi projektami. Ich motto brzmi: "Chcesz być szczęśliwy - stwórz sobie życie pełne perspektyw".

Polecamy także: Książki z Trójmiasta w świątecznym klimacie

"Wachmistrz. Dogrywka" Krzysztofa Bochusa



"Wachmistrz. Dogrywka" Krzysztof Bochus "Wachmistrz. Dogrywka" Krzysztof Bochus
"Wachmistrz. Dogrywka" Krzysztofa Bochusa (wyd. Skarpa Warszawska) to powieść zaliczana do serii "Christian Abell", która bezpośrednio kontynuuje historię znaną z "Wachmistrza". Wracamy w niej do Wolnego Miasta Gdańska lat 30. XX wieku, kiedy przez miasto przetacza się fala spektakularnych kradzieży. Celem złodziei padają wille zamożnych gdańszczan: znikają kolekcje sztuki, waluta, cenna biżuteria. Pojawia się pierwszy trup. Śledztwo zostaje zlecone Abellowi i Kukulce. Wygląda na to, że kradzieży dokonują ludzie, stylizujący się na proletariackich mścicieli. Sprawcy obrabowują bowiem tylko bogatych, pozostawiając w okradanych rezydencjach dwuznaczne cytaty z Biblii. Śledztwo nie jest proste. Ktoś umiejętnie zaciera ślady, likwidując niepożądanych świadków. Tropy wiodą daleko w przeszłość, o której bohaterowie woleliby zapomnieć. W tle rozgrywa się jeszcze jeden dramat. Kukulka nie zapomina o ludziach, którzy skrzywdzili i okaleczyli jego siostrę. Nie spocznie, dopóki nie wyrówna wszystkich rachunków z przeszłości.

Przeczytaj także: Krzysztof Bochus: Sopot jest idealną scenerią dla kryminału

  • Premiera książki "Kania na talerzu" Johna Borrella.
  • Premiera książki "Kania na talerzu" Johna Borrella.
  • Premiera książki "Kania na talerzu" Johna Borrella.
  • Premiera książki "Kania na talerzu" Johna Borrella.
  • Premiera książki "Kania na talerzu" Johna Borrella.

"Kania na talerzu" Johna Borrella



"Kania na talerzu" Johna Borrella (wyd. Charles Glass Books) to zdecydowanie więcej niż tylko książka kucharska - niezwykłe historie inspirowane jedzeniem i winem autor opowiada z prawdziwą pasją i swadą. Zanim osiedlił się w Polsce, otworzył na Kaszubach hotel Kania Lodge i założył Wine Express - pierwszą w kraju wysyłkową firmę winiarską - John Borrell pracował jako korespondent wojenny dla magazynu "Time". W ostatnim okresie swojej kariery był szefem redakcji tego pisma na Europę Wschodnią i Bałkany, relacjonując upadek komunizmu. O tym czasie i pracy dziennikarskiej, dzięki której trafił do Azji, Afryki, Ameryki Łacińskiej i na Bliski Wschód, pisze we wspomnieniowej książce "Przebłysk słońca". Ukazała się ona po wcześniejszej autobiografii, "Nad Jeziorem Białym", w której autor relacjonuje dobre i gorsze chwile podczas budowy hotelu. W recenzji tej książki opublikowanej przez londyński "The Spectator" wielokrotnie nagradzana pisarka Anne Applebaum nazwała Borrella "kaszubskim Don Kichotem", doceniając rolę, jaką odegrał w procesie transformacji i przejścia do demokracji i kapitalizmu w Europie Wschodniej. W "Kania na talerzu" Borrell relacjonuje kulinarne przygody, jakie wraz z żoną przeżyli w swoim kaszubskim hotelu i innych zakątkach świata.

Przeczytaj też: John Borrell. Mógł wybrać świat, wybrał Kaszuby

  • "Naiwna" Moniki Koszewskiej
  • "Naiwna" Moniki Koszewskiej

"Naiwna" Moniki Koszewskiej



"Naiwna" (wyd. 1PUNKT Sp. z o.o.) to kolejna książka Moniki Koszewskiej inspirowana życiem. Tym razem główna bohaterka, Małgorzata, choć jest inteligentną studentką anglistyki, daje się omotać mężczyźnie, który z dżentelmena zmienia się w oprawcę. Bita i poniżana godzi się zostać jego żoną i urodzić jego dziecko, choć wie, że wiąże się z kłamcą. Dlaczego to robi? Bo wstydzi się być samotną matką i chce, żeby jej córka miała ojca. A może po prostu jest naiwna? Dlaczego Euzebiusz wytypował ją na surogatkę i czy molestowanie seksualne, którego doświadczył w dzieciństwie od ojca Małgorzaty, tak bardzo odmieniło jego życie i stosunek do Kościoła? Czy los da Małgorzacie szansę na powrót do normalności, czy pozwoli, by zło triumfowało? Tak jak w poprzednich książkach Moniki Koszewskiej narracja w powieści jest pierwszoosobowa, co sprawia, że czytelnik utożsamia się z bohaterką i przeżywa jej rozterki.

Recenzje książek z Trójmiasta


Na koniec jak zawsze przedstawiamy rekomendacje wydawców i bibliotekarzy.

Wydawca poleca



Tytuł: "Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta"
Autor: Anna Sobecka
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

"Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta" Anna Sobecka "Obrazowanie natury w nowożytnym Gdańsku. O kulturze kolekcjonerskiej miasta" Anna Sobecka
- Od początku nowożytności zaczynają w Gdańsku powstawać kolekcje prywatne. Aż do XIX wieku domy przede wszystkim uczonych mieszczan gdańskich zapełniają się ozdobnymi naczyniami, cennymi tkaninami, trofeami myśliwskimi, bronią, a także obrazami, rysunkami i grafikami oraz - zbieranymi z nie mniejszą pasją - naturaliami. W owym czasie zainteresowanie przedmiotami kolekcjonerskimi różnego typu stało się jednym z wyznaczników kultury miasta - dowiemy się tego z książki, która została nagrodzona Nagrodą Komitetu Badań o Sztuce PAN 2022. Jej autorka - Anna Sobecka - jest historyczką sztuki, nauczycielką akademicką i kuratorką od 2014 roku związaną z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowo zajmuje się sztuką nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego. Specjalizuje się też w badaniu przedmiotów artystycznych tworzonych z bursztynu. Fascynuje ją historia kolekcjonerstwa, współczesne wystawiennictwo oraz sztuka w przestrzeni społecznej - informuje wydawca.

Bibliotekarz poleca



"Tczewski stos" Alois Jirásek (tł. Mariola Guzy) "Tczewski stos" Alois Jirásek (tł. Mariola Guzy)
Tytuł: "Tczewski stos"
Autor: Alois Jirásek
Tłumacz: Mariola Guzy
Wydawnictwo: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie

- Napisana w 1891 r. przez Aloisa Jiráska (1851-1930) - czeskiego pisarza i dramaturga, autora książek historycznych, traktowanego w Czechach jak w Polsce Henryk Sienkiewicz - opowieść "Tczewski stos" po ponad 130 latach doczekała się tłumaczenia na język polski. Autor podjął w niej temat wojny Polski z Krzyżakami w latach 1431-1435, koncentrując się na wydarzeniach z sierpnia 1432 r. na Pomorzu Gdańskim. Bohaterami są czescy radykalni husyci, tzw. sierotki, którymi dowodził Jan Čapek z Sán, współpracujący i walczący z Polakami przeciw rycerzom i najemnikom krzyżackim. Uczestniczyli oni m.in. w nieudanym oblężeniu Chojnic i w bitwie o Tczew. W efekcie walk siły rycerzy zakonnych spustoszyły Tczew i okolice Gdańska, a następnie koło Oliwy (około 4 września) dotarli do Morza Bałtyckiego. Skutki wojny na ziemi pomorskiej były tak dotkliwe, że, według Krzyżaków pozostało na tym obszarze jedynie 14 niezniszczonych wsi - rekomenduje Iwona Joć-Adamkowicz, kierownik Działu Regionalnego - starszy kustosz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Konkurs zakończony

Książki "Kania na talerzu" Książki "Kania na talerzu"
pytanie otwarte

zakończony 05.01

Książki "Kania na talerzu"

Rozdaliśmy

4 nagrody

Szczegóły konkursu

Książkami nagrodzimy najciekawsze naszym zdaniem odpowiedzi na zagadnienie konkursowe.

Czas trwania konkursu

4.01.2023 g. 14:00 - 5.01.2023 g. 14:00

Nadesłano 39 odpowiedzi

Zwyciezcy

Karolina S., Ewa S., Grzegorz B., Maria C.

Zobacz nagrodzone odpowiedzi

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (20)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Kultura wzmacnia. kultura krzepi! Bałtyckie Perły Kultury

warsztaty, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do kości płaskich u człowieka zaliczamy:

 

Najczęściej czytane