Wiadomości

stat

Niszczy miny i zdobywa nagrody. "Głuptak" doceniony przez MON

"Głuptak" atakuje minę ładunkiem kumulacyjnym o masie 1,2 kilograma. Może przemieszczać się z maksymalną prędkością do 3 m/s. To oznacza, że w 10 minut jest w stanie zniszczyć cel oddalony o 400 metrów.
"Głuptak" atakuje minę ładunkiem kumulacyjnym o masie 1,2 kilograma. Może przemieszczać się z maksymalną prędkością do 3 m/s. To oznacza, że w 10 minut jest w stanie zniszczyć cel oddalony o 400 metrów. mat. prasowe

"Głuptak" to zdalnie sterowany pojazd podwodny służący do wykrywania i niszczenia min, stworzyli go naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Za to osiągnięcie zespół pod przewodnictwem prof. Lecha Rowińskiego został wyróżniony przez Ministerstwo Obrony Narodowej.Wynalazek pracowników Politechniki Gdańskiej został wyróżniony za "najlepszy patent uzyskany w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych" w V Konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności.

System obrony przeciwminowej OPM, któremu Ministerstwo Obrony Narodowej nadało kryptonim "Głuptak" to mały, zdalnie sterowany pojazd podwodny, bardzo podobny do torpedy.

- Nasz "Głuptak" spełnia wszystkie wymagania wobec tego typu urządzeń, a dodatkowo posiada obrotową głowicę, która pomaga w celowaniu w miny morskie. Używając naszego pojazdu można celować w bok, podczas gdy wszystkie konkurencyjne urządzenia umożliwiają kierowanie tylko na wprost - podkreśla prof. Lech Rowiński, który przewodniczy zespołowi pracującemu nad wynalazkiem.
"Głuptak" atakuje minę ładunkiem kumulacyjnym o masie 1,2 kilograma. Pojazd napędzany jest czterema śrubami. Może przemieszczać się z maksymalną prędkością do 3 m/s. To oznacza, że w 10 minut jest w stanie zniszczyć cel oddalony o 400 metrów.

- Ponadto nasz pojazd ma zdolność do działania w warunkach silnych prądów. To jedyne rozwiązanie dostosowane do pracy w prądzie do 2 m/s. Materiał wybuchowy przechowywany jest poza nośnikiem. Dzięki tym walorom, "Głuptak" nadaje się do wszystkich rodzajów misji - dodaje.
To nie pierwszy tego typu wynalazek naukowców z Politechniki Gdańskiej. Opracowany przez nich system obrony przeciwminowej "Ukwiał" jest wykorzystywany na okrętach Marynarki Wojennej RP od 1999 roku.

Opinie (57) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kolor kwiatów pachnącego groszku zależy od: