Wiadomości

Niszczy miny i zdobywa nagrody. "Głuptak" doceniony przez MON

"Głuptak" atakuje minę ładunkiem kumulacyjnym o masie 1,2 kilograma. Może przemieszczać się z maksymalną prędkością do 3 m/s. To oznacza, że w 10 minut jest w stanie zniszczyć cel oddalony o 400 metrów.
"Głuptak" atakuje minę ładunkiem kumulacyjnym o masie 1,2 kilograma. Może przemieszczać się z maksymalną prędkością do 3 m/s. To oznacza, że w 10 minut jest w stanie zniszczyć cel oddalony o 400 metrów. mat. prasowe

"Głuptak" to zdalnie sterowany pojazd podwodny służący do wykrywania i niszczenia min, stworzyli go naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Za to osiągnięcie zespół pod przewodnictwem prof. Lecha Rowińskiego został wyróżniony przez Ministerstwo Obrony Narodowej.Wynalazek pracowników Politechniki Gdańskiej został wyróżniony za "najlepszy patent uzyskany w wyniku realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych" w V Konkursie na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności.

System obrony przeciwminowej OPM, któremu Ministerstwo Obrony Narodowej nadało kryptonim "Głuptak" to mały, zdalnie sterowany pojazd podwodny, bardzo podobny do torpedy.

- Nasz "Głuptak" spełnia wszystkie wymagania wobec tego typu urządzeń, a dodatkowo posiada obrotową głowicę, która pomaga w celowaniu w miny morskie. Używając naszego pojazdu można celować w bok, podczas gdy wszystkie konkurencyjne urządzenia umożliwiają kierowanie tylko na wprost - podkreśla prof. Lech Rowiński, który przewodniczy zespołowi pracującemu nad wynalazkiem.
"Głuptak" atakuje minę ładunkiem kumulacyjnym o masie 1,2 kilograma. Pojazd napędzany jest czterema śrubami. Może przemieszczać się z maksymalną prędkością do 3 m/s. To oznacza, że w 10 minut jest w stanie zniszczyć cel oddalony o 400 metrów.

- Ponadto nasz pojazd ma zdolność do działania w warunkach silnych prądów. To jedyne rozwiązanie dostosowane do pracy w prądzie do 2 m/s. Materiał wybuchowy przechowywany jest poza nośnikiem. Dzięki tym walorom, "Głuptak" nadaje się do wszystkich rodzajów misji - dodaje.
To nie pierwszy tego typu wynalazek naukowców z Politechniki Gdańskiej. Opracowany przez nich system obrony przeciwminowej "Ukwiał" jest wykorzystywany na okrętach Marynarki Wojennej RP od 1999 roku.

Opinie (57) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ssaki żyją w Bałtyku?