• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Noc idei. Cyrkulacje idei

Noc Idei Więcej? | La Nuit des idées <<>> 2023
Sofitel Grand Sopot 30 marca (czwartek) 18:30
Goyki 3 Art Inkubator 31 marca ( piątek ) 17:00
[DESCRIPTION EN FRANÇAIS CI-DESSOUS]

maj 22-24

środa - piątek

Sopot,
bilety 1390 - 2490 zł
przedsprzedaż 1190 - 2190 zł
paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
Noc Idei jest coroczną okazją do debaty o najważniejszych wyzwaniach współczesnego świata. Odbywa się regularnie od 2016 roku, obecnie w 182 miastach w 115 krajach także, już po raz ósmy, w Polsce.

Tegoroczny temat Nocy Idei Więcej? na rok przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu, nawiązuje do motta olimpijskiego. Proponuje zakwestionowanie logiki akumulacji i konsumpcji jako sił napędowych współczesnego świata, zwłaszcza w obliczu postępujących zmian klimatu. Zachęca do podjęcia refleksji nad wpływem przyspieszonego rozwoju i zintensyfikowanego trybu życia na nasze ekosystemy.

Po dwóch edycjach online chcemy wrócić do spotkania na żywo, które pozwoli poczuć w pełni charakter tego wydarzenia. Instytut Francuski w Polsce wspólnie z Goyki 3 Art Inkubatorem proponują wieczór refleksji, debat i wymiany myśli skupionych na epoce antropocenu.

30 marca o 18:30 spotykamy się w Sofitel Grand Sopot, aby wysłuchać dwóch paneli dyskusyjnych, które na różny sposób podejmą tę tematykę.

Jak odnowić relację z naturą?, czyli o przeszłości i teraźniejszości rozmawiać będą:
Filip Springer, reporter, fotograf, autor książek
Grégory Quenet, historyk środowiska naturalnego
Philippe Rahm, architekt i badacz architektury

Innowacje dla środowiska o przyszłości opowiedzą:
Claude Grison, chemiczka, laureatka nagrody Europejskiego Wynalazcy 2022
Szymon Bujalski- autor książki Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata , dziennikarz, prowadzi profil Dziennikarz dla klimatu
Moderatorem debat będzie redaktor Michał Nogaś.

O 21:00 wieczór zakończy koncert fortepianowy Romana Wróblewskiego.
Debaty będą transmitowane na żywo na Facebooku Goyki 3 Art Inkubator i Instytut Francuski / Institut français de Pologne à Varsovie.

Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne na żywo i online. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spotkanie obowiązują zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/nocidei2023

31 marca, o godz. 17.00 w sali kominkowej Goyki 3 Art Inkubatora odbędzie się rozmowa Anety Kyzioł z reżyserką i dramaturżką rumuńską Gianiną Cărbunariu. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski. Wstęp wolny.

Więcej informacji na stronach internetowych organizatorów:
https://www.institutfrancais.pl/pl/wydarzenia/noc-idei-2023
https://goyki3.pl/2023/03/01/noc-idei-cyrkulacje-idei/

Noc Idei 2023 w Polsce organizują Instytut Francuski w Polsce i Goyki 3 Art Inkubator w Sopocie.
Partnerami projektu są Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasada Szwajcarii, Présence Suisse, Sofitel Grand Sopot i Instytut Francuski w Paryżu.
Organizatorzy dziękują za wsparcie Sofitel Grand Sopot.

Filip Springer, reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji Herodot im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Gregory Quenent, jeden z pionierów historii środowiska i nauk humanistycznych we Francji. Od 2012 roku  jest pierwszym i jedynym profesorem historii środowiska we Francji na Uniwersytecie Saint-Quentin-en-Yvelines w Wersalu (Paryż-Saclay). Założyciel Francuskiej Platformy Humanistyki Środowiskowej, zorganizował VIII Kongres Europejskiego Towarzystwa Historii Środowiska w Wersalu w 2015 roku.

Philippe Rahm, urodzony w 1976 roku szwajcarski architekt, wykładowca, dyrektor biura  Philippe Rahm architectes z siedzibą w Paryżu we Francji. W swoich pracach zajmuje się miedzy innymi wpływem klimatu na formę, zrównoważonym rozwojem. W 2002 roku Rahm został wybrany do reprezentowania Szwajcarii na 8. Biennale Architektury w Wenecji we Włoszech. Był także jednym z dwudziestu międzynarodowych architektów wybranych na Biennale w Wenecji w 2008 roku, którego kuratorem był Aaron Betsky . Obecnie wykłada w ENSAV, narodowej szkole architektury w Wersalu.

Michał Nogaś, dziennikarz prasowy i radiowy. W latach 2000-2016 był związany z Programem III Polskiego Radia. Obecnie w dziale kultury Gazety Wyborczej. Rozmawia z pisarzami z całego świata, poleca książki, prowadzi spotkania. Tata Jagody.

Gianina Cărbunari, dramatopisarka, reżyserka, urodzona w 1977 r. Wyraźna osobowość światowej sceny teatralnej, m. in. współzałożycielka grupy dramAcum, popularyzującej niezależną twórczość młodych rumuńskich autorów. Sławę zyskała dzięki zaangażowanym społecznie sztukom Stop the Tempo! i Kebab. Reżyserka współpracuje z ważnymi teatrami i festiwalami w Rumunii i za granicą, jej sztuki są tłumaczone, wystawiane i grane w ponad piętnastu językach. Za oryginalność reżyserską Gianina Cărbunariu otrzymała liczne nagrody, w tym Nagroda Uniter (Unii Teatrów Rumuńskich) za najlepsze przedstawienie w 2014 roku Na sprzedaż, Jesienią 2019 roku państwo francuskie przyznało jej Order Kawalera Sztuki i Literatury.

Aneta Kyzioł, studiowała Wiedzę o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie i podyplomowe dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała w branżowej prasie teatralnej. W tygodniku Polityka pracuje od 2004 r., jest zastępczynią kierownika działu kultury, pisze głównie o teatrze i telewizji.

Claude Grison, profesor CNRS (Narodowe Centrum Badań Naukowych), dyrektorka Laboratorium Chemii Bioinspirowanej i Innowacji Ekologicznych, członkini Europejskiej Akademii Nauk. Opracowała metodę Ecocatalyse®, która pozwala na rekultywację zanieczyszczonego środowiska za pomocą roślin. Jej działalność badawcza doprowadziła do powstania dwóch firm, Bioinspir i Laboratoires Bioprotection. Autorka licznych publikacji i książek oraz 45 patentów. Jej prace zostały wyróżnione 13 nagrodami naukowymi, w tym Nagrodą Europejskiego Wynalazcy 2022.

Szymon Bujalski prowadzi profil Dziennikarz dla klimatu, który obserwuje ponad 25 000 osób na Facebooku i ponad 55 000 osób na Instagramie. Autor książki Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata. Przez kilkanaście lat związany z łódzkim oddziałem Wyborczej. Obecnie współpracuje z kilkoma portalami, m.in. Nauką o Klimacie, Interią, Wirtualną Polską i Onetem, prowadzi stronę Ziemia na Rozdrożu. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. Zaangażowany w tematykę zmiany klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt. Prywatnie weganin żyjący bez samochodu, który lubi ubierać się w second handzie.

Informacja o biletach

zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/nocidei2023

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie drzewa można spotkać w polskich lasach liściastych?

 

Najczęściej czytane