• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Noc z Perseidami. Dziś po zmierzchu warto spojrzeć w niebo

Piotr Kallalas
12 sierpnia 2022, godz. 07:00 
Opinie (82)
Perseidy najlepiej obserwować z zaciemnionych miejsc, gdzie nie dochodzą światła latarni. Perseidy najlepiej obserwować z zaciemnionych miejsc, gdzie nie dochodzą światła latarni.

Dziś w nocy będzie miało miejsce maksimum aktywności roju Perseidów, które - o ile bezchmurna pogoda dopisze - dostarczą niezwykłych obserwacji. Możemy spodziewać się nawet 100 meteorów w ciągu godziny, choć tym razem oglądanie nieco utrudni pełnia Księżyca.Czy będziesz obserwować w tym roku Perseidy?

Przed nami najbardziej spektakularna noc w roku, która przyciąga nie tylko miłośników astronomii, ale wszystkich lubiących co jakiś czas spojrzeć w zaciemnione niebo i uchwycić "spadającą gwiazdę". Perseidy oglądamy bowiem nieuzbrojonym okiem - nie potrzeba teleskopu czy lornetki - które wręcz zawężają nam pole obserwacji. Wystarczy położyć się na kocu i czekać na... no właśnie na co?

- Mówimy, że obserwujemy spadające gwiazdy, ale tak naprawdę nie ma to nic wspólnego z gwiazdami. Mamy do czynienia z rojem meteorów, które zdają się wybiegać z konstelacji Perseusza. Są to drobinki wielkości ziarenek piasku pozostawione przez kometę Swifta-Tuttle'a, która zbliża się do słońca raz na 133 lata. Podczas takiego zbliżenia parujące jądro komety pozostawia na swojej orbicie drobiny gazu i pyłu. Co roku w momencie przecięcia z orbitą ziemską drobiny te wpadają w ziemską atmosferę i spalają się w niej, pozostawiając po sobie te charakterystyczne ślady - mówi Magdalena Więcek-Olszewska, specjalista ds. edukacji astronomicznej z Hevelianum.
W nocy z 12 na 13 sierpnia mamy do czynienia z maksimum roju i tym samym możemy liczyć na obserwację nawet 100 meteorów w ciągu godziny. Natomiast Perseidy "spadają" praktycznie od połowy lipca do połowy sierpnia.

Perseidy. Gdzie wypatrywać, gdzie obserwować?Perseidów, jak sama nazwa wskazuje, powinniśmy wypatrywać w okolicach gwiazdozbioru Perseusza, który pod względem wielkości, jest jedną z większych konstelacji nieba północnego. Łzy św. Wawrzyńca będą przelatywać z wnętrza gwiazdozbioru i kierować się w przeciwną stronę konstelacji.

- Każde miejsce do obserwacji jest dobre, choć im ciemniej, tym lepiej. W tym roku niestety przeszkadzać będzie nam księżyc w pełni, który dodatkowo rozjaśni niebo - wskazuje Magdalena Więcek-Olszewska.
Warto dodać, że od wczesnych godzin wieczornych szereg wydarzeń organizuje Centrum Hevelianum, gdzie co roku można nie tylko obserwować "spadające gwiazdy", ale również wziąć udział w szeregu warsztatów i aktywności.

Z kolei w Gdyni wielka obserwacja jest zaplanowana w okolicach Mola Południowego. Centrum Nauki Experyment, Rada Dzielnicy Śródmieście oraz Uniwersytet Morski zapraszają na wydarzenie "Mniej światła, więcej gwiazd", podczas którego uczestnicy będą oglądać niebo przez teleskopy i lornetki oraz wezmę udział w eksperymentach i pokazach naukowych.

Wydarzenia

Mniej światła, więcej gwiazd

spotkanie, sesja naukowa, warsztaty

Nocne Podglądanie Wszechświata

w plenerze, widowisko / show, spotkanie

Miejsca

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (82)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Infoshare 2022

konferencja

VIII Ogólnopolska Konferencja BeZee

konferencja

Konferencja historyczna

konferencja

Ogłoszenia polecane

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Lis spokrewniony jest z:

 

Najczęściej czytane