• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe laboratorium i miejsce relaksu dla studentów za 2 mln zł

ws
25 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
W sali 115 powstało nowoczesne laboratorium. Trwa jego doposażanie. W sali 115 powstało nowoczesne laboratorium. Trwa jego doposażanie.

W historycznym gmachu Audytorium Maximum na Politechnice Gdańskiej powstało nowoczesne laboratorium, w którym będzie realizowany m.in. jedyny w północnej Polsce program zajęć z zakresu użytkowania i poznawania środowiska LabVIEW - jednej z najnowocześniejszych platform programistycznych, z której korzystają m.in. takie ośrodki jak CERN czy NASA. Studenci do dyspozycji dostali też nową przestrzeń do nauki i wypoczynku.



W zmodernizowanym gmachu Audytorium Maximum, na dwóch poziomach, powstała przestrzeń przeznaczona dla studentów, wyposażona w meble, stoły z okablowaniem i system oświetleniowy.

- Cieszę się, że kolejny fragment budynku Gmachu Głównego znowu jest we wspaniałej formie i przybył nam trzeci dziedziniec. Jest mniejszy niż pozostałe dwa dziedzińce, ale zrobimy z niego wizytówkę uczelni. Powstanie tu piękny ogród, w którym będzie można organizować spotkania w mniejszym gronie - powiedział prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej.
Strefa dla studentów w zmodernizowanym gmachu Audytorium Maximum. Strefa dla studentów w zmodernizowanym gmachu Audytorium Maximum.

Najnowocześniejsze systemy pomiarowe



W sali nr 115 powstało nowoczesne laboratorium z 28 stanowiskami, którego wyposażenie będzie mogło być dostosowywane w zależności od realizowanego programu. Trwa jego doposażanie.

- Będziemy dążyć do maksymalizacji przestrzeni roboczej. Stawiamy na małogabarytowe systemy i minimalizację okablowania. Czekamy teraz na komputery z procesorami ósmej generacji, które zostaną ukryte za monitorami - zapowiada dr inż. Marek Chmielewski z Katedry Fizyki Ciała Stałego na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.
Z nowego laboratorium, w ramach zajęć dydaktycznych, będą korzystać przede wszystkim studenci kierunków związanych z fizyką, jak inżynieria materiałowa czy nanotechnologia. Z nowego laboratorium, w ramach zajęć dydaktycznych, będą korzystać przede wszystkim studenci kierunków związanych z fizyką, jak inżynieria materiałowa czy nanotechnologia.
Z nowego laboratorium, w ramach zajęć dydaktycznych, będą korzystać przede wszystkim studenci kierunków związanych z fizyką, jak inżynieria materiałowa (specjalność konwersja energii) czy nanotechnologia. Do ich dyspozycji, na 120 m kw., będą jedne z najnowocześniejszych systemów pomiarowych: oscyloskopy cyfrowe, arbitralne generatory wielokanałowe, układy prototypowe.

Grupy laboratoryjne będą budować układy elektroniczne, wykorzystując wzmacniacze operacyjne, zintegrowane układy cyfrowe (mikrokontrolery) o szerokim zastosowaniu i sprawdzać zbudowane układy na poziomie funkcjonalnym.

Strefa dla studentów w zmodernizowanym gmachu Audytorium Maximum. Strefa dla studentów w zmodernizowanym gmachu Audytorium Maximum.
Do laboratorium zostaną przeniesione zajęcia z LabVIEW Academy, programu kształcenia studentów w zakresie użytkowania i poznawania środowiska LabVIEW, jednej z najnowocześniejszych platform programistycznych umożliwiających obsługę systemów kontrolno-pomiarowych.

Program ten jest realizowany w ścisłej współpracy z firmą National Instruments. LabVIEW jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy współczesnego inżyniera, wykorzystywany jest przez CERN czy NASA. PG jest pierwszą i jedyną placówką w północnej Polsce realizującą program, a rynek zapotrzebowania na fachowców, którzy posiadają tego typu umiejętności jest bardzo duży.

Inwestycja kosztowała w sumie ponad 2 mln zł.
ws

Miejsca

Opinie (24)

  • Labview

    Mielismy lata temu na automatyce pg! Tylko ze wtedy nikt nie malował trawy zwlszcza chemik. Czy to oznacza uwstecznienie pg? Pic na wodę fotomontaz tak jak 80 publikacji tego samego w 80 czasopismach. Można?

    • 3 0

  • haha
    ktoś ładnie w kieszeń sobie władował siana jak za salkę jak w kafejce skasował 2 mln

    • 2 0

  • A może by samemu coś stworzyć? A nie nabijać kasę i użytkowników innym (1)

    Proponuje:
    1. na elektronice uczyć lutowania i wytrawiania płytek, od tego zacząć! gwarantuję, nie umieją
    2. na mechanicznym uczyć robienie prosto otworów - styka, resztę ogarną, otworów nie umieją, od tego należy zacząć
    3. na budownictwie wysłać na budowę na wakacje - ale do łopaty!
    4. na chemii wymagać destylować alkohol (nie umieją zwykle) - reszty się douczą

    współczesny inżynier (polski) to "artysta malarz", zero doświadczenia i pomyślunku (nie dotyczy zaoczniaków), nie dasz Autocada albo SolidWorksa to zginie
    itd.

    • 5 3

    • Oj prawda

      Tak się dzieje jak wszystko robimy w symulacjach.

      • 0 0

  • Alleluja - w końcu!

    Chociaż trochę żal tego starego klimatu, grozy przed kolokwiami z fizyki... sam zapach tego miejsca budził wspomnienia. Pewnie nie jednego pokolenia.

    • 2 0

  • Co tam laboratoria pg , awf to laboratoria, a ilu uczonych.

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Student Maritime Conference 2024

60 - 480 zł
konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jony mogą mieć ładunek:

 

Najczęściej czytane