• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe zasady olimpiad szkolnych

Iza Jopkiewicz
19 grudnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
W gimnazjach zakończył się pierwszy etap wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Tytuł laureata zapewnia zwolnienie z części egzaminu gimnazjalnego. - Zasady nie są sprawiedliwe - skarżą się uczniowie, którzy mimo wysokiej liczby punktów nie wyszli poza etap szkolny. Jeszcze w tym roku będą zmiany w regulaminach na ich korzyść

Beata Łuczak, uczennica III klasy Gimnazjum nr 24 w Gdyni, była rozgoryczona, gdy szkoła nie wytypowała jej do etapu rejonowego konkursu z chemii. - Dostałam 22 punkty na 24 możliwe i nic. Wiem, że w innych gdyńskich gimnazjach są uczniowie, którzy dostali 16 punktów i startują w rejonowym - mówi dziewczyna. - To niesprawiedliwe, przecież to nie jest konkurs szkół. Każdy uczestnik pracuje na swoje konto.

- Jestem w tej samej sytuacji, tylko z fizyki - wtóruje jej koleżanka z klasy Monika Siedlecka. - Wiem, że nasi nauczyciele interweniowali u organizatorów, ale nic z tego nie wyszło.

Brygida Maciejewska, wicedyrektor Gimnazjum nr 24, wini regulaminy konkursów:

- Zasady są twarde. Z fizyki mogłam zgłosić trzech najlepszych. Jedna osoba dostała 21 punktów, dwie - 20. Monika miała o jeden punkt mniej. W tej samej sytuacji jest Beata. Te zasady nie są sprawiedliwe. Z drugiej strony rozumiem: chodzi o to, by uczniowie z każdej szkoły mieli szanse przejść dalej. Nawet jeśli mają mniej punktów niż nasi.

Zasady jednak mają się zmienić i to jeszcze przed tegorocznymi etapami rejonowymi (większość odbędzie się w styczniu).

- W środę spotykam się z przewodniczącymi wojewódzkich komisji konkursowych, to oni przeprowadzają konkursy. Ustalimy określone progi punktowe, powyżej których przyjmiemy wszystkich. Wszystko zależy, ilu uczniów czuje się pokrzywdzonych - mówi Elżbieta Kleczyk, dyrektor wydziału kształcenia podstawowego i gimnazjalnego Pomorskiego Kuratorium Oświaty. - Informacja dotrze do szkół na początku stycznia, ale już teraz radzę gimnazjalistom: uczcie się do następnego etapu!
Gazeta WyborczaIza Jopkiewicz

Opinie (3)

  • Studia i tak ich zweryfikują

    Pamiętam jak kiedyś na olimpiadach wygrywali ci co uczyli się wszystkiego na pamięć. Poszli tacy na studia, to poodpadali na pierwszym roku, bo im powiedziano że na studiach się myśli logicznie a nie zakuwa. To że ktoś wygrywa na olimpiadach nie jest żadnym miarodajnym określeniem stanu jego wiedzy. Można ciastko mieć albo ciastko zjeść.

    • 0 0

  • Sprawiedliwie to nie znaczy po równo!

    Uważam, że dotychczasowy regulamin, gdzie do dalszego etapu awansują automatycznie trzy najlepsze osoby z danej szkoły jest skandaliczny. W praktyce oznacza to, ze przeciętny uczeń w słabej szkole awansuje a dobry uczeń w lepszej szkole nie. W zasadzie można nawet teoretycznie wyobrazić sobie sytuacje, gdzie z jakiejś szkoły startują cztery osoby i trzy na pewno maja zapewniony awans. Jeżeli chcemy dowartościować naprawdę zdolnych to pozwólmy im rywalizować na tym samymj poziomie. Przecież zadania wszyscy rozwiązują te same. Inaczej by to wyglądało, gdyby chodziło tylko o prestiż, ale tu się zdobywa punkty decydujące o dostani sie do liceum, a to oznacza, że kuratorium stosuje nieuczciwe metody!

    • 0 0

  • Kuratorium

    Ludzie otwórzcie oczy! Przecież nami rządzą nieudacznicy! Ile rozważnych osób pcha się w takie bagno po układach! Tylko prymitywne osoby ustalają tak bzdurne przepisy! A Kleczykowa to nie ta z jakiegoś serialu telewizyjnego?! Chyba tak bo jakoś taka podobna w myśleniu!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Nowe Trendy w Turystyce

399 zł
konferencja

Konferencja Marketing w Kulturze 2024 (3 opinie)

(3 opinie)
konferencja

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Fale morskie powstają na Bałtyku w wyniku:

 

Najczęściej czytane