Wiadomości

Nowe zasady po powrocie do szkoły: GIS przygotowuje wytyczne

Ostateczna decyzja o powrocie do szkoły zapadnie na tydzień lub dwa przed 1 września.
Ostateczna decyzja o powrocie do szkoły zapadnie na tydzień lub dwa przed 1 września. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Nie będzie mierzenia temperatury przed wejściem, maseczek i rękawiczek na lekcjach, ani pojedynczych ławek - według wstępnych założeń GIS powrót we wrześniu do szkół ma się obyć bez większych obostrzeń. Jak poinformowało Ministerstwo Edukacji, resort z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowuje wytyczne epidemiologiczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r.Czy możliwe jest zachowanie bezpiecznych zasad w szkołach w czasie epidemii koronawirusa?

myślę, że tak 22%
raczej nie, uczniowie i szkoły nie będą przestrzegać takich zasad jak powinny 33%
zdecydowanie nie 45%
zakończona Łącznie głosów: 1901
"Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera i ministra edukacji narodowej przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych od września. Stworzymy również przepisy, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół. Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia lub życia uczniów oraz nauczycieli, dyrektor szkoły, po uzyskaniu zgody powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł szybko zareagować. W tej chwili pracujemy nad odpowiednimi regulacjami prawnymi w tym zakresie" - czytamy w komentarzu MEN dla PAP do wypowiedzi wiceministra zdrowia Waldemara Kraski.
Czytaj też: Naukowcy zbadali, jak zdalne nauczanie wpłynęło na nasze życie

Wczoraj wiceminister zdrowia pytany o powrót do szkoły powiedział, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie więc na tydzień lub dwa przed 1 września.

Prace na tym, by przygotować szkoły i nowe zasady na stacjonarna naukę już trwają.

"Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które powstają w szkolnych murach" - czytamy w oświadczeniu MEN.

Kursy przygotowujące do egzaminów


Co czeka uczniów po powrocie?Wstępne ustalenia GIS ws. wytycznych po powrocie do stacjonarnej nauki mówią o braku konieczności noszenia maseczek i rękawiczek przez uczniów w czasie lekcji. Nie będzie także pojedynczych ławek, czy obowiązku masowego mierzenia temperatury. Szczegóły nowych przepisów epidemiologicznych poznamy prawdopodobnie w połowie sierpnia.

Na pewno konieczne będzie też częste mycie rąk, wietrzenie sal czy organizowanie jak największej liczby zajęć na powietrzu.

Według wstępnych założeń GIS powrót we wrześniu do szkół ma się obyć bez większych obostrzeń.
Według wstępnych założeń GIS powrót we wrześniu do szkół ma się obyć bez większych obostrzeń. fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl
RMF FM podaje, że od września szkoły będą wdrażać procedury szybkiego powiadamiania rodziców o ewentualnej infekcji dziecka. W takiej sytuacji uczeń powinien być odizolowany, a odebrać będzie musiał go rodzic. Kontakt z rodzicami ma być utrzymywany za pomocą gorącej linii.

Według przepisów, nad którymi pracuje resort edukacji, większe uprawnienia mają otrzymać też dyrektorzy. To oni w sytuacji, kiedy w placówce pojawią się przypadki zakażenia koronawirusem - po zasięgnięciu opinii sanepidu i kuratora - będą decydować o zamknięciu szkoły i przejściu na zdalne nauczanie.

Opinie (176)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jak możesz chronić środowisko w codziennym życiu: