Wiadomości

stat

Nowoczesny Instytut Informatyki UG gotowy na rok akademicki

Zakończyła się budowa nowego Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. To tutaj już w październiku naukę rozpocznie 76 studentów nowego kierunku - informatyka o profilu praktycznym. To jeden z najnowocześniejszych instytutów w Polsce z aulami, pracowniami, laboratoriami i wyposażeniem odpowiadającym prowadzeniu badań naukowych i dydaktyce na miarę XXI wieku.Czy wybierając uczelnię wyższą, sprawdzasz, czy dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną?

nie ma to dla mnie znaczenia - liczy się poziom, a nie warunki, w jakich się naucza 24%
tak, choć elementem decydującym pozostaje poziom nauczania 41%
zdecydowanie tak - komfort i innowacyjność są dla mnie równie ważne, jak poziom nauczania 16%
nigdy nie stanąłe(a)m przed takim wyborem 19%
zakończona Łącznie głosów: 246
Cała inwestycja to koszt ok. 40 mln zł. Budowa pięciokondygnacyjnego budynku (jedna kondygnacja podziemna i cztery nadziemne) o powierzchni ok. 3912 m kw. trwała ok. półtora roku. Od października korzystać będą z niego studenci, jednak oficjalne otwarcie Instytutu Informatyki odbędzie się w listopadzie. Obiekt jest skomunikowany z istniejącym budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikiem na poziomie dwóch kondygnacji.

W budynku znajdują się sale seminaryjne i komputerowe, audytoria, gabinety dydaktyczno-naukowe oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Jest on przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak przekonują władze uczelni, pomieszczenia dydaktyczne zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt ICT umożliwiający kształcenie nowej kadry informatycznej na najwyższym światowym poziomie.

- Nowy budynek stwarza bardzo dobre warunki, to budynek ekologiczny, nowoczesny. Studenci będą mieli kontrole dostępu do pomieszczeń dzięki legitymacji. W tej chwili kupowany jest specjalny serwer, na którym będą pracowali studenci, on pojawi się na przełomie tego i przyszłego roku. Oczywiście części sprzętów jeszcze tu nie ma, ale wszystko się pojawia - komputery są montowane przez naszych pracowników - opowiada prof. dr hab. Piotr Bojarski, dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.

Praktyczna informatyka nowym pomysłem na kształcenieBudynek już od października będzie służył przede wszystkim studentom nowego kierunku - informatyka o profilu praktycznym, który został uruchomiony w roku akademickim 2019/2020. Na pierwszy rok studiów przyjęto 76 osób (docelowo ma kształcić się tu 300 osób). Program studiów powstał we współpracy z pracodawcami, a część zajęć będą prowadzić eksperci-praktycy. Studia te łączą podstawy teoretyczne z nauką wielu współczesnych języków programowania oraz nowoczesnych technologii wytwarzania aplikacji. Program nowych studiów powstał w ścisłej współpracy z pracodawcami branży IT. Efektem tej współpracy są zajęcia prowadzone częściowo przez doświadczonych specjalistów z trójmiejskich firm.

- Budowa nowoczesnego budynku Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki jest odpowiedzią na ogromne potrzeby rynku pracy w branży IT. Dzięki tej inwestycji możliwe jest prowadzenie nowego kierunku na Uniwersytecie Gdańskim - informatyki o profilu praktycznym. To inwestycja ze wszech miar potrzebna i jestem przekonany, że nasi absolwenci będą poszukiwanymi specjalistami - mówił prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Inwestycja powstała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Uroczyste otwarcie budynku odbędzie się w listopadzie 2019 roku.

Rok jubileuszowy 50-lecia Uniwersytetu GdańskiegoNowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim rozpocznie ponad 26 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych oraz 1,7 tys. nauczycieli akademickich. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła niemal 10 tys. studentów. Inauguracja roku akademickiego na UG wpisuje się w kalendarz obchodów jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego i 75-lecia gdańskich tradycji akademickich.

- W czasie tegorocznej rekrutacji na UG najpopularniejsze wśród kandydatów kierunki studiów to: kryminologia (14,98 osób na miejsce), produkcja form audiowizualnych (14,04), filologia angielska (10,85), zarządzanie instytucjami artystycznymi - spec. menedżerska (8,80), skandynawistyka (8,59), psychologia (8,07), informatyka o profilu praktycznym (7,79), wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej (7,20), sinologia (7,14). Ponad sześć osób na miejsce starało się dostać na finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie i amerykanistykę, a ponad pięć osób na miejsce na dziennikarstwo i komunikację społeczną, administrację oraz informatykę o profilu ogólnoakademickim - mówił dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, prorektor ds. studenckich.
Oferta uczelni na rok akademicki 2019/2020 to 87 kierunków studiów, w tym osiem nowych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. UG proponuje także kształcenie w szkołach doktorskich oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych.

Nowe kierunki studiów w roku akademickim 2019/2020 to informatyka o profilu praktycznym, zarządzanie instytucjami służby zdrowia, produkcja form audiowizualnych, ubezpieczenia, telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia (health care technology), geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS, geografia fizyczna z geoinformacją, criminology and criminal justice.

Opinie (78) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Do kości płaskich u człowieka zaliczamy: