• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowoczesny Instytut Informatyki UG gotowy na rok akademicki

Wioleta Stolarska
27 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.

Zakończyła się budowa nowego Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. To tutaj już w październiku naukę rozpocznie 76 studentów nowego kierunku - informatyka o profilu praktycznym. To jeden z najnowocześniejszych instytutów w Polsce z aulami, pracowniami, laboratoriami i wyposażeniem odpowiadającym prowadzeniu badań naukowych i dydaktyce na miarę XXI wieku.



Czy wybierając uczelnię wyższą, sprawdzasz, czy dysponuje nowoczesną bazą dydaktyczną?

Cała inwestycja to koszt ok. 40 mln zł. Budowa pięciokondygnacyjnego budynku (jedna kondygnacja podziemna i cztery nadziemne) o powierzchni ok. 3912 m kw. trwała ok. półtora roku. Od października korzystać będą z niego studenci, jednak oficjalne otwarcie Instytutu Informatyki odbędzie się w listopadzie. Obiekt jest skomunikowany z istniejącym budynkiem Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki łącznikiem na poziomie dwóch kondygnacji.

W budynku znajdują się sale seminaryjne i komputerowe, audytoria, gabinety dydaktyczno-naukowe oraz pomieszczenia biurowe i socjalne. Jest on przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak przekonują władze uczelni, pomieszczenia dydaktyczne zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt ICT umożliwiający kształcenie nowej kadry informatycznej na najwyższym światowym poziomie.

- Nowy budynek stwarza bardzo dobre warunki, to budynek ekologiczny, nowoczesny. Studenci będą mieli kontrole dostępu do pomieszczeń dzięki legitymacji. W tej chwili kupowany jest specjalny serwer, na którym będą pracowali studenci, on pojawi się na przełomie tego i przyszłego roku. Oczywiście części sprzętów jeszcze tu nie ma, ale wszystko się pojawia - komputery są montowane przez naszych pracowników - opowiada prof. dr hab. Piotr Bojarski, dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG.
  • Konferencja prasowa w nowym budynku Instytutu Informatyki UG.
  • Goście
  • Dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy uniwersytetu Gdańskiego

Praktyczna informatyka nowym pomysłem na kształcenie



Budynek już od października będzie służył przede wszystkim studentom nowego kierunku - informatyka o profilu praktycznym, który został uruchomiony w roku akademickim 2019/2020. Na pierwszy rok studiów przyjęto 76 osób (docelowo ma kształcić się tu 300 osób). Program studiów powstał we współpracy z pracodawcami, a część zajęć będą prowadzić eksperci-praktycy. Studia te łączą podstawy teoretyczne z nauką wielu współczesnych języków programowania oraz nowoczesnych technologii wytwarzania aplikacji. Program nowych studiów powstał w ścisłej współpracy z pracodawcami branży IT. Efektem tej współpracy są zajęcia prowadzone częściowo przez doświadczonych specjalistów z trójmiejskich firm.

- Budowa nowoczesnego budynku Instytutu Informatyki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki jest odpowiedzią na ogromne potrzeby rynku pracy w branży IT. Dzięki tej inwestycji możliwe jest prowadzenie nowego kierunku na Uniwersytecie Gdańskim - informatyki o profilu praktycznym. To inwestycja ze wszech miar potrzebna i jestem przekonany, że nasi absolwenci będą poszukiwanymi specjalistami - mówił prof. dr hab. Jerzy Piotr Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.
Inwestycja powstała w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Uroczyste otwarcie budynku odbędzie się w listopadzie 2019 roku.

  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.
  • Nowoczesny Instytut Informatyki UG rusza od października.

Rok jubileuszowy 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego



Nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim rozpocznie ponad 26 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych oraz 1,7 tys. nauczycieli akademickich. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła niemal 10 tys. studentów. Inauguracja roku akademickiego na UG wpisuje się w kalendarz obchodów jubileuszu 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego i 75-lecia gdańskich tradycji akademickich.

- W czasie tegorocznej rekrutacji na UG najpopularniejsze wśród kandydatów kierunki studiów to: kryminologia (14,98 osób na miejsce), produkcja form audiowizualnych (14,04), filologia angielska (10,85), zarządzanie instytucjami artystycznymi - spec. menedżerska (8,80), skandynawistyka (8,59), psychologia (8,07), informatyka o profilu praktycznym (7,79), wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej (7,20), sinologia (7,14). Ponad sześć osób na miejsce starało się dostać na finanse i rachunkowość, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie i amerykanistykę, a ponad pięć osób na miejsce na dziennikarstwo i komunikację społeczną, administrację oraz informatykę o profilu ogólnoakademickim - mówił dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG, prorektor ds. studenckich.
Oferta uczelni na rok akademicki 2019/2020 to 87 kierunków studiów, w tym osiem nowych na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich. UG proponuje także kształcenie w szkołach doktorskich oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych na studiach podyplomowych.

Nowe kierunki studiów w roku akademickim 2019/2020 to informatyka o profilu praktycznym, zarządzanie instytucjami służby zdrowia, produkcja form audiowizualnych, ubezpieczenia, telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia (health care technology), geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS, geografia fizyczna z geoinformacją, criminology and criminal justice.

Miejsca

Opinie (79) 2 zablokowane

  • paranoja (2)

    wokół kampusu zbudowali płot za 2mln zł. Po prostu dostają za dużo pieniędzy z naszych podatków, Zwykłe złodziejstwo.

    • 7 10

    • (1)

      Gdyby nie było płotu, to koszty napraw szkód, wyrządzonych nocami przez lokalnych podatników, pewnie już by te 2 mln złotych przekroczyły. Poza tym, tam uczy się i pracuje masa ludzi, musi być jakaś kontrola nad tym, co się dzieje na terenie.

      • 5 5

      • No właśnie masa.

        A masa szkodzi jakości. Zwlaszcza masa ludzi. Lepiej jest na uczelniach, które są kameralne i stawiają na wysoki poziom kształcenia.

        • 2 2

  • Spady z eti

    Czy nie?

    • 8 12

  • Czytam i czytam (1)

    i nie wierze. Skończyłem INF na UG. Ta spektakularna przepychanka pomiędzy ETI a inf z UG? Ludzie czas dorosnąć! Pracuje z ludźmi po PG, po UG, po WSB i jakie to ma znaczenie? Skoro potem i tak pracujemy razem i jesteśmy na tym samym poziomie bądź podobnym poziomie, a jak ktoś uważa, że jest lepszy to co tu jeszcze robi? Dolina krzemowa stoi otworem.

    Mówicie o słabym poziomie nauczania? Chcecie lepszego? Nie ma problemu. Kilkaset metrów od kampusu jest Olivia Business Center, Alechmia i Arkońska Businnes Park. Pracuje tam mnóstwo programistów - praktyków, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie. Dlaczego oni nie uczą na uczelni?

    A no dlatego w Polsce w obszarze IT pozostanie po studiach na uczelni to trochę wolontariat. Zaraz ktoś powie, że w IT się poprzewracało w ...... Prawda jest taka, że studenci mają wybór: stypendium 1,5 tyś na studiach doktoranckich lub 3 tyś na start w jednej z firm i perspektywę 10-15 tyś w ciagu najbliższych 10 lat.

    Sam się zastanawiałem nad pozostaniem na uczelni na studia doktoranckie ale wygrał zdrowy rozsądek.

    Jeżeli chcemy światowy poziom nauczania to potrzebujemy więcej młodych ludzi, którym się chce.
    Młodych ludzi, którym się chce coś odkrywać i dzielić się swoją wiedzą jest dużo więcej niż ta niewielka garstka ludzi, którzy chyba tylko z własnych ambicji i jakiś pobudek ideologicznych pozostają na studia doktoranckie. Wielki szacun dla was!

    Potrzebujemy takich zmian aby ludzie, którzy są kilkaset metrów dalej zainteresować rozwojem nad rzeczami inowacyjnymi i nad dzieleniem się swoją wiedzą w środowisku akademickim.

    Tak blisko a jednak tak daleko.

    • 21 1

    • "Jeżeli chcemy światowy poziom nauczania"

      To potrzebujemy zadań na takim poziomie. A obecnie t dziedzina kręci się wokół własnego ogona i worka kasy, który zapełniła i nie bardzo wie, co z nią zrobić.
      Kształcenie takie może zapewnić kadra, która z takimi wyzwaniami ma do czynienia. I nie jest to obsługa systemów do obsługi firm ani nawet ich budowa... Bo to juz wszystko podzielono i skonsumowano.
      Rzeczywistość nie jest tak różkowa czy kolorowe jak ekrany demo. I młodość jest tu potrzebna tylko w jednym aspekcie, bo jest entuzjastyczna i naiwna... Oraz, po prostu, niedouczona... Więc łatwo ją wpuścić w kanał.

      • 0 0

  • Studiowałem na tym wydziale... Dramat. Bezczelni profesorowie, mało inteligentni studenci, plan zajęć na infie jak 10-20 lat temu a stary budynek nadal straszy. Polecam PG.

    • 11 12

  • W tym budynku nie ma nic nowoczesnego.

    Standardowe wyposażenie, budynek wybudowany z tanich materiałów, wykończenia na bardzo słabym poziomie estetycznym. Nie wiem skąd autor wziął pomysł, że to budynek rodem z XXI wieku... Raczej późne lata 90-te, to już szybciej. Kontrola dostępu do sal dydaktycznych na kartę jest tylko w kilku pomieszczeniach.

    • 7 2

  • na Wydziale Zarządzania UG mają nowszy program Informatyki (2)

    Porownywałem właśnie programy - studia Aplikacje Informatyczne w biznesie mają program po prostu techniczny - bez silenia się na teorie matematyczne

    • 7 1

    • czyli technik... nie uwłaczając technikom... (1)

      inaczej mówiąc, proletariat dziedziny

      • 1 2

      • Czytasz to co chcesz zobaczyć

        Politechnika też ma w nazwie technikę

        • 0 0

  • Czy dobrze rozumiem: dla 75 studentow budynek za 40mln pl??? (1)

    • 5 3

    • budynki to najtańsza część nauki

      a informatyka to najtańsza z "nauk".

      • 3 0

  • A kiedy beda ogloszenia na miejsca pracy? Czy w ogole beda?

    • 2 4

  • Kasa z warunków (1)

    A na Wydziale Chemii UG dziekanka Kuma dowala waruna bo kasy nie mają !!!!

    • 2 3

    • a może tak "odporna" jesteś,

      że tylko taka motywacja do cię trafia?

      • 4 0

  • Kiedy wreszcie otworzą matematykę zaoczną na UG??

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Fizjoterpia Pediatryczna

250 zł
warsztaty, konferencja

Science Cafe. Przyszłość zapisana w genach? Epigenetyka w skali

20 zł
wykład, sesja naukowa, warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Jakie ptaki żywią się rybami?

 

Najczęściej czytane