Wiadomości

stat

Nowości na uczelniach wyższych w Trójmieście. Sprawdzamy oferty studiów

To już najwyższy czas, by przyjrzeć się ofercie uczelni oraz szkół policealnych. Sprawdzamy, z czego słyną placówki i czym chcą zachęcić do siebie kandydatów.
To już najwyższy czas, by przyjrzeć się ofercie uczelni oraz szkół policealnych. Sprawdzamy, z czego słyną placówki i czym chcą zachęcić do siebie kandydatów. fot. 123rf.com/kasto

Mechatronika, zarządzanie i inżynieria produkcji, kryminologia, produkcja form audiowizualnych, filologia angielska, prawo, bezpieczeństwo wewnętrzne czy może zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych, kosmetologia, fizjoterapia, dietetyka lub architektura wnętrz? Przyglądamy się propozycjom trójmiejskich uczelni i szkół policealnych. Podpowiadamy, co ciekawego znalazło się w ofercie, z czego słyną placówki i czym chcą zachęcić do siebie kandydatów.Czy wybrałe(a)ś już kierunek studiów?

nie, dopiero mam zamiar 11%
jeszcze nie, nie mogę się zdecydować 15%
tak, ale nie wiem, czy to dobry wybór 7%
tak, jestem pewien, że to dobry wybór 24%
nie idę na studia 43%
zakończona Łącznie głosów: 75
Czy w dobie pandemii trudno jest myśleć o przyszłości? Niekoniecznie. Mamy zdecydowanie więcej czasu, który nie tylko tegoroczny maturzysta, ale każdy, kto chce poszerzyć swoje umiejętności i myśli o dalszej edukacji, może poświęcić nie tylko na naukę, ale także na dokładne sprawdzenie ofert uczelni w Trójmieście. W poszukiwaniu najlepszego rozwiązania kierujemy się nie tylko zainteresowaniami, ale też perspektywami na zdobycie pracy oraz wysokością przyszłych zarobków. Trójmiejskie uczelnie przekonują, że jest w czym wybierać.

Politechnika Gdańska - najlepsza techniczna uczelnia badawcza w PolscePolitechnika Gdańska to czołowa uczelnia techniczna w Polsce, która w ubiegłym roku znalazła się w ścisłym gronie 10 laureatów programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza". Co więcej, w prestiżowym konkursie ministerstwa Politechnikę Gdańską uznano za najlepszą uczelnię techniczną w Polsce.

W ubiegłorocznej rekrutacji największą popularnością na Politechnice Gdańskiej cieszyły się kierunki, takie jak: zarządzenie w języku angielskim, ekonomia, gospodarka przestrzenna, mechatronika oraz zarządzanie i inżynieria produkcji. O miejsce na studiach stacjonarnych ubiegało się w sumie 26663 kandydatów. Najwięcej zgłoszeń w przeliczeniu na jedno miejsce odnotowano na kierunku zarządzanie w języku angielskim (18,3 os. na miejsce) oraz na ekonomii (17,7 os. na miejsce) na Wydziale Zarządzania i Ekonomii.

- Studia na Wydziale Zarządzania i Ekonomii to połączenie teorii z praktyką. Studenci uczestniczą w specjalnie dedykowanych dla nich specjalistycznych szkoleniach dających możliwość uzyskania certyfikatów cenionych przez pracodawców oraz realizują projekty zespołowe realizowane pod opieką pracodawców. Ważnym czynnikiem jest też realizacja kierunków w 100 proc. w języku angielskim: kierunki zarządzanie lub inżynieria danych na poziomie licencjackim/inżynierskim, a także dwa nieodpłatne kierunki magisterskie: analityka gospodarcza oraz zarządzanie międzynarodowe - które jako jedyne w Polsce zdobyły międzynarodową akredytację AMBA - mówi Paweł Jacewicz, Wydział Zarządzania i Ekonomii PG.
Uczelnia w ostatnim czasie również koncentruje się na zmianach w modelu kształcenia w związku z uzyskaniem statusu uczelni badawczej. Władze liczą, że dodatkowe dofinansowanie pozyskane w ramach konkursu IDUB i utworzenie nowych centrów badawczych pomoże przyciągnąć najzdolniejszych studentów.

Najwięcej zgłoszeń w przeliczeniu na jedno miejsce odnotowano na kierunku zarządzanie w języku angielskim (18,3 os. na miejsce) oraz na ekonomii (17,7 os. na miejsce) na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.
Najwięcej zgłoszeń w przeliczeniu na jedno miejsce odnotowano na kierunku zarządzanie w języku angielskim (18,3 os. na miejsce) oraz na ekonomii (17,7 os. na miejsce) na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. 123rf.com
- Gdańsk stał się jednym z najciekawszych kierunków przy wyborze docelowej uczelni dla maturzystów z całej Polski. Najzdolniejsi z nich coraz częściej nie trafiają już do Warszawy czy Krakowa, ale właśnie do Gdańska. Każdy z nich chce się uczyć w jak najlepszych warunkach i zdobywać wiedzę od najlepszych ekspertów, a my zamierzamy im to zapewnić - mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.
Absolwenci Politechniki Gdańskiej łatwo znajdują pracę, ich wynagrodzenie zalicza się do najwyższych w kraju i do tego są zadowoleni z wybranej uczelni. Potwierdzają to nie tylko wyniki corocznego badania losów zawodowych osób, które ukończyły studia na PG, ale i zestawienie przygotowane przez firmę Sedlak & Sedlak.

Kryminologia, produkcja form audiowizualnych i filologia angielska na Uniwersytecie GdańskimUniwersytet Gdański to dynamicznie rozwijająca się uczelnia, największa w regionie pomorskim, która łączy tradycję z nowoczesnością. Ma silną pozycję wśród naukowych liderów. Jako jedna z pięciu polskich uczelni tworzy sieć uniwersytetów europejskich - wraz z zagranicznymi partnerami tworzy konsorcjum Europejskiego Uniwersytetu Nadmorskiego.

Uczelnia dysponuje jednym z najnowocześniejszych w Polsce uniwersyteckich kampusów. W ostatnich latach, m.in. w ramach środków pozyskanych z Unii Europejskiej, powstały nowe gmachy wydziałów, pracownie, laboratoria, wyposażone w najnowszą aparaturę. Nowoczesna infrastruktura zapewnia możliwości prowadzenia badań naukowych, współpracy z gospodarką i biznesem.

W nowym roku akademickim 2020/2021 uczelnia zaplanowała powołanie nowych kierunków i specjalności, m.in. w języku angielskim: Quantum Information Technology (studia stacjonarne II stopnia) Business Informatics (specjalność na kierunku Informatyka i ekonometria - studia stacjonarne II stopnia), a także: hydrografia (studia stacjonarne I stopnia) oraz zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych (studia stacjonarne II stopnia). Zaplanowano także uruchomienie nowych form i poziomów funkcjonujących już na UG studiów, są to m.in.: modelowanie matematyczne i analiza danych (studia stacjonarne II stopnia); logopedia (studia niestacjonarne I stopnia); ubezpieczenia (studia interdyscyplinarne niestacjonarne II stopnia).

Najpopularniejsze kierunki wybierane przez kandydatów na studia w uprzednim roku akademickim to kryminologia, produkcja form audiowizualnych, filologia angielska, zarządzanie instytucjami artystycznymi, skandynawistyka i psychologia. Są to często kierunki interdyscyplinarne dające możliwości rozwoju i zdobywania wymarzonej pracy.

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu jedna z największych uczelni niepublicznych w krajuWSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni ma bogatą ofertę kształcenia, proponuje studia I stopnia licencjackie i inżynierskie oraz studia II stopnia magisterskie (które trwają 1,5 roku), a także jednolite studia pięcioletnie, studia podyplomowe i MBA oraz seminaria doktorskie.

Kierunki na WSAiB to: prawo - studia pięcioletnie, bezpieczeństwo wewnętrzne pod patronatem Komendy Głównej Policji (ze specjalnościami: kryminologia i kryminalistyka, służby specjalne i policyjne, zarządzanie kryzysowe i cyberbezpieczeństwo), administracja, zarządzanie, management (w j. angielskim), finanse i rachunkowość, logistyka, global logistics (w j. angielskim) oraz międzywydziałowe studia menedżersko-prawne.

W WSAiB studia realizowane są we współpracy z partnerami biznesowymi. Na terenie uczelni funkcjonuje sala rozpraw, w której studenci kierunku prawo wcielają się w rolę sędziego, prokuratora czy adwokata. W ubiegłym roku Wydział Prawa WSAiB zajął trzecie miejsce w kraju, a pierwsze na Pomorzu w rankingu "Dziennika Gazety Prawnej". Studenci mają zajęcia w laboratorium kryminalistycznym, na strzelnicy, w sali ćwiczeń, gdzie odbywają się warsztaty z taktyki i samoobrony.

Na terenie WSAiB funkcjonuje sala rozpraw, w której studenci kierunku prawo wcielają się w rolę sędziego, prokuratora czy adwokata (zdjęcie poglądowe).
Na terenie WSAiB funkcjonuje sala rozpraw, w której studenci kierunku prawo wcielają się w rolę sędziego, prokuratora czy adwokata (zdjęcie poglądowe). 123rf.com
- Każdego roku w WSAiB pojawiają się nowości, które są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy, biznesu, a także oczekiwań studentów. W najbliższym roku akademickim studenci kierunków prawa, administracji i bezpieczeństwa wewnętrznego będą mogli uczestniczyć w zajęciach specjalności mediacja, realizowane też będą studia II stopnia na kierunku finanse i rachunkowość - mówi Alicja Peplińska, kierownik działu marketingu i PR, WSAiB.

Architektura krajobrazu, wnętrz i wzornictwo w Sopockiej Szkole WyższejW tym roku w ofercie edukacyjnej Sopockiej Szkoły Wyższej pojawił się nowy kierunek, a mianowicie wzornictwo. Kierunek ten będzie można studiować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Sopocka Szkoła Wyższa obecnie jako jedyna na Pomorzu ma w swej ofercie wszystkie kierunki projektowe, tj. architekturę, architekturę wnętrz, architekturę krajobrazu oraz wzornictwo. Na kierunku wzornictwo studenci będą przygotowywani do sztuki projektowania nowoczesnych form użytkowych i towarzyszącym im przestrzeni w zakresach: produkt, mebel, mobilność i opakowania.

Sopocka Szkoła Wyższa obecnie jako jedyna na Pomorzu ma w swej ofercie wszystkie kierunki projektowe, tj. architekturę, architekturę wnętrz, architekturę krajobrazu oraz wzornictwo.
Sopocka Szkoła Wyższa obecnie jako jedyna na Pomorzu ma w swej ofercie wszystkie kierunki projektowe, tj. architekturę, architekturę wnętrz, architekturę krajobrazu oraz wzornictwo. 123rf.com
Sopocka Szkoła Wyższa w tym roku znalazła się w gronie trzech niepublicznych uczelni w Polsce, których dyplom magistra inżyniera architekta uzyskał notyfikację Komisji Europejskiej, zgodnie z wymogami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/36/WE z 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Oznacza to, że dyplom ukończenia studiów magisterskich na kierunku architektura w SSW uprawnia do starania się o automatyczne uznanie kwalifikacji zawodowych w dowolnym państwie członkowskim Unii Europejskiej i tym samym daje możliwość uzyskania pełnych uprawnień do wykonywania zawodu architekta. Obecnie SSW oczekuje na oficjalny wpis do dyrektywy. Uzyskanie notyfikacji to potwierdzenie renomy uczelni.

- W przypadku SSW kierunkami, które cieszą się również dużym zainteresowaniem, są finanse i rachunkowość (m.in. zarządzanie finansami; kadry i płace; podatki i doradztwo podatkowe - studia dofinansowane z UE), finanse i rachunkowość ACCA (studia w j. angielskim według standardów ACCA), zarządzanie i inżynieria produkcji (inżynieria utrzymania ruchu; budownictwo; elektroenergetyka), business and languages (biznes międzynarodowy; rachunkowość międzynarodowa; zasoby ludzkie), transport i logistyka oraz finanse i ekonomia biznesu - studia dualne - mówi Joanna Pietrzak, Sopocka Szkoła Wyższa.

Kierunek prawno-biznesowy i zdrowie publiczne nowościami w Gdańskiej Szkole WyższejW Gdańskiej Szkole Wyższej można studiować na pięciu kierunkach na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich oraz na wielu podyplomowych. Rekrutacja trwa praktycznie przez cały rok, a nowościami na uczelni są:

Kierunek prawno-biznesowy, którego celem jest kształcenie specjalistów posiadających kompetencje w zakresie prawa, poparte rzetelną wiedzą ekonomiczną. Efektem kształcenia ma być wypromowanie absolwentów wyposażonych w wiedzę i umiejętności niezbędne do realizacji czynności doradczych i podejmowania rozstrzygnięć w zakresie wsparcia i rozwoju procesów zachodzących w otoczeniu prawnym i gospodarczym.

Kierunek zdrowie publiczne to nowoczesny, interdyscyplinarny kierunek studiów adresowany do osób zajmujących się problematyką zdrowia, wzbogaconą o informacje z zakresu między innymi prawa, pomocy społecznej, edukacji i promocji zdrowia, ochrony środowiska, nauk społecznych i ekonomii. Absolwenci mają podstawową wiedzę związaną z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych.

Największa niepubliczna uczelnia w regionieOd 25 marca można zapisać się online na studia w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku oraz na jej gdyński wydział. W tegorocznej ofercie Uczelni, kandydaci mają do wyboru łącznie, aż 21 kierunków w tym studia licencjackie, inżynierskie, uzupełniające magisterskie i jednolite magisterskie. Oferowane kierunki to: administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, dietetyka- nowość, filologia, finanse i rachunkowość, film i media kreatywne - nowość, informatyka, inżynieria zarządzania ,inżynieria danych nowość, kosmetologia nowość, logistyka, licencjacka i inżynierska, multimedia i grafika komputerowa, psychologia, psychologia w biznesie, prawo, prawo w biznesie, stosunki międzynarodowe, turystyka i rekreacja, zarządzanie, zarządzanie online.

- Przygotowując ofertę studiów, zawsze staramy się dopasować ją do oczekiwań przyszłych studentów oraz rynku pracy. Kandydaci mogą wybrać formę kształcenia najbardziej dogodną dla siebie. Decydując się na studia licencjackie czy inżynierskie, mają do wyboru trzy formy studiowania: stacjonarną, niestacjonarną oraz nowość - studia prowadzone są również od dwóch lat metodą online. Zdajemy sobie sprawę z tego, że studenci podczas nauki podejmują, również pracę zawodową. Oferta została tak przygotowana, aby bez problemu mogli pogodzić studia z innymi obowiązkami - mówi dr inż. Irena Bach - Dąbrowska, dziekan Wydziału Finansów i Zarządzania WSB Gdańsk.
Tegoroczne nowości są inne niż zazwyczaj. WSB w Gdańsku weszła w obszar zdrowia, widząc coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny, oferując kierunki związane z dietetyką oraz kosmetologią. Natomiast wydział w Gdyni rekrutuje na kierunek związany z branżą filmową, ale nie od strony artystycznej lecz biznesowej - wchodzimy w świat virtualnej wideo-techniki i trzeba wiedzieć, jak dobrze prowadzić taką firmę. Te umiejętności zapewni kierunek Film i media kreatywne.

- Tegoroczna oferta studiów podyplomowych bogata jest w 80 kierunków z różnego rodzaju obszarów tematycznych jak ekonomia, logistyka, hr, marketing, zarządzanie, sprzedaż, IT, prawo, psychologia, pedagogika. Wzbogaciliśmy nasz program o następujące nowości: spedytor międzynarodowy, compliance officer, Dietetyka w sporcie, employer branding, kosmetologia lecznicza i wiele wiele innych. Oferta jest aktualizowana co roku, ale na stałe zagościły kierunki, które cieszą się niezmiennie bardzo dużym zainteresowaniem jest to: Tester oprogramowania, Programista aplikacji internetowych, Zarządzanie zasobami ludzkimi, Kadry i płace, Social media i zintegrowany marketing internetowy, Zarządzanie projektami - wylicza Marta Witkowska, dyrektor studiów podyplomowych i szkoleń WSB Gdańsk.

Marzy ci się praca w najlepszych hotelach, restauracjach czy luksusowych statkach wycieczkowych na całym świecie? Wybierz Wyższą Szkołę Turystyki i HotelarstwaWyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku posiada 24-letnie doświadczenie w edukowaniu teoretycznym i praktycznym rzeszy kadry zawodowej dla światowego rynku turystyki. Dyplomy WSTiH trafiły do ponad 13 tys. absolwentów z całego świata. Dzięki zdobytemu wykształceniu absolwenci z sukcesem na kierowniczych stanowiskach zarządzają hotelami, restauracjami i innymi obiektami w branży turystycznej. Duże grono osób zostaje właścicielami własnych działalności gospodarczych w sektorze MSP w branży turystycznej.

Absolwenci WSTiH mają szansę pracować na największych statkach wycieczkowych na świecie.
Absolwenci WSTiH mają szansę pracować na największych statkach wycieczkowych na świecie. 123rf.com
- Nasi absolwenci mają możliwość pracy w najlepszych hotelach, restauracjach, luksusowych statkach wycieczkowych na całym świecie, realizując wiele swoich marzeń, przy tym osiągając wysokie wynagrodzenia. Podczas studiów odbywają praktyki w najlepszych hotelach i restauracjach, mając jednocześnie możliwość zarabiania pieniędzy podczas nauki. Ponad 50 proc. czasu studiów stanowią zajęcia praktyczne, odbywające się między innymi w hotelach, restauracjach, biurach podróży - mówi Ada Zacharewicz, kierownik promocji i sprzedaży, WSTiH.
Na studiach licencjackich największym zainteresowaniem cieszy się specjalizacja zarządzanie w hotelarstwie i gastronomii. Specjalność ta umożliwia zdobycie nowoczesnej, praktycznej wiedzy potrzebnej do skutecznego zarządzania wszelkimi obiektami związanymi ze świadczeniem usług, głównie turystom.

Dietetyka, kosmetologia i fizjoterapia w Wyższej Szkole ZdrowiaWyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku jako pierwsza uczelnia na Pomorzu oferuje kształcenie w języku angielskim na kierunkach dietetyka, kosmetologia, fizjoterapia, zarówno dla cudzoziemców, jak i polskich kandydatów.

- Umożliwiamy odbywanie praktyk zawodowych w renomowanych placówkach medycznych, prestiżowych gabinetach. Dysponujemy szeroką bazą placówek nie tylko na terenie całego kraju, ale także za granicą, co sprawia, że studenci mogą realizować program na najwyższym poziomie. Rozwijają swoje zainteresowania i pasje w aktywnie działających organizacjach studenckich - mówi Ewelina Kowalska z WSZ. - Opowiadając na głos otoczenia oraz w trosce o zdrowie studentów i mieszkańców Pomorza, cyklicznie organizujemy wydarzenia i warsztaty poświęcone profilaktyce zdrowia. Dbając o komfort naszych studentów w przerwach między zajęciami studenci mogą zrelaksować się w specjalnie zaaranżowanym do wypoczynku patio - dodaje.
Niezmiennie od wielu lat kierunkami studiów, które cieszą się największą popularnością w Wyższej Szkole Zdrowia w Gdańsku, są kosmetologia, fizjoterapia oraz dietetyka. Studia pozwalają na perfekcyjne opanowanie branżowej, specjalistycznej terminologii. Studenci uczą się współpracy w międzynarodowym środowisku, nawiązują kontakty ze studentami z innych państw. Dyplom w języku angielskim to szansa na zdobycie prestiżowego stanowiska pracy w Polsce i na całym świecie.

Szkoły policealneFotografia, informatyka i technik programista w Centrum Kształcenia Ustawicznego w SopocieCKU w Sopocie kształci w następujących kierunkach - technik rachunkowości, fotografii i multimediów, reklamy, informatyki, programista. Nowym kierunkiem otwieranym po raz pierwszy we wrześniu 2020 jest technik programista. Uczestnik kursu programowania nabywa umiejętności zawodowe w zakresie projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych, projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych i projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych.

Ponad 50 specjalizacji w TEB EdukacjaTEB Edukacja działa na rynku usług edukacyjnych od ponad 25 lat, świadcząc usługi edukacyjne w ponad 190 szkołach i placówkach oświatowych, zlokalizowanych w 46 miastach Polski.

- Nasza oferta edukacyjna jest stale dostosowywana do potrzeb rynku pracy i obejmuje ponad 50 specjalizacji wiodących segmentów rynku: medycznego, informatycznego, kosmetycznego, fotograficznego i innych. Zapewniamy profesjonalną kadrę i własne, dobrze wyposażone pracownie szkolne. Wpływa to na wysoką jakość kształcenia słuchaczy, uzyskiwanie przez nich ponadprzeciętnych wyników zdawalności egzaminów zewnętrznych oraz przede wszystkim zdobycie konkretnych umiejętności/zawodu - mówi Katarzyna Chybińska, pełnomocnik zarządu ds. kontaktów z mediami.
Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki medyczne typu: higienistka stomatologiczna, rejestratorka medyczna, opiekun medyczny, technik dentystyczny, technik masażysta, dietetyka, technik farmaceutyczny - ze względu na duże zapotrzebowanie sektora medycznego na rynku pracy.

Opinie (30) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Sprawdź się

Wybierz poziom

Z jakimi województwami sąsiaduje województwo pomorskie?