• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowy ranking szkół podstawowych 2022 w Trójmieście

Wioleta Stolarska
12 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
aktualizacja: godz. 10:37 (19 kwietnia 2022)
W nowym rankingu trójmiejskich podstawówek wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w ostatnich latach. W nowym rankingu trójmiejskich podstawówek wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w ostatnich latach.

Jaką szkołę wybrać dla dziecka? Jakie są kryteria przyjęć? Wybór szkoły podstawowej, gdzie dziecko może spędzić osiem najbliższych lat swojej edukacji, jest ważny dla dzieci, a przede wszystkim dla ich rodziców. To ważna i trudna decyzja, dlatego stworzyliśmy ranking szkół podstawowych w Trójmieście, który może ułatwić jej podjęcie. Na podstawie wyników egzaminów ósmoklasisty z ostatnich dwóch lat wyłoniliśmy te podstawówki, w których uczniowie wypadli najlepiej.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Szkoły podstawowe w Trójmieście - publiczne i prywatneNowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście Nowy ranking szkół podstawowych 2023 w Trójmieście
Aktualizacja 19.04 godz. 10.00

Po publikacji rankingu z naszą redakcją skontaktowała się kolejna szkoła - Fregata Szkoła Podstawowa dla Chłopców, której wyniki nie zostały ujęte w oficjalnym zestawieniu szkół przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Do egzaminu przystąpiło tu dziewięcioro uczniów, co według OKE jest zbyt małą liczbą, by informować o ich wynikach. Dzięki udostępnieniu średnich wyników mogliśmy tę placówkę również umieścić w naszym rankingu.

Aktualizacja godz. 9:00

Po publikacji rankingu z naszą redakcją skontaktowały się dwie szkoły, w których w ubiegłym roku odbyły się egzaminy ósmoklasisty, jednak ich wyniki nie zostały ujęte w oficjalnym zestawieniu szkół przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. W gdyńskiej placówce - Pierwszej Społecznej Szkole Podstawowej im. Dzieci Zjednoczonej Europy egzamin odbył się bowiem w późniejszym terminie ze względu na pandemię koronawirusa i kwarantannę uczniów, z kolei w gdańskiej - Niepublicznej Polsko-Brytyjskiej Szkole Podstawowej nr 1 do egzaminu przystąpiło pięcioro uczniów, co według OKE jest zbyt małą liczbą, by informować o ich wynikach.

W sprawie pominięcia w oficjalnych danych szkoły zwróciły się o wyjaśnienie sytuacji do OKE. Dzięki udostępnieniu średnich wyników mogliśmy obie placówki umieścić w naszym rankingu.


Jaki rodzaj edukacji jest według ciebie najlepszy?

Przy rekrutacji do szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja. Oznacza to, że w pierwszej kolejności do placówki przyjmowani są kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej - przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia.

Jednak skorzystanie z miejsca w szkole obwodowej jest prawem, a nie obowiązkiem. Na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów publiczna szkoła może przyjąć dzieci spoza obwodu, o ile dysponuje wolnymi miejscami.

Ranking 2022. Jak wypadły szkoły podstawowe w Trójmieście?W nowym rankingu trójmiejskich podstawówek wykorzystaliśmy zestawienie wyników egzaminów ósmoklasisty przeprowadzonych w ostatnich latach udostępnione przez Okręgową Komisję egzaminacyjną w Gdańsku. Pod uwagę wzięliśmy średnie wyniki uzyskane ze sprawdzianów z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Biorąc pod uwagę, że szkoły różnią się od siebie liczbą uczniów, którzy przystępowali do egzaminów, pozycje w rankingu wyznaczyliśmy na podstawie średniej ważonej.

W naszym rankingu znajdziecie dwie ważne informacje: o tym jakie wyniki szkoły uzyskały w 2021 roku, co zdecydowało o pozycji w rankingu, ale też porównanie wyników z dwóch ostatnich lat, które pokazują jak w tym czasie zmieniał się poziom w danej szkole (w tym roku w rankingu nie ujmowaliśmy placówek, w których nie było egzaminu w poprzednim czyli 2021 roku).

Przygotuj się do egzaminu ósmoklasisty. Znajdź kurs w Trójmieście


W czołówce szkoły prywatne i społeczneZ zestawienia wynika, że w Trójmieście najlepiej wypadły prywatne szkoły podstawowe (niepubliczne, społeczne, katolickie).

Najlepszą szkołą podstawową jest Gdańska Autonomiczna Szkoła Podstawowa, która osiągnęła najwyższą średnią ze wszystkich przedmiotów na egzaminie - 90,67 proc. Zaraz za nią na 2. miejscu znalazła się Podstawowa Szkoła Społeczna "Niedźwiednik" w Gdańsku z taką samą średnią za 2021 rok - 90,67 proc., jednak w ujęciu średniej za dwa lata wynik jaki uzyskała to 88,08 proc.

Na 3. miejscu z tą samą średnią za 2021 rok znalazła się po aktualizacji danych przez OKE Pierwsza Społeczna Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdyni (w ujęciu średniej za dwa lata wynik jaki uzyskała to 85,32 proc. dlatego jest na trzeciej pozycji). Na 4 miejscu z kolei uplasowała się Amerykańska Szkoła Podstawowa w Gdyni, uzyskując średnią 88,33 proc.

5. pozycja należy do III Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Gdańsku (87,67 proc.). Na 6. miejscu jest Szkoła Podstawowa im. św. Jana De La Salle w Gdańsku (86,67 proc.). 7. pozycja to Sopocka Szkoła Autonomiczna (86,00 proc.). Na 8. miejscu znalazła się Niepubliczna Szkoła Podstawowa Lokomotywa w Sopocie (86,00 proc.). 9. pozycja to z kolei również po aktualizacji danych przez OKE nowa szkoła w zestawieniu - Niepubliczna Polsko-Brytyjska Szkoła Podstawowa nr 1 w Gdańsku (85,33 proc.). 10. miejsce zajęła Fregata Szkoła Podstawowa dla Chłopców (85,33 proc.), która również znalazła się w zestawieniu po aktualizacji danych o wynikach (wcześniej nie było jej w oficjalnym zestawieniu OKE).


Z kolei 11. miejsce toKatolicka Szkoła Podstawowa im. Św. Kazimierza w Gdańsku (82,33 proc.). 12. lokata należy do placówki Nowy Świat Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Gdańsku (82,00 proc.). na 13 miejscu z kolei znalazła się Szkoła Podstawowa Jezuitów z oddz. dwujęz. im. św. Stanisława Kostki w Gdyni (81,92 proc.).

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W TRÓJMIEŚCIE - pełna lista szkół

Ranking szkół średnich w Trójmieście. Najlepsze licea i technika 2022Ranking trójmiejskich szkół podstawowych 2022. Ranking trójmiejskich szkół podstawowych 2022.

Jak w zestawieniu wypadły szkoły publiczne?Wśród szkół publicznych najlepszy wynik osiągnęła Gdańska Szkoła Szermierki SP nr 70 z oddziałami sportowymi - ze średnią 81,33 proc. znalazła się na 17. pozycji. Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 20 im. Morskiego Pułku Strzelców w Gdyni(81,00 proc.) na 19. pozycji w zestawieniu. Za nią na 21. miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 18 im. Kornela Makuszyńskiego w Gdyni (78,64 proc.). Wśród szkół publicznych kolejną, 23. lokatę zajął ZSO nr 2 Szkoła Podstawowa nr 33 im. Stefana Banacha w Gdańsku (76,44 proc.). 25. miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku (76,00 proc.).

Szóstą szkołą publiczną z najlepszym wynikiem jest Szkoła Podstawowa nr 77 w Gdańsku (75,33 proc.), która znalazła się na 27. miejscu. Kolejna jest Szkoła Podstawowa nr 44 im. Adama Mickiewicza w Gdańsku (75,14 proc.) z 28. pozycją w zestawieniu. Tuż za nią na 29. miejscu zestawienia znalazła się SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie (75,07 proc.). Na 30. lokacie uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 17 im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Gdańsku (74,56 proc.). A pierwszą dziesiątkę wśród szkół publicznych zamyka Szkoła Podstawowa nr 67 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (74,00 proc.) na 31. miejscu zestawienia.

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDAŃSKU

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W GDYNI

ZOBACZ RANKING SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W SOPOCIE

Ranking trójmiejskich publicznych szkół podstawowych 2022. Ranking trójmiejskich publicznych szkół podstawowych 2022.
Według danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej nie we wszystkich szkołach podstawowych przeprowadzono egzamin w ciągu ostatnich trzech lat, dlatego przy niektórych placówkach dane są tylko z dwóch lat.


Wybór szkoły podstawowej w Gdańsku, Gdyni i SopocieNasz ranking podpowiada, jak szkoły w Trójmieście, zarówno publiczne, jak i prywatne wypadają pod względem przygotowania do egzaminów kończących szkołę podstawową, na co składa się aż osiem lat edukacji. To jednak nie jedyne kryterium brane pod uwagę przez rodziców przy wyborze szkoły dla dziecka.

Na co zwracać uwagę? Z pewnością ważne są zajęcia dodatkowe, które oferuje placówka, bo przecież rodzicom zależy na tym, żeby szkoła gwarantowała opiekę i rozwój, a nie była tylko przechowalnią dla dziecka. To również lokalizacja czy dobre opinie innych rodziców. Dla niektórych ważna jest też liczba osób w klasie, np. maksymalnie 20 uczniów, dłuższe godziny otwarcia czy dostępność indywidualnych szkolnych szafek czy brak zmianowości, z którą zmaga się coraz więcej szkół. Wiele osób ceni sobie też zaangażowanie grona pedagogicznego w pracę i dobry kontakt z nauczycielem.

Dni wolne od szkoły i wakacje w roku szkolnym 2021/22Egzamin ósmoklasisty 2022Egzamin ósmoklasisty 2022 zaplanowano na drugą połowę maja. Uczniowie przystąpią do testów z trzech przedmiotów obowiązkowych - języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego.

Czytaj też: Egzamin ósmoklasisty 2022 - daty i harmonogram egzaminów

W szkołach dla dzieci i młodzieży, a także w szkołach dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym, testy odbywają się od 24 do 26 maja 2022 roku.

Egzamin ósmoklasisty ma charakter obowiązkowy - każdy uczeń VIII klasy musi wziąć udział w testach, żeby ukończyć szkołę podstawową. W odróżnieniu od matury 2022 egzaminy nie mają określonego progu zdawalności - minimalnego wyniku, który uczeń musi uzyskać. Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (149)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pomorska Noc Naukowców

wykład, warsztaty, konferencja

ŚwiatłoSiła Festiwal Foto - Video

warsztaty, spotkanie, spacer

Wakacje w Centrum Nauki Experyment (1 opinia)

(1 opinia)
35 zł
warsztaty

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Które zwierzęta oddychają tlenem rozpuszczonym w wodzie?

 

Najczęściej czytane