• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Numer dowodu potrzebny, by zgłosić dziecko do zawodów? "To już zbyt wiele"

Piotr Kallalas
8 listopada 2022, godz. 10:00 

- Po co organizatorowi zawodów mój numer dowodu? Tłumaczono mi, że chodzi o poświadczenie, że ja to ja, że mam prawo wyrazić zgodę na uczestnictwo dziecka. Tylko impreza nie odbywała się w parku miejskim czy na plaży publicznej, a w szkole. Szkoła ma moje dane, wie, że jestem opiekunem prawnym mojego dziecka - zastanawia się rodzic jednej z gdańskich szkół, który chciał zgłosić swoją pociechę do biegowego programu sprawnościowego - testu Coopera.Czy do takich inicjatyw powinno się zbierać dane wrażliwe?

Test Coopera to popularna, ogólnopolska kampania promowania sprawności i aktywności fizycznej, która polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w ciągu 12 minut. Inicjatywa ma przede wszystkim angażować dzieci i młodzież do zwiększenia aktywności fizycznej, a do programu zgłaszają się m.in. placówki edukacyjne.

Kolejne zmiany w oświacie. Sejm uchwalił lex Czarnek 2.0 Kolejne zmiany w oświacie. Sejm uchwalił lex Czarnek 2.0

"Ciekawe, jak na takie wścibstwo zareagowałby Urząd Ochrony Danych Osobowych"W ostatnim czasie otrzymaliśmy zgłoszenie, w którym rodzic zwraca uwagę na fakt, że aby zgłosić się do konkursu, opiekunowie muszą podać szereg danych osobowych.

- Ostatnio w szkole mojego dziecka odbył się tzw. test Coopera. Bardzo mnie zdziwiło, że organizator (instytucja zewnętrzna) dopominała się w kwestionariuszu, który trzeba było wypełnić, o dane osobowe rodziców. Podawanie adresu, numeru telefonu to już trochę dużo, ale proszono także do kompletu o numer dowodu, a to już przesada. Po co organizatorowi zawodów mój numer dowodu? Tłumaczono mi, że chodzi o poświadczenie, że ja to ja, że mam prawo wyrazić zgodę na uczestnictwo dziecka. Tylko impreza nie odbywała się w parku miejskim czy plaży publicznej, a w szkole. Szkoła ma moje dane, wie, że jestem opiekunem prawnym mojego dziecka. W tej sytuacji wystarczyłby tylko podpis pod zgodą na udział córki w teście. W sumie ciekawa sprawa. Wydarzeniu patronuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ciekawe, jak na takie wścibstwo zareagowałby Urząd Ochrony Danych Osobowych, który wiecznie alarmuje, aby nie rozsiewać swoich danych osobowych i danych wrażliwych - pisze pani Wioletta.
8-latkowie z objawami depresji, otyłością i nadciśnieniem. Badania Ministerstwa Zdrowia 8-latkowie z objawami depresji, otyłością i nadciśnieniem. Badania Ministerstwa Zdrowia

"Dane w postaci nr dowodu są niezbędne do zidentyfikowania jednoznacznego opiekuna"O komentarz poprosiliśmy Ministerstwo Sportu i Turystyki, które patronuje programowi. Resort wskazał nam organizatora, a więc Akademicki Związek Sportowy Warszawa.

- Nasz "Test Coopera dla Wszystkich" jest bardzo szeroką akcją. Mamy zawsze kilka wariantów, a formularz mamy standardowy. Zbierane przez nas dane mają istotne i niezbędne znaczenie w przypadku zdarzenia w postaci kontuzji i problemów zdrowotnych niepełnoletnich uczestników - tłumaczy Rafał Jachimiak, dyrektor biura AZS Warszawa. - Dzieci, gdy przychodzą z rodzicami, opiekunami prawnymi: w przypadku gdy opiekun prawny nie wyraża zgody na podanie którejś z danych, tłumaczymy, w jakim celu je zbieramy i po co (gdy w danym przypadku któraś z danych nie jest dla nas niezbędna, nie zbieramy jej: np. jeżeli rodzic pokaże nam swój dowód osobisty, nie wymagamy podania jego numeru w deklaracji).
Organizatorzy tłumaczą, że w sytuacji, w której uczestników zgłasza szkoła, jest potrzebna dodatkowa identyfikacja opiekuna.

- W przypadku gdy takie dziecko przychodzi samo lub przychodzi w grupie szkolnej, dane w postaci nr dowodu są niezbędne do zidentyfikowania jednoznacznego opiekuna, który taką zgodę udzielił. Telefon kontaktowy zbieramy z uwagi na to, aby móc się skontaktować z opiekunem prawnym w przypadku, gdyby dziecku coś się stało podczas udziału w Teście Coopera (np. drobna kontuzja, omdlenie), podobnie adres, gdyby opiekun nie odbierał telefonu, mamy możliwość odtransportowania dziecka na wskazany adres. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie, a zbierane dane ograniczamy do minimum. Jeżeli rodzice nie wyrażają zgody na podanie jakichś danych, staramy się znaleźć alternatywną daną, która pozwoli zidentyfikować opiekuna. Nie spotkałem się też z sytuacją, abyśmy nie znaleźli rozwiązania problemu i aby wykluczyło to dziecko z udziału w akcji Test Coopera dla Wszystkich - mówi Rafał Jachimiak.
Organizatorzy podkreślają, że chcą dotrzeć do jak największej liczby chętnych i są otwarci na nowe propozycje, które usprawniłyby system zgłoszeń.

- Staramy się, aby procedury były jak najłatwiejsze, a zbierane dane ograniczamy do minimum. Jesteśmy także otwarci na uwagi i propozycje, gdyż ciągle szukamy pomysłów i rozwiązań, które mogłyby usprawnić proces rejestracji uczestników, ale gwarantujący ich bezpieczeństwo i w pełni świadomy udział w wydarzeniu także w obszarze przetwarzania danych osobowych - dodaje Jachimiak.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (31)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konkurs wiedzy o zarządzaniu i ekonomii

sesja naukowa

Jak skompletować wyprawkę?

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Mikołajkowy Webinar!

wykład, spotkanie, konsultacje

Sprawdź się

Sprawdź się

Wybierz poziom

Kolor kwiatów pachnącego groszku zależy od:

 

Najczęściej czytane