- 1 Najwięcej prób samobójczych wśród młodzieży (185 opinii)
- 2 Gdyńskie laboratorium pierwsze w Polsce (24 opinie)
- 3 Czy w przedszkolach i szkołach jest za ciepło? (62 opinie)
- 4 Wybierz nazwę superkomputera PG (278 opinii)
- 5 Zagraniczna wymiana w szkole średniej? (60 opinii)
- 6 Medycyna w szkołach zawodowych? (166 opinii)
Jednym z najtrudniejszych wyzwań jest zapewnienie opieki, ale przede wszystkim wsparcia rodzinom, w których są osoby z niepełnosprawnością. Szczególną grupą są rodzice, którzy z jednej strony chcą jak najbardziej usamodzielnić swoje dzieci, ale mają również świadomość, że kiedyś będą musiały radzić sobie same, bo ich zabraknie.
W ostatnich latach były to nie tylko działania związane z zapewnieniem bieżącej opieki, ale również inwestycjami. W roku 2020 przy ul. Strzelców stanął Dom Marzeń: miejsce, w którym dorosłe osoby z niepełnosprawnościami mogą uczyć się samodzielności, mogą się spełniać, mogą po prostu być sobą. Jest to projekt gdyńskiej fundacji o tej samej nazwie. W tym samym czasie na Wiczlinie pojawił się dom Fundacji L'arche.
Obecnie jest bardzo mocno zaawansowana budowa "Osiedla Młodych" przy ul. Harcerskiej w ramach projektu "SamoDZIELNI". Część rodziców i opiekunów nie zostawiała wcześniej dziecka obcej osobie i obawiała się sytuacji rozdzielenia, a dzięki takiemu miejscu będzie mogła spróbować razem, ale osobno, poprowadzić dziecko ku choć częściowej samodzielności. W Dziennym Ośrodku Opieki Wytchnieniowej i Rehabilitacji Społecznej powstaje 30 miejsc opieki dla 240 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, którzy ze względu na swój wiek mają specyficzne i zróżnicowane potrzeby. To inwestycja i działanie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) w Gdyni przy wsparciu środków z Unii Europejskiej i miasta Gdynia.
Tu stanie dom dla osób z autyzmem
W ostatnim czasie przekazana została przez miasto kolejna działka - tym razem na rzecz Fundacji Niebieski Szlak, która rozpoczęła starania o budowę domu dla osób z autyzmem. Budynek będzie zlokalizowany przy ul. Afrodyty.
Dwa słowa, które wyznaczają główne wyzwania w tym obszarze, to "przyszłość i samodzielność". Jak sobie poradzą młodzi ludzie z niepełnosprawnościami i czy będą mogli żyć samodzielnie? Aby tak się stało, konieczne są nieustające działania, aby przez rozwój włączać ich do życia społecznego. To, co jest dla mnie wyjątkowe, to szeroka współpraca organizacji w naszym mieście. W ramach dwóch projektów "Idę do pracy" i "Zaopiekowani" szereg gdyńskich organizacji pozarządowych połączył swoje siły.
Niepełnosprawny umysłowo też może pracować
Osoby z niepełnosprawnościami stanowią wyzwanie dla rynku pracy. Jeszcze większym wyzwaniem jest przygotowanie środowiska zawodowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i rozwojową. Osoby te, wymagające bardzo często formy zatrudnienia wspomaganego, bardzo rzadko znajdują swoje miejsce na otwartym rynku pracy.
Miasto wrażliwe to również budowanie przyszłości z pracodawcami, którzy nie będą obojętni, ale przez działania społecznie odpowiedzialne wykorzystają potencjał osób z niepełnosprawnościami przy wsparciu m.in. środków z PFRON.
W swoich felietonach staram się nawiązywać do sportu - w tym przypadku nie będzie inaczej. Klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego założył drużynę futsalu i rywalizuje w Ekstraklasie Bez Barier. Natomiast "Stowarzyszenie Dlaczego NIE" zaczęło cykl zawodów integracyjnych w Boccia.
Temat nie jest prosty, nie ma gotowych recept na rozwiązanie wszelkich problemów. Wiem jednak, że pomoc grupie mieszkańców opisanej w felietonie jest możliwa dzięki zaangażowaniu na wielu poziomach instytucji, organizacji, przedsiębiorców - i muszą to być działania ciągłe. Lepiej przygotowani młodzi ludzie będą bardziej samodzielni w przyszłości.
Kończąc tekst, chciałbym zaprosić na I Gdyńskie Forum środowisk działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 5 grudnia, w Muzeum Emigracji. Początek o godz. 10:30, a tytuł bardzo znaczący: "Żyć w Gdyni".
O autorze

Jakub Ubych
Wiceprzewodniczący rady Miasta Gdyni, przedsiębiorca, wieloletni działacz na rzecz Gdyni i jej dzielnic. Prowadzi szkolenia z zakresu bezpieczeństwa w Internecie dla dzieci i młodzieży.
Opinie wybrane
-
2022-12-03 12:02
(4)
Dom marzeń to wspaniała inicjatywa dla tych biednych ludzi.Wspierajmy takie akcje.
- 56 10
-
2022-12-03 18:19
Skąd wiesz że są biedni ? (1)
Może są bardziej szczęśliwi niż ty.
- 12 2
-
2022-12-03 20:37
biedni bo ośmieszani i życie mają bardzo cieżkie ,a co potem gdy mama zemrze ,co z nimi , tata przecież zwieje ,jak zwykle
- 5 8
-
2022-12-03 20:57
Halo halo tu Choroszcz panie doktorze proszę wrócić na oddział.
- 5 1
-
2022-12-05 01:21
Jakie to biedne?
Chore... itd.
- 0 0
-
2022-12-03 12:14
Xxx (3)
Takie dzieci muszą mieć jeszcze mądrych rodziców i normalnych bo są dzieci dorosłe upośledzone a człowiek czasem widzi że są dosłownie chodowani w domu a balkon służy jako dwór.
Ci rodzice niektórzy nie szukają alternatyw dla zajęć dla dorosłych osób
jest to ciężkie ale są fundacje tylko trzeba trochę dopłacić i dać sobie samemu odprężeniu i tej chorej osobie
bo jak jest chodząca nie trzymać jej w czterech ścianach non stop a samemu obrastać w tłuszcz bo mi tak dobrze.- 9 5
-
2022-12-03 12:50
chodowani?
- 9 0
-
2022-12-03 14:07
osobom?
- 6 0
-
2022-12-03 12:58
Po pierwsze: jak dorosłe osoby, to nie dzieci. Niepełnosprawni intelektualnie nie pozostają dziećmi przez całe życie. Po drugie, ciekawe , ile inicjatywy ma osoba, która 39 lat opiekuje się osobom niesamodzielną. Nie osądzaj, zrozum, pomóż
- 34 6
-
2022-12-03 12:19
(4)
W mieście z morza i marzeń dostanie się do dworca głównego od strony ulicy Morskiej wymaga pokonania około 30 stromych stopni. Osoby z ograniczeniami ruchowymi są zapewne zachwycone.
- 58 6
-
2022-12-03 15:38
Dokładnie (1)
Każdemu, kto twierdzi, że którekolwiek miasto w 3miescie jest przyjazne osobom niepełnosprawnym proponuję wypożyczyć wózek inwalidzki na 1 dzień i spróbować dotrzeć na nim do pracy, na zakupy, do przychodni, urzędu... już samo dostanie się do tramwaju czy PKM to często jest wyzwanie, a potem jeszcze dziury wszędzie, schody, brak toalet gdziekolwiek, wszędzie windy z wiecznymi awariami... Pod tym względem jesteśmy daleko w tyle za cywilizowanymi krajami.
- 26 1
-
2022-12-05 01:25
Stop
Pasożytnictwu.
- 1 0
-
2022-12-03 17:25
ale wiesz że można zero stopni pokonać jadąc tunelem ulicą Podjazd?
tak, tamtędy jest dalej ale nie tak bardzo, pewnie że powinny być windy ale skoro jest taki prosty objazd tych schodów to może warto najpierw dostosowywać inne obiekty dla niepełnosprawnych w miejscach gdzie nie ma takiej alternatywy, na wszystko pieniędzy nie starczy, wciąż w mieście sporo chodników wygląda tak, że mimo braku schodów
tak, tamtędy jest dalej ale nie tak bardzo, pewnie że powinny być windy ale skoro jest taki prosty objazd tych schodów to może warto najpierw dostosowywać inne obiekty dla niepełnosprawnych w miejscach gdzie nie ma takiej alternatywy, na wszystko pieniędzy nie starczy, wciąż w mieście sporo chodników wygląda tak, że mimo braku schodów niepełnosprawny nie przejedzie przez dziury albo krawężniki, za jedną windę można znacznie więcej takich drobiazgów naprawić, winda i tak się za miesiąc popsuje więc jak dla mnie budowa może poczekać na lepsze czasy
- 4 7
-
2022-12-05 01:24
Nic nie wnoszą dla Społeczeństwa.
A niesprawno płodni szukają Sonsorów... Testy serologiczne polecam.
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.