• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

O uległości wobec autorytetu / 50 lat po eksperymencie Milgrama

Z cyklu Wiedza o Człowieku: "Posłuszni do bólu. O uległości wobec autorytetu / 50 lat po eksperymencie Milgrama". Wykład profesora Tomasza Grzyba.

Lubimy myśleć o sobie jak o wolnych, niezależnych, samodzielnie podejmujących decyzje osobach. Gdy słyszymy o różnego rodzaju okrucieństwach, czy nawet mniejszych krzywdach wyrządzanych ludziom przez bliźnich stwierdzamy "to muszą być jacyś specjalni osobnicy, ze zwichrowaną psychiką, ja sam nigdy bym się tak nie zachował". Czy jednak na pewno?

Jeśli zapytać psychologów, jakie badania w historii rozwoju tej dyscypliny wydają im się najważniejsze, 90% z nich wskaże na przeprowadzone na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku badania Stanley'a Milgrama nad posłuszeństwem wobec autorytetu.

Po dramacie II wojny światowej przedmiotem namysłu psychologów stał się mechanizm podporządkowania niemieckiego społeczeństwa władzom nazistowskim oraz jego udziału w polityce dyskryminującej Żydów i Holokauście.

Stanley Milgram - psycholog Uniwersytetu Yale opracował i przeprowadził eksperyment, który stał się przełomowym badaniem w historii psychologii i psychologii społecznej na zawsze zmieniając postrzeganie moralności w wydaniu homo sapiens.

50 lat po eksperymencie Miligrama, dwaj badacze - prof. Tomasz Grzyb i prof. Dariusz Doliński powtórzyli to badanie w Polsce. Podczas spotkania posłuchamy o jego przebiegu i wnioskach.

dr hab. Tomasz Grzyb, prof. Uniwersytetu SWPS- psycholog. Zajmuje się psychologią wpływu społecznego. Interesuje się także metodologią badań psychologicznych, marketingiem i nowymi technologiami. Pracę naukową łączy z praktyką marketingową. Prowadzi szkolenia w dziedzinie psychologii społecznej, manipulacji i perswazji. Od 2013 roku kształci oficerów NATO i krajów stowarzyszonych w zakresie technik wpływu społecznego. Autor publikacji na temat psychologii wpływu społecznego i mechanizmów ludzkich zachowań w sytuacjach kryzysowych, w tym książki "Psychologiczne aspekty sytuacji kryzysowych" (2011). Redaktor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych, m.in. w "Journal of Applied Psychology" oraz "Marketing i Rynek". W 2014 roku został uhonorowany Certificate of Appreciation Dowództwa Operacji Specjalnych NATO w Afganistanie. Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z metodologii badań psychologicznych i statystyki z wykorzystaniem komputerów oraz eksperymentalnych metod badań percepcji.

Informacja o biletach

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: m.kraszewska@gdynia.pl, tel. 58 527 49 08 (pon.-pt. godz. 8:00-15:00)

Opinie

Sprawdź się

Wybierz poziom

W jakiej gdańskiej dzielnicy znajduje się najwięcej pomników przyrody?

 

Najczęściej czytane