Od czwartku uczniowie podstawówek klas 5-8 oraz szkół ponadpodstawowych do końca ferii zimowych przechodzą na naukę zdalną - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki. W tym trybie uczniowie pozostaną do 27 lutego, a więc do końca ferii zimowych.
O zamknięciu szkół dla klas 5-8 oraz szkół ponadpodstawowych Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, poinformował we wtorek wieczorem na konferencji prasowej. Do 27 lutego uczniowie tych roczników będą uczyć się zdalnie.
- Wsłuchując się w apele i głos służb sanitarnych, analizując dane z wczoraj i z dziś, musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej do końca ferii zimowych. Jutro będzie podpisane rozporządzenie w tej sprawie - powiedział w Sejmie minister Czarnek.
Zaznaczył, że w tym okresie, kiedy będzie obowiązywała nauka zdalna, będzie możliwość spotykania się maturzystów na konsultacjach indywidualnych i grupowych. Dodał, że szkoły specjalne same będą decydowały wraz z rodzicami, czy będą kontynuować naukę stacjonarną, czy przejdą na naukę zdalną.
- W tym okresie otwarte będą również bursy. Będzie też możliwość kontynuowania praktycznej nauki zawodu - przekazał minister.
Czytaj też: Pomorze. Na kwarantannie przebywa już 6,5 tys. uczniów
Klasy 1-4 i przedszkola pracują stacjonarnie
Jednocześnie resort edukacji poinformował, że w normalnym trybie nadal pracować będą nauczyciele i uczniowie klas 1-4 oraz zerówek i przedszkoli.
- W okresie nauki zdalnej będą mogły odbywać się w szkołach konsultacje indywidualne i grupowe dla maturzystów. Szkoły specjalne same będą decydować wraz z rodzicami, czy będą kontynuować naukę stacjonarną, czy też przechodzą na naukę zdalną - dodał minister.
Pytany przez dziennikarzy, czy możliwe jest wysłanie na naukę zdalną młodszych roczników, minister odpowiedział, że "będziemy widzieć, co się będzie działo w kolejnych dniach".
- Nie sądzę, żeby było to konieczne, bo jednak wyłączenie z nauki stacjonarnej połowy szkół podstawowych i wszystkich szkół ponadpodstawowych powinno dać już pewien oddech - ocenił Czarnek.
Wprowadzone obostrzenia wynikają z rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.
Czytaj też: Ferie zimowe 2021/2022. Co robić w ferie?
Trwają ferie zimowe 2022
W siedmiu województwach trwają ferie zimowe. W woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i w wielkopolskim ferie zaczęły się 15 stycznia, potrwają do 30 stycznia. W woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim ferie zaczęły się 22 stycznia, potrwają do 6 lutego.
Od 29 stycznia do 13 lutego odpoczywają uczniowie z woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i z zachodniopomorskiego, a jako ostatnie - od 12 do 27 lutego wolne mają uczniowie z woj. lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i ze śląskiego.
Przedszkola są tzw. placówkami nieferyjnymi, pracują przez cały rok z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola lub rady rodziców.